Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ψαχνεις να βρεις ποια ειναι καλυτερη. Και οι δυο πανω κατω τα ιδια games εχουν, το ιδιο perfomance εχουν περα μερικων games που τρεχουν λιγο καλυτερα στο ενα εναντι του αλλου και αντιστροφα.

 

Πχ το gta v εχει καποιες διαφορες αναμεσα στις δυο κονσολες. Στο ps4 δειχνει καλυτερο γενικα, αλλα στο xbone τρεχει καλυτερα. Σε αλλα games γινεται το αναποδο. Αν δεν εχεις comparison με εικονες διπλα χαμπαρι δεν παιρνεις γιατι οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες.

 

Οι διαφορες γενικα ειναι απειροελαχιστες οσο αφορα το gaming experience, αρα τα exclusives ειναι ο κυριος λογος να επιλεξεις κονσολα.

 

Σου αρεσει halo,racing πιο πολυ games,gears of war,το quantum break που θα βγει, το halο πας για xbone.

 

Σου αρεσει το Uncharted, το επομενο Last of us που πιθανον να βγαλουν, το επομενο gran turismo, το infamous, το Killzone, τo little big planet, πας για ps4.

 

Ειναι απλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,δεν ξέρω αν είναι το σωστό τόπικ για αυτό το πόστ οπότε αν δεν ας μετακινηθεί απο κάποιο μοντ.

Πρίν κανά 2 βδομάδες πήρα ένα ps4 (μετά απο απουσία γενικώς απο το χώρο της κονσόλας 12 χρόνια) αλλά οι τίτλοι λίγοι και μέχρι να βγούν τα επόμενα θέλουμε κανα 2-3 μήνες οπότε σκέφτηκα να πάρω ένα ps3 για να παίξω μερικά καλά παιχνιδάκια που υπάρχουν..... και εδώ μένω,οι αγγελίες παίζουν απο 130 και πάνω(εκτός απο κάτι fat 5,6,7 ετών στα 100 ευρώ που δεν θα άγγιζα ούτε για αστείο) και αναρωτιέμαι wtf κονσόλα που δεν είναι σε εγγύηση έχει δουλέψει ένας θεός ξέρει πόσο και πώς και ζητάνε μέσο όρο 150 ευρώ.(δεν λέω, δικαίωμα του καθενός να ζητάει όποιο ποσό γουστάρει,αλλά λίγο reality check δεν βλάπτει).

Η κονσόλα καινούργια και με 2 έτη εγγύηση κάνει 179 ευρώ + ότι αν γουστάρεις την παίρνεις και με άτοκες δόσεις χωρίς να ζορίζεις τον εαυτό σου οικονομικά,κονσόλα χωρίς εγγύηση 150 ευρώ φορτώνοντας σε τα παιχνίδια που έχει ο καθένας στο πακέτο που δεν ταιριάζουν με τα γούστα όλων,μήπως είναι ολίγον too much?

 

Θα ήθελα την γνώμη σας πόσο θεωρείτε ότι θα ήταν μια λογική τιμή για ένα μτχ ps3 και αν έθιξα κάποιον συγνώμη προκαταβολικά,το ποστ δεν έχει αυτόν τον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εψαχνα πριν καιρο να παρω xbox 360 ή ps3. τελικα δε πηρα κανενα απ τα 2. λογω τιμης. πολυ ακριβα για μεταχειρα.

ισως αν μπορεσω να παρω καποια εκ των ps4 ή xbox one μεταχειρη με εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,δεν ξέρω αν είναι το σωστό τόπικ για αυτό το πόστ οπότε αν δεν ας μετακινηθεί απο κάποιο μοντ.

Πρίν κανά 2 βδομάδες πήρα ένα ps4 (μετά απο απουσία γενικώς απο το χώρο της κονσόλας 12 χρόνια) αλλά οι τίτλοι λίγοι και μέχρι να βγούν τα επόμενα θέλουμε κανα 2-3 μήνες οπότε σκέφτηκα να πάρω ένα ps3 για να παίξω μερικά καλά παιχνιδάκια που υπάρχουν..... και εδώ μένω,οι αγγελίες παίζουν απο 130 και πάνω(εκτός απο κάτι fat 5,6,7 ετών στα 100 ευρώ που δεν θα άγγιζα ούτε για αστείο) και αναρωτιέμαι wtf κονσόλα που δεν είναι σε εγγύηση έχει δουλέψει ένας θεός ξέρει πόσο και πώς και ζητάνε μέσο όρο 150 ευρώ.(δεν λέω, δικαίωμα του καθενός να ζητάει όποιο ποσό γουστάρει,αλλά λίγο reality check δεν βλάπτει).

Η κονσόλα καινούργια και με 2 έτη εγγύηση κάνει 179 ευρώ + ότι αν γουστάρεις την παίρνεις και με άτοκες δόσεις χωρίς να ζορίζεις τον εαυτό σου οικονομικά,κονσόλα χωρίς εγγύηση 150 ευρώ φορτώνοντας σε τα παιχνίδια που έχει ο καθένας στο πακέτο που δεν ταιριάζουν με τα γούστα όλων,μήπως είναι ολίγον too much?

 

Θα ήθελα την γνώμη σας πόσο θεωρείτε ότι θα ήταν μια λογική τιμή για ένα μτχ ps3 και αν έθιξα κάποιον συγνώμη προκαταβολικά,το ποστ δεν έχει αυτόν τον σκοπό.

180ευρω το 12Gb μοντελο χωρις παιχνιδια και με 1 μονο controller.Για βαλε χρηματα και για αλλο 1 controller σκληρο δισκο,γιατι αν πας να περασεις κατι παιχνιδια μεσα που θελουν 4 και 5 gb παει ο δισκος,και παιχνιδια και μετα θα δεις πως βγαινει η αξια των ps3 τοσο.Δηλαδη ποσο κατα την δικια σου ρεαλιστικη εικονα πρεπει να πωλειται ενα ps3??50ευρω ??Που τοσο δινουν το Psp???Και τα Wii αν δεις τα δινουν σχεδον τοσο οσο καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα 100 ευρώ είναι τίμιο 120 αν έχει υπόλοιπο εγγύησης.

1.Ποιος σου είπε ότι οι αυτοί που πουλάνε με 150 ευρώ έχει και 2ρο χειριστήριο ή ότι όλοι χρειάζονται 2ρο?Με 2ρο χειριστήριο οι τιμές πάνε στα 180 εώς και 250 ευρώ + πάντα τα παιχνίδια...

2.Πολλοί απο τους πωλητές σου δίνουν το 12gb μοντέλο σε αυτά τα λεφτά+2-3 παιχνίδια που είναι "άχρηστα" τις περισσότερες φορές μιας και δεν είναι του γούστου σου.

3.Μιλάμε είτε για κονσόλα που έχει ήδη δουλέψει 3+ χρόνια με δίσκο απο 160 εώς 500gb χωρίς εγγύηση που αν κάτι πάθει την επομένη έχεις μείνει με το ....... χειριστήριο στο χέρι και για κονσόλα 12gb που πάλι συνήθως είναι χωρίς εγγύηση και στην πουλάνε 20-30 ευρώ φτηνότερα απο καινούργια,που και εγγύηση έχει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,όσον αφορά το σκληρό μπορείς να βάλεις έναν λίγο αργότερα δεν ζητάνε όλα τα παιχνίδια gb αποθηκευτικό με το καλημέρα,αν μιλήσω για μένα μιας και δεν ξέρω για άλλους έχω έναν σκληρό 1tb 2.5΄΄ και κάθεται που μπορώ χωρίς έξτρα έξοδα να ρίξω μέσα.

4.Οπότε για μένα δεν έχει αυτή την αξία η κονσόλα που λές,είναι μεταχειρισμένη είναι χωρίς εγγύηση με άγνωστο υπόλοιπο ζωής και πουλιέται καινούργια απο 179 με ένα χειριστήριο χωρίς παιχνίδια όπως λές αλλά με το κεφάλι σου "ήσυχο" για 2 χρόνια να παίξεις κάποια καλά παιχνίδια που είχαν βγεί στο ps3.

5.Το να προσπαθεί κάποιος να μου "χώσει" στο λαιμό με το ζόρι χειριστήριο ή παιχνίδια που δεν θέλω με μία κονσόλα μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει την τιμή που το δίνει χωρίς να μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό όπως εγγύηση καλής λειτουργίας του μηχανήματος το θεωρώ αστείο,για αυτό και για μένα 100 ευρώ που άμα χαλάσει η κονσόλα μετά απο λίγο δεν θα τα κλαίω με τον ίδιο τρόπο όπως εάν είχα σκάσει 150-250. 

 

Τέλος ευχαριστώ για την άποψη σου. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα 100 ευρώ είναι τίμιο 120 αν έχει υπόλοιπο εγγύησης.

1.Ποιος σου είπε ότι οι αυτοί που πουλάνε με 150 ευρώ έχει και 2ρο χειριστήριο ή ότι όλοι χρειάζονται 2ρο?Με 2ρο χειριστήριο οι τιμές πάνε στα 180 εώς και 250 ευρώ + πάντα τα παιχνίδια...

2.Πολλοί απο τους πωλητές σου δίνουν το 12gb μοντέλο σε αυτά τα λεφτά+2-3 παιχνίδια που είναι "άχρηστα" τις περισσότερες φορές μιας και δεν είναι του γούστου σου.

3.Μιλάμε είτε για κονσόλα που έχει ήδη δουλέψει 3+ χρόνια με δίσκο απο 160 εώς 500gb χωρίς εγγύηση που αν κάτι πάθει την επομένη έχεις μείνει με το ....... χειριστήριο στο χέρι και για κονσόλα 12gb που πάλι συνήθως είναι χωρίς εγγύηση και στην πουλάνε 20-30 ευρώ φτηνότερα απο καινούργια,που και εγγύηση έχει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,όσον αφορά το σκληρό μπορείς να βάλεις έναν λίγο αργότερα δεν ζητάνε όλα τα παιχνίδια gb αποθηκευτικό με το καλημέρα,αν μιλήσω για μένα μιας και δεν ξέρω για άλλους έχω έναν σκληρό 1tb 2.5΄΄ και κάθεται που μπορώ χωρίς έξτρα έξοδα να ρίξω μέσα.

4.Οπότε για μένα δεν έχει αυτή την αξία η κονσόλα που λές,είναι μεταχειρισμένη είναι χωρίς εγγύηση με άγνωστο υπόλοιπο ζωής και πουλιέται καινούργια απο 179 με ένα χειριστήριο χωρίς παιχνίδια όπως λές αλλά με το κεφάλι σου "ήσυχο" για 2 χρόνια να παίξεις κάποια καλά παιχνίδια που είχαν βγεί στο ps3.

5.Το να προσπαθεί κάποιος να μου "χώσει" στο λαιμό με το ζόρι χειριστήριο ή παιχνίδια που δεν θέλω με μία κονσόλα μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει την τιμή που το δίνει χωρίς να μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό όπως εγγύηση καλής λειτουργίας του μηχανήματος το θεωρώ αστείο,για αυτό και για μένα 100 ευρώ που άμα χαλάσει η κονσόλα μετά απο λίγο δεν θα τα κλαίω με τον ίδιο τρόπο όπως εάν είχα σκάσει 150-250. 

 

Τέλος ευχαριστώ για την άποψη σου. :)

Οσον αφορα αυτο που λες για τα extra,αρκετα ατομα ρωτανε αν γινεται ο πωλητης να κανει καλυτερη τιμη χωρις 2ρο controller ή με λιγοτερα παιχνιδια κλπ. Και σου ξαναλεω οτι το ιδιο γινεται και στο Wii,πουλαει πχ ο αλλος Wii στα 90ευρω χωρις εγγυηση το παλιο και το καινουργιο με εγγυηση κανει 100ευρω. Αρα δεν ειναι οτι στο Ps γινεται μονο αυτο.Μαζι σου σε αυτο που λες οτι μπορει να μην σε ενδιαφερει το αλλο controller ή καποια παιχνιδια αλλα οι πιο πολλοι κατοχοι Ps3 στην Ελλαδα τα εχουν οπως και τα Ps2 λογω των Fifa/Pro/Nba/Mortal Komba/SF κλπ κυριως δηλαδη παιχνιδιων που παιζονται με 2 controllers γιαυτο και βαζουν 2 controllers.

 

Μπορει πχ εσενα να σου φενονται για τις δικες σου αναγκες ανουσια τα 2 controllers και λογικο,αλλα για τον υπολοιπο κοσμο που κλασσικα λιωνει στα παραπανω ειναι αναγκαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,δεν ξέρω αν είναι το σωστό τόπικ για αυτό το πόστ οπότε αν δεν ας μετακινηθεί απο κάποιο μοντ.

Πρίν κανά 2 βδομάδες πήρα ένα ps4 (μετά απο απουσία γενικώς απο το χώρο της κονσόλας 12 χρόνια) αλλά οι τίτλοι λίγοι και μέχρι να βγούν τα επόμενα θέλουμε κανα 2-3 μήνες οπότε σκέφτηκα να πάρω ένα ps3 για να παίξω μερικά καλά παιχνιδάκια που υπάρχουν..... και εδώ μένω,οι αγγελίες παίζουν απο 130 και πάνω(εκτός απο κάτι fat 5,6,7 ετών στα 100 ευρώ που δεν θα άγγιζα ούτε για αστείο) και αναρωτιέμαι wtf κονσόλα που δεν είναι σε εγγύηση έχει δουλέψει ένας θεός ξέρει πόσο και πώς και ζητάνε μέσο όρο 150 ευρώ.(δεν λέω, δικαίωμα του καθενός να ζητάει όποιο ποσό γουστάρει,αλλά λίγο reality check δεν βλάπτει).

Η κονσόλα καινούργια και με 2 έτη εγγύηση κάνει 179 ευρώ + ότι αν γουστάρεις την παίρνεις και με άτοκες δόσεις χωρίς να ζορίζεις τον εαυτό σου οικονομικά,κονσόλα χωρίς εγγύηση 150 ευρώ φορτώνοντας σε τα παιχνίδια που έχει ο καθένας στο πακέτο που δεν ταιριάζουν με τα γούστα όλων,μήπως είναι ολίγον too much?

 

Θα ήθελα την γνώμη σας πόσο θεωρείτε ότι θα ήταν μια λογική τιμή για ένα μτχ ps3 και αν έθιξα κάποιον συγνώμη προκαταβολικά,το ποστ δεν έχει αυτόν τον σκοπό.

Φίλε το είχα πουλήσει (ps3) πριν 2μισι χρόνια 120 ευρώ,Δεν τον χάλασε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καινούργια κονσόλα! Ποια να διαλέξω;

Καλησπέρα.
Επειδή πήραμε καινούργια τηλεόραση (4k hd ,3d, smart). Σκεφτόμαστε να πάρουμε και μία κονσόλα(μαζί με την κοπέλα μου) για να παίζουμε που και που παιχνίδια.
Σίγουρα δεν θέλουμε να πάρουμε new generation καθώς είναι ακριβές.
Σκεφτόμαστε να το έχουμε κυρίως για motions games αλλά που και που και κανά άλλο παιχνίδι δεν με χαλάει καθόλου.
Τι προτείνετε;Ποια έχει τα καλλίτερα παιχνίδια;
Επίσης, αξίζει να ψάξω για μεταχειρισμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wii u φίλε μου αν είναι να παίζεις με την κοπέλα σου έχει πολύ διασκεδαστικά παιχνίδια να παίζεται μαζί mario kart 8, new super mario bros u , 3d world , smash brothes , θα βγει και mario party πολύ πράγμα , καινούργιο από media mark το είδα γύρο στα 240 μαζί με το super smash brothers επίσης αν θες κάτι πιο φθηνό πάρε ε΄να απλό wii στις αγγελίες κάτι θα βρεις με δυο κοντρόλ να είναι χακαρισμένο για να κατεβάζεις παιχνίδια δωρεάν .


πάντως στην 4κ τηλεόραση το απλό wii θα φαίνεται λίγο χάλια χδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινω wiiu.Αυτη την στιγμη εχει τα καλυτερα παιχνιδια απο τις nextgen και βεβαια ειναι backwards compatible με τα παιχνιδια του wii που ειναι και motion games που λες.Aσε που το wiiu για παρεα ειναι απιστευτο(mario 3d world,mario kart,smash bros μεταξυ αλλων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/NINTENDO-Wii-U---Nintendo-Land---Super-Smash-Bros,99452,486156,1724547.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr


εγω θα προτεινω wiiu.Αυτη την στιγμη εχει τα καλυτερα παιχνιδια απο τις nextgen και βεβαια ειναι backwards compatible με τα παιχνιδια του wii που ειναι και motion games που λες.Aσε που το wiiu για παρεα ειναι απιστευτο(mario 3d world,mario kart,smash bros μεταξυ αλλων)

ακριβώς wii u ότι καλύτερο 


http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/NINTENDO-Wii-U---Nintendo-Land---Super-Smash-Bros,99452,486156,1724547.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.grΟρίστε μια πολύ καλή προσφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά για να παίξεις και με την κοπέλα σου θα χρειαστείς ένα wii u pro controller επίσης ή ένα απλό wii remote απο του wii  αν ψάξεις βρίσκεις σε καλές τιμούλες αλλά το wii u pro controller πιστεύω είναι ότι πρέπει 


Σε αυτό μπορούμε να παίξουμε και κανονικά παιχνίδια;

Η ποιότητα τους;

τι εννοείς κανονικά παιχνίδια ; χωρίς να κουνιέσαι και λοιπά;; ασφαλώς , τα παιχνίδια που πρότεινα ειδικά είναι κανονικά δεν κουνιέσαι ,

ποιότητα παιχνιδιών ; πολύ διασκεδαστικά και με παρέα και exclusives ,επίσης οι συσκευές τις nintendo κρατάνε πολύ , να φανταστείς έχω ακόμα το snes μου και δουλεύει πένα που το χα πάρει πριν 15 χρόνια 


http://www.insomnia.gr/topic/410576-wii-u/

 

υπάρχει και ξεχωριστό τοπικ για την συσκευή συζητήσεις και λοιπά , μπορείς να ρωτήσεις ότι θες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έπεισες !

Λογικά θα πάω να το πάρω μέσα στην εβδομάδα !

Τα παιχνίδια είναι ακριβά; μπαίνει  τσιπάκι; 

Θα ψάξω μήπως βρω και κανά μεταχειρισμένο αλλά η τιμή είναι καλή!

Επίσης, Nintendo Land + Super Smash Bros της Nintendo τι παιχνίδια είναι αυτά; με κίνηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...