Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και έρχονται Χριστούγεννα ο μπαμπάς προσφέρθηκε να μου κάνει ένα δωρακι και μ είπε να διαλέξω ανάμεσα σε ps3 και Xbox 360!!Εγώ βλέπω δύο bandle!!το Xbox και fifa 15 στα 200 Η ps3 slim 12 gb στην ίδια τιμή??να ξεκαθαρίσω ότι θέλω που θα κρατήσει όσο περισσότερο γίνεται(δν πρμν πολλά ανάμεσα στα 2 αυτά θέλω)από exclusives god of war και uncharted από ps3 και Xbox forza horizon και halo στο Xbox!θέλω κάτι με καλό online να σπάει εύκολα και να παίζει καλά fifa pes και nba!

 

Αποστολή από το C1505 με τη χρήση Insomnia App

 

"θέλω κάτι με καλό online να σπάει εύκολα"

 

πας για 360 τα οποια "σπανε" πιο ευκολα κ ποιο φτηνα,σε συγκριση με ps3 super slim

που θελεις τα 2πλασια χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Μιας και έρχονται Χριστούγεννα ο μπαμπάς προσφέρθηκε να μου κάνει ένα δωρακι και μ είπε να διαλέξω ανάμεσα σε ps3 και Xbox 360!!Εγώ βλέπω δύο bandle!!το Xbox και fifa 15 στα 200 Η ps3 slim 12 gb στην ίδια τιμή??να ξεκαθαρίσω ότι θέλω που θα κρατήσει όσο περισσότερο γίνεται(δν πρμν πολλά ανάμεσα στα 2 αυτά θέλω)από exclusives god of war και uncharted από ps3 και Xbox forza horizon και halo στο Xbox!θέλω κάτι με καλό online να σπάει εύκολα και να παίζει καλά fifa pes και nba!

 

Αποστολή από το C1505 με τη χρήση Insomnia App

 

"θέλω κάτι με καλό online να σπάει εύκολα"

 

πας για 360 τα οποια "σπανε" πιο ευκολα κ ποιο φτηνα,σε συγκριση με ps3 super slim

που θελεις τα 2πλασια χρηματα...

Βσκ δν το διατύπωσα σωστά αλλά κατάλαβες περίπου τι θέλω να πωΑποστολή από το C1505 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγορα για Gaming... Playstation 4? Xbox One? Laptop????

 

Γεια σας φιλοι και φιλες. Αναρωτιεμαι και θα ηθελα την γνωμη σας τι να επιλεξω για καλο gaming.... 
Καταρχας τα λεφτα ανερχονται στα 450 ευρωπουλα το πολυ!!!! Playstation 4 ? Που ακουω γενικα πολυ καλα σχολια.... Xbox one ? Που δεν ακουω γενικα τιποτα..... Laptop ? Ενα laptop παντα χρειαζεται αν το συνδιασουμε και με gaming ακομα καλυτερα.

Θα προβω στην αγορα το αργοτερο σε 15 μερες... 
Θα ηθελα αν κανεις εχει δοκιμασει και τις δυο κονσολες να μας πει πως τα βλεπει τα πραγματα....
Κι αν τελικα Laptop... Ποιο;

Ειμαι κατοχος Playstation 2 & Playstation 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη:

Laptop για gaming ξεχνα το. εκτος αν θες να παιζεις τα παιχνιδια που παιζεις τωρα και στο PS3.

Τα καινουρια παιχνιδια που βγαινουν τοσο σε PS4 οσο και σε PC (κλασσικα παραδειγματα τα AC + Watchdogs της ubisoft) για να τρεξουν σε pc θελουν υπερβολικα ψηλες απαιτησεις σε hardware. Φυσικα δεν ειναι ολα ετσι αλλα δειχνουν τον δρομο. Κατι FIFA + PES θα παιζεις στο λαπτοπ αλλα αυτα τα παιζεις και σε PS3. Οποτε για gaming laptop ξεχνα το με 400 ευρω.

Πανω απο 800 και του χρονου θα λες τι μαλακια εκανα που πεταξα τα λεφτα μου και δε τρεχουν τα παιχνιδια.

Κοψε μια βολτα στο pc gaming section να δεις πως βριζουν και τι λενε με καρτες γραφικων περυσινες. Οποτε το λαπτοπ που δεν τις φτανει ουτε στο δακτυλακι τους τι θα παιζει;

Τωρα μεταξυ PS4/X1 διαλεγεις οτι σε βολευει αναμεσα στα υπαρχοντα bundles που κυκλοφορουν. Μη ξεχνας οτι οι γιορτες ειναι κοντα και θα παιξει καποια προσφορα με 1 η και 2 παιχνιδια μεσα στο πακετο. Βλεπεις τα γουστα σου και πραττεις αναλογα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What he ^ said.

 

Ξέχνα το λάπτοπ για gaming. Τσέκαρε παιχνίδια και προσφορές μεταξύ των δύο μεγάλων κονσολών και διάλεξε αναλόγως τα γούστα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη:

Laptop για gaming ξεχνα το. εκτος αν θες να παιζεις τα παιχνιδια που παιζεις τωρα και στο PS3.

Τα καινουρια παιχνιδια που βγαινουν τοσο σε PS4 οσο και σε PC (κλασσικα παραδειγματα τα AC + Watchdogs της ubisoft) για να τρεξουν σε pc θελουν υπερβολικα ψηλες απαιτησεις σε hardware. Φυσικα δεν ειναι ολα ετσι αλλα δειχνουν τον δρομο. Κατι FIFA + PES θα παιζεις στο λαπτοπ αλλα αυτα τα παιζεις και σε PS3. Οποτε για gaming laptop ξεχνα το με 400 ευρω.

Πανω απο 800 και του χρονου θα λες τι μαλακια εκανα που πεταξα τα λεφτα μου και δε τρεχουν τα παιχνιδια.

Κοψε μια βολτα στο pc gaming section να δεις πως βριζουν και τι λενε με καρτες γραφικων περυσινες. Οποτε το λαπτοπ που δεν τις φτανει ουτε στο δακτυλακι τους τι θα παιζει;

Τωρα μεταξυ PS4/X1 διαλεγεις οτι σε βολευει αναμεσα στα υπαρχοντα bundles που κυκλοφορουν. Μη ξεχνας οτι οι γιορτες ειναι κοντα και θα παιξει καποια προσφορα με 1 η και 2 παιχνιδια μεσα στο πακετο. Βλεπεις τα γουστα σου και πραττεις αναλογα.

Δεν διαφωνω σε οτι γραφεις εκτως απο το παραπανω που ανεφερα. Μια Used 7970 στα 150ευρω δεν εχει βρεθει ακομα ενα παιχνιδι που να την γονατιζει σε 1080p(σε λογικα πλαισια παντα τα σχετικα AA και φιλτρα που ουτως ή αλλως δεν αλλοιωνουν την ποιοτητα του παιχνιδιου).

 

Αγορα για Gaming... Playstation 4? Xbox One? Laptop????

 

Γεια σας φιλοι και φιλες. Αναρωτιεμαι και θα ηθελα την γνωμη σας τι να επιλεξω για καλο gaming.... 

Καταρχας τα λεφτα ανερχονται στα 450 ευρωπουλα το πολυ!!!! Playstation 4 ? Που ακουω γενικα πολυ καλα σχολια.... Xbox one ? Που δεν ακουω γενικα τιποτα..... Laptop ? Ενα laptop παντα χρειαζεται αν το συνδιασουμε και με gaming ακομα καλυτερα.

 

Θα προβω στην αγορα το αργοτερο σε 15 μερες... 

Θα ηθελα αν κανεις εχει δοκιμασει και τις δυο κονσολες να μας πει πως τα βλεπει τα πραγματα....

Κι αν τελικα Laptop... Ποιο;

 

Ειμαι κατοχος Playstation 2 & Playstation 3

Ναι δεν υπαρχει Gaming Laptop στα χρηματα αυτα και για Gaming Laptop θες τουλαχιστον 1300ευρω αρα το αφηνουμε απεξω.

Στα περι Xbox μην περιμενεις να ακουσεις κατι εδω στην Ελλαδα καθως ανεκαθεν ημασταν χωρα του Playstation με ολα τα καλα που ειχε. Ενα μεγαλο + που εχει το Playstation ειναι οτι αρκετα Video Club οπως το Seven φερνουν πολλα παιχνιδια προς ενοικιαση αρα θα μπορεις να δοκιμασεις καποιο παιχνιδι να δεις αν θα σου αρεσει ή αν δεν ειναι μεγαλο να το τερματησεις κιολας σε λιγες μερες και να γλυτωσεις χρηματα. Σχεδον ολοι θα σου πουν και με το δικιο τους να κοιταξεις προς Ps4 μερια καθως αυτη την στιγμη για Ελλαδα παντα ειναι η καλυτερη αγορα,εκτως αν εισαι μεγας οπαδος των Halo,Forza και Gears Of Wars αρα θα ειναι σιγουρη η αγορα του Xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το να παρεις μια απο τις δυο κονσολες ειναι σχεδον το ιδιο. Θα μεινεις ικανοποιημενος και απο τις δυο εταιριες. Αν και οτι συγκριτικο βιντεο εχω δει στο YouTube το Xbox One δειχνει πολυ καλυτερο με καλυτερα γραφικα, καλυτερη αναλυση και γενικα ποιο καθαρη εικονα.

Σιγουρα φαινεται καθαρα αυτο που λες οτι στην Ελλαδα οτι λεει το πληθος ειναι και το πιο καλυτερο. Διαφωνω με αυτην την στρατιγικη, οποτε νομιζω το Xbox δικαιουται μια καλυτερη θεση στα οσα ακουγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το να παρεις μια απο τις δυο κονσολες ειναι σχεδον το ιδιο. Θα μεινεις ικανοποιημενος και απο τις δυο εταιριες. Αν και οτι συγκριτικο βιντεο εχω δει στο YouTube το Xbox One δειχνει πολυ καλυτερο με καλυτερα γραφικα, καλυτερη αναλυση και γενικα ποιο καθαρη εικονα.

 

Σιγουρα φαινεται καθαρα αυτο που λες οτι στην Ελλαδα οτι λεει το πληθος ειναι και το πιο καλυτερο. Διαφωνω με αυτην την στρατιγικη, οποτε νομιζω το Xbox δικαιουται μια καλυτερη θεση στα οσα ακουγονται.

 

 

Kαλό πράμα η αντικειμενικότητα αλλά καπου να στέκει κιόλας και να μην τα βγάζουμε απο τον...πωπό μας... ;)

 

Κανένα συγκριτικό δεν έχει δείξει το XONE ώς καλύτερο απο άποψη ευκρινειας (το τελείως αντίθετο μάλιστα) ή γραφικών...

 

Και τα 2 είναι ωραία μηχανήματα και ναι, τα exclusives μέχρι στιγμής της MS είναι πολύ ζόρικα (και το λέω ως κάτοχος PS4), αμα δεν ξέρουμε όμως τι λέμε...κακό πράμα η παραπληροφόρηση φίλε.

 

Oι διαφορές σε ΟΛΑ τα games τα multiplatform μέχρι στιγμής καταλήγουν πάντα στα εξής :

H το PS4 έχει το προβάδισμα στα πάντα (ανάλυση/framerate/γραφικά) ή, τελευταία, το XONE κερδίζει 2-3 καρέ παραπάνω σε σχέση με την έκδοση του αντίστοιχου παιχνδιού στο μπλεϊστέΣιοο 4 λόγω ή adaptive res., ή χαμηλότερης res. (ανάλυσης) γενικά...Διαλέγεις και παίρνεις, αυτά που ανέφερες πιο πάνω όμως...δεν... :D

 

Tις ευλογίες μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=w8ORIqBdVJo


Εμενα εδω τα ματια μου βρισκουν καλυτερο το Xbox One. Οπως και σε αλλα αναλογα 

Graphics Comparison. Δεν μιλαω ομως για τρελη διαφορα. Δεν ξερω καν για πιο λογο συμβαινει αυτο αφου οτι διαβαζω ειναι υπερ για το PS4.

Οσο αναφορα το αλλο η Playstation στην Ελλαδα εχει μεγαλη κατοχη πωλησεων (και διαιολογημενα) εδω και χρονια σε σχεση με την Microsoft στο Xbox, αν ρωτησεις στην τυχη καποιο ατομο ποια κονσολα θα αγοραζες δεν νομιζω να σου πει την Xbox. Αυτο λεω, οτι με κλειστα ματια μερικοι αγοραζουν και αυτο γιατι σχεδον ολοι εχουν στην κορυφη το Playstation. Στο συγκριτικο βιντεο ομως γιατι βλεπω οτι τα παει καλυτερα το Xbox One; Αν κανω και παλι λαθος οφειλω να ζητησω συγνωμη

Ειμαι και κατοχος εδω και παρα πολλα χρονια με Playstation1, 2 και 3.... Αλλα ποτε του Xbox....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερμ, μάλλον κάτι βλέπεις λάθος, επειδή στο βίντεο που έδωσες - ειδικά σε αυτό - η διαφορά είναι εμφανέστατη σε κάποια σημεία υπέρ του PS4. 

 

Στο μόνο σημείο όπου το PS4 υστερεί κάπως στο GTA V είναι ότι έχει μερικά παραπάνω framedrops όταν τρέχεις με υψηλή ταχύτητα μέσα στην πόλη σε κίνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dec, αυτό που βλέπεις στη "σύγκριση" του GTAV είναι το γνωστό "POP" στο Χone λόγω crushed blacks :D

Aπλό παράδειγμα : μπαίνεις σε μαγαζί με TV και τα display φαίνονται εντυπωσιακά λόγω "pop", κοινώς, τα dynamic contrast είναι στον Θεό, sharpness επίσης κ.ο.κ - δεν σημαίνει με την καμία όμως πως η εικόνα είναι σωστά calbr-αρισμενη...
Μην μπούμε τώρα σε συζήτηση περί σωστής καλίμπρας οθόνης γιατί...δεν είμαστε στο AV forum :D
 

Πέρα απο τις βασικές ρυθμίσεις που θα πρεπει να ρίξουμε σε μια οθόνη (η οποία ποικίλει προφανώς απο Panel σε panel), οι επιλογές "RGB Limited/Full" πάιζουν σημαντικό ρόλο - αμα π.χ η τηλεοραση σου υποστηρίζει μόνο limited Και ρυθμίσεις την κονσόλα σου σε full = crushed blacks, ναι μεν τα μαύρα θα φαίνονται να pop-αρουν πιο πολύ αλλά θα χάνεις και την οποιαδήποτε άλλη πληροφορία/σκαλοπάτι της απόχρωσης...Ολα αυτά πολύ απλουστευμένα για ευνόητους λόγους.Eχω δεί...εγκλήματα και εγκλήματα σε φιλικά σπίτια - εικόνα που με το που την αντικρίσεις δακρύζεις αίμα λέμε απο λαθος set-αρισμένες οθόνες/ΤV... "ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΜΛΚ, ΩΡΑΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ 1!1!"
Το "ωραίο" στις συγκεκριμένες περιπτώσεις είναι contrast στο 100, sharpness στο 10, brightness στο -10, Dynamic contrast με αποτέλεσμα η εικόνα να παρουσιάζει στιγμιαιο flickering και δώσε αμα λάχει και full RGB στην κονσόλα because...reasons...Nαι ρε φίλε αλλά είχε "POP" σΕ λέω :P

Το Xone μέχρι πρότινος (και μου φαίνεται πως διορθώθηκε αυτό), λόγω εσωτερικού scaler κοπανούσε και ενα sharpening filter πάνω απο την εικόνα στα μη 1080p παιχνίδια συν του οτι οι gamma τιμές ηταν λάθος.Βεβαια, η εικόνα αποκτούσε και το λεγόμενο "pop" κατι το οποίο σε χρήστες σαν εσένα μπορεί να φαινόταν ευχάριστο στο μάτι αλλά σωστή σαν εικόνα δεν ηταν.

Σχετικά φίλε με τα υπόλοιπα, ξέρω, το γνωστό Ελληνικό meme "Μπλεϊστεσιο" , άπειρες κονσόλες πωλήθηκαν λόγω του Pro Evo, "πίνω μπάφους και παίζω Pro" - μάντεψε που το έπαιζαν, οχι στο Χbox/Χ360 πάντως ;)
Nα πουμε και την αλήθεια όμως, η MS μας είχε χεσμένους χρόνια ως 3κοσμική χώρα, ακόμα θυμάμαι τις πατέντες στο X360 για να παίξεις online ή να κατεβάσεις DLC το οποίο μερικές φορες ηταν και κλειδωμένο (Gears/Resident) και έπρεπε να μπλέκεις με VPN και ξυσ'τους πατερόσακους σου - για να μην μιλήσω για εποχές 1ου xbox...μηδενική υποστήριξη φίλε, δεν μπορούμε να ρίξουμε παντελώς το φταίξιμο στις "μάζες" που προτιμούσαν άλλο προϊόν ;)

 

Πάλι σεντόνι έγραψα ο πστς


 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το επιασα.... PS4!

Να ρωτησω, τα πακετα που δινουν την κονσολα + παιχνιδια π.χ Pro 2015 ή The last of us κτλπ ειναι με κωδικο και τα κατεβαζεις στην πορεια ή το παιχνιδι ειναι κανονικα σε δισκακι βιβλιαρακι και θηκη οπως θα το αγοραζες κανονικα;

Υπαρχουν καποια πακετα που πρεπει να αποφυγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το επιασα.... PS4!

 

Να ρωτησω, τα πακετα που δινουν την κονσολα + παιχνιδια π.χ Pro 2015 ή The last of us κτλπ ειναι με κωδικο και τα κατεβαζεις στην πορεια ή το παιχνιδι ειναι κανονικα σε δισκακι βιβλιαρακι και θηκη οπως θα το αγοραζες κανονικα;

 

Υπαρχουν καποια πακετα που πρεπει να αποφυγω;

 

 

Οχι φίλε - προς Θεού, δεν προσπαθώ να σε πείσω, το Χone έχει παιχνιδάρες και αυτό στην τελική (Forza5, Forza Horizon2, Sunset Overdrive κτλπ) και το θέμα των crushed blacks, λύνεται με σωστή καλίμπρα οθόνης :) (αν και το Χone ακόμα δείχνει υπερβάλλοντα ζήλο με τα μαύρα :D )

 

Αμα για τους δικούς σου λόγους θέλεις μπλεϊστέσιο 4, πέρνα απο το διπλανό topic φίλε οπου και έχει αρκετές πληροφορίες - σήμερα ρωτούσε ένα παιδί σχετικά με το τι bundle να πάρει/τι να προσέξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...