Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίζει και αυτό, μιας που το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας.

(Υποθέτοντας ότι δεν είναι λάθος φυσικά).

 

rip in pepperonnies m8, i cri evri tiem

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και αυτό, μιας που το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας.

(Υποθέτοντας ότι δεν είναι λάθος φυσικά).

Ενδιαφέρον! Αν έιχα λεφτά τώρα θα ετρεχα 100άρι να το πάρω, όπως στην [ενοχλητική] διαφήμιση. :)

Δες πρωτιστως ποιας κονσολας τα αποκλειστικα σε ενδιαφερουν περισσοτερο...

με ενδιαφέρει μόνο το Bloodborne που θα βγει στο PS4. Είναι ένας πόντος υπέρ του PS4. Και το Zombie U βέβαια που είναι στο WiiU. To Dead Rising 3 το πήρα ήδη σε pc (τραγικό port) οπότε δεν έχω κάτι για Xbox One. Θα περιμένω να μαζευτούν δυο τρία τουλάχιστον αποκλειστικά που να θέλω σε μια κονσόλα. Σωστό το σκεπτικό αυτό.

Αν εχεις καλο pc για παιχνιδια 3rd party/multiplatform παρε wii u.

Αυτη τη στιγμη αποτελει την καλυτερη προταση με καμια 10αρια τιτλους ΑΑΑ που δε βρισκεις αλλου.

Βεβαια θα βγαινουν με το σταγονομετρο και στο μελλον και δε κανει για 3rd party gaming οποτε το επιλεγεις μονο για τις αποκλειστικοτητες του.

Αν αποφασισεις καποιο απο τα αλλα δυο δες πιο ειναι το καλυτερο bundle-συμφερουσα αγορα.

έχω ψιλο-καλό pc. Πριν κανα εξάμηνο του άλλαξα κάρτα γραφικών και έβαλα ram αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί σαν επίδοση στα καινούργια παιχνίδια. Είναι μια λύση το pc, αλλα για ένα χρόνο ακόμα, έτσι γρήγορα που εξελίσσονται τα παιχνίδια, δεν προλαβαίνω τις αναβαθμίσεις και κοστίζουν κιόλας. Έχω αποφασίσει το pc να το έχω πιο πολύ για τα παλιά παιχνίδια που μου αρέσουν, και για emulators (ePSXe, PCSX2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλογή νέας παιχνιδομηχανής

 

γεια σας,

σκέφομαι, αν μου το επιτρέψουν και τα οικονομικά μου να πάρω μια νέα κονσόλα κάποια στιγμή μεσα στο 2015. Ποια όμως από τις τρεις; Κατά βάσιν παίζω παιχνίδια Playstation από την εποχή του PS1, μέχρι σήμερα, αλλά παίζω και ωραία παιχνίδια shooter στο Wii με το Wii remote, και βεβαίως ό,τι κορυφαίο είχε βγει για το Xbox 360. Τώρα τί κάνουμε είναι το θέμα. Δεν μπόρω να τα πάρω όλα, αυτό είναι βέβαιο. Το PS4 δυστυχώς δεν είναι συμβατό με τίποτα από ό,τι έχω σε Playstation, PS1, PS2, PS3 ούτε καν με τους PSOne classics τίτλους που έχω αγοράσει στο PSN, οπότε ξεκινούν και οι τρεις κονσόλες από την ίδια αφετηρία. Όσοι ασχολείστε και παρακολουθείτε τα πράγματα, τί με συμφέρει να πάρω; Το Wii U είναι το πιο οικονομικό και η Nintendo είναι εγγύηση ότι φτιάχνει ωραία παιχνίδια, αλλά με χαλάει πολύ αυτο το τεράστιο χειριστήριο....Το PS4 φαντάζoμαι είναι κορυφαίο μηχανημα, αλλά και το πιο ακριβό. Το Xbox One διάβασα ότι έχει ρίξει την τιμή, πράγμα που το κάνει μια ενδιαφέρουσα περίπτωση, αν σκεφτεί κανείς ότι τα παιχνίδια του είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτά του PS4.

Λοιπόν τί λέτε;

 

Το χειριστήριο του WiiU είναι και τεράστιο αλλά είναι και αυτό που λέμε underutilized, η nintendo δεν το αξιοποίησε όσο θα περιμέναμε. Το donkey kong ειδικά βγάζει μαύρη οθόνη. Και το fatal frame που το χρησιμοποιεί ως κάμερα δεν περιμένουμε να έρθει στην Δύση. Εκτός του ότι δεν έχει κανένα μέλλον πέρα του ότι έχουν ανακοινώσει μέχρι σήμερα (πέρα από το 2015), δεν είναι τρομερά οικονομικό αν βγάλεις απόδοση προς τιμή. Είναι άλλη μια προσπάθεια της nintendo να πλασάρει την κονσόλα της σαν παιχνίδι για να μην μπει στην κούρσα των τεράστιων budget που απαιτούν τα full hd παιχνίδια. Ποντάρει στο perceived value. Επίσης δεν έχει χακαριστεί οπότε ότι παίξεις πρέπει να το αγοράσεις και τα παιχνίδια της nintendo δεν πέφτουν ποτέ κάτω από 40-50 ευρώ. Εγώ προσωπικά περιμένω να κάνουν port πολλά από τα παιχνίδια που βγάζουν τώρα στην επόμενη τους κονσόλα. Εκτός αν είσαι μεγάλος fan της nintendo δεν προτείνω WiiU.

 

Xbox one & PS4 είναι σε τεράστιο βαθμό δίδυμες κονσόλες. Ακριβώς η ίδια μηχανή (APU από την AMD) κάτω από το καπό μόνο που το PS4 έχει περισσότερα "άλογα". Και σε μεγάλο βαθμό τα ίδια παιχνίδια, Τα δυνατά χαρτιά της έχουν περιοριστεί στα τα Halo, Gears & Forza. Η αλήθεια είναι ότι άλλο βγαίνει "αποκλειστικά" στο Xbox είναι αρκετά σίγουρο ότι θα βγει αργότερα τουλάχιστον στο PC και αυτό γιατί η τακτική της MS είναι να πιάσει τις πωλήσεις των πρώτων μηνών επενδύοντας στο Αμερικανοκεντρικό marketing. H πτώση της τιμής είναι κυρίως για τις ΗΠΑ μόνο για την περίοδο των χριστουγέννων. Αν και μπορείς να βγεις και εδώ deals, αλλά αν αξίζει να σώσεις 50 ευρώ για κάτι που θα το έχεις χρόνια για να παίξεις τώρα ένα Assassin's είναι δικό σου θέμα. Όπως και να'χει η MS επενδύει πολύ στο impulsive purchasing. Το PS4 από την άλλη δεν έχει halo ή super mario αλλά έχει ποικιλία και αν κρίνουμε από το πως τα πήγαν τα PS1,2,3 σίγουρα η καλύτερη επένδυση μακροπρόθεσμα. Και για μένα πολύ σημαντικό μπορείς να βρίσκεις πολλά μεταχειρισμένα σε public, αγγελίες κτλ σε χαμηλή τιμή.

 

Πολλοί ελέω υποτιθέμενου ανταγωνισμού μεταξύ του PS4 & Xbox θα σου πουν διπλωματικά διάλεξε τι παιχνίδια σου αρέσουν. Αυτός ο ανταγωνισμός κατά την γνώμη μου είναι εντελώς κατασκευασμένος μιας και μιλάμε για ίδια τεχνολογία και -σε τεράστιο βαθμό- ίδια παιχνίδια. Οπότε, αν θέλεις κονσόλα σίγουρα PS4 (και grow some balls στους διπλωμάτες). H άλλη μεγάλη (πραγματική) επιλογή είναι νέα gpu στο PC που ακόμα και παλιό να είναι, μία mid προς high end R9 280 (200 ευρώ) ή μία κορυφαία GeForce GTX 970 (350) κάνουν θαύματα. Και σίγουρα δεν υπάρχει συνδρομή για να παίζεις online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,οκ ,νομιζα οτι θα είχαν κάποια διαφορά σε επεξεργαστική ισχυ οι εκδόσεις μετα απο τόσα χρόνια ,δεν το περίμενα βασικά οτι ολα αυτα τα χρόνια δε βγήκε πιο δυνατό μοντέλο η κάτι τέτοιο ,παραδοξο για γκατζετιά ,αλλα who cares...

Οπότε ,μιας και το gamecube μας ειναι εντελώς αδιάφορο ,οποιο και να βρω ειναι ιδιο ε;

Σας ευχαριστώ και τους δυο

εγώ λέω πάρε αυτό που μπορεί να παίζει και game cube. Ας το έχεις κι αυτο δεν πειράζει. Άμα ρίξεις μια ματιά στο ιντερνετ θα σου φύγει το κεφάλι τί παιχνιδάρες έχει βγάλει αυτή η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια χαρα τα εχω τα...αναπαραγωγικα, στη θεση τους. Τωρα πως ορισμενοι αδυνατειτε να κατανοησετε, οτι αλλα πραγματα προσφερει η καθε κονσολα σε οτι αφορα στα αποκλειστικα παιχνιδια της, ειναι αποριας αξιο...Κι εγω PS4 μονο, εχω προς το παρον, δεν λειτουργω ομως ετσι. Δηλαδη αν ο αλλος γουσταρει Halo και Gears of War και οχι τον Drake, πρεπει να παρει ντε και σωνει PS4, απλα επειδη ειναι ισχυροτερο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wii u που εχει παιχνιδαρες,ουτε updates ουτε προβληματα ουτε να συγκρινεις αναλυσεις ουτε να μετρας frames ουτε 500 Patch για να παιξεις ουτε τιποτα,πολυ διασκεδαστικα παιχνιδια και σχεδον ολα παιζονται διπλο τετραπλο κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδη αν ο αλλος γουσταρει Halo και Gears of War και οχι τον Drake

 

Αυτό είναι το θέμα, το Xbox πια έχει περιοριστεί στα Halo & Gears. Δεν είναι η κλασσική κονσόλα που έχει μοναδικό gaming. Δεν έχει proprietary IPs, έχει exclusive* games (exclusive* για τους πρώτους μήνες).

 

 Και αυτό γιατί η ίδια η MS (ξανά)γύρισε στο μοντέλο (που είχε στο πρώτο Xbox / DirectX Box) ότι η κονσόλα είναι μία εναλλακτική του PC gaming για το σαλόνι που μπορεί να πουλήσει ευκολότερα στους Αμερικάνους μιας και επικεντρώνει και γνωρίζει τις απαιτήσεις του marketing εκεί. Και εγώ δεν ενδιαφέρομαι για τον Drake, ότι Uncharted πήρα το πήρα μεταχειρισμένο. Αλλά υπάρχουν και υπήρχαν τόσο παιχνίδια στο Play.

 

Με το Xbox γενικά έχω δει πραγματικά περίεργο φανατισμό. Μια κονσόλα που είναι για impulsive buyers. Βγαίνει ο ίδιος ο Phil και λέει μας νοιάζουν μόνο τα Χριστούγεννα. Αλλά εμείς "Όχι μόνο Xbox VS PS"

ουτε updates

 

Οnline games με μεγάλο κοινό πάντα έχουν patches. Και στο PC και παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red Panda αφου επαναλαβω οτι ειμαι κατοχος PS4 απο επιλογη, να σου υπενθυμισω οτι υπαρχουν και τα Dead Rising 3, το πολυ καλο κατα γενικη ομολογια παροτι εμενα...δεν, Sunset Overdrive, το Ryse, το Quantum Break που ειναι στα τελευταια σταδια αναπτυξης απο το υπερ-Studio της Remedy των Μax Payne και Alan Wake, τα Forza και παει λεγοντας. Μαζι με τα multies, μια χαρα προταση ειναι στα ματια τα δικα μου. Κι εγω προτιμω τα PS exclusives, αλλά μην μηδενιζουμε και τις υπολοιπες προτασεις, της Nintendo συμπεριλαμβανομενης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red Panda αφου επαναλαβω οτι ειμαι κατοχος PS4 απο επιλογη, να σου υπενθυμισω οτι υπαρχουν και τα Dead Rising 3, το πολυ καλο κατα γενικη ομολογια παροτι εμενα...δεν, Sunset Overdrive, το Ryse, το Quantum Break που ειναι στα τελευταια σταδια αναπτυξης απο το υπερ-Studio της Remedy των Μax Payne και Alan Wake, τα Forza και παει λεγοντας. Μαζι με τα multies, μια χαρα προταση ειναι στα ματια τα δικα μου. Κι εγω προτιμω τα PS exclusives, αλλά μην μηδενιζουμε και τις υπολοιπες προτασεις, της Nintendo συμπεριλαμβανομενης.

 

Θα επιμείνω. Το Xbox -καλή πρόταση ίσως να είναι για κάποιον- δεν είναι η κλασσική κονσόλα που ξέρουμε από την Nintendo, Sega, SCE.

 

Η MS με το Xbox, έκανε το ίδιο με ότι κάνει η Apple με τα προϊόντα της. Παίρνει υπάρχουσες τεχνολογίες και τις πλασάρει πολύ καλύτερα. Καλύτερη προβολή, καλύτερο marketing και φυσικά ένα ισχυρό και αναγνωρίσιμο λογότυπο. Η MS είδε πως δεν χρειάζεται να κάνει δικά της παιχνίδια για να έχει κονσόλα όπως οι Nintendo, Sega, SCE, οι οποίες τονίζω επένδυαν σε proprietary IPs. Στην ουσία πλασάρει το PC gaming σε άλλο περιτύλιγμα. Το απλοποίησε, το έκανε να φαίνεται πιο προσιτό σε λιγότερο tech-savy άτομα, το έβαλε στο σαλόνι και το πούλησε.

 

Το Dead Rising 3 & Ryse είναι ήδη στο PC. Το Sunset Overdrive, η Insomniac είπε πως το έκανε με την MS ακριβώς επειδή η Sony δεν την άφηνε να έχει την ιδιοκτησία των Ip που αναπτύσσει. To Quantum Break είναι από μία εταιρία η οποία η ίδια ήθελε να βάλει το Alan Wake στο PC. H MS δεν νοιάζεται για κανένα παιχνίδι πέρα από τους πρώτους μήνες (που γίνετε ο κύριος όγκος των πωλήσεων). Το μόνο που έχει είναι δύο λογότυπα Halo & Gears. Ποτέ δεν νοιάστηκε καν να διατηρήσει τα στούντιο που έκαναν αυτά τα παιχνίδια.

 

"I think to some out there there's a fixation with which studios you own, which studios you work with, and for better or worse I'm not fixated on that" -Phil Spencer

 

Το λέει ευθέως -νομίζοντας ότι δεν θυμόμαστε ότι οι δύο προηγούμενες κονσόλες της MS έμειναν στα κρύα του λουτρού μετά τα πρώτα χρόνια μιας και κανένα studio δεν ήταν δεσμευμένο με το Xbox. ο Phil αγοράζει κανένα τίτλο τις γιορτινές περιόδους (βλέπε TR2).

 

Το WiiU δεν το μηδενίζω. Λέω αυτό που συμβαίνει, είναι κονσόλα αυστηρά για τους φανατικούς της Nintendo. Όταν έχεις μία κονσόλα που βλέπει με τα κιάλια τα νούμερα του GameCube αυτή είναι η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο αυτο το πρισμα, ας πουμε οτι συμφωνω. Ομως ειλικρινα, εισαι ευχαριστημενος απο τα ΑΑΑ ps exclusives; Μας εχουν ταραξει στα remastered, στα indies( δεω εχω κατι εναντιον τους) και παμε απο αναβολη σε αναβολη στα υπολοιπα.. Κατα τη γνωμη μου οι πωλησεις της κονσολας ειναι αναντιστοιχες της διαθεσιμης βιβλιοθηκης της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως ειλικρινα, εισαι ευχαριστημενος απο τα ΑΑΑ ps exclusives; 

 

Όχι. Επειδή είμαι αρνητικός για το Xbox σημαίνει ότι υποστηρίζω τυφλά με την "αντίπαλη" ομάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Επειδή είμαι αρνητικός για το Xbox σημαίνει ότι υποστηρίζω τυφλά με την "αντίπαλη" ομάδα ?

Δεν υπονοησα αυτο. Εκει ομως εντοπιζεται η ουσια της υποθεσης. Γιγαντια patches, υψηλες τιμες, κλειδωμα τεραστιων franchise, επι πληρωμη dlc, drm, κακες online υπηρεσιες-με πολλες αποσυνδεσεις, alpha-beta testing στου Κασιδη το κεφαλι, αναβολες κυκλοφοριας, microtransactions, μη τηρηση υπεσχημενων παροχων( βλεπε Driveclub), πτωση ποιοτητας παρεχομενων -ανα online υπηρεσια- παιχνιδιων, νεοι οχι cross-gen τιτλοι με το σταγονομετρο και λοιπα συμπαραμαρτουντα...Απο ολες τις πλευρες. Δυστυχως. 

 

Ολοι εχουν καλα πραγματα να προσφερουν, ομως η γενικοτερη ταση υποβαλλει υποβαθμιση του χομπι μας, ενοσω πολλοι απο εμας σφαζομαστε στο βωμο του pixel count.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν υπονοησα αυτο. Εκει ομως εντοπιζεται η ουσια της υποθεσης. Γιγαντια patches, υψηλες τιμες, κλειδωμα τεραστιων franchise, επι πληρωμη dlc, drm, κακες online υπηρεσιες-με πολλες αποσυνδεσεις, alpha-beta testing στου Κασιδη το κεφαλι, αναβολες κυκλοφοριας, microtransactions, μη τηρηση υπεσχημενων παροχων( βλεπε Driveclub), πτωση ποιοτητας παρεχομενων -ανα online υπηρεσια- παιχνιδιων, νεοι οχι cross-gen τιτλοι με το σταγονομετρο και λοιπα συμπαραμαρτουντα...Απο ολες τις πλευρες. Δυστυχως. 

 

Ολοι εχουν καλα πραγματα να προσφερουν, ομως η γενικοτερη ταση υποβαλλει υποβαθμιση του χομπι μας, ενοσω πολλοι απο εμας σφαζομαστε στο βωμο του pixel count.

 

 

 

can of worms...you opened it :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα επιμείνω. Το Xbox -καλή πρόταση ίσως να είναι για κάποιον- δεν είναι η κλασσική κονσόλα που ξέρουμε από την Nintendo, Sega, SCE.

 

Η MS με το Xbox, έκανε το ίδιο με ότι κάνει η Apple με τα προϊόντα της. Παίρνει υπάρχουσες τεχνολογίες και τις πλασάρει πολύ καλύτερα. Καλύτερη προβολή, καλύτερο marketing και φυσικά ένα ισχυρό και αναγνωρίσιμο λογότυπο. Η MS είδε πως δεν χρειάζεται να κάνει δικά της παιχνίδια για να έχει κονσόλα όπως οι Nintendo, Sega, SCE, οι οποίες τονίζω επένδυαν σε proprietary IPs. Στην ουσία πλασάρει το PC gaming σε άλλο περιτύλιγμα. Το απλοποίησε, το έκανε να φαίνεται πιο προσιτό σε λιγότερο tech-savy άτομα, το έβαλε στο σαλόνι και το πούλησε.

 

Το Dead Rising 3 & Ryse είναι ήδη στο PC. Το Sunset Overdrive, η Insomniac είπε πως το έκανε με την MS ακριβώς επειδή η Sony δεν την άφηνε να έχει την ιδιοκτησία των Ip που αναπτύσσει. To Quantum Break είναι από μία εταιρία η οποία η ίδια ήθελε να βάλει το Alan Wake στο PC. H MS δεν νοιάζεται για κανένα παιχνίδι πέρα από τους πρώτους μήνες (που γίνετε ο κύριος όγκος των πωλήσεων). Το μόνο που έχει είναι δύο λογότυπα Halo & Gears. Ποτέ δεν νοιάστηκε καν να διατηρήσει τα στούντιο που έκαναν αυτά τα παιχνίδια.

 

"I think to some out there there's a fixation with which studios you own, which studios you work with, and for better or worse I'm not fixated on that" -Phil Spencer

 

Το λέει ευθέως -νομίζοντας ότι δεν θυμόμαστε ότι οι δύο προηγούμενες κονσόλες της MS έμειναν στα κρύα του λουτρού μετά τα πρώτα χρόνια μιας και κανένα studio δεν ήταν δεσμευμένο με το Xbox. ο Phil αγοράζει κανένα τίτλο τις γιορτινές περιόδους (βλέπε TR2).

 

Το WiiU δεν το μηδενίζω. Λέω αυτό που συμβαίνει, είναι κονσόλα αυστηρά για τους φανατικούς της Nintendo. Όταν έχεις μία κονσόλα που βλέπει με τα κιάλια τα νούμερα του GameCube αυτή είναι η κατάσταση.

What??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...