Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιος καλοριζικος!

Ευχαριστώ, ευχαριστώ!!!! :-D

 

 

Σαν γλώσσα επιλογής τα ελληνικά δεν τα έχει;

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί στο PS3 έχει....

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί στο PS3 έχει....

Παίζει να την είπα και μεγάλη κι ολας!

Δεν θυμάμαι..... :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που έχει το WiiU είναι πολλά και καλά και αbugάριστα 1st party παιχνίδια, που απλά λειτουργούν. Του λείπουν όμως τα 3rd party.

 

Αυτό που έχουν τα ps4 / xbone είναι πολλά και μέτρια προς καλά υπερ-bugαρισμένα 3rd party παιχνίδια, που μερικές φορές δεν λειτουργούν. Τους λείπουν όμως τα 1st party παιχνίδια.

 

 

Κοιτάχτε εγώ pcάκιας είμαι, και pc έχω ως κύρια πλατφόρμα, αλλά παρακολουθώ τα των κονσολών και δεν κλείνω το ενδεχόμενο κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρω ξανά κάποια κονσόλα για να συμπληρώνει το gaming μου.

 

Απλά μου φαίνεται πως η χρονιά που τελειώνει σε λίγες μέρες, το 2014, ήταν κακό γενικά σαν gaming χρονιά. Τα μεν μεγάλα 3rd party που περιμέναμε, πχ Watch Dogs, BF4, Thief, είχαν, και μερικά εξακολουθούν να έχουν πολύ σημαντικά προβλήματα, που μας δυσαρέστησαν. Όσων αφορά exclusives, θα θελα να παίξω τη Masterchief collection, αλλά το να αγοράσω το xbone μόνο για αυτό, νομίζω πως δεν συμφέρει. Καλώς ή κακώς, τα exclusives του PS4 παραδοσιακά δεν μου άρεσαν, αν και θα ήθελα να παίξω το The Last of Us.

 

Στο PC δυστυχώς, αν και βγήκαν πολλά exclusives, στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι early access, που σημαίνει δεν έχουν κυκλοφορήσει επίσημα, αλλά είναι σε alpha που συμμετέχουν και οι παίκτες. Πολλά προβλήματα και ελλείψεις περιεχομένου...

 

Κοιτάω όμως το WiiU, και από παιχνίδια είναι το μόνο που νομίζω πως στάθηκε άξια τη χρονιά 2014. Ναι, το κράζα και εγώ πριν κάνα χρόνο, γιατί δεν θα έπαιρνε ούτε bf4, ούτε Thief, ούτε Watch Dogs, ούτε, ούτε... Αλλά τελικά, αφού κυκλοφόρησαν όλα αυτά και το ένα με απογοήτευε απ αυτά που διάβαζα και έβλεπα σε βιντεάκια, reviews κτλπ, σκέφτομαι ότι εδώ που τα λέμε, δεν τα είχε ανάγκη αυτά το WiiU. Και στο PC που βγήκαν, δεν τα πήρα τελικά, αν και πριν κάνα χρόνο ήμουν σίγουρος ότι θα τα έπαιρνα. Και το WiiU μπορεί να μην πήρε τίποτα απ' αυτά, αλλά πήρε άλλα παιχνιδάκια, τα οποία τουλάχιστον παίζονται.

 

Βέβαια ακόμη και αυτή τη στιγμή δεν νοιώθω αρκετά πεισμένος για να πάρω WiiU. Εξακολουθεί να μου φαίνεται ακριβούτσικο. Δεν αποκλείω όμως το ενδεχόμενο σε 2-3 χρονάκια, που θα χει πέσει η τιμή του και θα έχει αποκτήσει μια μεγάλη λίστα από καλά 1st party games να το πάρω σε τιμή.. ευκαιρίας για να τα παίξω μονοκοπανιά τα καλά παιχνιδάκια του... :)

 

Ποιος ξέρει όμως ? Μέχρι τότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ηθελα να ξερα.

Αυτοι εκει στη Ν δεν εχουν κουκουτσι μυαλο;

Εχει απηυδήσει ο κοσμος με Χ1 + PS4, λογω ελλειψης δυνατων τιτλων φετος.

Θα τους χαλαγε να βγαλουν ενα καλο bundle wiiU Premium με παιχνιδι και pro controller στα 280 να το τσιμπησει ο κοσμος τωρα στις γιορτες; Θα ξεπουλαγε με την μια με την ξεραϊλα που εχει πεσει

Και θα ειχαν και κερδος γιατι ολοι αυτοι μετα θα αγοραζαν τους Μαριους και τους γοριλλες.

Και μετα κανουν μεταπτυχιακα στα marketing και τα PR. ε ρε μυαλα !!!

By the way στην Ιαπωνια πηρε τα πανω του οπως και το 3DS που συνεχιζει ακαθεκτο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγω να βάλλει 2ο μοχλό. Ποιός βάζει? Μείωση τιμής θα μπορούσε. Δεδομένου οτι δίνει μεγάλη αξία στα παιχνίδια της και δεν πέφτουν οι τιμές.

 

Γενικά ο καλύτερος συνδιασμός είναι ένα απο τα  PC,PS4,XBOX ONE και το Wii U. Αυτη είναι η άποψή μου και αυτό έκανα. Κυριώς λόγο της διαφορετικότητας των exclu του Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ηθελα να ξερα.

Αυτοι εκει στη Ν δεν εχουν κουκουτσι μυαλο;

Εχει απηυδήσει ο κοσμος με Χ1 + PS4, λογω ελλειψης δυνατων τιτλων φετος.

Θα τους χαλαγε να βγαλουν ενα καλο bundle wiiU Premium με παιχνιδι και pro controller στα 280 να το τσιμπησει ο κοσμος τωρα στις γιορτες; Θα ξεπουλαγε με την μια με την ξεραϊλα που εχει πεσει

Και θα ειχαν και κερδος γιατι ολοι αυτοι μετα θα αγοραζαν τους Μαριους και τους γοριλλες.

Και μετα κανουν μεταπτυχιακα στα marketing και τα PR. ε ρε μυαλα !!!

By the way στην Ιαπωνια πηρε τα πανω του οπως και το 3DS που συνεχιζει ακαθεκτο.

Ελα ντε.... Βαλανε το καλοκαιρι και το Γεναρη το Wii U ZombiU για να ξεστοκαρουν στα 250 και οποιος προλαβε προλαβε.

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγω να βάλλει 2ο μοχλό. Ποιός βάζει? Μείωση τιμής θα μπορούσε. Δεδομένου οτι δίνει μεγάλη αξία στα παιχνίδια της και δεν πέφτουν οι τιμές.

 

Γενικά ο καλύτερος συνδιασμός είναι ένα απο τα  PC,PS4,XBOX ONE και το Wii U. Αυτη είναι η άποψή μου και αυτό έκανα. Κυριώς λόγο της διαφορετικότητας των exclu του Wii U.

Γιατι η αυτονομια του Wii U gamepad ειναι γτπκ,και γιατι η αυτονομια του Pro controller τα σπαει...Αλλωστε εχει ηδη παιξει πιο παλια το γνωστο Bundle του Wii U zombiU το οποιο εγινε αναρπαστο.Τωρα ομως με αυτες τις τιμες ποιος παει να σκασει 300για Wii U και παιχνιδι χωρις καν Controller...

Και αλλωστε κακα τα ψεματα αφου δεν πουλαει που δεν πουλαει η κονσολα στην χωρα μας για τους γνωστους λογους,ουτε προβολη εχει ε σουλουπωσε λιγο τα Bundle αν θες να κανεις πωλησεις αλλιως τι περιμενεις το θαυμα ρε Nintendo????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την δεύτερη παράγραφο. Στην πρώτη ομως θα διαφώνησω.

Το ps4 με ένα μοχλό το πήρα τον οποίο αναγκάζομαι να τον φορτίζω συνέχεια και ένα παιχνίδι. 400 ευρώ.. 0 αυτονομία.

Σου έχει ολόκληρη ταμπλετα για μοχλό. Τι άλλο να έχει. Σε sony και ms θα την χρυσοπληρωναμε.

Τέλος πάντων απλα διαφωνουμε. Πιστεύω ότι ειναι αρκετός ένας μοχλός από τη στιγμή που το ίδιο κάνουν οι άλλοι. Επίσης μου αρέσει που δεν ξεπουλάει ούτε ξέγραφει την κονσόλα της η Ninty. Βελτιώνει την ποιότητα της. Της δίνει αυτό που της αξίζει και εμένα αυτό μου αρέσει ως ιδιοκτήτης αυτής. Καλό θα ήταν να βελτιώσει το marketinistiko της υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ps3 και wii ...

Πολύ καλός συνδυασμός. Όταν θα έχουν να δώσουν οι next gen και έχω και χρήματα θα σκεφτώ τι να πάρω. Είμαι λίγο πιο κοντά σε Xbox one , που δεν είχα ποτέ. Περιμένω και από Nintendo κάτι. Μάλον θα πάω για το new 3ds προς Πάσχα και βλέπουμε. Το wii u ... Πολλά λεφτά ... Δεν ξέρω. Αν τα είχα θα αγόραζα xbox one + wii u + από 2-3 exclusives σε κάθε κονσόλα για αρχή ...

Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να αγοράσω κάτι άλλο εκτός από αυτά που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σωστή επιλογή;

Καλη χρονια.
Σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω το xbox one αλλα ανθρωποι εχουν γεμισει το πλουσιοπαροχο μυαλο μου με δηλητηριασμενες φημες..
Ισχυει τελικα το always online?
Με ποιες προυποθεσεις θα μπορουσα να δανειστω ενα game απο ενα φιλαρακι ;
Οι τιμες του online gaming ειναι ιδιες με αυτες του ps4?
 
Φοβαμαι οτι οι συγκιριες θα με κανουν να αγορασω το ασχημο κονσολακι της Sony.
Βοηθηστε με μαγκες γιατι το xbox ειναι ενα κουκλακι και θα θελα να κοιμαμαι μαζι του..
 
Δεκτη καθε γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή επιλογή;

 

Καλη χρονια.

Σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω το xbox one αλλα ανθρωποι εχουν γεμισει το πλουσιοπαροχο μυαλο μου με δηλητηριασμενες φημες..

Ισχυει τελικα το always online?

Με ποιες προυποθεσεις θα μπορουσα να δανειστω ενα game απο ενα φιλαρακι ;

Οι τιμες του online gaming ειναι ιδιες με αυτες του ps4?

 

Φοβαμαι οτι οι συγκιριες θα με κανουν να αγορασω το ασχημο κονσολακι της Sony.

Βοηθηστε με μαγκες γιατι το xbox ειναι ενα κουκλακι και θα θελα να κοιμαμαι μαζι του..

 

Δεκτη καθε γνωμη.

 

Αν έκανες τη δική σου έρευνα, θα ανακάλυπτες πολύ γρήγορα ότι αυτά πλέον δεν ισχύουν.

Το μοντέλο διαχείρισης του game content ανάμεσα σε ps4 και Xbox One είναι πλέον το ίδιο.

Αυτό σημαίνει πως ΔΕΝ ισχύει το always online για το Xbox One, όπως δεν ισχύει και κανένας περιορισμός στο να δανειστείς ένα game σε physical copy ή να το πουλήσεις/αγοράσεις κτλ.

 

Οπότε η επιλογή μίας κονσόλας ανάμεσα στις 2 δικαιολογείται από άλλους λόγους, όπως ποια exclusives σε ενδιαφέρουν πιο πολύ, ποιο χειριστήριο σου φαίνεται καλύτερο, ποια κονσόλα έχουν αγοράσει οι φίλοι σου, κτλ, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...