Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι. Επειδή είμαι αρνητικός για το Xbox σημαίνει ότι υποστηρίζω τυφλά με την "αντίπαλη" ομάδα ?

Ναι υποστηρίζεις τυφλά την αντίπαλη ομάδα.....εδώ λες οτι δεν είναι καν κονσόλα.....

Τώρα να μιλήσουμε σοβαρά οποία και να αγοράσεις θα την ευχαριστηθεις το ίδιο.

Προσωπικά αγόρασα χ1

Εξηγω:1) μοχλό

2) online

3) τιμή 399€ μαζί με forza 5 & fifa 15

4) EA access με 25€ fifa 14/battlefied 4/ ufc/plants vs zombies/nfs rivals και αρκετά trials.

5)Πολύ καλες τιμες σε καινούριους τιτλους πχ. Ac unity και Ac black flag 24€ cod aw 38€ ,titanfall 12,5€και πολλά ακόμα.

6) καλυτερα exclusives για τωρα ,δεν ξέρω μελλοντικα ,όπως forza5 & FH2 , Dr3,Ryse,Titanfall ,sunset overdrive,halo mcc ktlp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω προσωπικα αυτη την στιγμη μια ζωη ημουν console gamer,και περασα απο ολες τις κονσολες μεταξυ και των Ps2/GC και Xbox,και Ps3 και 360.Πλεον μιας και τα πραγματα εχουν γινει ισα και απο πλευρας Online πληρωμης και απο πλευρας νεων controller(επιτελους το DS4 δεν ειναι για τα σκουπιδια απο αποψη λειτουργικοτητας οπως ηταν το DS3 σε σχεση με του 360),περναω στο Pc gaming κυριως λογω αναμονης να δω τι τελικα θα βγαλουν οι κονσολες απο πλευρας exclusives.Και οταν φτασουμε στο σημειο μεγιστης ακμης(βλεπε δηλαδη στυλακι 2011 περιπου για τις προηγουμενες κονσολες τοτε και θα δω ποια κονσολα προσφερει τι και τι απο πλευρας exclusives).Αυτη την στιγμη οποιαδηποτε αγορα ειτε Ps4 ειτε XboxOne ειναι τελειως ριψοκινδυνη καθως ειναι χλομο το τοπιο του τι μπορει να βγαλει η καθε κονσολα εκτως των συνηθισμενων exclusives.(φυσικα σε αυτο κερδιζει προβαδισμα το Wii U καθως εχει ηδη βγαλει αρκετα ποιοτικα exclusives).Ενα μικρο θεωρητικο προβαδισμα εχει η Sony,μιας και απο οτι φενεται λογω των κακων της οικονομικων θα στηριξει οσο μπορει το Ps4 καθως ειναι η πιο κερδοφορα της επιλογη αυτη την φορα,αλλα και η Ms δεν θα μεινει με σταυρομενα χερια καθως ηδη προσπαθει να ενωσει Tablet,Windos Phone,Pc και Xbox ολα σε ενα αρα δεν την διαγραφω,ειδικα αφου εβγαλε σαν υποχρεωτικο το γμω Kinect.

Για αλλη μια φορα θα αναφερω επισης ενα μεγαλο θετικο που εχει το Ps4 στο οτι μπορεις να βρεις πολλους τιτλους του σε γνωστα Video club οπως το Seven και αρα να δοκιμασεις τους τιτλος πριν αγορασεις(αναμενομενο βεβαια καθως ειμαστε κλασσικα Sony χωρα χρονια τωρα).

Αρα κανενας δεν μπορει να προτινει με σχετικη ανεση ποια ειναι η καλυτερη αγορα Ps4 ή XboxOne.

Σιγουρη ειναι μονο η κονσολα της Nintendo καθως γνωριζεις πανω κατω τι πρεπει να περιμενεις απο αυτην.

Αντε να αρχισουν να περνουν τα πανω τους οι αλλες 2 κονσολες γιατι εχω πραγματικα βαρεθει να βλεπω να βραβευονται σαν παιχνιδια της χρονιας συνεχεια και στις 2 Multiplattform τιτλοι και οχι exclusive παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο πάω για αγορά κονσολας και η Παναγιά μαζί μας.....

 

Xbox One + 2 Assassin + Gta V = 399€

Xbox One + 2 Assassin + NBA 2K 15 = 399€

 

PlayStation 4 + Drive club + Last of us + Little big planet 3 = 419€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο πάω για αγορά κονσολας και η Παναγιά μαζί μας.....

 

Xbox One + 2 Assassin + Gta V = 399€

Xbox One + 2 Assassin + NBA 2K 15 = 399€

 

PlayStation 4 + Drive club + Last of us + Little big planet 3 = 419€

Τι να σου πω εσυ ξερεις.Ψιλο απογοητευση αυτη η χρονια για τις κονσολες με μονα παιχνιδια που ''κλεψανε''τις εντυπωσεις τα Mordor και Dragon Age κυριως.Δεν ειναι και τυχαιο αλλωστε που βλεπουμε αρκετα remastered να βγαινουν για τις κονσολες,δειγμα του οτι ακομα εχουν αρκετο ψωμι μεχρι να αρχισουν να βγαινουν αρκετοι τιτλοι αξιολογοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

What??? :P

 

Το WiiU τα πάει χειρότερα από την μεγαλύτερη αποτυχία της Nintendo μέχρι σήμερα. Η αγορά μίλησε: δεν είναι επιθυμητό προϊόν. Η τιμή της κονσόλας είναι σχεδόν αστεία αυτή την στιγμή και η επιμονή της Nintendo να μην πουλήσει το WiiU χωρίς το άχρηστο  tablet είναι αδικαιολόγητη. 

 

Αλλά ναι μπορείς να αρκεστείς σε ένα smiley face.

 

Ναι υποστηρίζεις τυφλά την αντίπαλη ομάδα.....εδώ λες οτι δεν είναι καν κονσόλα.....

Τώρα να μιλήσουμε σοβαρά οποία και να αγοράσεις θα την ευχαριστηθεις το ίδιο.

Αντίπαλη ομάδα προφανώς -αν διαβάζεις τι γράφω- το είπα ειρωνικά γιατί το δίλημμα xbox vs ps δεν υπάρχει. Ευχαριστιέμαι πολλά πράγματα του xbox αυτή την στιγμή με μία Radeon R9 270. Το εξήγησα, μαλώνετε για brands, ονόματα όχι τεχνολογία. Οι τιμές που μου ποστάρεις εμένα μου φαίνονται στον θεό.

 

Αρα κανενας δεν μπορει να προτινει με σχετικη ανεση ποια ειναι η καλυτερη αγορα Ps4 ή XboxOne.

Ναι μπορεί ! Λες ένα μάτσο ασάφειες για να υποστηρίξεις την ίδια εμμονή: το Xbox & PS είναι στην ίδια μοίρα. Δεν είναι. Με πια λογική το PS4 είναι τo ίδιο ριψοκίνδυνο από την στιγμή που έχει τρεις γενιές από πίσω να προϊδεάσουν τι θα γίνει στο μέλλον ? Θα ματαπω το προφανές, το Xbox One είναι αμερικανοκεντρικό brand, πολύ περισσότερο από τους προκατόχους τους. Έξω από τις ΗΠΑ είναι outsold 3 προς 1 σε σχέση με το PS.

 

Επίσης άσε τις εταιρικές αναλύσεις κατά μέρος. Άλλο Sony άλλο SCE.

 

(αναμενομενο βεβαια καθως ειμαστε κλασσικα Sony χωρα χρονια τωρα).

Πάλι ότι να'ναι. Το xbox 360 το πήραν όλοι επειδή γινόταν jailbreak εύκολα, γιατί τα μαγαζιά να έχουν τίτλους 360 ?!

Επεξ/σία από RedPanda
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Wii U όμως μπήκε πάλι στο παιχνίδι απο εκεί που δεν το υπολόγιζε κανένας και εκτός αυτού αν σου αρέσουν τα παιχνίδια του (όπως είπες βέβαια) είναι καλή αγορά. Δηλώσαν μάλιστα οτι πριν πάνε σε νέα κονσόλα, θέλουν να αφήσουν μια καλή συλλογή στο Wii U. Και έτσι κάνουν. Βγάζουν τίτλους ένα και ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Wii U όμως μπήκε πάλι στο παιχνίδι απο εκεί που δεν το υπολόγιζε κανένας και εκτός αυτού

Τι εννοείς "εκτός αυτού" ? Δεν εξήγησες πως μπήκε σε κανένα παιχνίδι, το αντίθετο. Αυτό που βλέπουμε από τις πωλήσεις* είναι πως έχουν πολύ επιθημιτα παιχνίδια (με μεγάλο attach rate)σε καθόλου επιθυμητή κονσόλα (εξακολουθούν οι μικρές πωλήσεις σε hardware) .

 

*mediacreate (jp) και NDP (us)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Το WiiU τα πάει χειρότερα από την μεγαλύτερη αποτυχία της Nintendo μέχρι σήμερα. Η αγορά μίλησε: δεν είναι επιθυμητό προϊόν. Η τιμή της κονσόλας είναι σχεδόν αστεία αυτή την στιγμή και η επιμονή της Nintendo να μην πουλήσει το WiiU χωρίς το άχρηστο  tablet είναι αδικαιολόγητη. 

 

Αλλά ναι μπορείς να αρκεστείς σε ένα smiley face.

 

 

Αντίπαλη ομάδα προφανώς -αν διαβάζεις τι γράφω- το είπα ειρωνικά γιατί το δίλημμα xbox vs ps δεν υπάρχει. Ευχαριστιέμαι πολλά πράγματα του xbox αυτή την στιγμή με μία Radeon R9 270. Το εξήγησα, μαλώνετε για brands, ονόματα όχι τεχνολογία. Οι τιμές που μου ποστάρεις εμένα μου φαίνονται στον θεό.

 

 

Ναι μπορεί ! Λες ένα μάτσο ασάφειες για να υποστηρίξεις την ίδια εμμονή: το Xbox & PS είναι στην ίδια μοίρα. Δεν είναι. Με πια λογική το PS4 είναι τo ίδιο ριψοκίνδυνο από την στιγμή που έχει τρεις γενιές από πίσω να προϊδεάσουν τι θα γίνει στο μέλλον ? Θα ματαπω το προφανές, το Xbox One είναι αμερικανοκεντρικό brand, πολύ περισσότερο από τους προκατόχους τους. Έξω από τις ΗΠΑ είναι outsold 3 προς 1 σε σχέση με το PS.

 

Επίσης άσε τις εταιρικές αναλύσεις κατά μέρος. Άλλο Sony άλλο SCE.

 

 

Πάλι ότι να'ναι. Το xbox 360 το πήραν όλοι επειδή γινόταν jailbreak εύκολα, γιατί τα μαγαζιά να έχουν τίτλους 360 ?!

Και τι μας ενδιαφερει αυτο εμας???Εγω μιλαω με βαση τι πουλαει περισσοτερο στην Ελληνικη αγορα και κακα τα ψεμματα το Playstation παντα πουλαγε περισσοτερο στην Ελλαδα. Χεστηκαμε για το Jailbreak και σιγα μην κατσει ο μεσος Ελληνας gamer που ξερει μονο τα Pro/Fifa/CoD /Manager κλπ να κατσει να ασχοληθει με το Jailbreak...

Παντως ναι η τιμη του Wii U ειναι οντως στα υψη σε αυτο θα συμφωνησω.

 

Βλεπω και τις αλλες 2 μεγαλες κονσολες και τα διαφορα προβληματα που παρουσιαζουν και περιμενεις τα διαφορα updates για να φτιαξουν.Για να μην μιλησω για το DS4 controller που ενω ειναι πιο εργονομικο απο το Ds3 παρολα αυτα σε πολλους ''ξεφλουδιζουν τα thump sticks'',και επισης κανανε κατι που ακομα δεν μπορω να το πιστεψω.Μειωσανε την αυτονομια του.Απο εκει που το Ds3 μπορουσε να βγαλει μεχρι και 25με 30ωρες χωρις φορτιση το Ds4 δεν μπορει ουτε τις 9 ωρες να φτασει,οταν το Wii U Pro controller εχει αυτονομια που μπορει να φτασει και τις 70 με 80ωρες.Οσο για το οτι ο κοσμος που λες δεν θελει το Wii U,εγω παλι το αντιθετο βλεπω.Δηλαδη οσοι ειναι κατοχοι του να δηλωνουν παραπανω απο ευχαριστημενοι,και το βλεπουμε ακομα και στις αγγελιες που στα αντιστοιχα Ps4 και XboxOne πανε και ερχονται οι πωλησεις κονσολων. Το μονο μεγα αρνητικο που εχει ειναι η αρκετα υψηλη τιμη.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wii u το εχω κραξει οσο λιγοι εως τωρα. Και σιγουρα εχει ακομη την τιμητικη του στο κραξιμο.

Θες λογω πολιτικης, λογω τιμης, λογω στασης απεναντι στα 3rd partys,και την ξεροκεφαλια της Ν;

Σιγουρα δεν κανει για μοναδικη κονσολα στο σαλονι δε μπορει να σταθει standalone για μενα οπως και για τους περισσοτερους, σε αντιθεση με τα PS4 η XBOX1

παρ ολα αυτα στο ζητουμενο που ειναι το gaming οφειλουμε να αναγνωρισουμε πως εχει χαλαρα 10 τιτλους ΑΑΑ ποιοτικους που οι αλλοι βλεπουν με τα κυαλια. Ναι ειναι αναμασημενα franchises αλλα προσφερουν χαρα και gameplay.

Απο τις MS + Sony καμια δε το προσφερει αυτο με τους τιτλους που εχουν βγαλει ως τωρα οσον αφορα την ποιοτητα του gaming.

GOTY το dragon age η το shadow of mordor (καλα παιχνιδια δε λεω) αλλα αλλες χρονιες δε θα περναγαν ουτε απεξω (για αναπληρωματικα ουτε κουβεντα). H Sony μας εχει φλομωσει στο indie και τα pixels.

Δηλαδη περιμεναμε 8 και φθασαμε αισιως τα 9 χρονια τωρα για νεα κονσολα ωστε να παιζουμε minecraft στο PS4? Ειμεθα σοβαροι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και βιαζονται να κυκλοφορησουν Uncharted 4 και Halo 5 γιατι οντως δεν υπαρχει τιποτα το ιδιαιτερο στην αγορα. Βλεποντας τα βραβεια του gamespot για παιχνιδια της χρονιας αλλα και  υποψηφια καλυτερα παιχνιδια και οντως ειναι ξεφτιλα να βλεπεις μονο στο Wii U τα exclusives παιχνιδια να εχουν την τιμητικη τους και οχι Multiplattform παιχνιδι.Οσο για το παραπανω Mtzs περιμενε τωρα 20Γεναρη βγαινει και το Resident Evil Remastered για Ps4 και  XboxOne παιχνιδι του 2002 για gamecube :P,και επισης εχουμε γεμισει με Definite editions οπως Tomb Raider,DmC κλπ.Αλιμονο αλλωστε γιαυτο δεν υπαρχει συμβατοτητα με τις προηγουμενες κονσολες για να πληρωνουμε εμεις σαν κοροιδα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγηκε και στο PS3 το RE remastered. Χρειαζομαι PS4 για να το παιξω; ποση διαφορα θα εχει νομιζεις; αξια λογου;

Μιλαω για τιτλους PS4 η X1 που να αξιζει να τους παιξεις μονο εκει και να το χαρεις. Υπαρχει εστω και ενας (πλην των remastered + definitive) για οσους δεν τα επαιξαν σε PS3. Ενα χρονο στη κυκλοφορια οι κονσολες και οι τιτλοι που εχω χαρει περισσοτερο στο PS4 ειναι τα ποδοσφαιρακια (που παντα για μενα θα ειναι fun) και το driveclub που εφαγε τοσο κραξιμο. Αντε και το Metro που το πηρα εν γνωση μου remastered επειδη γουσταρα να παιξω εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wii u το εχω κραξει οσο λιγοι εως τωρα. Και σιγουρα εχει ακομη την τιμητικη του στο κραξιμο.

Θες λογω πολιτικης, λογω τιμης, λογω στασης απεναντι στα 3rd partys,και την ξεροκεφαλια της Ν;

Σιγουρα δεν κανει για μοναδικη κονσολα στο σαλονι δε μπορει να σταθει standalone για μενα οπως και για τους περισσοτερους, σε αντιθεση με τα PS4 η XBOX1

παρ ολα αυτα στο ζητουμενο που ειναι το gaming οφειλουμε να αναγνωρισουμε πως εχει χαλαρα 10 τιτλους ΑΑΑ ποιοτικους που οι αλλοι βλεπουν με τα κυαλια. Ναι ειναι αναμασημενα franchises αλλα προσφερουν χαρα και gameplay.

Απο τις MS + Sony καμια δε το προσφερει αυτο με τους τιτλους που εχουν βγαλει ως τωρα οσον αφορα την ποιοτητα του gaming.

GOTY το dragon age η το shadow of mordor (καλα παιχνιδια δε λεω) αλλα αλλες χρονιες δε θα περναγαν ουτε απεξω (για αναπληρωματικα ουτε κουβεντα). H Sony μας εχει φλομωσει στο indie και τα pixels.

Δηλαδη περιμεναμε 8 και φθασαμε αισιως τα 9 χρονια τωρα για νεα κονσολα ωστε να παιζουμε minecraft στο PS4? Ειμεθα σοβαροι;

 

MTZ, συμφωνώ κατα πολύ φίλε σε αυτά που λές.

 

Θέλω να σταθώ όμως στο εξής : Δεν είμαστε όλοι multiplatform χρήστες ουτε και PC master race, oπότε ? Αγοράζουμε ενα "παιχνιδόκουτο" για να τα παίζουμε ολα, exclusives be damned... ;) Kαι τα Multiplat είναι παιχνίδια στην τελική, όποιος δεν έχει τούμπανο PC μπορεί μια χαρά να ευχαριστηθεί Mordor/Evil Within/Alien isolation κτλπ - μέσα σ'αυτούς και εγώ αδερφέ :)

 

Σχετικά με το WiiU...καλά το έθεσες, και για να πω την προσωπικιή μου άποψη, να πάω να σκάσω 300-400-500 € για να παίξω 2-3 αποκλειστικότητες...με την καμία και ποτέ, ποτέ ξανά...

Το έκανα με το PS3 και το Wii και υπήρξαν απο τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει, το μεν PS3 το είχα πάρει για το MGS4 και το δε Wii για No more Heroes/Zelda/Madworld κτλπ, πέρα απο αυτούς τους τίτλους όμως, και το λέω - πάλι για εμένα προσωπικά - ξηρασία ατελειωτη, τα μεν multiplat στο PS3, 9/10 φορες τρέχανε καλύτερα στο X360 και το Wii ηταν απλά ενα ανέκδοτο (ιδιως αμα το είχες πάρει launch day), ενα καλό Ninty exclusive ανα 2 χρόνια και μετα ας καθόσουν να περιμένεις αλλα τόσα για να παίξεις κάτι καλό...

 

Η Nintendo μεν μπορεί να βγάζει καλούς, ποιοτικότατους τιτλους που δεν απαιτούν patch 8-9GB για να μπoρέσουν να τρέξουν σωστά (AC unity-γκουχ-γκουχ-Master τσίφητς collection-γκουχ-γκουχ) αλλά...τι να το κάνω ρε φίλε αμα στα 5 παιχνίδια τα 3 είναι με Mario και τα αλλα 2 εχουν να κανουν με Zelda μονο, το 3rd party είναι τελείως νεκρό...Α ναι ξέχασα, έχει και ενα Bayonetta 2 ;)

Kλασσικό Nintendo cycle : Κάτσε περίμενε 2-ετίες για να παίξεις κανα' καλό Nintendo exclusive game γιατί...μόνο αυτά θα παίξεις...

 

Φυσικά το Nintendo force μετά μπορεί να σε κοσμήσει ως "ανεγκέφαλο" μακάκα που παίζει μονο 3rd party "σκουπίδια lol", είναι συμπαθητικοί όμως, μαζί με το PC master race θα κάνανε καλή παρέα ως οι "true" πατηματίες κουμπακίων - πιο true και απο τους Manowar ενα πράμα...

 

I migliori auguri απο Red χρόνια πολλά :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PlayStation 4 + Drive club + Last of us + Little big planet 3 = 419€

 

Αυτό πήρα τελικά με την μόνη διαφορά ότι πήρα και 2ο DS4 και πλήρωσα 448€.

Από τον Κωτσοβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...