Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, ναμε και εγώ.

 

Παιχνιδοκονσόλα δεν είχα ποτέ, μου μπήκε όμως το μικρόβιο εδώ και κάμποσο καιρό και ψάχνομαι. Ουσιαστικά κοιτάω για PS4 και XBox One αλλά δεν είναι ότι έχω απορίψει τυχόν άλλες επιλογές.

 

Κλείνω προς το Xbox χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα το γιατί. Δε με χαλάει πιθανή συνδρομή έως ένα λογικό ποσό ετήσια για το online gaming. Επίσης δε μπορώ να πω ότι έχω αγαπημένα ή όχι παιχνίδια.

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει τι δυανατότητες έχει η κάθε κονσόλα πέρα από gaming και αν κάποια στιγμή υπάρξει δυνατότητα για "free" games με κάποιο firmware ή ότι άλλο.

 

Ξέρω δε δίνω πολλά στοιχεία αλλά για κάντε μου εσείς προτάσεις να διαβάσω τα καλά και κακά.

Αν αγοράσω από ευρωπαΪκή χώρα θα έχω κάποιο θέμα;

 

Της nitendo τι λένε;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι έτοιμος για second hand κονσόλα, μιας κ λέω να περιμένω για τις τελευταίες. Λέω να πάω σε 360.

 

Ποια να πάρω; Πόσα gb;

Πόσο υπολογίζουμε να αντέξει σε νέα games;

Κοιτάω τα παλιά games κ βλέπω shooter που σκοτώνουν.

 

Thanks

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Χone έχει παιχνιδάρες και αυτό στην τελική (Forza5, Forza Horizon2, Sunset Overdrive κτλπ

 

Παιχνιδάρα, Forza, ενικός. Για τα υπόλοιπα (Sunset Overdrive) μην παίρνεις όρκο.

 

 

 

Οκ, ναμε και εγώ.

 

Παιχνιδοκονσόλα δεν είχα ποτέ, μου μπήκε όμως το μικρόβιο εδώ και κάμποσο καιρό και ψάχνομαι. Ουσιαστικά κοιτάω για PS4 και XBox One αλλά δεν είναι ότι έχω απορίψει τυχόν άλλες επιλογές.

 

Κλείνω προς το Xbox χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα το γιατί. Δε με χαλάει πιθανή συνδρομή έως ένα λογικό ποσό ετήσια για το online gaming. Επίσης δε μπορώ να πω ότι έχω αγαπημένα ή όχι παιχνίδια.

 

Και οι δύο κονσόλες έχουν συνδρομή πια. Επίσης και οι δύο έχουν ακριβώς την ίδια μηχανή κάτω από το καπό. Το λέω συνέχεια, PS4 vs Xbox One είναι ψευτοδίλημμα, κάνουν το ίδιο ακριβώς πράγμα. Αν ήσουν στην Αμερική θα σου έλεγα Xbox γιατί ίσως πετύχεις καλύτερα deals, εδώ θα σου πω PS4. Σίγουρα -μιας και δεν είναι σπασμένες οι κονσόλες- θα βρίσκεις πολύ εύκολα μεταχειρισμένα παιχνίδια. Για μένα το πραγματικό δίλημμα στο gaming τώρα είναι PS4 vs GeForce GTX 970 (350 ευρώ best value for money, high end gpu).

 

Είμαι έτοιμος για second hand κονσόλα, μιας κ λέω να περιμένω για τις τελευταίες. Λέω να πάω σε 360.

 

>second hand

>360

 

Διάλεξε ένα.

Οκ το επιασα.... PS4!

 

Να ρωτησω, τα πακετα που δινουν την κονσολα + παιχνιδια π.χ Pro 2015 ή The last of us κτλπ ειναι με κωδικο και τα κατεβαζεις στην πορεια ή το παιχνιδι ειναι κανονικα σε δισκακι βιβλιαρακι και θηκη οπως θα το αγοραζες κανονικα;

 

To γράφει στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

playstation & Xbox

 

Σκοπεύω κάποια στιγμή να αγοράσω μια κονσόλα όμως με προβληματίζει το γεγονός της αντικατάστασης μιας και η τεχνολογία δεν σ αφήνει να ευχαριστηθείς αυτό που αγοράζεις... σε λίγο χρονικό διάστημα θα χρειαστείς νέα συσκευή και αυτό δεν αφορά μόνο τις κονσόλες άλλα και τα κινητά και τα pc και τα πάντα!

 

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι gadgetάκιας άλλα όπως και να χει επειδή τα λεφτά δεν τα έχω για πέταμα είμαι ανάμεσα σε playstation 3 ή 4. Να κάνω όμως μερικές ερωτήσεις.

 

1) Ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο play και xbox ( το xbox είναι φθηνότερο )?

2) Αν πάρω Play3 θα έχω φθηνότερα παιχνίδια σε αντίθεση με το play4 που θα είναι πανάκριβα.

3) Πόσο θα μπορέσω να το κρατήσω από θέμα παιχνιδιών μιας και η χρυσή εποχή του play2 που μέχρι πριν 1 χρόνο βγαίναν παιχνίδια,έχει τελειώσει. Θα υπάρχουν κυκλοφορίες παιχνιδιών και για πόσο θα βγάζουν νέα παιχνίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Αν πάρω Play3 θα έχω φθηνότερα παιχνίδια σε αντίθεση με το play4 που θα είναι πανάκριβα.

 

Αν δεν σκοπεύεις να πάρεις jailbroken, ναι τα παιχνίδια είναι φθηνότερα (και από WiiU & xbox).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα των παιχνιδοκονσολων λειτουργεια διαφορετικα απο εκεινη των αλλων προιντων. Ειδικοτερα, η sony και η καθε sony δεν βγαζει κερδος απο το hardware (κονσολες) αλλα απο το software (παιχνιδια). Οποτε στοχευει στην δημιουργια μιας ισχυρης βασης παιχτων που θα αγοραζει games. Αποτελεσματικα δεν μπορει να βγαζει κονσολα καθε χρονο. ΑΛλωστε οι κονσολες προηγουμενης γενιας εκαναν ενα κυκλο 7 χρονων και εκτιμω πως εκεινες νεας γενιας θα κανουν ακομα μεγαλυτερο.

Οσον αφορα το ps3 vs ps4 θα σου προτεινα ps4 καθως ολα τα διαμαντια της προηγουμενης γενιας εκτιμω οτι θα μεταφερθουν στην νεα (remaster). Καλύτερα οποτε να επενδυσεις εκει.


 

 

2) Αν πάρω Play3 θα έχω φθηνότερα παιχνίδια σε αντίθεση με το play4 που θα είναι πανάκριβα.

 

Μην αγορασεις ομως τα παιχνιδια με την κυκλοφορια τους ειτε διοτι θα εχουν προβληματα (bugs) ειτε λογω της υψηλης τιμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο wii?

 

Καλημέρα σε όλους .
Σκοπεύω να αγοράσω κανα μεταχειρισμένο wii για την κορη μου ,αλλα είμαι παντελώς άσχετος.
Θα ηθελα βοήθεια στο ποιες εκδόσεις υπάρχουν ,ποια να προτιμήσω δηλαδή .
Την πιο τελευταία λογικά αλλα δεν ξέρω ποσες υπάρχουν.
Επίσης ενδιαφέρομαι για softmod ,και ηθελα να μου να μου πειτε αν θεωρείτε οτι υπάρχει καποιο μειονέκτημα για τη συσκευή αν γίνει αυτό η αν ηδη υπάρχει.
Προκαταβολικά ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο wii?

 

Καλημέρα σε όλους .

Σκοπεύω να αγοράσω κανα μεταχειρισμένο wii για την κορη μου ,αλλα είμαι παντελώς άσχετος.

Θα ηθελα βοήθεια στο ποιες εκδόσεις υπάρχουν ,ποια να προτιμήσω δηλαδή .

Την πιο τελευταία λογικά αλλα δεν ξέρω ποσες υπάρχουν.

Επίσης ενδιαφέρομαι για softmod ,και ηθελα να μου να μου πειτε αν θεωρείτε οτι υπάρχει καποιο μειονέκτημα για τη συσκευή αν γίνει αυτό η αν ηδη υπάρχει.

Προκαταβολικά ευχαριστώ.

κοιταξε εδω στις αγγελιες ετοιμο με softmod.

η τελευταια εκδοση αν δεν κανω λαθος ειναι το mini wii

που δεν αξιζει πιστευω.

μειονεκτημα δεν νομιζω οτι θα εχεις καπου.

ειτε δισκακι,ειτε απο τον "θειο",παιζεις ολα τα παιχνιδια.

η τσεπη σου τι λεει ειναι το θεμα...

ελπιζω να με πιανεις τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε εδω στις αγγελιες ετοιμο με softmod.

η τελευταια εκδοση αν δεν κανω λαθος ειναι το mini wii

που δεν αξιζει πιστευω.

μειονεκτημα δεν νομιζω οτι θα εχεις καπου.

ειτε δισκακι,ειτε απο τον "θειο",παιζεις ολα τα παιχνιδια.

η τσεπη σου τι λεει ειναι το θεμα...

ελπιζω να με πιανεις τι εννοω.

Οκ,με τα υπόλοιπα ,αλλα σαν έκδοση ποια προτείνεις τοτε ;

Μήπως ειναι πολυ λίγες οι εκδόσεις και τσάμπα μπερδεύομαι ;

Σορυ αλλα ειναι ενα θέμα το wii που δεν το κατέχω καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μινι wii και μερικα απο τα παλια μοντελα wii δεν παιζουν gamegube παιχνιδια,

Θα παρεις το μοντελο που ειναι συμβατο με gamegube games.

Θα το ξεχωρισεις απο τις υποδοχες που εχει να μπαινουν τα χειριστηρια του gamegube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,οκ ,νομιζα οτι θα είχαν κάποια διαφορά σε επεξεργαστική ισχυ οι εκδόσεις μετα απο τόσα χρόνια ,δεν το περίμενα βασικά οτι ολα αυτα τα χρόνια δε βγήκε πιο δυνατό μοντέλο η κάτι τέτοιο ,παραδοξο για γκατζετιά ,αλλα who cares...

Οπότε ,μιας και το gamecube μας ειναι εντελώς αδιάφορο ,οποιο και να βρω ειναι ιδιο ε;

Σας ευχαριστώ και τους δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλογή νέας παιχνιδομηχανής

 

γεια σας,

σκέφομαι, αν μου το επιτρέψουν και τα οικονομικά μου να πάρω μια νέα κονσόλα κάποια στιγμή μεσα στο 2015. Ποια όμως από τις τρεις; Κατά βάσιν παίζω παιχνίδια Playstation από την εποχή του PS1, μέχρι σήμερα, αλλά παίζω και ωραία παιχνίδια shooter στο Wii με το Wii remote, και βεβαίως ό,τι κορυφαίο είχε βγει για το Xbox 360. Τώρα τί κάνουμε είναι το θέμα. Δεν μπόρω να τα πάρω όλα, αυτό είναι βέβαιο. Το PS4 δυστυχώς δεν είναι συμβατό με τίποτα από ό,τι έχω σε Playstation, PS1, PS2, PS3 ούτε καν με τους PSOne classics τίτλους που έχω αγοράσει στο PSN, οπότε ξεκινούν και οι τρεις κονσόλες από την ίδια αφετηρία. Όσοι ασχολείστε και παρακολουθείτε τα πράγματα, τί με συμφέρει να πάρω; Το Wii U είναι το πιο οικονομικό και η Nintendo είναι εγγύηση ότι φτιάχνει ωραία παιχνίδια, αλλά με χαλάει πολύ αυτο το τεράστιο χειριστήριο....Το PS4 φαντάζoμαι είναι κορυφαίο μηχανημα, αλλά και το πιο ακριβό. Το Xbox One διάβασα ότι έχει ρίξει την τιμή, πράγμα που το κάνει μια ενδιαφέρουσα περίπτωση, αν σκεφτεί κανείς ότι τα παιχνίδια του είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτά του PS4.

Λοιπόν τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καλο pc για παιχνιδια 3rd party/multiplatform παρε wii u.

Αυτη τη στιγμη αποτελει την καλυτερη προταση με καμια 10αρια τιτλους ΑΑΑ που δε βρισκεις αλλου.

Βεβαια θα βγαινουν με το σταγονομετρο και στο μελλον και δε κανει για 3rd party gaming οποτε το επιλεγεις μονο για τις αποκλειστικοτητες του.

Αν αποφασισεις καποιο απο τα αλλα δυο δες πιο ειναι το καλυτερο bundle-συμφερουσα αγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...