Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε όντως πολύ καλή η πρότασή σου για υβριδικό σκληρό. Για να είμαι όμως μέσα στο budget μου καταλήγω με μια μικρή παραχώρηση στη χωρητικότητα, σε αυτούς:

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=2010&product=16163     ο οποίος έχει πάχος 7mm με 64ΜΒ cache στις 5400prm

 

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-hardware/hdd-ssd-skliroi-diskoi/Seagate-Momentus-XT-ST95005620AS-500GB-Hybrid-SSD-2-5-32MB-7200rpm-SATA-3Gb-s.htm                 ενώ αυτός έχει πάχος 9,5mm με 32MB cache στις 7200prm    

 

Από ότι είδα ο μαμίσιος έχει πάχος 7mm. Θα έχω θέμα με τον άλλο? Οι τιμές τους είναι ίδιες. Ποιόν να επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το L520 παίρνει 9.5mm δίσκους κανονικά.

Δε θα εχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Το Πλαίσιο έχει την παλιά σειρά XT που είχε προβλήματα με το firmware.

Επίσης λέει "περιορισμένος αριθμός τεμαχίων" που από προηγούμενες κάκιστες εμπειρίες προ ετών, παραπέμπει σε κομμάτια που έχουν ξεμείνει ή είναι επιστροφές πελατών, μεταχειρισμένα κλπ...

Ειδικά (και γενικά) σε θέματα δίσκων μακρυά από το Πλαίσιο.

 

Το νέο μοντέλο στον Momentus XT δεν έχει την αρίθμηση ST95005620AS, αλλά τη νέα αρίθμηση ST750LX003.

Εκτός της χωρητικότητας, οι διαφορές συνοψίζονται ως εξής:

 

  • Όχι προβλήματα στο firmware πλέον.
  • SATA3 vs SATA2
  • 8GB SSD vs 4GB SSD

Ο πρώτος είναι 5400RPM που προτείνεις, φοράει μεν τον ίδιο SSD, έχει και 64MB Cache, αλλά θεωρώ ότι θα είναι πιό αργός και για 30 ευρώ διαφορά, καλύτερα είναι να πας στην 750GB 7200RPM με 8GB SSD λύση που σου πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Δεν μπορώ να ξεβιδώσω με τίποτα τις τέσσερις βίδες που έχει ο σκληρός δίσκος...

 

χρησιμοποιώ ένα σταυροκατσάβιδο των 2mm

 

Βάλε WD40 στις βίδες, πίεσέ τες πρός τα μέσα και βίδώσε μισό mm από τη φόρα που βιδώνουν, μετά ανάστροφα ξεκίνα και ξεβίδωνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλυψα τελικα το προβλημα οπου μετα το  shut down υστερα απο 3-4 δευτερα εκανε επανεκινηση απο μονο του.

Μηνες ταλαιπωριας και προβληματισμου πειραζοντας ρυθμισεις στο bios  αλλα και στο registry.

Εχοντας καλωδιο usb απο την usb3 θυρα  της expresscard 54 για την τροφοδοσια της βασης του λαπτοπ το κανει.

Βγαζω το καλωδιο απο την θυρα και δεν το κανει

ετσι απλα

Εχω αυτη οπου ειχε θαψει ο υπερτατος  BigBlack http://www.ebay.co.uk/itm/180884696391?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

ισως να ευθυνεται καποια ρυθμιση απο το bios

Τεσ-πα ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξεις θύρα στο καλώδιο και το βάλεις στην USB που είναι always on (και άρα πιό καλά σχεδιασμένη για να δίνει ρεύματα) μήπως το πρόβλημα εξαλείφεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακαλυψα και κατι αλλο
δοκιμασα να συνδεσω το (ενσυρματο) ποντικι αλλα και εξωτερικο hdd 2,5'' δεν κανει τιποτα
με την τροφοδοσια της βασης μια απο τα ιδια
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ συνδεσω την βαση του λαπτοπ ΑΛΛΑ πατησω το κουμπακι της βασης και δουλευουν τα φουρφουρια σβηνει κανονικα στο shut down-δεν επανεκινει
τρελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεπαρκή ρεύματα.

 

Το πρόβλημά σου θα το λύσεις ώς εξής.

 

Αγοράζεις ένα USB HUB 4port or 7port με εξωτερική τροφοδοσία και κουμπώνεις εκεί τη βάση.

 

Εναλλακτικά αν θες φτηνή λύση, αγοράζεις έναν charger για κινητό που να βγάζει USB plug και κουμπώνεις μόνιμα τη βάση εκεί.

 

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.013706&sid=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω plpapadopoulos

Η βαση μου ειναι αυτη

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806782

το προβλημα το κανει μονο οταν συνδεσω τη βαση στη συγκεκριμενη θυρα σε αναμονη και μονο με το λαπτοπ στο ρευμα,με μπαταριες δεν το κανει,τωρα την βαση την συνδεω στην κιτρινη θυρα οπως και στις υπολοιπες χωρις προβλημα

αν συνδεσω στην θυρα της nec/renesas οτιδηποτε αλλο παλι δεν εχω προβλημα ουτε μου λοιπουν θυρες απλα ειναι το γαμωτο διοτι την καρτα nec/renesas την αγορασα αμεσως μετα το λαπτοπ για να χρησιμοποιησω εναν εξ.σκληρο 2Τερρα με usb3 ολο λεω να το παω στο σερβις με την εγγυηση (ελα μωρε δεν βαριεσαι 3 χρονια εγγυηση θα το παω καποτε) το προβλημα ηταν τελικα μια χαζομαρα την οποια ερμηνευσα κατα τυχη σχεδον μετα απο ενα χρονο.(ειχα παρασυρθει και απο ενα παλικαρι απο εδω μεσα οπου ειχε παρομοιο προβλημα και του αλλαξανε σχεδον ολη την προσοψη μαζι με το κουμπι εκκινησης).

Ειναι για γελια η ιστορια καθε φορα που πειραματιζομουν να περιμενω να κανει shut down - boot ξανα μανα....

Την express card την αγορασα πριν κανει τις ερευνες του ο bigblack βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ από αυτές τις παρτίδες που σκοτώσανε Ελλάδα, ένα L520 δε βρέθηκε που να μην έχει το παραμικρό θέμα?

Και στο 2ο L520 που εχω στα χερια μου, ξαφνικα νεκρωνει και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Στο προηγουμενο νομιζα οτι ηταν η μπαταρια. Και σε αυτο να συμβαινει το ιδιο; Αποκλειεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έλεγα εγώ ότι κάτι παίζει με τις παρτίδες, κάποιοι πέσανε να με κράξουνε.

 

Κάτι παραπάνω ίσως να ήξερα...

 

Όπως και με μια παρτίδα 90W Ultraslim Combo AC/DC φορτιστών που έχει έρθει Ελλάδα, κατασκευής Flextronics που κάνει τρελό buzzing noise και πωλείται σκοτωμένη σε σχέση με την κανονική τιμή στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...