Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα παιδια ειχε αδοξο τελος η ολη ιστοριουλα με τον i5-2430M

ακομα και επειτα απο bios update και καθαρισμο με καθαρο οινοπνευμα σχολαστικα, το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο. 

ο seller (nndxxx3 (2175)) εχει ηδη κανει refund και το προιον θα σταλει πισω. το θεμα τωρα ειναι να πετυχω εναν αξιολογο i5 αλλα αυτη τη φορα να ειναι εγγυημενα 100% working & compatible. 

 

Τι λετε για αυτον εδω -> http://www.ebay.co.uk/itm/INTEL-CORE-i5-2410M-2-3GHz-MOBILE-PROCESSOR-SR04B-/230969573298?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item35c6dbffb2

 

ή αυτον εδω -> http://www.ebay.co.uk/itm/Intel-Core-i5-2430M-2-4-GHz-Processor-SR04W-Genuine-Laptop-Tested-/161008918559?pt=CPUs&hash=item257ce1201f

 

κοιταξα και για τον ι5-2520Μ αλλα ειναι πανακριβος σε σχεση με τους αλλους δυο ι5 που ειναι συμβατοι με το μοντελο

 

 

Από Αγγλία 2450M J1:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/INTEL-CORE-i5-2450M-2-5GHz-LAPTOP-CPU-PROCESSOR-3MB-SR0CH-P7525-/161028172276?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item257e06e9f4

 

Και Lenovo Original 2520M:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Intel-Core-i5-2520M-3-20GHz-Dual-Core-Laptop-Processor-CPU-SR048-/111074253444?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item19dc8a9a84

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και οι δυο cpu που παραθετεις λενε πως Post to:United Kingdom.

Εισαι σιγουρος οτι οι seller αυτοι αν επικοινωνησω μαζι τους θα μπορουν να στειλουν Ελλαδα?

 

edit: επισης ο 2ος o 2520M δινεται απο seller με μονο 150 αξιολογησεις (να φανταστεις εγω στο eBay εχω 142), δεν ειναι λιγακι risky αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις θέμα, όχι.

 

Στείλτου και πες του ότι δέχεσαι να πληρώσεις Signed For Postage (κάπου 10 λίρες υπολόγιζέ το) για να έχεις tracking και να είστε και οι δύο σίγουροι.

 

Μή τα τσιγκουνεύεσαι τα μεταφορικά και να επιλέγεις πάντα τρόπους αποστολής με tracking, νομίζω το πάθημα γίνεται μάθημα καμιά φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις θέμα, όχι.

 

Στείλτου και πες του ότι δέχεσαι να πληρώσεις Signed For Postage (κάπου 10 λίρες υπολόγιζέ το) για να έχεις tracking και να είστε και οι δύο σίγουροι.

 

Μή τα τσιγκουνεύεσαι τα μεταφορικά και να επιλέγεις πάντα τρόπους αποστολής με tracking, νομίζω το πάθημα γίνεται μάθημα καμιά φορά.

οχι δεν καταλαβες, το προηγουμενο ειχε tracking!! χαχα..

του εστειλα ηδη μηνυμα ρωτωντας τον αν μπορει να στειλει Ελλαδα τη στιγμη που ειμαι διατεθιμενος να δωσω a bit extra ωστε να σταλει via a trackable method ο επεξεργαστης. Ελπιζω να χω θετικη απαντηση  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο και αταίριαστο το θέμα μου για το συγκεκριμένο topic, αλλά είμαι τόσο στεναχωρημένος που ζητάω λίγο από την βοήθεια σας, σαν κοινότητα που είμαστε!

Μου έκλεψαν λοιπόν το αγαπημένο μου και μονάκριβο L520, χθες από το Ηράκλειο Κρήτης. Μαζί με τσάντα και άλλα παρελκόμενα (φορτιστή, εξ. δίσκος WD 500GB, USB Flashes, πορτοφόλι, χαρτιά, γυαλιά οράσεως). Αν τυχόν κάποιος συμφορουμίτης αντιληφθεί ότι του πασάρουν κάποιο κλεμμένο φορητό αυτού του τύπου, ας ειδοποιήσει με προσωπικό μήνυμα.

Το φορητό είναι αρκετά custom και δεν εισάγεται όπως το έχω μετατρέψει, (δεύτερη μνήμη Samsung 4GB, Δίσκος SSD Samsung 840 120GB, δεύτερος δίσκος σε DVD caddy, αλλαγμένη CPU i5 2520M). Πραγματικά έφτυσα αίμα για να αγοράσω και να μετατρέψω το συγκεκριμένο φορητό, το οποίο ήταν για εμένα ένα εργαλείο για τη δουλειά μου. Μου έχουν κοπεί τα γόνατα, από την απώλεια αυτή και θα ζοριστώ πολύ ώστε να αντικαταστήσω κάποια από αυτά που μου έκλεψαν. Αν οι admin, πιστεύουν πως δεν έχει θέση αυτό το post εδώ, ας το μεταφέρουν ή ας το σβήσουν. Ευχαριστώ για την ανοχή σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησε τους mod να το μεταφέρουν και στο Mpla mpla ..που το βλέπει πολύς κόσμος..στην αστυνομία του Ηρακλείου πήγες να φανταστώ.. σε μικρές κοινωνίες τουλάχιστον συγκριτικά με την Αθήνα .. λίγο πολύ τους ξέρουν .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους ολα καλα με τον επεξεργαστη, πηρα Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/221230113988?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649">αυτον ακριβως σε σχετικα πολυ καλη τιμουλα (42.67€ 7.85€ για μεταφορικα). με το που τον εβαλα πανω και εκανα boot ολα τελεια. επιτελους...! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τον ίδιο πωλητή πήρα και τον Α8 ... είναι καλός πωλητής και αξιόπιστος απο Αμερική..

με αφορμή το πόστ σου είδα και τον Α8 και Α10 που έφερε σε απίστευτη τιμή και το πόσταρα στο σχετικό thread μήπως και ψάχνει κανείς μιας και ειναι ευκαιρία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τον ίδιο πωλητή πήρα και τον Α8 ... είναι καλός πωλητής και αξιόπιστος απο Αμερική..

με αφορμή το πόστ σου είδα και τον Α8 και Α10 που έφερε σε απίστευτη τιμή και το πόσταρα στο σχετικό thread μήπως και ψάχνει κανείς μιας και ειναι ευκαιρία .

αυτος εδω??? http://www.ebay.co.uk/itm/AMD-A8-3520M-MOBILE-CPU-AM3520DDX43GX-SOCKET-FS1-/321112770524?pt=CPUs&hash=item4ac3d007dc

 

edit: ειδα τα link στο thread για το 4545s ...τουμπανες τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο και αταίριαστο το θέμα μου για το συγκεκριμένο topic, αλλά είμαι τόσο στεναχωρημένος που ζητάω λίγο από την βοήθεια σας, σαν κοινότητα που είμαστε!

Μου έκλεψαν λοιπόν το αγαπημένο μου και μονάκριβο L520, χθες από το Ηράκλειο Κρήτης. Μαζί με τσάντα και άλλα παρελκόμενα (φορτιστή, εξ. δίσκος WD 500GB, USB Flashes, πορτοφόλι, χαρτιά, γυαλιά οράσεως). Αν τυχόν κάποιος συμφορουμίτης αντιληφθεί ότι του πασάρουν κάποιο κλεμμένο φορητό αυτού του τύπου, ας ειδοποιήσει με προσωπικό μήνυμα.

Το φορητό είναι αρκετά custom και δεν εισάγεται όπως το έχω μετατρέψει, (δεύτερη μνήμη Samsung 4GB, Δίσκος SSD Samsung 840 120GB, δεύτερος δίσκος σε DVD caddy, αλλαγμένη CPU i5 2520M). Πραγματικά έφτυσα αίμα για να αγοράσω και να μετατρέψω το συγκεκριμένο φορητό, το οποίο ήταν για εμένα ένα εργαλείο για τη δουλειά μου. Μου έχουν κοπεί τα γόνατα, από την απώλεια αυτή και θα ζοριστώ πολύ ώστε να αντικαταστήσω κάποια από αυτά που μου έκλεψαν. Αν οι admin, πιστεύουν πως δεν έχει θέση αυτό το post εδώ, ας το μεταφέρουν ή ας το σβήσουν. Ευχαριστώ για την ανοχή σας!

 

Μπορείς να ποστάρεις το s/n του δημόσια όπως και να ενημερώσεις αντίστοιχα τη Lenovo με email για να γίνει blacklist ο σειριακός και να βρεθεί ο ένοχος ή ο κλεπταποδόχος αν ποτέ το μηχάνημα βρεθεί σε service.

Επίσης το δηλώνεις και στην αστυνομία σε αναφορά κλοπής με το σειριακό.

 

H σειρά ThinkPad με TPM chip, έχει και CompuTrace BIOS πάνω. Φαντάζομαι δε το είχες ενεργοποιημένο το αντίστοιχο option...

 

Αν δε θυμάσαι σειριακό κλπ, θεώρησέ το απίθανο να βρεθεί έτσι αόριστα, ασχέτως του conf.

 

Good luck σε κάθε περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ποστάρεις το s/n του δημόσια όπως και να ενημερώσεις αντίστοιχα τη Lenovo με email για να γίνει blacklist ο σειριακός και να βρεθεί ο ένοχος ή ο κλεπταποδόχος αν ποτέ το μηχάνημα βρεθεί σε service.

Επίσης το δηλώνεις και στην αστυνομία σε αναφορά κλοπής με το σειριακό.

 

H σειρά ThinkPad με TPM chip, έχει και CompuTrace BIOS πάνω. Φαντάζομαι δε το είχες ενεργοποιημένο το αντίστοιχο option...

 

Αν δε θυμάσαι σειριακό κλπ, θεώρησέ το απίθανο να βρεθεί έτσι αόριστα, ασχέτως του conf.

 

Good luck σε κάθε περίπτωση.

 

Thanks! Έχω κάνει ήδη όλες τις απαραίτητες ενέργειες. Για το serial number, θα ψάξω στην απόδειξη του Macro μήπως το αναφέρει. Η αλήθεια είναι το TMP δεν ήξερα ότι υπήρχε. Είναι από τις στιγμές που πιστεύεις ότι ποτέ δεν θα σου τύχει κάτι εσένα, μέχρι να την "πατήσεις" ο ίδιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σειρά ThinkPad με TPM chip, έχει και CompuTrace BIOS πάνω. Φαντάζομαι δε το είχες ενεργοποιημένο το αντίστοιχο option...

Για το computrace φανταζομαι χρειαζομαστε και συνδρομη ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! Έχω κάνει ήδη όλες τις απαραίτητες ενέργειες. Για το serial number, θα ψάξω στην απόδειξη του Macro μήπως το αναφέρει. Η αλήθεια είναι το TMP δεν ήξερα ότι υπήρχε. Είναι από τις στιγμές που πιστεύεις ότι ποτέ δεν θα σου τύχει κάτι εσένα, μέχρι να την "πατήσεις" ο ίδιος!

 

Νομίζω ότι αναγράφεται και στη συσκευασία του φορητού..φαντάζομαι αυτή θα την έχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ποστάρεις το s/n του δημόσια όπως και να ενημερώσεις αντίστοιχα τη Lenovo με email για να γίνει blacklist ο σειριακός και να βρεθεί ο ένοχος ή ο κλεπταποδόχος αν ποτέ το μηχάνημα βρεθεί σε service.

Επίσης το δηλώνεις και στην αστυνομία σε αναφορά κλοπής με το σειριακό.

 

H σειρά ThinkPad με TPM chip, έχει και CompuTrace BIOS πάνω. Φαντάζομαι δε το είχες ενεργοποιημένο το αντίστοιχο option...

 

Αν δε θυμάσαι σειριακό κλπ, θεώρησέ το απίθανο να βρεθεί έτσι αόριστα, ασχέτως του conf.

 

Good luck σε κάθε περίπτωση.

Πολυυυύ χρήσιμες πληροφορίες.

 

Για το computrace φανταζομαι χρειαζομαστε και συνδρομη ετσι?

Εδώ καλύπτεται το θέμα, αλλά ναί, δεν είναι τζάμπα.

 

Νομίζω ότι αναγράφεται και στη συσκευασία του φορητού..φαντάζομαι αυτή θα την έχεις.

Καλή επισήμανση. Σίγουρα αναγράφεται.

Αλλά καμιά φορά, υπό πιέση, σου διαφεύγουν και τα προφανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...