Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπερδεμενα τα εχεις, δεν μιλησα για το lojack. Δεν σε βοηθησε το google it.

 

Εγραψα χαρακτηριστικα τι προσφέρεται δωρεαν στους apple φορητους, ασχετα αν εσυ γραφεις ανακρίβειες οτι σε apple δεν μπορεις να εχεις δωρεαν υπηρεσια να κλειδωσεις ή εντοπισεις το λαπτοπ απομακρυσμενα.

 

http://support.apple.com/kb/ht2526

Καποιοι τουλάχιστον εδω μεσα ειναι πιο ευγενικοι κ προσφερουν απαντησεις.

 

ΟΚ αν δε σου αρέσει η "ευγένεια" ή η ποιότητα των απαντήσεών μου, ασχολήσου με τους "κάποιους" που λες, ή google it.

 

Επίσης μιλάμε για το CompuTrace εδώ και κάποια ποστς και γενικά για υλοποίηση που είναι καθαρά σε hardware level για να μή μπορεί να σπάσει προφανώς και για να υπάρχει real time εντοπισμός.

Αυτό ρώτησες αν είναι δωρεάν, σε αυτό έλαβες απάντηση.

 

Μια χαρά με βοηθάει και με γλυτώνει το google συνήθως από μακροσκελής διαλόγους άνευ ουσίας (καλή ώρα).

Καλό θα είναι να μάθεις να το χρησιμοποιείς κι εσύ σωστά, τουλάχιστον αν θες να παραθέσεις κάποια τεκμήρια (αν όχι για να πάρεις γνώση).

 

Παρεπιπτόντως η υπηρεσία που προσφέρουν για τα i-craps, είναι software based (μη σου πώ και μόνο online registration database based) και όχι BIOS level based. Εκτός κι αν έχεις κάποιο link που να αποδεικνύει το αντίθετο.

 

 

 

λοιπόν νομίζω οτι χρειάζεστε το παρακάτω..

 

 

 

LOL ! Έχει και link κάτω κάτω στο image ρε τρελέ! Πού το βρήκες αυτό? χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χεχε i google it :P και το λίνκ http://www.synergy-botanicals.com/products/all-products/the-original-chill-pill

 

 

 

...googled :lol: (αόριστος χρόνος) χαχαχαχα

 

Ναι, είδα το link και μπήκα από περιέργεια και μ'επιασαν τα γέλια. :D

 

PS: πήγαινε στις photo galleries. Πολύ κλάμα. :D :D :D :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lock στα mac ειναι hardware based. Δεν πας να βαλεις κ αλλο σκληρο, ο υπολογιστής δεν θα ανοιξει απο την στιγμη που εχει γινει lock.

Θελει αλλαγη σε ενα τσιπακι που ειναι κολλημενο στη mobo για να ανοιξει..

 

Ομως πως αν ο κλεφτης βαλει αλλο σκληρο πριν κανεις lock, τοτε δεν μπορεις να κάνεις πια απομάκρυσμενο lock, γιατι η υπηρεσια δεν τρεχει στο bios/efi, αλλα στο λειτουργικό.

 

Δεν ειναι τελειο, αλλα ειναι αρκετα ικανοποιητικo για δωρεαν κ πχ θα βοηθούσε στις περισσότερες των περιπτώσεων, οπως πιθανότατα κ στην περίπτωση του φιλου εδω.

 

Για εμενα, το πιο ωραιο feature που εχει ενα αλλο software, το undercover(software based antitheft) ειναι οτι μπορείς απομακρυσμενα να κανεις το λαπτοπ να φανει χαλασμενη η οθονη του κ ετσι ο κλεφτης πιθανόν να το παει για επισκευή κ αν εχεις δηλωσει την κλοπη του να μπορεσεις να το παρεις πισω.

 

 

Γενικότερα, δεν πιστεύω οτι στην Ελλάδα θα ειναι ευκολο η αστυνομία να κινηθει να παρει πισω(ενταλμα κλπ) ενα λαπτοπ βασει ip.

 

Όπως κ να εχει, τα δεδομένα που εχει ενα λαπτοπ ειναι πιο σημαντικά για εμενα απο το κόστος του λαπτοπ. Για αυτο παντα, encryption!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά πώς στο έκλεψαν όλο το πακέτο; Μπήκαν στο σπίτι ή ήσουν σε καμια παραλία/καφετέρια;

 

Μου άνοιξαν την μπαγκαζιέρα στην μηχανή και το βούτηξαν. Είχα πάει για φωτογράφιση σε μία ερημιά και ήμουν 100-150 μέτρα πιο πέρα από το σημείο στάθμευσης. Μου την είχαν στημένη, διότι δεν άκουσα κάποιον να πλησιάζει (με όχημα) και σίγουρα είχαν τα εργαλεία μαζί τους.  

 

Νομίζω ότι αναγράφεται και στη συσκευασία του φορητού..φαντάζομαι αυτή θα την έχεις.

 

Ευτυχώς κρατάω όλες τις συσκευασίες από μηχανήματα που αγοράζω. Έχεις δίκιο, αλλά πάνω στο πανικό μου το ξέχασα. 

Να φανταστείς ότι έχω διαβάσει άπειρες φορές serial numbers πάνω σε κούτες, λόγω εγγυήσεων. Ένα μυαλό είναι αυτό . . .  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άνοιξαν την μπαγκαζιέρα στην μηχανή και το βούτηξαν. Είχα πάει για φωτογράφιση σε μία ερημιά και ήμουν 100-150 μέτρα πιο πέρα από το σημείο στάθμευσης. Μου την είχαν στημένη, διότι δεν άκουσα κάποιον να πλησιάζει (με όχημα) και σίγουρα είχαν τα εργαλεία μαζί τους. 

 

Χμ...δηλαδή ήξεραν εσένα, ήξεραν πού πήγαινες κι οτι θα είχες τον φορητό/εξοπλισμό μαζί σου ή την είχαν γενικά στημένη σ' ένα χώρο όπου οι επισκέπτες σταθμεύουν και μετά συνήθως απομακρύνονται από το σημείο;

 

Υποθέσεις φαντάζομαι κάνουμε, αλλά στη πρώτη περίπτωση, αν πήγες εκεί για δουλειά, κάποιος που ήξερε έκανε το "καλό" στη δεύτερη περίπτωση μιλάμε για πιο τυχάρπαστους κλέφτες των οποίων εσύ δυστύχησες να γίνεις θύμα.

 

Φαντάζομαι θα έχεις τους λόγους σου για να το διατυπώσεις όπως το διατύπωσες ή αναζητείς την πιο κοινωνικά σχετική/λογική για σένα αιτία ή δεν έχω ιδέα για τί μιλάω, οπότε γιατί ανακατεύομαι;

 

ελπίζω ο αποχωρισμός σου από το μηχάνημα να είναι σύντομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άνοιξαν την μπαγκαζιέρα στην μηχανή και το βούτηξαν. Είχα πάει για φωτογράφιση σε μία ερημιά και ήμουν 100-150 μέτρα πιο πέρα από το σημείο στάθμευσης. Μου την είχαν στημένη, διότι δεν άκουσα κάποιον να πλησιάζει (με όχημα) και σίγουρα είχαν τα εργαλεία μαζί τους.  

 

 

Ευτυχώς κρατάω όλες τις συσκευασίες από μηχανήματα που αγοράζω. Έχεις δίκιο, αλλά πάνω στο πανικό μου το ξέχασα. 

Να φανταστείς ότι έχω διαβάσει άπειρες φορές serial numbers πάνω σε κούτες, λόγω εγγυήσεων. Ένα μυαλό είναι αυτό . . .  :unsure:

 

Στείλε email στη Lenovo με φωτογραφία του S/N από το κουτί και μαζί με την απόδειξη αγοράς scanned, για να στο κάνουν blacklist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άνοιξαν την μπαγκαζιέρα στην μηχανή και το βούτηξαν. Είχα πάει για φωτογράφιση σε μία ερημιά και ήμουν 100-150 μέτρα πιο πέρα από το σημείο στάθμευσης. Μου την είχαν στημένη, διότι δεν άκουσα κάποιον να πλησιάζει (με όχημα) και σίγουρα είχαν τα εργαλεία μαζί τους.

Δυστυχώς φίλε sakattaq1, όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα στον κόσμο του σήμερα, το "μη χειρότερα" είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.

Για αγαθά και χρήματα, αξίας μικρότερης των 500+ που ήταν η δική σου η ζημιά, κόσμος έχει καταλήξει και με "ανεκτίμητες" σωματικές βλάβες. Το χειρότερο σενάριο θα ήταν να τους πιάσεις στα πράσα, και είτε εσύ είτε αυτός/οί, να λειτουργούσατε εν βρασμώ.

 

Δες το θετικά λοιπόν. Το αρνητικό κενό που δημιούργησε το συμβάν, σίγουρα θα έρθει να να καλυφθεί από κάτι θετικό...πχ δουλειές που θα τύχουν μαζεμένες. Το laptop και η πικρία της απώλειας του, θα ξεπεραστούν σύντομα.

 

Για πράγματα που φτιάχνουν, μην......

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε sakattaq1, όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα στον κόσμο του σήμερα, το "μη χειρότερα" είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.

Για αγαθά και χρήματα, αξίας μικρότερης των 500+ που ήταν η δική σου η ζημιά, κόσμος έχει καταλήξει και με "ανεκτίμητες" σωματικές βλάβες. Το χειρότερο σενάριο θα ήταν να τους πιάσεις στα πράσα, και είτε εσύ είτε αυτός/οί, να λειτουργούσατε εν βρασμώ.

 

Δες το θετικά λοιπόν. Το αρνητικό κενό που δημιούργησε το συμβάν, σίγουρα θα έρθει να να καλυφθεί από κάτι θετικό...πχ δουλειές που θα τύχουν μαζεμένες. Το laptop και η πικρία της απώλειας του, θα ξεπεραστούν σύντομα.

 

Για πράγματα που φτιάχνουν, μην......

 

Είσαι ΑΨΟΓΟΣ Πάνε!

Χαίρομαι που σε τέτοιες εποχές υπάρχει ακόμα ανθρωπιά, ηθικές αξίες και σωστός/θετικός τρόπος σκέψης. Εύγε!

 

Καλή τύχη με την εύρεση του laptop στον φίλο που το έχασε, εφόσον υπάρχει το κουτί (άρα και ο σειριακός), αργά ή γρήγορα θα βρεθεί άκρη πιστεύω.

Εύχομαι όλα να σου πάνε θετικά από εδώ και στο εξής όπως λέει και ο Pany. Good luck :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...δηλαδή ήξεραν εσένα, ήξεραν πού πήγαινες κι οτι θα είχες τον φορητό/εξοπλισμό μαζί σου ή την είχαν γενικά στημένη σ' ένα χώρο όπου οι επισκέπτες σταθμεύουν και μετά συνήθως απομακρύνονται από το σημείο;

 

Υποθέσεις φαντάζομαι κάνουμε, αλλά στη πρώτη περίπτωση, αν πήγες εκεί για δουλειά, κάποιος που ήξερε έκανε το "καλό" στη δεύτερη περίπτωση μιλάμε για πιο τυχάρπαστους κλέφτες των οποίων εσύ δυστύχησες να γίνεις θύμα.

 

Φαντάζομαι θα έχεις τους λόγους σου για να το διατυπώσεις όπως το διατύπωσες ή αναζητείς την πιο κοινωνικά σχετική/λογική για σένα αιτία ή δεν έχω ιδέα για τί μιλάω, οπότε γιατί ανακατεύομαι;

 

ελπίζω ο αποχωρισμός σου από το μηχάνημα να είναι σύντομος.

 

Βασικά είναι μέρος όπου συχνάζουν ζευγαράκια και ένα πολύ ωραίο μέρος για φωτογράφιση, όπου συχνάζουν επαγγελματίες φωτογράφοι. Οπότε έπεσες μέσα στις υποθέσεις σου. Αυτό που κάνω βασικά είναι να ενημερώσω κάποιους συμφορουμίτες ώστε να προσέχουν και να μην την "πατήσουν" και οι ίδιοι! Εννοείται ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα, ήδη αρχίζω και ξεχνάω το γεγονός αυτό. Να είστε όλοι καλά για το ενδιαφέρον σας, τουλάχιστον υπάρχει ακόμα ίχνος ανθρωπιάς, όπως τονίζει και ο plpapadopoulos.

 

Δυστυχώς φίλε sakattaq1, όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα στον κόσμο του σήμερα, το "μη χειρότερα" είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.

Για αγαθά και χρήματα, αξίας μικρότερης των 500+ που ήταν η δική σου η ζημιά, κόσμος έχει καταλήξει και με "ανεκτίμητες" σωματικές βλάβες. Το χειρότερο σενάριο θα ήταν να τους πιάσεις στα πράσα, και είτε εσύ είτε αυτός/οί, να λειτουργούσατε εν βρασμώ.

 

Δες το θετικά λοιπόν. Το αρνητικό κενό που δημιούργησε το συμβάν, σίγουρα θα έρθει να να καλυφθεί από κάτι θετικό...πχ δουλειές που θα τύχουν μαζεμένες. Το laptop και η πικρία της απώλειας του, θα ξεπεραστούν σύντομα.

 

Για πράγματα που φτιάχνουν, μην......

 

Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια φίλε μου, πραγματικά εκτιμώ ότι υπάρχουν ακόμα άτομα που σκέπτονται ορθολογικά και αισιόδοξα, στην εποχή των χαμένων αξιών που ζούμε σήμερα!

Απλά να επισημάνω (όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία) ότι το κόστος ήταν πολύ περισσότερο από 500 ευρώ.

Με τις μετατροπές το φορητό στοίχισε περίπου 480 €, πρόσθεσε μια πολύ καλή τσάντα, 1 εξωτερικό δίσκο, αρκετά USB flashes μεγάλης χωρητικότητας, Logitech mouse 40€, τα γυαλιά οράσεως αξίας 200 €, καμιά δεκαριά κλειδιά, χρηματικό ποσό 70 € και όλα τα προσωπικά έγγραφα που μπορεί να έχει κάποιος στην κατοχή του. Αν προσθέσεις και το χρόνο, τον κόπο και τα έξοδα που θα τραβήξω σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες για να φτιάξω μόνο τα χαρτιά μου, νομίζω ότι φτάνει!

 

Επειδή αρχίζω και μαζεύω από τώρα λεφτά για να αντικαταστήσω το "κλεμμένο" laptop, αρχίζω και ψάχνω από τώρα για κάποιο αντίστοιχο transformer φορητό σαν το L520. Πριν την επαφή μου με την Lenovo, εξυμνούσα τα Dell και τις pro αλουμινένιες σειρές της HP, αλλά τώρα μου φαίνεται ότι θα προτιμήσω ξανά την πρώην IBM. 

Ελπίζω να ξαναβγεί προσφορά (δηλαδή κάτω από 700 €) φορητό με ανάλυση οθόνης 1600x900 (antiglare), είναι η μόνη απαίτηση μου, διότι όλα τα άλλα πιστεύω πως αναβαθμίζονται. Παρακολουθώ αρκετές φορές το section με τις προσφορές και ελπίζω να ξαναγίνει κάποιο αντίστοιχο "BOOM", όπως το L520. 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους, που πραγματικά βοηθήσατε με τις συμβουλές σας και το χρόνο που αφιερώσατε. Η περίπτωση του L520 ήταν σαν να "έκλεβες" εκκλησία! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα ξαναβγει τέτοια προσφορά, πάντως αγγελία στις πωλήσεις έχει βγει αν βιάζεσαι...εύχομαι ό,τι καλύτερο

Ναι ισχύει κι αν ήμουν Ελλάδα αυτές τις μέρες, θα το τσίμπαγα εγώ, είναι άψογο μηχάνημα το L520 για τα λεφτά αυτά και τέτοια τιμή δεν παίζει ούτε στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε Win8 και ενδιαφέρεστε, έχουν βγει σε κομμένη έκδοση κάποιες ρυθμίσεις των
- Access Connections
- Power Manager
σε ένα Metro App που ονομάζεται Lenovo Settings

 

Δεν έχει όλες τις ρυθμίσεις που είχαν τα ανεξάρτητα προγράμματα (όπως ο έλεγχος του επιπέδου φόρτισης της μπαταρίας) αλλά απ' το ολότελα κι αν δεν θέλετε να μπλέκετε με κόλπα για την εγκατάσταση αυτών των προγραμμάτων στα win8, δοκιμάστε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε Win8 και ενδιαφέρεστε, έχουν βγει σε κομμένη έκδοση κάποιες ρυθμίσεις των

- Access Connections

- Power Manager

σε ένα Metro App που ονομάζεται Lenovo Settings

 

Δεν έχει όλες τις ρυθμίσεις που είχαν τα ανεξάρτητα προγράμματα (όπως ο έλεγχος του επιπέδου φόρτισης της μπαταρίας) αλλά απ' το ολότελα κι αν δεν θέλετε να μπλέκετε με κόλπα για την εγκατάσταση αυτών των προγραμμάτων στα win8, δοκιμάστε το

το δοκιμασες? δουλευουν ολα κανονικα? δυσκολα θα φυγω απτα 7αρια παντως με το HyperDesk theme που χω βαλει μαρεσουν απιστευτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...