Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα ένα caddy απ το ebay κι έβαλα μέσα τον seagate που είχε το laptop απ τη μάνα του. Το θέμα είναι οτι ο δίσκος κάνει spin-up σε κάθε access και το ακούω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Λίγες πληροφορίες παραπάνω: το λαπτοπ φοράει Win 8 Pro 64bit, ο δίσκος του caddy από υγεία σφύζει, τον τσέκαρα με Crystal Disk Info & HDtune, ρύθμιση του APM του δίσκου μεσω του Crystal Disk Info δεν επιφέρει καμία διαφορά και τέλος στα advanced power settings του power plan των Windows έχω το "Turn off hard disks" στο never.

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το spinup κάνει και στο σταθερό μου ... με mobo (Gigabyte-ud5h) .. Ενώ στο ProBook που έχω βάλει κι εγώ caddy δεν κάνει spinup .

Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι θέτει τον δίσκο σε sleep mode για εξοικονόμηση ενέργειας.Θα ξεκινούσα το ψάξιμο απο ρυθμίσεις bios και έπειτα ρυθμίσεις windows power settings.(Μόλις είδα οτι το έχεις κάνει ήδη)

 

Ps : Απίθανο να φταίει το caddy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα caddy απ το ebay κι έβαλα μέσα τον seagate που είχε το laptop απ τη μάνα του. Το θέμα είναι οτι ο δίσκος κάνει spin-up σε κάθε access και το ακούω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Λίγες πληροφορίες παραπάνω: το λαπτοπ φοράει Win 8 Pro 64bit, ο δίσκος του caddy από υγεία σφύζει, τον τσέκαρα με Crystal Disk Info & HDtune, ρύθμιση του APM του δίσκου μεσω του Crystal Disk Info δεν επιφέρει καμία διαφορά και τέλος στα advanced power settings του power plan των Windows έχω το "Turn off hard disks" στο never.

 

Καμιά ιδέα;

 

 

Ps : Απίθανο να φταίει το caddy

 

Ακολουθώντας κάποιους σύνδεσμους από εδώ είχα πέσει σε ένα νέο μοντέλο caddy που περιλάμβανε "two channel switch", ο οποίος δεν κατάλαβα ακρίβως τί κάνει αλλά λέει η περιγραφή πως επιλύει προβλήματα με κάποια μοντέλα λάπτοπ που

- δεν ξυπνάνε από sleep σωστά

- δεν κλείνουν σωστά

http://www.ebay.com/itm/281033472100?ssPageName=STRK:MEWAX:IT

 

Πιθανότατα δεν είναι σχετικό, αλλά το επισημαίνω επειδή μου τράβηκε τη προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει 3 εως τώρα χωρίς προβλημα.. (Αυτα του ebay) .έχω την αίσθηση οτι ένα απλό sata connector.γι αυτο το θεωρώ απίθανο .αν ειναι faulty ή αν εχει την ασυμβατοτητα που λες ,η μοναδική λύση ειναι να αγοράσει ένα με 7-10 ευρω διαφορετικό(αν υπάρχει) για να δει αν κάνει το ιδιο. Αν λειτουργεί σωστα θα πάρει refund για το αλλο.(δεν ζητάνε επιστροφή για τέτοια ποσα)

Ας κάνει και ένα bios update αν δεν εχει κάνει όπως και τις ενημερώσεις των win7sp1 και να μας πει αν κάνει το ιδιο.

 

Επίσης δες αν σου κάνει αυτο http://www.ebay.com/itm/281097077964?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Αυτο ακριβως εγκατέστησα στο probook και λειτουργεί άψογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά. 

 

Όντως και το δικό μου caddy έχει 2 channel switch, θα δοκιμάσω να το αλλάξω θέση και βλέπουμε. 

 

Στο bios άλλα settings δεν έχει. Επίσης αν έιχε bios update δε θα το βλεπε το Lenovo System Update να μου το πει; Γιατί μέχρι τώρα δεν αναφέρει κάτι.

 

Τέλος έχω Win 8 με όλα τα updates φορεμένα, οπότε ή είναι κάτι του λειτουργικού είτε του caddy, να το κάνει ο δίσκος από μόνος του χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για εξωτερική θηκη του DVD enclosure 12.7mm τι προτείνετε; έχω βρεί αυτή στα 11 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το price range. Ο πωλητής είναι αξιόπιστος έχω ψωνίσει πολλές φορές.

http://www.ebay.com/itm/New-USB-2-0-Slim-External-Case-Enclosure-for-12-7mm-SATA-CD-DVD-RW-Burner-Drive-/271048646425?pt=US_Drive_Enclosures_Docks&hash=item3f1bc21f19

 

και αυτή με mini usb http://www.ebay.com/itm/External-USB-case-enclosure-for-12-7mm-SATA-DVD-drive-/281004713264?pt=US_CD_DVD_Blu_Ray_Drives&hash=item416d2fa530

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη τιμή πόσο να διαφέρουν; Εκτός κι αν κάποιος έχει δοκιμάσει/αγοράσει κάποιo απ' αυτά κι έχει καλή ή κακή εμπειρία.

 

Εμένα πριν πάρω τον φορητό με την έκδοση που περιλαμβάνει mini pci express μου καλοφαινόταν η ακόλουθη λύση πακέτου hdd caddy + usb DVD enclosure από την Icybox

http://www.amazon.co.uk/Icy-Box-IB-AC642-Extension-Enclosure/dp/B007IXPQMY/

 

Ίσως θα προτιμούσα εκείνο που ο κατασκευαστής του "τολμά" να βάλει το όνομα της φίρμας επάνω, χωρίς να αποτελεί αυτό εγγύηση ανώτερης ποιότητας.

Το "Nimitz" το έχω δει αρκετές φορές στο ebay

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη τιμή πόσο να διαφέρουν; Εκτός κι αν κάποιος έχει δοκιμάσει/αγοράσει κάποιo απ' αυτά κι έχει καλή ή κακή εμπειρία.

 

Εμένα πριν πάρω τον φορητό με την έκδοση που περιλαμβάνει mini pci express μου καλοφαινόταν η ακόλουθη λύση πακέτου hdd caddy + usb DVD enclosure από την Icybox

http://www.amazon.co.uk/Icy-Box-IB-AC642-Extension-Enclosure/dp/B007IXPQMY/

 

Ίσως θα προτιμούσα εκείνο που ο κατασκευαστής του "τολμά" να βάλει το όνομα της φίρμας επάνω, χωρίς να αποτελεί αυτό εγγύηση ανώτερης ποιότητας.

Το "Nimitz" το έχω δει αρκετές φορές στο ebay

ωραιο αυτο που χεις βαλει απ'το amazon! αν τελικα το παρεις, θα ειμαι απτους πρωτους που θα θελει να διαβασει εντυπωσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Αν μπορει καποιος να μου προτεινει α) μια express card που να βγαζει usb 3.0 και να εφαρμοζει τελεια

β) display port to hdmi 3 μετρων.

 

Αν ειναι απο τον ιδιο πωλητη απο το ebay, ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρεα εγω εχω παρει Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/DisplayPort-DP-To-HDMI-1080i-HDTV-LCD-Laptop-NoteBook-LCD-AV-Cable-1M-1-5M-2M-3M-/280963106126?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item416ab4c54e">αυτο το 2Μ και δεν εχω το παραμικρο θεμα τους οσους μεινες το εχω. Οσον αφορα για expresscard ψαχνομαι και εγω αρκετο καιρο αλλα ποτε δεν πειστηκα αρκετα γιατι διαβαζα οτι τραβαγες το USB και εβγαινε ολη η καρτα μαζι και τετοια. Παντως αυτο Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/New-54mm-to-2-Port-USB-3-0-ExpressCard-Adapter-/230632543620?pt=UK_Computing_ComputerComponents_InterfaceCards&hash=item35b2c55584">εδω φαινεται καλο! Aλλα ας μας πει καποιος που ξερει απο εμπειρια καλυτερα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Αν μπορει καποιος να μου προτεινει α) μια express card που να βγαζει usb 3.0 και να εφαρμοζει τελεια

β) display port to hdmi 3 μετρων.

 

Αν ειναι απο τον ιδιο πωλητη απο το ebay, ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω!

 

 

Δες από safekom, ethshop, sarah-it, thomas-it, είναι ο ίδιος seller ουσιαστικά.

Για εδώ Λονδίνο έχει και free postage κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να το αγοράσω, όμως, γιατί πήρα τελικά την έκδοση με mini pci express, οπότε δεν συντρέχει λόγος να ψάχνομαι για hdd caddy

 

Έχεις βρει κάτι σε καλή τιμή για msata?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση: όσοι πήρατε μετατροπείς από displayport > hdmi από ebay είχατε κανένα πρόβλημα με τη ποιότητα της εικόνας ή του ήχου;

Ρωτάω γιατί ένας τέτοιος μετατροπέας στο ebay κοστίζει γύρω στα 3.50€, ενώ στην ελληνική αγορά γύρω στα 10€, επώνυμων εταιρειών όμως (Equip, Delock κοκ)...

Αξίξει τα παραπάνω χρήματα (σε ποιότητα κατασκευής, "μακροπρόθεσμη" καλή λειτουργία) ή και τα "εντόπια" είναι λίγο πολύ της πλάκας αναφορικά με τέτοιες συσκευές;

 

Έχεις βρει κάτι σε καλή τιμή για msata?

 

Πήρα τον Plextor 128GB m5m από Amazon, γύρω στις 93 λίρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...