Προς το περιεχόμενο

Toshiba 32TL933G: Εντυπώσεις - εμπειρίες - πληροφορίες κλπ


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως η συγκεκριμένη τηλεόραση αξίζει να έχει ένα δικό της thread για να μοιραστούμε εμπειρίες, ρυθμίσεις, εντυπώσεις κλπ. Ειδικά μετά από την προσφορά στα 270€ νομίζω πως είναι αν όχι το καλύτερο, από τα καλύτερα value for money αυτή τη στιγμή σε αυτές τις ίντσες.

 

Αν και δεν έχω προλάβει ακόμα να την δουλέψω πολύ, οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές όχι μόνο όσον αφορά την ποιότητα εικόνας σε 2D αλλά και στην ποιότητα κατασκευής. Δεν ξέρω αν η Toshiba έχει εμπειρία στον τομέα των panels και των τηλεοράσεων αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι το βρίσκω πολύ καλό!

 

Ελπίζω το thread να φανεί χρήσιμο και σε εμάς που την αγοράσαμε αλλά και σε υποψήφιους αγοραστές.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μολις παρελαβα απο mediamarkt.

Χαρηκα πολυ οταν μου εδωσαν και 2 ζευγαρια γυαλια τα οποια δεν ειναι μεσα στην συσκευασια, απλα τα δινει το mediamarkt ξεχωριστα

Παιρνουν τις 2032 μπαταριες, οποτε αγορα απο ebay μπολικες για να σας ερθει οικονομικα

Συντονισα, ταξινομησα, ολα μια χαρα. Ικανοποιημενος απο την εικονα.

Δοκιμασα την μετατροπη 2D σε 3D και ηταν μια χαρα με την αναλογη ζαλαδα του active 3D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχεροί όσοι την αγοράσατε από το mm λόγω γυαλιών... Μικρό το κακό για όσους δεν ενδιαφέρονται, προς το παρόν, για το 3D. 

 

Πρέπει σιγά σιγά να αρχίσουμε το calibration αν και προσωπικά με βόλεψε πολύ το "τυπικό" προφίλ εικόνας με κάποιες μικρές τροποποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου...Εχω στην κατoχη μου αυτην την tv απο τον Ιουνιο που μας περασε...toshiba 32 tl 933g..Διαβαστε προσεκτικα και βγαλτε συμπερασματα...Καταρχας την αγορασα, απο τα media Markt  550 ευρω πολυ λογικο για τοσους μηνες πριν...Σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πραγματι ειναι  μια πολυ ομορφη και πολυ κομψη υλοποιηση...Πραγματικα ειναι στα 100 αληθινα hz δηλαδη 100 απ τον επεξεργαστη της και 100 απ το πανελ...εχει αποκριση στα 8ms κι αυτο ενω δεν ακουγεται καλο, εν τουτοις μικρη  σημασια εχει μιας και το ματι μας αντιλαμβανεται απ τα 12 ms και πανω τις διαφορες στην αποκριση...Η εικονα της σε τηλεοπτικα προγραμματα ειναι αρκετα καλη αν και εδω που μενω εγω εχουμε θεματακια με το σημα,ασχετο ειναι αυτο...Σε ταινιες απο το lap top μου ευχαριστιεμαι εικονα βεβαιως..........Και τωρα τα παραπονακια μου...

1.Δεν υπηρχαν γυαλια 3d στην συσκευασια,πηρα τηλ στην αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι η εταιρια αποφασισε να μην τα βαλει στο πακετο της tv, πρεπει λεει να τα αγορασω ξεχωριστα....δεν χαλαστηκα,ετσι κι αλλιως η υποθεση 3d στην Ελλαδα ειναι σε εμβρυικο σταδιο ακομη...

2. Το μενου της ενω ειναι αρκετα πλουσιο με παρα πολλες ρυθμισεις,σε ορισμενες φασεις ομως θυμιζει μονιτορ..πχ οταν αλλαζεις καναλι οι ενδειξεις που εμφανιζονται πανω και κατω ειναι ασπρομαυρες,πραγμα που δεν με αρεσει και πολυ..θα το ηθελα εγχρωμο βεβαια....

3.Οταν πατω το κουμπι για τον τηλεοπτικο οδηγο προγραμματων,το tv guide δηλαδη,τα γραμματα ειναι μικρα,αρκετα μικρα,να σκεφτειτε φορεσα προσφατα γυαλια ορασεως και δυσκολευομαι σχετικα..επισης στο ιδιο μενου  αν πατησετε το πληκτρο i, για να δειτε πιο πολλες πληροφοριες δηλαδη,τα γραμματα ειναι ακομη πιο μικρα..επισης υπαρχουν διπλα απ τα εκαστοτε προγραμματα ενα σωρο αριθμοι που δεν μπορω να καταλαβω την σημασια τους..χαμος..

4.Το τηλεκοντρολ της θα το ηθελα πιο εργονομικο,πχ δεν εχει καποιο πληκτρο με σημαδακι αναγλυφο ,συνηθως το πληκτρο 5 για να κανω ρυθμισεις δια της αφης χωρις να παιδευομαι στο σκοταδι,και επισης το κεντρικο στρογγυλο πληκτρο πολλαπλων λειτουργιων θα το ηθελα να ειναι κοντα στα πληκτρα αλλαγης καναλιων,θα βολευε καλυτερα..

5.Οσο κι αν προσπαθησα φιλοι μου δεν καταφερα να βαλω τα καναλια στην σειρα που θελω και μια φορα που το εκανα οταν την εκλεισα και την ξανανοιξα οι επιλογες μου στα καναλια χαθηκαν παλι..Βεβαια επρεπε να παρω την αντιπροσωπια να με καθοδηγησουν,βλακεια δικη μου..Υπ οψιν οτι τετοια πραγματα τα παιζω στα δακτυλα,δεν ειμαι κανας ασχετος...

6.Αυτο δεν ειναι παραπονο αλλα απορια..μπροστα στο πανελ διπλα στο φωτακι led υπαρχει ο αισθητηρας αυτοματου κοντραστ,μια τετραγωνη κουκιδα,σωστα;...εχω την αισθηση οτι καλυπτεται απο ενα μικρο αυτοκολλητακι,δεν δοκιμασα να το πειραξω,δηλ να το βγαλω,γιατι δεν ειμαι βεβαιος.Αν ξερει κανεις να με πει..δηλ με αλλα λογια το χρωμα του ειναι λευκο,μοιαζει με χαρτακι κολλημενο...αν ειναι αυτοκολλητακι,ειμαι απαραδεκτος γιατι τοσο καιρο χανω σε εικονα..Χωρις να θελω να σας φορτισω η επιλογη της αγορας ειναι πολυ καλη ομως γιατι ειναι αναλογη των χρηματων..Σκεφτειτε οτι εγω την πηρα 550 ευρω...Ειναι αρκετα καλη ως επιλογη..



Επισης να ρωτησω το εξης στον  questioner...Οταν λες calibration εννοεις τις ρυθμισεις που κανουμε με ενα CD το οποιο εχω απ το περιοδικο hi tech;...Η ειναι κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν πωλειται η tv με γυαλια στην συσκευασια. Τα γυαλια οπως ειπα, δινονται extra απο το καταστημα

5. Ποτε δεν εχω διαβασει manual (βαριεμαι) και ουτε τωρα χρειαστηκε. Την συνδεσα στην μητερα μου και ασχοληθηκα 10 λεπτα μαζι της.

Πατας το πρασινο πληκτρο που λεει αριθμηση αν θυμαμαι καλα. Βαζεις τον αριθμο που θελεις (πχ 1 για την ΕΤ1). Τελος οταν αριθμησεις τα καναλια, στα πληκτρα που επιθυμεις, επιλεγειςκαι μια "ταξινομηση" για να στα εχει στην σειρα και αυτο ηταν

6. Ειναι αισθητηρας για το autoview. Δεν αναφερει καπου οτι πρεπει να αφαιρεσεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως..ευχαριστω αν και στο manual δεν γραφει τιποτε για ταξινομηση καναλιων..Μαλλον θα παρω τηλ την αντιπροσωπια αυριο για λοιπες αποριες..Κακως που δεν πηρα τοσο καιρο...Το calibration πως γινεται;με ειδικο cd οπως αυτο του περιοδικου hi tech;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με ειδικο cd γινεται οπου υπαρχουν patterns για να φερεις σωστα την εικονα.

Φυσικα ο καλυτερος τροπος ειναι με φασματογραφο και οχι με το ματι http://spyder.datacolor.com/display-calibration/

Ολα τα παραπανω ομως δεν εχουν καμια σημασια αν η tv δεν σου προσφερει πολλα ρυθμιστικα (πχ rgb bias, rgb offset, cms)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταξινόμηση είναι πανεύκολη όπως περιέγραψε και ο sothoms... (δεν την έχω μπροστά μου τώρα αλλά από μνήμης...) πάμε στις ρυθμίσεις για DTV (είναι λίγο πιο χαμηλά στο μενού των κεντρικών ρυθμίσεων νομίζω απ ότι όσες επιλογές φαίνονται οπότε με το βελάκι πιο κάτω απο την τελευταία επιλογή που φαίνεται) και μετά στις ρυθμίσεις καναλιών πρώτη πρώτη επιλογή, δεν κάνουμε μετακίνηση με το πράσινο κουμπί που είναι μπέρδεμα αλλά δίνουμε την αρίθμηση που θέλουμε στα κανάλια με το κόκκινο κουμπί πχ 1 για ΕΤ1, 2 για ΕΤ2 κτλ.. θα πει ότι θα αντικαταστήσει ήδη υπάρχον κανάλι και διαλέγουμε ναι.. στην ουσία θα κάνει τράμπα τα 2 κανάλια... μετά όταν τελειώσουμε με την αρίθμηση, επειδή θα είναι μπερδεμένα τα κανάλια, χωρίς να βγούμε απ τις ρυθμίσεις καναλιών πατάμε το κίτρινο κουμπί (ταξινόμηση) διαλέγουμε ΝΑΙ και μας τα βάζει στην σειρά που τα αριθμήσαμε. Συγνώμη αν τα λέω μπερδεμένα αλλά από μνήμης δεν είναι το πιο εύκολο..

Εγώ δεν είδα να χάνει την σειρά όσες φορές και να την έκλεισα-άνοιξα μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταξινόμηση είναι πανεύκολη όπως περιέγραψε και ο sothoms... (δεν την έχω μπροστά μου τώρα αλλά από μνήμης...) πάμε στις ρυθμίσεις για DTV (είναι λίγο πιο χαμηλά στο μενού των κεντρικών ρυθμίσεων νομίζω απ ότι όσες επιλογές φαίνονται οπότε με το βελάκι πιο κάτω απο την τελευταία επιλογή που φαίνεται) και μετά στις ρυθμίσεις καναλιών πρώτη πρώτη επιλογή, δεν κάνουμε μετακίνηση με το πράσινο κουμπί που είναι μπέρδεμα αλλά δίνουμε την αρίθμηση που θέλουμε στα κανάλια με το κόκκινο κουμπί πχ 1 για ΕΤ1, 2 για ΕΤ2 κτλ.. θα πει ότι θα αντικαταστήσει ήδη υπάρχον κανάλι και διαλέγουμε ναι.. στην ουσία θα κάνει τράμπα τα 2 κανάλια... μετά όταν τελειώσουμε με την αρίθμηση, επειδή θα είναι μπερδεμένα τα κανάλια, χωρίς να βγούμε απ τις ρυθμίσεις καναλιών πατάμε το κίτρινο κουμπί (ταξινόμηση) διαλέγουμε ΝΑΙ και μας τα βάζει στην σειρά που τα αριθμήσαμε. Συγνώμη αν τα λέω μπερδεμένα αλλά από μνήμης δεν είναι το πιο εύκολο..

Εγώ δεν είδα να χάνει την σειρά όσες φορές και να την έκλεισα-άνοιξα μετά..

Ωραία γτ δεν ήμουν σίγουρος αν γίνεται αντικατάσταση ή μετάθεση θέσης και έτσι απλά άλλαξα την σειρά εγώ και από το πχ 3 πάει στο 15 κ μετα στο 4 κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα έρθουν αύριο να την πάρουν την τηλεόραση. Και στις blu-ray ταινίες βλέπω τις γραμμές. Δυστυχώς. Μου είπαν από το sevice ότι ναι μεν είναι αχνές οι γραμμές αλλά καλύτερα να μη το ρισκάρω να το αφήσω γιατί στο μέλλον δεν ξέρουμε αν θα χειροτερέψει ή όχι. Οπότε αύριο την παίρνουν και σε μία εβδομάδα θα μου φέρουν την καινούρια. Βέβαια εγώ θα πάω από το service πρώτα να την δούμε εκεί αν όλα είναι εντάξει. Γιατί ξανά δεν την παθαίνω. Πολύ γκαντεμιά πάντως. Και αξίζει ρε γμτ σαν τηλεόραση για τα λεφτά που την πήρα.

 

Edit: ΩΧ, τώρα είδα ότι δεν ξαναπόσταρα σε αυτό το thread. Στο άλλο με τις προσφορές ανάφερα για τα προβλήματα που έχω με τις κάθετες γραμμές, (το λεγόμενο banding), αχνές μεν αλλά φαίνονται έστω και αν κάποιος θα πρέπει να τις προσέξει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

banding δεν έχω προσέξει αν και την εχω μονο για tv ενώ ακόμα δεν έχω συνδέσει το pc για να δω τι γίνεται... ίσως καλό είναι να κατεβάσω κάποιο test...

bleeding απ την άλλη σαν κλασσική edge έχει μπόλικο γύρω γύρω και ειδικά στις γωνίες... δεν έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη ρύθμιση ακόμα βέβαια αλλά μάλλον έχει αρκετά παραπάνω απ την lg lw650s που είναι επίσης edge led (αλλά έχει υποτυπώδες "local" dimming control στις άκρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

banding δεν έχω προσέξει αν και την εχω μονο για tv ενώ ακόμα δεν έχω συνδέσει το pc για να δω τι γίνεται... ίσως καλό είναι να κατεβάσω κάποιο test...

bleeding απ την άλλη σαν κλασσική edge έχει μπόλικο γύρω γύρω και ειδικά στις γωνίες... δεν έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη ρύθμιση ακόμα βέβαια αλλά μάλλον έχει αρκετά παραπάνω απ την lg lw650s που είναι επίσης edge led (αλλά έχει υποτυπώδες "local" dimming control στις άκρες)

 Μήπως ξέρεις ποια τεστς υπάρχουν για να δούμε τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι αλλά φαντάζομαι στο avforums.com πρέπει να υπάρχουν διάφορα είτε για την κίνηση είτε για banding/bleeding κτλ

 

Πρόχειρα για banding είδα να προτείνουν αυτή την photo (full screen φαντάζομαι)

 

http://i.imgur.com/uD2xe.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους...Craven ακολουθησα τις οδηγιες σου,...την εκλεισα, την ξανανοιξα και τιποτε παλι..Χαθηκαν οι ρυθμισεις καναλιων παλι.....Ευχαριστω πολυ παντως......Για τις καθετες γραμμες που αναφερεστε η δικη μου δεν εχει τετοιο θεμα...Του mistac75 του τυχε ετσι,ευτυχως θα την αλλαξουν οπως ειδα οτι ειπε..Πολυ καλα...Παντως να ξερετε οτι οσοι την πηρατε θα μεινετε πολυ ευχαριστημενοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...