Προς το περιεχόμενο

Toshiba 32TL933G: Εντυπώσεις - εμπειρίες - πληροφορίες κλπ


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια..την πηρα και εγω για την κρεβατοκαμαρα  απο κωτσο πριν το πασχα αλλα χωρις γυαλια ..επειδη αυριο θα βαλω μια παραγγελια για μη τηλεοραση που θα παρω στον αδελφο μου ειδα οτι εχει και αυτα 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/3d-glasses-tv-components/117377-toshiba-pa5111e-1etc

 

αξιζει τον κοπο η να παραγγειλω αυτα απο πλαισιο να εχω το κεφαλι μου ησυχο?

 

http://www.plaisio.gr/tv/accessories/3d-smart-tv/Toshiba-3D-Active-Glasses-FPT-AG02G-FPT-AG02G.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πήρα τα ακριβά και είμαι ικανοποιημένος.
Πιο πριν ένας φίλος ανέφερε ότι τα φτηνά είναι πιο ευαίσθητα για σπάσιμο στο σκελετό...



Τι διαφορά έχει το 3D από το pc σου σε σχέση με τον ενσωματωμένο player και λες πως είναι καλύτερο;;

Με τον ενσωματωμένο player βλέπω την ταινία σε όλο το διαθέσιμο μήκος του panel.

 

Με τους players στο pc:

Με τον splash δεν έχει καθόλου καλή εστίαση και έχει μαύρα περιθώρια αριστερά και δεξιά από την ταινία μέχρι το όριο του panel περίπου 2-3εκ

Με το PowerDVD έχει καλή αναπαραγωγή σχετικά, αλλά και πάλι με μαύρα περιθώρια σαν μην είναι full screen το video.

 

Εσείς τι εμπειρίες έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν τα εχει το πλαισιο..με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν Ιουνιο εχουν παραλαβη!!

ξερει κανεις κανενα μαγαζι στην Αθηνα να τα εχει στα 50 ευρω??γιατι στο σκρουτζ δυο εχει μονο στα 50 και αυτα θεσσαλονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου έβγαλε πρόβλημα η τηλεόραση, το έχει κάνει 2 φορές έως τώρα, στα καλά καθούμενα χάνει τον συγχρονισμό εικόνας ήχου σε όλα ανεξαρτήτως τα κανάλια... και μιλάμε για μη αποδεκτές αποκλείσεις της τάξης 2-3sec... :((( με το restart επανέρχεται αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω κάθε φορά που θα κολλάει αυτή τη διαδικασία; πιο είναι το τηλέφωνο του service; λογικα πάει για αντικατάσταση, έχω τραβήξει και σχετικά βιντεάκια ως αποδεικτικά σε περίπτωση κακόπιστου τεχνικού...  :mad:

Μου το εκανε αυτο μια φορα πριν λιγο καιρο.

Συγκεκριμενα ηταν μετα απο παρακολουθηση champions league στο ert hd.

Μετα τον αγωνα (κανα διωρο δηλαδη) σε zapping που εκανα ολα τα καναλια ειχαν χασει τον συγχρονισμο εικονας/ηχου.

Μετα απο κλεισιμο και ανοιγμα εστρωσε και δεν το εχω παρατηρησει ξανα.

 

Εσενα εχει να κανει με κατι που εβλεπες σε hd?

Πηρες το service, σου ειπανε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα απο αρκετό ψάξιμο βρήκα λύση. Λέγεται PS3 Media Server (μάλλον όχι έτσι όπως το χρησιμοποιείς εσύ, μέσω PS3 δλδ). Είναι software το οποίο κάνει transcoding on the fly και απεικονίζει τους υπότιτλους κανονικά. Κανένα άλλο DLNA server δε το κάνει αυτό από όσους δοκίμασα. 

 

Με λίγα λόγια κάνετε install αυτό, ρυθμίζετε τα share folders του pc, συνδέετε σε δίκτυο την TV και το PC kai μέσα από το μενού της τηλεόρασης βρίσκετε τον DLNA server και vouala! έχετε πιάτο όλες σας τις ταινίες ΜΕ υπότιτλους (που ρυθμίζονται πλήρως btw μέγεθος χρώμα περιθώρια). Τέρμα τα USB, παίζετε μέσω δικτύου only.

Thanx for the tip!

Οντως μονο ετσι παιζουν και οι υποτιτλοι.

 

Απο την αλλη εχω θεμα με fast forward. Ξεκιναει αλλα μετα απο λιγο κολλαει.

Προβλημα στη συνδεση δε νομιζω να παιζει, ειναι μεσω ethernet.

Πιθανων να θελει καποια αλλα settings ή conf file.

Το εχεις δοκιμασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω μια χάρη,

επειδη έχω να χωροταξικο θεμα αν μπορει καποιος ας μετρησει λίγο την αποσταση από το το πίσω μέρος στο ένα πλαινό μέχρι το μπροστινο ποδαράκι της βάσης.

Ουσιαστικα θα εξέχει η τηλεοραση από ένα σύνθετο και θέλω να ξερω αν τα πατάει το ποδαράκι.

το θέμα μου είναι οτι έχω 69 εκατοστα ανοιχμα και επειδη ειναι 73,5 η τηλεοραση θα ακουμπαει δεξια αριστερα.

Οποιος μπορει ας μετρησει απο πίσω μέχρι το μπροστινό ποδαρακι οπως το δειχνω τη φωτο

 

61us2szr5xlsl1500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω μια χάρη,

επειδη έχω να χωροταξικο θεμα αν μπορει καποιος ας μετρησει λίγο την αποσταση από το το πίσω μέρος στο ένα πλαινό μέχρι το μπροστινο ποδαράκι της βάσης.

Ουσιαστικα θα εξέχει η τηλεοραση από ένα σύνθετο και θέλω να ξερω αν τα πατάει το ποδαράκι.

το θέμα μου είναι οτι έχω 69 εκατοστα ανοιχμα και επειδη ειναι 73,5 η τηλεοραση θα ακουμπαει δεξια αριστερα.

Οποιος μπορει ας μετρησει απο πίσω μέχρι το μπροστινό ποδαρακι οπως το δειχνω τη φωτο

 

 

 13-14 cm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005VDGI7U/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&camp=1634&creative=19450&creativeASIN=B005VDGI7U&linkCode=as2&tag=f1fan0f-21">Toshiba FPT-AG02 - Active Shutter 3D Glasses for TV - Black

 

Γύρο στα 45 ευρώ από Amazon με δωρεάν έξοδα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά πολύ backlight μιλάμε στις άκρες της οθόνης. Δηλαδή σε σκοτεινές σκηνές γίνεται το μαύρο άσπρο σχεδόν. Εντάξει υπερβολικός είμαι αλλά είναι τελικά πολύ ενοχλητικό. Μήπως τελικά υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που το ελλαττώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα απο αρκετό ψάξιμο βρήκα λύση. Λέγεται PS3 Media Server (μάλλον όχι έτσι όπως το χρησιμοποιείς εσύ, μέσω PS3 δλδ). Είναι software το οποίο κάνει transcoding on the fly και απεικονίζει τους υπότιτλους κανονικά. Κανένα άλλο DLNA server δε το κάνει αυτό από όσους δοκίμασα. 

 

Με λίγα λόγια κάνετε install αυτό, ρυθμίζετε τα share folders του pc, συνδέετε σε δίκτυο την TV και το PC kai μέσα από το μενού της τηλεόρασης βρίσκετε τον DLNA server και vouala! έχετε πιάτο όλες σας τις ταινίες ΜΕ υπότιτλους (που ρυθμίζονται πλήρως btw μέγεθος χρώμα περιθώρια). Τέρμα τα USB, παίζετε μέσω δικτύου only.

Πως ρυθμίζω τα share folders του PC?

 

Edit: Το βρήκα. αλλά τελικά δεν χρειάστηκε ούτε αυτό να κάνω. Απλά τρέχω το PS3 Media Server και βρίσκει ο media player αμέσως το PC μου. Όλα τα mkv τρέχουν κανονικά με ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.μηπως ξέρει κανείς ποιες είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις τις οθόνης για μέγιστη ανάλυση σε ταινίες games και αγώνες;;εγώ έχω την 40tl938g και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θελω να κάνω τις ρυθμίσεις γιατί στους αγώνες κυρίως και πολύ λίγο στις ταινίες έχω ένα θέματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ρυθμίζω τα share folders του PC?

 

Edit: Το βρήκα. αλλά τελικά δεν χρειάστηκε ούτε αυτό να κάνω. Απλά τρέχω το PS3 Media Server και βρίσκει ο media player αμέσως το PC μου. Όλα τα mkv τρέχουν κανονικά με ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους.

 

Καλό ε?

 

Σε ένα "ταπεινό" i3 2120 την ώρα του trascode το cpu δε ξεπερνά το 35-40%. Ψάχνω να βρω περαιτέρω ρυθμίσεις  πχ. αν ενεργοποιήσεις το ρυθμίσεις trasnscoding-->mencoder-->video scaler και ορίσεις 1920x1080 για την Toshiba σου κάνει scale σε 16:9 χωρίς μπάρες και τα σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...