Προς το περιεχόμενο

Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καναδά. και ναι δεν είναι αστείο. μόνο οι ινδιάνοι είναι Καναδοί σε ιθαγένεια, για αυτό και διάφορα πλεονεκτήματα που έχουν. σε 10 χρόνια μπορεί να είμαι Καναδός υπήκοος, αλλά Καναδός ποτέ

 

Υπαρχει στο Καναδα τετοιος διαχωρισμος? Υπαρχει δηλαδη καποιο εγγραφο που λεει οτι η υπηκοοτητα σου ειναι καναδικη, ενω η ιθαγενεια σου κατι αλλο? Σε ολες τις αναπτυγμενες χωρες αυτες οι δυο εννοιες ειναι το ιδιο. Απο συγγενεις που εχω στην Ε.Ε, Αμερικη, Καναδα ξερω οτι δεν υπαρχουν διαφορετικα εγγραφα που να διαχωριζουν αυτες τις δυο εννοιες!

Τωρα αν εννοεις την εθνοτητα, ειναι κατι αλλο....αλλα πλεον και αυτο τουλαχιστον νομικα καταργηται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε ζεις νόμιμα,εργάζεσαι,δραστηριοποιήσαι,ερωτεύεσαι,ονειρεύεσαι κοκ επί 20 συναπτά έτη στην Ελλάδα.

 

Το θεωρώ πολύ νορμάλ να μην είσαι Έλληνας πολίτης ακόμα.Εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ζεις νόμιμα,εργάζεσαι,δραστηριοποιήσαι,ερωτεύεσαι,ονειρεύεσαι κοκ επί 20 συναπτά έτη στην Ελλάδα.

 

Το θεωρώ πολύ νορμάλ να μην είσαι Έλληνας πολίτης ακόμα.Εσείς;

Δεν τους κόβω για χαζούς τους μετανάστες.

Αφού βλέπουν ότι τόσο σκατά είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, γιατί συνεχίζουν να έρχονται ή να παραμένουν;

Μήπως το κέρδος είναι μεγαλύτερο απ'την ταλαιπωρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καναδά. και ναι δεν είναι αστείο. μόνο οι ινδιάνοι είναι Καναδοί σε ιθαγένεια, για αυτό και διάφορα πλεονεκτήματα που έχουν.  σε 10 χρόνια μπορεί να είμαι Καναδός υπήκοος, αλλά Καναδός ποτέ

 

ΥΓ:  Στην Αμερική (US) είναι απολυταρχικοί. Η είσαι/γίνεσαι American ή είσαι εχθρός. Μια πολιτική που με βρίσκει αντίθετο για πολλούς λόγους οι οποίοι θα μας οδηγήσουν πολύ εκτός θέματος.

Αμερική ήμουν το περσινό καλοκαίρι ως επισκέπτης για 1 μήνα .. αυτο που κατάλαβα μέσα απο συζητήσεις με πολύ κόσμο εκεί (Ελληνες και μή ) είναι οτι ή μπαίνεις παράνομα με μεγάλο ρίσκο και κάνεις ενα γάμο και καθαρίζεις... ή δεν μπαίνεις ποτέ.. 

Εκτός και αν εχεις καλά επαγγελματικά προσόντα (μάστερ και πάνω) και σε πάρει εταιρία απο εκεί..κι αυτό δύσκολο είναι όμως.

Ακόμη κι αν σπουδάζεις δεν είναι σίγουρο οτι θα σε κρατήσουν.. για ένα χρόνο μετά της σπουδές μπορείς να κάτσεις και μετά είσαι αναγκασμένος να φύγεις..

 

Για τον καναδά δεν έχω ιδεά αν μπορείς να μπείς και να δουλέψεις και τι χρειάζεται.. να φανταστώ είναι παρόμοια κατάσταση με Αμερική;

Στην Αμερική εχω πρώτα ξαδέρφια που έχουν γεννηθεί εκεί θεία κτλ αλλά πρόσκληση μπορεί να σου κάνει μάνα πατέρας ή αδερφός..κανείς αλλος .. βαθμός 1ης συγγένειας..είναι λίγο απελπισία εαν θέλεις να μπείς απ όσο το είχα ψάξει για να πάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματικά πατριωτική νομοθεσία θα πρέπει να δίνει ιθαγένεια στα 30 χρόνια.Προφανώς μόνο σε όσουν έχουν κάνει conversion στην Ορθοδοξία.

 

Καλό θα ήταν να πηγαίνουν σε ειδικά σχολεία εκμάθησης της Ελληνικής Ιστορίας κ Πολιτισμού (μινιμουμ για 12 έτη όσο παράλληλα τρέχει η αίτηση τους)

 

Στην Ορκωμοσία ο νόμος θα πρέπει επίσης να προβλέπει οι άνδρες να ρίχνουν μια ζεμπεκιά κ οι γυναίκες ένα τσάμικο.Ιδανικά να βαθμολογούνται από Επιτροπή Σοφών ως προς τη χορογραφία κ μόνο όσοι λάβουν πάνω από 8.5/10 να παίρνουν ιθαγένεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματικά πατριωτική νομοθεσία θα πρέπει να δίνει ιθαγένεια στα 30 χρόνια.Προφανώς μόνο σε όσουν έχουν κάνει conversion στην Ορθοδοξία.

 

Καλό θα ήταν να πηγαίνουν σε ειδικά σχολεία εκμάθησης της Ελληνικής Ιστορίας κ Πολιτισμού (μινιμουμ για 12 έτη όσο παράλληλα τρέχει η αίτηση τους)

 

Στην Ορκωμοσία ο νόμος θα πρέπει επίσης να προβλέπει οι άνδρες να ρίχνουν μια ζεμπεκιά κ οι γυναίκες ένα τσάμικο.Ιδανικά να βαθμολογούνται από Επιτροπή Σοφών ως προς τη χορογραφία κ μόνο όσοι λάβουν πάνω από 8.5/10 να παίρνουν ιθαγένεια.

 

Και η ίδια διαδικασία θα έπρεπε να εφαρμόζεται και στους Έλληνες. Έτσι θα διώξουν το ~90% των Ελλήνων, θα καθαρίσει ο τόπος, θα λυθεί το πρόβλημα της ανεργίας κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους κόβω για χαζούς τους μετανάστες.

Αφού βλέπουν ότι τόσο σκατά είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, γιατί συνεχίζουν να έρχονται ή να παραμένουν;

Μήπως το κέρδος είναι μεγαλύτερο απ'την ταλαιπωρία;

Εξαρταται τι εννοεις κερδος? Μηπως δεν υπαρχει αλλος δρομος?

Αμα μου πουν πχ να στησω κ@@@ για να μην σκοτωσουν την μανα μου, θα το κανω.........

Αν ο αλλος εχει εδω 15-20 χρονια, τα παιδια του εχουν γεννηθει εδω και πιθανον να μην μιλανε καν την γλωσσα καταγωγης του...τι να κανει αυτος ο ανθρωπος? Το βλεπεις ευκολο να γυρισει πισω?

Πισω γυρνανε μονο οσοι μεγαλωσαν τα παιδια τους, και πανε απλα για την επιβιωση πισω(Οτι δηλαδη εκαναν και εδω τα τελευταια 5 χρονια), χωρις να εχουν μεγαλες απαιτησεις απο την ζωη!

Οσοι ειναι νεοι ψαχνουν να φυγουν Ε.Ε κλπ, οπως και οι Ελληνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άδεια εργασίας, δεν μεταφράζεται σε υπηκοότητα.

Εξαρτάται από την ειδίκευση, τη χώρα προέλευσης, και τον τρόπο εισόδου στη χώρα.

 

...ξύνεις κάτι πληγές κι εσύ, μωρ' αδερφάκι μου!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι διαφορετική η ιθαγένεια από την υπηκοότητα. σε υπηκοότητα πχ και γω μπορώ να γίνω Καναδός. Ιθαγένεια έχουν μόνο Oi Native americans όμως.

 

Και στην Ελλάδα, να πάρεις υπηκοότητα, ναι βεβαίως - το κράτος μας είναι άτοπα δομημένο στο θέμα. Συγνώμη όμως, ιθαγένεια ποτέ.

 

Στου κουφού τη πόρτα...

 

http://www.ypes.gr/el/Generalsecretariat_PopulationSC/diefthinsi_ithageneias/ktisi_ithageneias/

http://www.hlhr.gr/details.php?id=734

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B8%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματικά πατριωτική νομοθεσία θα πρέπει να δίνει ιθαγένεια στα 30 χρόνια.Προφανώς μόνο σε όσουν έχουν κάνει conversion στην Ορθοδοξία.

 

Καλό θα ήταν να πηγαίνουν σε ειδικά σχολεία εκμάθησης της Ελληνικής Ιστορίας κ Πολιτισμού (μινιμουμ για 12 έτη όσο παράλληλα τρέχει η αίτηση τους)

 

Στην Ορκωμοσία ο νόμος θα πρέπει επίσης να προβλέπει οι άνδρες να ρίχνουν μια ζεμπεκιά κ οι γυναίκες ένα τσάμικο.Ιδανικά να βαθμολογούνται από Επιτροπή Σοφών ως προς τη χορογραφία κ μόνο όσοι λάβουν πάνω από 8.5/10 να παίρνουν ιθαγένεια.

 

 

Γιατι δεν του προτεινεις εσυ και αυτοι που εκαναν like να παει στην Αγγλια και να παρει ευκολα και απλα την υπηκοοτητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το 1990 που ξεκινησαν να μεταναστευουν μαζικα οι Βαλκανιοι, το 90% οπου και αν πηγαν(Ευρωπη,Καναδα,Αμερικη,Αυστραλια...και Ελλδα)......πηγαν με τουριστικες βιζες 1ος εως 3ων μηνων. Βεβαια ποτε δεν γυρισαν πισω, εμειναν εκει και εκμεταλλευτικαν νομοθετικα παραθυρακια κλπ για να παρουν μονιμη αδεια εργασιας!

Εχω παρα πολλα παραδειγματα τετοιων περιπτωσεων....που βεβαια σε κανεναν δεν σταθηκε εμποδιο μετα απο 5-10 χρονια στο να παρει την ιθαγενεια της χωρας που πηγε!

Στην Ιταλια πως πηγαν οι Βαλκανιοι? Πηγαινε να δεις τωρα ποσοι εχουν Ιταλικη ιθαγενεια, και ποσοι ειναι με αδειες!

Αυτο το ανεφερα για να σταματησει το παραμυθι, του πως μπηκαν οι μεταναστες Ελλαδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν του προτεινεις εσυ και αυτοι που εκαναν like να παει στην Αγγλια και να παρει ευκολα και απλα την υπηκοοτητα ?

Πόσοι από αυτούς που του έκαναν like τάχθηκαν υπερ του αγγλικού μοντέλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξύνεις κάτι πληγές κι εσύ, μωρ' αδερφάκι μου!!!

www.sarajevomag.gr/entipa/teuhos_58/i58_p20_exo.html

Ξέρω βέβαια πως είσαι υπέρ της νομιμότητας και θεωρείς πως πρέπει να γυρίσουν πίσω. Αν είναι να πεθάνουν κάπου της πείνας ας πεθάνουν στη χώρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...