Προς το περιεχόμενο

Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο μοντελο σου αρεσει ? Διαλεξε μια  χωρα.

 

Πας να δεις αν έρχομαι?Ο πιο παιδαράς είμαι δε με χάνεις.

 

Τι σχέση έχει η 20ετία χάους του παραδείγματος με το Βρετανικό μοντέλο?Σε 5 χρόνια τσίμπησα το διαβατηριάκι μου εκ των οποίων η φυσική μου παρουσία UK περιορίστηκε στα 4 μιας κ αναγνωρίστηκε  η απουσία 1 έτος της θητείας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο μοντελο σου αρεσει ? Διαλεξε μια  χωρα.

Τι περίεργο παιχνίδι είναι αυτό; Μόνο χώρες, αποκλείονται οι γνώμες. Ετσι κι αλλίως θα καταλήξουμε στο "ή έχει ήδη εφαρμοστεί ή είναι ουτοπικό".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας να δεις αν έρχομαι?Ο πιο παιδαράς είμαι δε με χάνεις.

 

Τι σχέση έχει η 20ετία χάους του παραδείγματος με το Βρετανικό μοντέλο?Σε 5 χρόνια τσίμπησα το διαβατηριάκι μου εκ των οποίων η φυσική μου παρουσία UK περιορίστηκε στα 4 μιας κ αναγνωρίστηκε  η απουσία 1 έτος της θητείας μου.

Σουζα σας εχουν στην Αγγλια.Νομος και ταξη ειστε ,ασε τα χομπιστικες ''επαναστασεις'' της πλακας τοξοβολε, ξερεις αυτες με ολιγο απο καταρες για το ''θεοκρατικο'' κρατος.Ουτε σαχλοαριστεριες ,ουτε Δουβλινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει στο Καναδα τετοιος διαχωρισμος? Υπαρχει δηλαδη καποιο εγγραφο που λεει οτι η υπηκοοτητα σου ειναι καναδικη, ενω η ιθαγενεια σου κατι αλλο? Σε ολες τις αναπτυγμενες χωρες αυτες οι δυο εννοιες ειναι το ιδιο. Απο συγγενεις που εχω στην Ε.Ε, Αμερικη, Καναδα ξερω οτι δεν υπαρχουν διαφορετικα εγγραφα που να διαχωριζουν αυτες τις δυο εννοιες!

Τωρα αν εννοεις την εθνοτητα, ειναι κατι αλλο....αλλα πλεον και αυτο τουλαχιστον νομικα καταργηται!

ναι στο σύνταγμα της χώρας, υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε ιθαγενείς (native americans) Και λοιπούς πολίτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στο σύνταγμα της χώρας, υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε ιθαγενείς (native americans) Και λοιπούς πολίτες

 

Δώσε τους αγγλικούς όρους που χρησιμοποιούν γιατί κάπου χανόμαστε στη μετάφραση νομίζω.

Μάλλον μιλάς για nationality, citizenship και residence, το οποίο μπορεί να συμβεί και σε έναν έλληνα πχ, να έχει greek nationality, german citizenship και french residence ταυτόχρονα. Και όχι μόνο σε έλληνα, στον οποιοδήποτε.

 

Εκτός κι αν στον Καναδά προσπαθούν να βοηθήσουν, προωθήσουν κτλ την ινδιάνικη μειονότητα που χωρίς την βοήθεια του κράτους θα εξαφανιστεί σε κάποια χρόνια και έχουν θεσπίσει νόμους για την προστασία της και χρησιμοποιούν κάποιον όρο σαν διαχωρισμό. Κάτι πχ παρόμοιο με αυτό που γίνεται στις ΗΠΑ που δίνουν άδειες καζίνο σε φυλές ινδιάνων για να ενισχύσουν την τοπικές τους κοινότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα νε με φωτισετε λιγακι σχετικα με τον νομο Ραγκουση γιατι καποια πραγματα δεν στεκουν.Συγκεκριμενα αυτος ο νομος κριθηκε αντισυνταγματικος για πιο ακριβως πραγμα?Επειδη νομιμοποιουσε λαθρομεταναστες?Για τους νομιμους ομως που εχουν πολλα χρονια εδω?Απο την στιγμη που παγωνεται ο νομος και ακομα να βγαλουν καινουριο παιρνει η μπαλα και τους νομιμους μεταναστες,που κρινεται και η παραμονη τους στη χωρα.Απο την αλλη μου λεει ενα φιλαρακι-γνωστος οτι ο νομος του Ραγκουση απεθυνοταν μοναχα στους νομιμους μεταναστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gigisoni, οι Native εδώ έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα κτλπ. τους τα έδωσε το κράτος. Native είναι μονο αυτοί που εμείς αποκαλλούμε ινδιάνοι. έχουν διακίωματα περισσότερα, καλύτερη κοινωνική περίθαλψη κτλπ, μιοκρότερη φορολογία δεν πληρώνουν για εκπαίδευση πχ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Section_Thirty-five_of_the_Constitution_Act,_1982

http://en.wikipedia.org/wiki/Section_Twenty-five_of_the_Canadian_Charter_of_Rights_and_Freedoms

 

http://www.nwac.ca/sites/default/files/reports/AboriginalCharterofRightsandFreedoms.pdf

 

http://www.canadabenefits.gc.ca/[email protected]?geo=5&catid=32 -εδώ μια λεπτομερή λίστα των benefits.

 

Μερικά πρόχειρα λινκ απο το γοογλη

 

 

Επίσης δικαιούνται αυτόνομη διακυβέρνηση κτλπ. Έχουν  αρκετά παραπάνω δικαιώματα, χωρίς τις ίδιες υποχρεώσεις, από τον καναδό πολίτη.

 

Βέβαια αυτό πήρε την κάτω βόλτα τελευταία δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον κοινωνικό ιστό, αλλά είναι ένα μεγάλο θέμα η κατάντια των ιθαγενών σε συγκεκριμένες Provinces εδώ. Ναι βοηθάνε όπως λες τις μειονότητες, και το 75% της χώρας σχεδός αναγνωρίζεται σαν δικιά τους γη. για αυτό πέρνουν και μερίδιο από τα κοιτάσματα, τις εξωρήξεις, έχουν προτεραιότητα στις θέσεις εργασίας και διάφορα άλλα.

 

Δεν γνωρίζω αν κάτι αντίστοιχο συμβαίνει στις ΗΠΑ παιδιά. Τελείως διαφορετικές κουλτούρες στις 2 αυτές χώρες. Εκεί ας διαφωτήσει κάποιος άλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gigisoni, οι Native εδώ έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα κτλπ. τους τα έδωσε το κράτος. Native είναι μονο αυτοί που εμείς αποκαλλούμε ινδιάνοι. έχουν διακίωματα περισσότερα, καλύτερη κοινωνική περίθαλψη κτλπ, μιοκρότερη φορολογία δεν πληρώνουν για εκπαίδευση πχ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Section_Thirty-five_of_the_Constitution_Act,_1982

http://en.wikipedia.org/wiki/Section_Twenty-five_of_the_Canadian_Charter_of_Rights_and_Freedoms

 

http://www.nwac.ca/sites/default/files/reports/AboriginalCharterofRightsandFreedoms.pdf

 

http://www.canadabenefits.gc.ca/[email protected]?geo=5&catid=32 -εδώ μια λεπτομερή λίστα των benefits.

 

Μερικά πρόχειρα λινκ απο το γοογλη

 

 

Επίσης δικαιούνται αυτόνομη διακυβέρνηση κτλπ. Έχουν  αρκετά παραπάνω δικαιώματα, χωρίς τις ίδιες υποχρεώσεις, από τον καναδό πολίτη.

 

Βέβαια αυτό πήρε την κάτω βόλτα τελευταία δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον κοινωνικό ιστό, αλλά είναι ένα μεγάλο θέμα η κατάντια των ιθαγενών σε συγκεκριμένες Provinces εδώ. Ναι βοηθάνε όπως λες τις μειονότητες, και το 75% της χώρας σχεδός αναγνωρίζεται σαν δικιά τους γη. για αυτό πέρνουν και μερίδιο από τα κοιτάσματα, τις εξωρήξεις, έχουν προτεραιότητα στις θέσεις εργασίας και διάφορα άλλα.

 

Δεν γνωρίζω αν κάτι αντίστοιχο συμβαίνει στις ΗΠΑ παιδιά. Τελείως διαφορετικές κουλτούρες στις 2 αυτές χώρες. Εκεί ας διαφωτήσει κάποιος άλλος

Δεν θα διαφωνίσω με όσα λες, εξάλλου δεν έχω ιδέα από Καναδά.

Αλλά αυτό στην Ευρώπη δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει διαχωρισμός αυτόχθονων πολιτών μίας χώρας σε σχέση με τους υπόλοιπους πολίτες. Ο όρος ιθαγενής στην Ευρώπη δεν χρησιμοποιείται, για τον κύριο λόγο ότι δεν υπάρχουν ιθαγενείς στην Ευρώπη.

Αν η λευκή φυλή ήταν η συντριπτική μειοψηφία στην ευρωπαϊκή ήπειρο και το 95% των κατοίκων ήταν πχ μαύροι, ίσως να επικρατούσε και στην Ευρώπη αυτό το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα νε με φωτισετε λιγακι σχετικα με τον νομο Ραγκουση γιατι καποια πραγματα δεν στεκουν.Συγκεκριμενα αυτος ο νομος κριθηκε αντισυνταγματικος για πιο ακριβως πραγμα?Επειδη νομιμοποιουσε λαθρομεταναστες?Για τους νομιμους ομως που εχουν πολλα χρονια εδω?Απο την στιγμη που παγωνεται ο νομος και ακομα να βγαλουν καινουριο παιρνει η μπαλα και τους νομιμους μεταναστες,που κρινεται και η παραμονη τους στη χωρα.Απο την αλλη μου λεει ενα φιλαρακι-γνωστος οτι ο νομος του Ραγκουση απεθυνοταν μοναχα στους νομιμους μεταναστες.

Καμια σχεση, απευθυνοταν μονο σε νομιμους μεταναστες, και ειχε πολυ χαρτουρα και γραφειοκρατια.

 

Ο Νομος Ραγκουση για αποκτηση ελληνικη ιθαγενειας προεβλεπε:

1η κατηγορια(Ενηλικες μεταναστες): Τουλαχιστον 7 νομιμα χρονια παραμονης του μεταναστη στην Ελλαδα.

2η κατηγορια(Παιδια μεταναστων): Τουλαχιστον 6 χρονια φοιτησης σε ελληνικο σχολειο, και αδεια παραμονης σε ισχυει.

3η κατηγορια(Παιδια μεταναστων που γεννηθηκαν Ελλαδα): Οι γονεις του παιδιου να εχουν τουλαχιστον 5 νομιμα χρονια στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΤΑ ΕΞΗΣ : ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7-10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΟΧΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ  ΣΤΟ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ  ΣΤΗΝ  ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΤΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΛΟΓΩ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ. ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΟΜΟΓΕΝΗΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ 100 Ε (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΘΑ ΑΡΚΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ) ΚΑΙ ΑΝ  ΕΙΣΤΕ ΑΛΛΟΓΕΝΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΠΑΡΑΒΟΛΟ 700 Ε ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ (ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ). ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΘΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας να δεις αν έρχομαι?Ο πιο παιδαράς είμαι δε με χάνεις.

 

Τι σχέση έχει η 20ετία χάους του παραδείγματος με το Βρετανικό μοντέλο?Σε 5 χρόνια τσίμπησα το διαβατηριάκι μου εκ των οποίων η φυσική μου παρουσία UK περιορίστηκε στα 4 μιας κ αναγνωρίστηκε  η απουσία 1 έτος της θητείας μου.

 

Αν δούλευες 20 χρόνια χωρίς ένσημα θα σου έδιναν υπηκοότητα στο UK; ή θα σε είχαν διώξει από τον 1ο μήνα;

 

 

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες  μια 7ετία αρκεί στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση, απευθυνοταν μονο σε νομιμους μεταναστες, και ειχε πολυ χαρτουρα και γραφειοκρατια.

 

Ο Νομος Ραγκουση για αποκτηση ελληνικη ιθαγενειας προεβλεπε:

1η κατηγορια(Ενηλικες μεταναστες): Τουλαχιστον 7 νομιμα χρονια παραμονης του μεταναστη στην Ελλαδα.

2η κατηγορια(Παιδια μεταναστων): Τουλαχιστον 6 χρονια φοιτησης σε ελληνικο σχολειο, και αδεια παραμονης σε ισχυει.

3η κατηγορια(Παιδια μεταναστων που γεννηθηκαν Ελλαδα): Οι γονεις του παιδιου να εχουν τουλαχιστον 5 νομιμα χρονια στην Ελλαδα.

Τοτε γιατι κριθηκε αντισυνταγματικος ο νομος?Δεν βλεπω κατι λαθος εδω,εκτος αν υπηρχαν και αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...