Προς το περιεχόμενο

Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως στ' @....μας τι έκανε το A.P.; Οπότε, όντως συνεχίζουμε!

 

Ναι βρεεε ειναι παρανομοι οι ανθρωποι πατησαν σε χωμα/τσιμεντο που απαγορευεται

 

Βεβαια, σε ερωτηση του Τουφα στο παρελθον σε σχετικο θεμα για το ΑΝ η γυναικα που γνωρισες και παντρευτηκες τυχαινε να ηταν "λαθρο"¨μεταναστρια ειχες πει πως δεν θα απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι βρεεε ειναι παρανομοι οι ανθρωποι πατησαν σε χωμα/τσιμεντο που απαγορευεται

 

Βάσει τής ισχύουσας νομοθεσίας, σ' αρέσει δε σ' αρέσει, υπάρχει χώμα/τσιμέντο/έδαφος όπου απαγορεύεται να πατήσεις, εφόσον δεν πληρούνται οι προβλεπόμενες από το νόμο προϋποθέσεις. Λέγεται «επικράτεια ενός κράτους» και το αν και υπό ποιες προϋποθέσεις επιτρέπεται να βρεθείς εντός αυτής, ορίζεται σαφώς από τη νομοθεσία του. Άλλο είναι το τι θα ήθελες να ισχύει και άλλο το τι όντως ισχύει. Εγώ μιλώ βάσει τού δεύτερου.

 

Το γέλιο όμως, είναι στη συνέχεια...

 

Βεβαια, σε ερωτηση του Τουφα στο παρελθον σε σχετικο θεμα για το ΑΝ η γυναικα που γνωρισες και παντρευτηκες τυχαινε να ηταν "λαθρο"¨μεταναστρια ειχες πει πως δεν θα απαντησεις

 

...και βγαίνει αβίαστα και τρανταχτά, διότι συμβαίνει αφενός να επιλέγω πολύ προσεκτικά το τι γράφω σε κάθε συζήτηση, αφετέρου να το θυμάμαι για πολύ καιρό. Αφού λοιπόν δε σε νοιάζει αν εκτίθεσαι, κάτσε να σε βοηθήσω.

 

Η ερώτηση τού Τούφα στην οποία αναφέρεσαι, ήταν αυτή και η απάντησή μου, ήταν αυτή (τα γραπτά μένουν, λένε...)

 

Διάβασε ξανά λοιπόν και υπόδειξε το σημείο όπου λέω αυτό που γράφεις. Εκτός κι αν το «προφανώς όχι» και το «προφανώς μέσω p.m., αφού στο παρόν thread δεν έχει θέση», τα θεωρείς μη απάντηση...

 

Α και κάτι άλλο! Αφού επικαλείσαι παλαιότερα λεγόμενα κάποιου μέλους για να του την πεις σε ένα καινούργιο thread (ασχέτως τού ότι, όπως βλέπεις παραπάνω, αυτό που του καταλογίζεις είναι ανύπαρκτο), σκέψου αν το συγκεκριμένο μέλος έκανε το ίδιο ακριβώς κάποτε, ορμώμενο από δικό σου post (προτελευταία παράγραφος), καθώς και αν εσύ απάντησες στην ερώτησή του (το τελευταίο από τα quote, που αφορά το δικό σου post), ή αν το «ξέχασες» διότι δεν είχες τι να απαντήσεις...

 

...για να μπαίνει ο καθένας στη θέση του και να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, όχι για τίποτε άλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-nick- Προς τι η προσωπική επίθεση;

 

στο παρών τοπικ συμφωνω ως επί των πλείστων με τον dees, και αν το βρίσκεις ακραίο η μή, δεν με πολυαπασχολεί.

 

έχω αναφέρει και προηγουμένως, ότι και εγώ μετανάστης είμαι. Αλλά ότι έκανα ήταν με το γράμμα του νόμου. Με το γράμμα του νόμου έφερα και τον αδερφό μου εδώ, άσχετα την σπατάλη πόρων (είτε χρήματα είτε χρόνος είτε συναισθήματα πχ)

 

Δεν σας αρέσει ο όρος λαθρομετανάστες. να το δεχθώ. είναι παράνομοι μετανάστες ό πολιτικαλ κορεκτ για εσάς; ποια η διαφορά; Δεν έχουν δικαίωμα ρε αδερφέ να είναι εντός συνόρων, όπως θες γύρνα το.

 

Βέβαια δεν είμαι  υπέρ όλων τον εκμεταλευτών που δρούσαν και δρουν στην επαρχία -το ξεκαθαρίζω γιατί μερικοί δεν στροφάρουν. Η όλη κατάσταση σήμερα στην Ελλάδα, είναι αποτέλεσμα παράβασης των νόμων και ωχαδερφισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις διαφορετικές περιπτώσεις.

Για την Ελλάδα , η εισβολή παρανόμων από γειτονικές χώρες είναι όπως για τις ΗΠΑ οι Μεξικάνοι.

Τα ίδια χαρακτηριστικά.

Χαμηλή ειδίκευση (αγρότες-ανειδίκευτοι εργάτες) , και μεγάλη αύξηση εγκληματικότητας. Ειδικά για τα εκατομύρια που μας έχουν στείλει τα τελευταία χρόνια οι κωλότουρκοι με σχέδιο (δωρεάν τσάρτερ για Κωνσταντινούπουλη- δασκάλεμα κλπ.) πλέον τίθεται θέμα εθνικής ασφάλειας και επιβολής στρατιωτικού νόμου, όχι ρατσισμού  (!!!).

 

Το "παραμύθι" είναι ότι οι λαθρο έκαναν δουλειές που οι Έλληνες δεν ήθελαν.

Η πραγματικότητα είναι πως οι λαθρο έδιωξαν τους Έλληνες από πολλούς κλάδους , αφού το να δουλεύεις για 10 και 20 ευρώ μεροκάματο (ή και καθόλου όπως βλέπουμε στις φάρμες των τσιφλικάδων)

είναι δουλεία.

Πριν τους λαθρο, πως δούλευαν Έλληνες σε όλες αυτές τις δουλειές ;

 

Anyway, η πεποίθηση μου είναι ότι θα αγριέψουν τα πράγματα, οπότε εγώ μάλλον δεν θα περίμενα κάποιο νέο νόμο, αλλά θα εξέταζα τις εναλλακτικές μου.

 

Σοβαρά τώρα, οι μετανάστες έδιωξαν τους Ελληνες τη δεκαετία του 90 από τις οικοδομές και τα χωράφια; Μήπως απλά θέλαμε φθηνούς εργάτες όσο εμείς θα εργαζόμαστε κυρίως στο τριτογενή τομέα; Γιατί γίναμε μια χώρα όπου όλοι επιλέγουν να σπουδάσουν; Επειδή μας έδιωξαν απ τα χωράφια και τις οικοδομές; Σοβαρά τα πιστεύετε αυτά;

Ναι, κάποτε αυτές οι δουλειές γίνονταν αναγκαστικά από Ελληνες, μέχρι που βρήκαμε την εύκολη λύση με τους μετανάστες και τις ξεφορτωθήκαμε...

 

Επίσης από που και ως που είναι κακό να υπάρχουν και μη σπουδασμένοι πολίτες; Από σπουδασμένους βρίθει ο τόπος.

 

 

Συγνώμη αλλά πως έφτασες στο συμπέρασμα ότι ο ts δικαιούται Ελληνική ιθαγένεια?

Μένει 20 γ@μημένα χρόνια στην Ελλάδα και πιθανότατα τα ελληνικά να είναι πλέον (ή να ήταν και από πάντα) η μητρική του γλώσσα. Και ο ίδιος να μη το θέλει, είναι Ελληνας...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εγώ του άλλου δόγματος είμαι που δεν τσουβαλιάζει. Που δεν θεωρεί το ίδιο τις έννοιες πολίτης και ιθαγενής.

 

 

Μα το νόημα του post σου βασίζεται σε αυτό το - κατ εσένα - ασήμαντο.

Αναφερομαι για οσους δικαουνται,πιστευω τωρα εισαι οκ?

 

Παραδειγμα:ενας πιτσιρικας φιλος μου χωρις διπλωμα τον πιανουν ΔΙΑΣ και του κοβουν κληση+δικαστηριο.Παει βγαζει διπλωμα πριν το δικαστηριο.Τελος πληρωνει μονο κληση και το δικαστηριο απλα δεν γινεται απο την στιγμη που πηρε διπλωμα.Η λογικη μερικων ειναι μα αφου οδηγουσε παρανομα να μην του επιτραπει να παρει διπλωμα...

Πιστευει κανεις οτι απο την στιγμη που καποιος νομιμοποιηθηκε ακομα και αν πηδηξε τα καγκελα στα συνορα οτι ειναι λαθρομεταναστης? Απο την στιγμη,φυσικα, που φορολογειται κανονικα και συνεισφερει στο κοινωνικο συνολο με τις ιδιες υποχρεωσεις προς το κρατος εδω και 20 χρονια.Αλλα βεβαια τα λεφτα του τα θελουμε αυτον ομως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένει 20 γ@μημένα χρόνια στην Ελλάδα και πιθανότατα τα ελληνικά να είναι πλέον (ή να ήταν και από πάντα) η μητρική του γλώσσα. Και ο ίδιος να μη το θέλει, είναι Ελληνας...

Δεν ήξερα πως η μητρική γλώσσα κάποιου μπορεί να αλλάξει... κοίτα τι μαθαίνει κανείς!

 

Όσο για το αν είναι Έλληνας ή όχι, καθόλου σημασία δεν έχει το αν θέλει ή δεν θέλει ο ίδιος να είναι, καθόλου σημασία δεν έχει πόσα χρόνια βρίσκεται εδώ. Το αν είναι κάποιος Έλληνας ή όχι, έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το αν έχει Ελληνική καταγωγή η όχι.

 

Αναφερομαι για οσους δικαουνται,πιστευω τωρα εισαι οκ?

Ε όσοι τη δικαιούνται θα την πάρουν...

 

Παραδειγμα:ενας πιτσιρικας φιλος μου χωρις διπλωμα τον πιανουν ΔΙΑΣ και του κοβουν κληση+δικαστηριο.Παει βγαζει διπλωμα πριν το δικαστηριο.Τελος πληρωνει μονο κληση και το δικαστηριο απλα δεν γινεται απο την στιγμη που πηρε διπλωμα.Η λογικη μερικων ειναι μα αφου οδηγουσε παρανομα να μην του επιτραπει να παρει διπλωμα...

Βασικά αυτό με τα διπλώματα το ήξερα αλλιώς(εκτός αν έχει αλλάξει πρόσφατα κάτι). Αν έπιαναν πιτσιρικά να οδηγεί χωρίς δίπλωμα του έκαναν μήνυση, οριζόταν δικάσιμος, εμφανιζόταν στο δικαστήριο, και εφόσον είχε βγάλει δίπλωμα στο μεταξύ τον αθώωναν! Ούτε πρόστιμο πλήρωνε ούτε τίποτα! Το έζησα το 2005, ήμουν μάρτυρας σε δικαστήριο, και μέχρι να έρθει η σειρά μου αθωώθηκαν 15 τουλάχιστον άτομα που είχαν πιαστεί χωρίς δίπλωμα. Δεν ξέρω τι ποινή θα έπρεπε να τους επιβληθεί, αλλά σίγουρα δεν θα έπρεπε να αθωωθούν.

 

Πιστευει κανεις οτι απο την στιγμη που καποιος νομιμοποιηθηκε ακομα και αν πηδηξε τα καγκελα στα συνορα οτι ειναι λαθρομεταναστης? Απο την στιγμη,φυσικα, που φορολογειται κανονικα και συνεισφερει στο κοινωνικο συνολο με τις ιδιες υποχρεωσεις προς το κρατος εδω και 20 χρονια.Αλλα βεβαια τα λεφτα του τα θελουμε αυτον ομως οχι.

Λαθρομετανάστης είναι αυτός που βρίσκεται σε μια άλλη χώρα παράνομα, αν βρίσκεται νόμιμα φυσικά και δεν είναι. Αυτό όμως δεν έχει και πολύ σχέση με το θέμα μας, εμείς μιλάμε για το αν δικαιούται κάποιος Ελληνική ιθαγένεια.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει 20 γ@μημένα χρόνια στην Ελλάδα 

 

Αυτά είναι ψιλά γράμματα.Εξάλλου κινδυνεύει το έθνος τώρα που τα λέμε.

 

Είναι επόμενη κ θεμιτή η καταστρατήγηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην τελική αν είναι να σώσουμε το πατρίντα από τους φανταστικούς εχθρούς της.Είναι το νέο Ελλαδιστάν δόγμα σε άνοδο με το σιγοντάρισμα βεβαίως βεβαίως του ακραίου κοινωνικού συντηριτισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα πως η μητρική γλώσσα κάποιου μπορεί να αλλάξει... κοίτα τι μαθαίνει κανείς!

 

Όσο για το αν είναι Έλληνας ή όχι, καθόλου σημασία δεν έχει το αν θέλει ή δεν θέλει ο ίδιος να είναι, καθόλου σημασία δεν έχει πόσα χρόνια βρίσκεται εδώ. Το αν είναι κάποιος Έλληνας ή όχι, έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το αν έχει Ελληνική καταγωγή η όχι.

 

 

Ε όσοι τη δικαιούνται θα την πάρουν...

Συνεπως εσυ εισαι  υπερ το να διαχωριζεται η υπηκοοτητα απο την ιθαγενεια αλλα οι πολιτες να εχουν τα ιδια ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ αλλα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ προς το κρατος και το κοινωνικο συνολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, κάποτε αυτές οι δουλειές γίνονταν αναγκαστικά από Ελληνες, μέχρι που βρήκαμε την εύκολη λύση με τους μετανάστες και τις ξεφορτωθήκαμε...

 

 

Ε, οχι δα, τη ΦΘΗΝΗ λυση! Οπως & εγω ημουν φθηνη λυση ως βοηθος-βοηθου οικοδομου,

ομως με αμοιβη 12.000 δραχμες /ητοι 35 γιουρια, μεχρι που βρηκαν την "λυση" (!) που λες... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για να καταλάβω, τα 20 χρόνια σου φαίνονται λίγα;

Για κοίτα τα ελληνικά που μιλάει και την ορθογραφία που έχει ο ts όπως και κάποια άλλα άτομα εδώ μέσα που από τα λεγόμενά τους ξέρω ότι δεν έχουν ελληνική καταγωγή, και έλα να τα ξαναπούμε.

 

Μπήκαν στην χώρα με τις ευλογίες της χώρας αλλιώς από τότε θα τους έδιωχναν όλους, δούλεψαν επί χρόνια στην χώρα, οι περισσότεροι εκμεταλλευόμενοι από τους Έλληνες με τις ευλογίες των Ελλήνων και της χώρας, και τώρα που δεν έχουμε, άντε να φύγουν γιατί δεν ανήκουν στην χώρα.

 

Σώπαααααα!!.....

 

Εμενα δε μου φαινονται τιποτε, και δε βλεπω το λογο που μου επιτιθεσαι... ουτε θεση υπερ, ουτε θεση κατα πηρα, τουλαχιστον στο παρον νημα.

Μια απλη επισημανση εκανα στον Cryptic ο οποιος μιλησε για 30 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευει κανεις οτι απο την στιγμη που καποιος νομιμοποιηθηκε ακομα και αν πηδηξε τα καγκελα στα συνορα οτι ειναι λαθρομεταναστης?

 

Προσωπικά θεωρώ και υποστηρίζω, ότι αυτός που μπήκε με τον τρόπο που λες, δε θα έπρεπε να νομιμοποιείται ποτέ, για κανένα λόγο και με καμία δύναμη, αλλά να συλλαμβάνεται και να απελαύνεται αυτομάτως. Ούτε κέντρα κράτησης, ούτε ιστορίες για μικρά παιδιά. Αυτό όμως, συμβαίνει σε κράτη που λειτουργούν, όχι στο reality show που λέγεται Ελλάδα. Βέβαια εγώ, αφού υποστηρίζω τέτοια ...αίσχη, είμαι φασίστας οπότε δεν έχει σημασία η θέση μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 που μου επιτιθεσαι...

 

 

ρε συ δε σε θυμόμουν έτσι.

 

Μον ντιε δλδ όλοι σου κάνουν επίθεση τώρα τελευταία.Διάβασε τι λέει ρε Αρτινέ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ δε σε θυμόμουν έτσι.

 

Μον ντιε δλδ όλοι σου κάνουν επίθεση τώρα τελευταία.Διάβασε τι λέει ρε Αρτινέ καλύτερα.

 

Μια χαρα διαβασα baby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ και υποστηρίζω, ότι αυτός που μπήκε με τον τρόπο που λες, δε θα έπρεπε να νομιμοποιείται ποτέ, για κανένα λόγο και με καμία δύναμη, αλλά να συλλαμβάνεται και να απελαύνεται αυτομάτως. Ούτε κέντρα κράτησης, ούτε ιστορίες για μικρά παιδιά. Αυτό όμως, συμβαίνει σε κράτη που λειτουργούν, όχι στο reality show που λέγεται Ελλάδα. Βέβαια εγώ, αφού υποστηρίζω τέτοια ...αίσχη, είμαι φασίστας οπότε δεν έχει σημασία η θέση μου...

Καλα πλεον η Ελλαδα δεν χωραει αλλους,σωστα .Αλλα πριν 20 χρονια οι μεταναστες απο τα  Βαλκανια πως νομιζεις οτι περασανε τα συνορα.Οταν κατερευσε το κομμουνιστικο καθεστως στην Αλβανια,σαφως και η Ελλαδα ανοιξε τα συνορα αλλα δεν τους εστρωσε και κοκκινο χαλι.Παρανομα μπηκαν πολλοι και φτιαξανε τις ζωες τους ,οπως και πολλοι Ελληνες που μεταναστευσαν σε Αμερικη κτλ

Στην τελικη ρε φιλε αν τον δεις σφαιρικα το θεμα,μαγκια καποιου που παει για καπου καλυτερα να φτιαξει την ζωη του.Ολοι εχουν δικαιωμα στην αξιοπρεπεια και οχι να ανεχονται τα καπριτσια του καθε δικτατορα που κυβερναει στην χωρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως εσυ εισαι  υπερ το να διαχωριζεται η υπηκοοτητα απο την ιθαγενεια αλλα οι πολιτες να εχουν τα ιδια ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ αλλα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ προς το κρατος και το κοινωνικο συνολο?

Ναι, είμαι υπέρ του διαχωρισμού της υπηκοότητας από της ιθαγένειας. Ούτως η άλλως η υπηκοότητα είναι κάτι διαφορετικό από την ιθαγένεια όπως και να το δεις, και ετυμολογικά και με νομικο-πολιτικούς όρους.

 

Όσο για το ότι οι πολίτες στην Ελλάδα έχουν τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις προς το κράτος και το κοινωνικό σύνολο, είναι για γέλια. Μάλλον ζεις σε άλλη χώρα αν πιστεύεις κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι πως δεν έχεις ακούσει ποτέ για Αλβανούς που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην Ελλάδα, αλλά παρόλα αυτά παίρνουν Ελληνική σύνταξη... Φαντάζομαι πως δεν έχεις ακούσει ποτέ πως Αλβανοί που δουλεύουν νόμιμα στην Ελλάδα παίρνουν παραπεμπτικά από το ΙΚΑ και φέρνουν εδώ το σόι τους για να λάβει ιατρικές υπηρεσίες, είτε παρακαλώντας τους εργαζόμενους να κάνουν τα στραβά μάτια, είτε απειλώντας να φωνάξουν τα κανάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...