Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια τρόμου (horror / survival)


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Dead island τρομερο αλλα οχι τρομου! Το dead space ουτε εμενα μου γεμιζε το ματι μεχρι που το επαιξα πριν μια εβδομαδα κ εφαγα κολλημα! Αξιζει να το δοκιμασεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που κοιταξα το trailer για το metro 2033 ειναι πολυ ωραιο και θυμιζει πολυ fear!!!!!

θα το κατεβασω γιατι μονο απο το trailer πωροθηκα!!!! ευχαριστω παιδια και αν θελετε προτεινετε κι αλλα τετοια να καω τελειως!!!! αχχχααχα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dead space μην το υποτιμάς σε καμία περίπτωση. Ίσως να μην σε τραβάει επειδή εξελίσσεται στο διάστημα. Κι εμένα αυτό με έκανε να έχω αμφιβολίες αφού δεν είμαι fan του διαστημικού είδους. Αλλά είναι παιχνιδάρα με εξαιρετική ατμόσφαιρα. Θα κολλήσεις.

Αν δεν σε νοιάζει χρονολογία και ενδιαφέρεσαι και για παλιά παιχνίδια (δλδ κατώτερα γραφικά και πιθανότητα να μην τρέχουν σε νέα συστήματα) νομίζω ότι θα πρέπει να ψάξεις να βρεις και το Undying!

Τώρα αν έχεις την ευελιξία να ξεφύγεις εντελώς από το στυλ "σκοτώνω" θα μπορούσες να δοκιάσεις το Scratches το οποίο είναι καθαρό adventure και υπάρχει και έκδοση με ελληνική μετάφραση στους υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα παρακάτω. Κάποια τα έχουν ήδη προτείνει τα παιδιά παραπάνω και το Metro το έχεις δοκιμάσει ήδη αλλά τα μάζεψα μαζί με κάποια που μου άρεσαν σε μια λίστα.

 

Amnesia: The Dark Descent

Metro 2033

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

Penumbra 1 & 2

The Suffering

Eternal Darkness: Sanity's Requiem

Dead Space 1 & 2

Half Life 2

Doom 3

Cold Fear

Clive Barker's: Jericho

CLive Barker's: Undying

Silent Hill 1, 2 και το The Room

Alien vs Predator 2 (παίξ' το σαν Alien)

Ε.Τ. (Βασικά αυτό δεν είναι ακριβώς horror game αλλά είναι τόσο κακό που είναι από μόνο του μια κατάσταση survival horor το να αντέξεις πάνω από 30 δευτερόλεπτα παιχνιδιού :fear: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My two cents στην παραπάνω λίστα:

 

Amnesia: The Dark Descent

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

Silent Hill 1, 2 και το The Room

Penumbra 1 & 2

The Suffering

Clive Barker's: Undying

Πραγματικά καλές επιλογές (με μικρή εξαίρεση ίσως το Silent Hill 4: The Room, το οποίο μου άφησε μέτριες εντυπώσεις), όπως επίσης και μια μικρή προσθήκη το Condemned: Criminal Origins.

 

 

Eternal Darkness: Sanity's Requiem

Υπ'όψιν οτι το συγκεκριμένο είναι για GameCube (αν έχεις πρόσβαση σε Wii ή emulator είναι highly recommended) - και ίσως θελήσεις να δεις και τo remake του Resident Evil 1 (καθώς και το prequel Resident Evil Zero) για το ίδιο σύστημα.

 

 

Dead Space 1 & 2

Metro 2033

Doom 3

Your mileage may vary στα συγκεκριμένα, προσωπικά μου φάνηκαν παραπάνω action/ shooter games παρά survival/ horror (με μικρή εξαίρεση κάποια sequences στο Metro 2033).

 

 

Half Life 2

Εδώ φαντάζομαι ο συμφορουμίτης αναφέρεται στο Ravenholm; Εκτός του συγκεκριμένου area το παιχνίδι είναι καθαρόαιμο shooter (απο τα καλύτερα του είδους του μεν, horror όμως δεν είναι tongue.gif). Παρόμοια περίπτωση και το Thief: Deadly Shadows by the way, με την περιοχή The Cradle κάπου στα μισά του παιχνιδιού - αν ενδιαφέρεσαι για stealth-em-up game είναι αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή.

 

 

Alien vs Predator 2 (παίξ' το σαν Alien)

Προσωπικά θα πρότεινα human, μια και είναι σίγουρα το πιο visually-impaired race στο παιχνίδι (οι Predator και οι Alien αν θυμάμαι έχουν κάποια vision mode για να "βλέπουν" στο σκοτάδι την λεία τους) - παράλληλα είναι και το μόνο race του παιχνιδιού που είναι σχεδόν 100% hunted και οχι hunter tongue.gif (επίσης, αν δεν σε πειράζουν πιο dated γραφικά, δες και το Aliens vs Predator Classic 2000)

 

 

Clive Barker's: Jericho

Εγώ θα πρότεινα να μην ασχοληθείς μάλλον - είναι μεν "horror"-ish αλλά θεωρώ οτι απο την στιγμή που μεγάλο μέρος του παιχνιδιού το παίζεις παρέα με 6 (νομίζω) άλλους NPC που σε ακολουθούν, καταστρέφει τυχόν ατμόσφαιρα τρόμου (άσε που είναι γενικά μέτριο παιχνίδι στην καλύτερη των περιπτώσεων).

 

 

Ε.Τ. (Βασικά αυτό δεν είναι ακριβώς horror game αλλά είναι τόσο κακό που είναι από μόνο του μια κατάσταση survival horor το να αντέξεις πάνω από 30 δευτερόλεπτα παιχνιδιού :fear: )

Παίζει να δάκρυσα απο τα γέλια στο συγκεκριμένο tongue.gif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Τώρα τελευταία άρχισα να ασχολούμε πολύ με τα παιχνίδια τρόμου.Έπαιξα αρκετά ,ένα από αυτά ήταν και το Amnesia,αλλά δε με συγκίνησε ιδιαίτερα!Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλά παιχνίδια τρόμου για pc ή και ps3!

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το Amnesia, το πιο hardcore πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να πας βόλτα στην Ομόνοια τέτοια ώρα :P

 

Πέρα από την πλάκα πες μας και πως εννοείς ένα παιχνίδι τρόμου, κάτι σαν την σειρά FEAR για παράδειγμα ή κάτι σαν τα Penumbra???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγω σου προτείνω να παίξεις τα SCP !!!! . Για εμένα ξεπερνά το Slender .

 

 

ΔΕΣ Source.png Πηγή: ΕΔΩ

 

 

( σου συνιστώ όχι τώρα το βράδυ δες το , με πολλά φώτα :P ) . Ασε που είναι και Free ;) .

 

Εαν θέλεις φυσικά να παίξεις game με υπόθεση σίγουρα σου συνιστώ το Amnesia όπως ο φίλος zizu10 .

 

-Zed-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να παίξεις το Darkness within 2 είναι τρόμου μυστηρίου, ή και το Call of cthulu dark corners of the earth της Bethesda (τρόμου δράσης μυστηρίου). Παρόμοιο με το Amnesia (χειρότερο σενάριο αλλά καλύτερη ατμόσφαιρα) έχει το penumbra black plague.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για τρόμου γενικά!Και Penumbra και dead space style!Θέλω να βρω και κάποιο πολύ τρομαχτικό!Ευχαριστώ και για τις συμβουλές ως τώρα θα τα κοιτάξω όλα

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...