Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια τρόμου (horror / survival)


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Και το Metro 2033 το λες horror, αν και θα μπορούσαν να έχουν κάνει και καλύτερη δουλειά σε αυτόν τον τομέα. </p>

 

Βασικα, απˊ οτι εχω καταλαβει (απ τις λιγες ωρες που εχω παιξει) στο metro δεν πεταγονται μαλακιες στην οθονη αλλα εχει μια ατμοσφαιρα που σου πηδαει την ψυχη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metro2033/Metro Last Light από καινούργια, γενικά όμως στα καινούργια δεν υπάρχει κάτι το τρομερό σε στυλ θρίλερ, όπως τα παλιά Resident ας πούμε.

 

Και το Amnesia είναι αρκετά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 τιτλους εχω για σενα, με τη σειρα που τους γραφω.

 

1. Doom 3 bfg edition (νεα εκδοση με καινουργια γραφικα και νεα levels)

 

2. Cryostasis sleep of reason  (2007)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είναι ότι δεν τον έχουν οι dev απαραίτητα. Είναι ότι δεν προσπαθούν (στις περισσότερες περιπτώσεις) να κάνουν κάτι μοναδικό/με βάθος/περίπλοκο/ενδιαφέρον -πόσω μάλλον στο survival horror που θέλει και παραπάνω βάρος στο σχεδιασμό, στην ατμόσφαιρα και το γενικό σενάριο ενώ το κοινό του είναι συγκεκριμένο και σαφώς περιορισμένο σε σχέση με άλλους τίτλους/genre.

Οπότε αυτό (το να κάνεις κάτι νέο* στο χώρο του survival horror, που παράλληλα θα είναι και καλό σε αυτό που κάνει) δεν πουλάει ή πουλάει δυσανάλογα με τους πόρους και το effort για να το δημιουργήσεις.

 

*. Προφανώς "νέο" δεν είναι τα Slender games. Μπρρρρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silent Ηill εχεις δοκιμάσει?

To τελευταίο που επαιξα ηταν το The room που μου άρεσε πολυ, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω σίγουρα και το  Homecoming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το αναφέρει ο TS το Dead Space στο αρχικό post, όπως επίσης και τη γνώμη του για αυτό. 

έβγαζε περισσότερο νόημα όταν το παραπάνω post πρότεινε το Dead Space... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να παιξεις το nosferatu

 

nosferatu

 

+10000!!! Το επαιζα παλιότερα και μου ερχοταν να πεταξω το πληκτρολογιο!!! :fear:

 

Καταπληκτική ατμόσφαιρα και ηχος!! Απο εκει που δεν το περιμενεις εμφανιζονται οτι μ@λ...κιες θελεις!

Δεν παιζεται με τιποτα με κλειστα φώτα το βράδυ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το survival horror πέθανε όταν τα πτώματα άρχισαν να drop ammo.

σε αυτό έχεισ μεγάλο δίκιο.

 

+10000!!! Το επαιζα παλιότερα και μου ερχοταν να πεταξω το πληκτρολογιο!!! :fear:

 

Καταπληκτική ατμόσφαιρα και ηχος!! Απο εκει που δεν το περιμενεις εμφανιζονται οτι μ@λ...κιες θελεις!

Δεν παιζεται με τιποτα με κλειστα φώτα το βράδυ! :P

αυτα είναι παιχνίδια που πρέπει να είσαι σοβαρός gamer και να τα έχεισ μεγάλα τα......κότσια.

τώρα τα καινούρια πχ dead space, resident evil, dead island, left for dead κλπ είναι για παιδάκια.

το μόνο που δεν έχουν είναι να σου δίνουν το ανάλογο αρκουδακι σύμφωνα με το ποσοστό επιτυχίας headshot κτλπ.

 

υγ.

δεσ και το evil dead hill to the king.

δε ξέρω αν θα σου αρέσει το παιχνίδι αλλά η ταινία είναι πολύ καλή.

 

και το dino crisis ήταν καλό. αλλά έχει πολλούς γρίφους και για εχθρούς έχει δεινόσαυρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...