Προς το περιεχόμενο

[extHDD] Intenso 3TB memory center usb3.0 @eshop.gr 99.90€


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα τον δίσκο χθες και τώρα τον έχω αφήσει να κάνει full format σε NTFS (θα πάρει σίγουρα 24 ώρες...)

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο πρέπει να γίνει full format?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι καλή πρακτική σε καινούριο δίσκο για να εμφανιστούν τα όποια bad sectors μπορεί να έχει. Επίσης ακόμα καλύτερα είναι να του κάνεις ένα burn in για λίγο καιρό, να δεις αν θα σκάσει πριν βάλεις δεδομένα μέσα (μεγάλο ποσοστό των σκληρών σκάει στην αρχή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, σε ολους παιζει ο 3ΤΒ απροβληματιστα;

δεν ειχε κανεις θεματα ασυμβατοτητας;

γιατι εγω, με μηχανημα τριετιας, ημουν να παρω ενα εσωτερικο 3ΤΒ και τελικα το πορισμα ηταν οτι πιθανως να μην επαιζε στο συστημα μου.. (βασικα δεν με ενδιεδφερε να τον βαλω εσωτερικο, απλα να τον συνδεω μεσω docking station)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι καλή πρακτική σε καινούριο δίσκο για να εμφανιστούν τα όποια bad sectors μπορεί να έχει. Επίσης ακόμα καλύτερα είναι να του κάνεις ένα burn in για λίγο καιρό, να δεις αν θα σκάσει πριν βάλεις δεδομένα μέσα (μεγάλο ποσοστό των σκληρών σκάει στην αρχή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπορούσες κάλιστα να κάνεις quick και μετά ένα checkάρισμα με το official tool του κατασκευαστή του δίσκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούσες κάλιστα να κάνεις quick και μετά ένα checkάρισμα με το official tool του κατασκευαστή του δίσκου...

 

 

To checkάρισμα του κατασκευαστή τι κάνει; Και η intenso έχει τέτοιο εργαλείο; Και πόσο διαρκεί το τσεκάρισμα;

 

Κάτι τέτοιο ήθελα να κάνω, αλλά δεν κάθησα να το ψάξω και μου φάνηκε καλή ιδέα να αφήσω τον δίσκο να λιώσει λίγο 1-2 μέρες πριν του εμπιστευτώ δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

του κατασκευαστή του δίσκου που έχει μέσα η intenso...

 

ανάλογα τι θα διαλέξεις, quick ή extended, προφανώς το extended όση ώρα διαρκεί και το full format μόνο που η διαφορά είναι ότι θα είσαι 1000% σίγουρος ότι έχει πρόβλημα μιας και θα πετάει error το συγκεκριμένο tool...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ σωστο αυτό... Τώρα με βαζεις σε σκέψεις μήπως το ξανακανω ... Είσαι σίγουρος οτι πετάει error το tool? Επίσης νομιζω οτι τα reallocation errors έτσι και αλλιως γίνονται report στο smart ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν δεν βγάλει error σημαίνει ότι είτε είναι ok είτε ότι δεν είναι "αρκετά χαλασμένος" για να στον αλλάξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...