Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να εχει τελειωσει το προγραμμα του τοπ904 πχ η ολης της ομαδας του, καθως καποιοι ειναι και τετραωροι..?? το εχω και εγω απορια αυτο.

Εγω τελειωνω το προγραμα την αλλη βδομαδα αλλα καποιοι απο την ομαδα μου τελειωνουν ιουνιο....! θα πρεπει να με νοιαζει για αλλα προγραματα που ισως θελω να παω, η δεν θα εχω προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω ένα πρόβλημα... μου έστειλαν το ωρολογιο πρόγραμμα και έχουν κάνουν λάθος στις ώρες μου... δηλαδή αντι για 6ωρο που έχω δουλέψει τα Σάββατα με έχουν βάλει 4ωρο ...τι γίνεται με αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κεκ μου με πληροφορησε οτι μεχρι τις 15/4 πρεπει να χει καταθεσει τις αξιολογησεις στο συστημα του υπουργειου ωστε να ξεκινησει η διαδικασια με τα χαρτια της πρακτικης..Εχω να ρωτησω το εξης..Αν καποιος για τους δικους του χψ λογους δε συμπληρωσει τις αξιολογησεις περνει στο λαιμο του ολο το τμημα η δε πληρωνεται απλα αυτος την πρακτικη?Γιατι οι περισσοτεροι την εχουμε συμπληρωσει εκτος απο εναν..Θα χουμε προβλημα εμεις με τα χρηματα της πρακτικης που καναμε τα δεοντα τυπικα και οπως πρεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Redhotstef

Όχι δεν έχει σχέση το σύνολο του τμήματος αυτό.

Εσύ πρέπει να έχεις τελειώσει!

 

stakaman21

Δούλευες 2 ώρες την ημέρα τα Σάββατα.

Δεν σε ενημέρωσαν σωστά και έκανε παραπάνω ώρες χωρίς να τις πληρώνεσαι.

Δεν αλλάζει αυτό δυστυχώς. Δεν μπορείς να μεταφέρεις αυτές τις ώρες που έκανες.

 

Parisnope

Για να κλείσει το τμήμα και να πάνε τα χαρτιά στο υπουργείο πρέπει να έχουν τελειώσει όλες οι αξιολογήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεκτείνεται το voucher του ΟΑΕΔ στους 13.000 οι δικαιούχοι Αύξηση στον αριθμό των ωφελούμενων, από 7.000 που ήταν αρχικά, σε 13.000 το λιγότερο, αλλά και στο ποσό της αμοιβής που θα λάβουν, αποφάσισε η διοίκηση του ΟΑΕΔ για το πρόγραμμα voucher με τίτλο «Επιταγή διασύνδεσης με την αγορά εργασίας ανέργων αποφοίτων Πανεπιστημίων και ΤΕΙ». Ταυτόχρονα, διευρύνεται ο αριθμός των παρόχων κατάρτισης και, σύμφωνα με τη διοίκηση του Οργανισμού, επιτυγχάνεται η επιδιωκόμενη συνάφεια ανάμεσα στη θέση πρακτικής και στην ειδικότητα των ωφελούμενων. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο ΟΑΕΔ τονίζει ότι όλοι οι άνεργοι που έχουν ήδη υποβάλλει αιτήσεις και πληρούν τις προϋποθέσεις του προγράμματος θεωρούνται επιτυχόντες. Πιο συγκεκριμένα, με τις αλλαγές που αποφασίστηκαν για τη λειτουργία του προγράμματος, ισχύουν τα εξής: * Την Μεγάλη Πέμπτη 9 Απριλίου 2015 θα ανακοινωθούν οι σχετικές τροποποιήσεις, σύμφωνα με τις οποίες οι πάροχοι θα έχουν τη δυνατότητα υποβολής αιτήσεων συμμετοχής μέχρι και τις 30 Απριλίου 2015. * Τα τελικά αποτελέσματα για τους παρόχους θα ανακοινωθούν στις 7 Μαΐου 2015. * Οι επιταγές κατάρτισης θα εκδοθούν από τις 30 Απριλίου έως τις 29 Μαΐου 2015. * Οι συνολικές ώρες κατάρτισης από 1.040 μειώνονται στις 600, εκ των οποίων οι 120 ώρες θεωρία και οι 480 πρακτική. Διαμορφώνονται αναλόγως τα θεματικά αντικείμενα, δεδομένου του χρόνου που υπολείπεται για την υλοποίηση της δράσης και των περιορισμών που τίθενται από το ΕΣΠΑ. *Αυξάνεται το Μέσο Ωριαίο Κόστος (ΜΩΚ) του εκπαιδευτικού επιδόματος από 3 σε 4 ευρώ/ώρα. *Η αξία της επιταγής κατάρτισης διαμορφώνεται στα 1.680 ευρώ (600 x 2,80 ευρώ ) και το εκπαιδευτικό επίδομα στα 2.400 ευρώ (600 x 4,00 ευρώ). * Προβλέπεται συνάφεια των πτυχίων των ωφελουμένων με τις θέσεις πρακτικής άσκησης. Κατόπιν των ανωτέρω, άμεσα θα ανακοινωθεί το νέο Μητρώο των Ωφελούμενων Ανέργων.

 

Δεν μπορω να καταλαβω μερικα τα οποια λεει πανω. Αφου λεει οτι θα μειωθουν οι ωρες γιατι γραφει Η αξία της επιταγής κατάρτισης διαμορφώνεται στα 1.680 ευρώ (600 x 2,80 ευρώ ) και το εκπαιδευτικό επίδομα στα 2.400 ευρώ (600 x 4,00 ευρώ) Καταλαβε κανεις?
www.dikaiologitika.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πω αν καποιος βρει δουλεια οσο ειναι στο voucher και δεν ενδιαφερθει για τις αξιολογησεις εμεις οι υπολοιποι θα χασουμε τα λεφτα μας που χουμε συμπληρωσει κανονικα τις αξιολογησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω απορια απο το κεκ μου λενε πως αν δε συμπληρωσουν ολοι την αξιολογηση παγωνει το προγραμμα..Εγω πιστευω πως ισχυει οτι μεχρι τις 15/4 που χει δωσει διορια το υπουργειο συμφωνα με τα λεγομενα του Κεκ οποιος εχει συμπληρωσει την αξιολογηση στο τμημα θα πληρωθει..Οποιος δε το κανε για τους δικους του λογους δε θα πληρωθει χωρις να επηρρεαζει το υπολοιπο τμημα..Σωστα politechnon?Σ ευχαριστω προκαταβολικα για την κατανοηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το χρησιμοποιεί ως μοχλό πίεσης το ΚΕΚ για να τα στείλουν όλοι στην ώρα τους. Υπάρχουν κάτι τρελά παρτάλια. Μπορεί όντως αν κάποιος δεν στείλει την αξιολόγηση να είναι αναγκασμένο το ΚΕΚ να τον κόψει για να συνεχίσει η διαδικασία, αλλά δε νομίζω να έχει συμβεί ποτέ. Γενικά είναι τραγικό να κολλάμε σε τέτοια θέματα και όποιος δεν τη στείλει του αξίζει να μην πάρει φράγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί με ρωτούν για τις προσλήψεις των ωφελουμένων από τις επιχειρήσεις πρακτικής, 6μηνης διάρκειας, στα προγράμματα voucher 18-24 & 25-29.

 

Υπάρχει πρόβλημα με την  πρόσληψη αυτών των ωφελουμένων μιας και δεν έχει βγάλει ο ΟΑΕΔ την εγκύκλιο επιδότησης πρόσληψης προσωπικού για τα προγράμματα voucher.

Πρέπει για μένα και οι άμεσα ωφελούμενοι να κάνουν ερώτηση στον ΟΑΕΔ και να πιέσουν για την άμεση έκδοση-ανακοίνωση-δημοσίευση της εγκυκλίου.

 

 

giorgos_her

Το ένα είναι τα χρήματα του εκάστοτε ωφελούμενου και το άλλο τα χρήματα του εκάστοτε Κέντρου Δία Βίου Μάθησης.

 

Χρήματα παρόχων ανά ωφελούμενο

  • Η αξία της επιταγής κατάρτισης είναι 1.680 ευρώ
  • Η αξία της επιταγής πριν ήταν 3.175

 

Για τους ωφελούμενους

  • το εκπαιδευτικό επίδομα είναι 2.400 ευρώ
  • το εκπαιδευτικό επίδομα  ήταν 3100

 

 

Parisnope

Η πρόσκληση έχει όρο ότι είναι υποχρεωμένος να συμπλήρωση ο εκάστοτε ωφελούμενος αυτή την αξιολόγηση και έχει κυρώσεις σε περίπτωση μη τήρησης.

Πρέπει για να κλείσει ο φάκελος και να πάνε τα χαρτιά στο υπουργείο να γίνουν όλες οι αξιολογήσεις του τμήματος.

Αν κάποιος είναι εξαφανισμένος και δε κάνει την αξιολόγηση μάλλον γίνετε με «μαγικό τρόπο εξ’ αποστάσεως…» από το Κέντρο γιατί πρέπει να πληρωθούν οι ωφελούμενοι αλλά και οι ίδιοι.

 

 

Miracle Worker

Συμφωνώ και επαυξάνω με τα λεγόμενά σου, ακριβώς γι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις ή κόβεται ο ωφελούμενος ή γίνετε με τον «μαγικό τρόπο εξ’ αποστάσεως…» που προανέφερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί με ρωτούν για τις προσλήψεις των ωφελουμένων από τις επιχειρήσεις πρακτικής, 6μηνης διάρκειας, στα προγράμματα voucher 18-24 & 25-29.

 

Υπάρχει πρόβλημα με την  πρόσληψη αυτών των ωφελουμένων μιας και δεν έχει βγάλει ο ΟΑΕΔ την εγκύκλιο επιδότησης πρόσληψης προσωπικού για τα προγράμματα voucher.

Πρέπει για μένα και οι άμεσα ωφελούμενοι να κάνουν ερώτηση στον ΟΑΕΔ και να πιέσουν για την άμεση έκδοση-ανακοίνωση-δημοσίευση της εγκυκλίου.

 

 

giorgos_her

Το ένα είναι τα χρήματα του εκάστοτε ωφελούμενου και το άλλο τα χρήματα του εκάστοτε Κέντρου Δία Βίου Μάθησης.

 

Χρήματα παρόχων ανά ωφελούμενο

  • Η αξία της επιταγής κατάρτισης είναι 1.680 ευρώ
  • Η αξία της επιταγής πριν ήταν 3.175

 

Για τους ωφελούμενους

  • το εκπαιδευτικό επίδομα είναι 2.400 ευρώ
  • το εκπαιδευτικό επίδομα  ήταν 3100

 

 

Parisnope

Η πρόσκληση έχει όρο ότι είναι υποχρεωμένος να συμπλήρωση ο εκάστοτε ωφελούμενος αυτή την αξιολόγηση και έχει κυρώσεις σε περίπτωση μη τήρησης.

Πρέπει για να κλείσει ο φάκελος και να πάνε τα χαρτιά στο υπουργείο να γίνουν όλες οι αξιολογήσεις του τμήματος.

Αν κάποιος είναι εξαφανισμένος και δε κάνει την αξιολόγηση μάλλον γίνετε με «μαγικό τρόπο εξ’ αποστάσεως…» από το Κέντρο γιατί πρέπει να πληρωθούν οι ωφελούμενοι αλλά και οι ίδιοι.

 

 

Miracle Worker

Συμφωνώ και επαυξάνω με τα λεγόμενά σου, ακριβώς γι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις ή κόβεται ο ωφελούμενος ή γίνετε με τον «μαγικό τρόπο εξ’ αποστάσεως…» που προανέφερα!

Δηλαδη το επιδομα που θα παρω εγω για παραδειγμα ειναι 2400 αντι για 3120 που ηταν πριν.. Ωραια πραγματα !! εγω εχω ηδη υπογραψει εδω και δυο βδομαδες συμφωνα με τα αρχικα δεδομενα του προγραμματος και ειχα βρει και θεση εργασιας! Και τωρα με το ετσι θελω τα αλλαζουν ολα προς το χειροτερο για τους ηδη επιλεγεντες! Αυτο ειναι κοροιδια! Μου αρεσει που ελεγαν θα τροποιηθει γιατι υπαρχουν ελλειψεις.. Και τροποποιηθηκε με το χειροτερο τροπο για τους ανεργους Ωραια πραγματα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα που θα πάρεις ανά ώρα εργασίας, αυξήθηκαν ικανοποιητικά, απλά μειώθηκαν οι προβλεπόμενες ώρες. Εκεί που θα έκανες 1 μήνα θεωρία και 7 μήνες δουλειά (6ωρο), τώρα θα κάνεις 20 μέρες θεωρία και 4 μήνες δουλειά.

 

Πιο απλά, αν θεωρήσουμε την θεωρία αμισθί, πριν θα έπαιρνες 335 καθαρά το μήνα για 7 μήνες, ενώ τώρα θα πάρεις 450 καθαρά για 4 μήνες.

 

Εμένα η άποψη μου ως σύνολο είναι ότι βελτιώθηκε αρκετά, μόνο και μόνο που θα πάρουν σχεδόν τους διπλάσιους ωφελούμενους. Βέβαια η κάθε καθυστέρηση στην υλοποίηση τέτοιων προγραμμάτων είναι απαράδεκτη και μειώνει την αποτελεσματικότητά τους, αλλά τι να κάνουμε τώρα...

 

*το ποσά χοντρικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...