Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε αυτα τα προγραμματα κοινωφελους εργασιας, αν εισαι σε προγραμμα του οαεδ ηδη μπορεις να κανεις αιτηση?

 

και επισης απο αποψη χρηματων  ποσα ειναι ? γιατι δεν ειδα τπτ στον οαεδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε αυτα τα προγραμματα κοινωφελους εργασιας, αν εισαι σε προγραμμα του οαεδ ηδη μπορεις να κανεις αιτηση?

 

και επισης απο αποψη χρηματων  ποσα ειναι ? γιατι δεν ειδα τπτ στον οαεδ

 

Θα πρέπει να τελειώσεις το πρόγραμμα που είσαι για να μπορείς να κάνεις την αίτηση.

Τα χρήματα είναι 431,75€ (17,27€ ημερισίως) αν είσαι κάτω των 25 ετών, κ 495,25€ (19,81€ ημερησίως) αν είσαι άνω των 25 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να τελειώσεις το πρόγραμμα που είσαι για να μπορείς να κάνεις την αίτηση.

Τα χρήματα είναι 431,75€ (17,27€ ημερισίως) αν είσαι κάτω των 25 ετών, κ 495,25€ (19,81€ ημερησίως) αν είσαι άνω των 25 ετών.

 

και αν γινει αιτηση πριν τελειωσει το προγραμμα υπαρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

politechnon

γνωριζεις κατι για εξοδα μετακινησης για το voucher υγειας που τρεχει τωρα? Απο ενα ΚΕΚ  ειπαν οτι παιζει να δικαιολογησουν εξοδα μετακινησης για ατομα που χρησιμοποιουν π.χ ΚΤΕΛ για να μετακινηθουν στον χωρο πρακτικης τους απο την μονιμη κατοικια τους.Περιμενουν λεει αποφαση απο Υπουργειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν γινει αιτηση πριν τελειωσει το προγραμμα υπαρχει προβλημα?

 

Νομίζω πως τώρα δεν θεώρησε άνεργος αφού είσαι σε κάποιο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί με ρωτούν για τις προσλήψεις των ωφελουμένων από τις επιχειρήσεις πρακτικής, 6μηνης διάρκειας, στα προγράμματα voucher 18-24 & 25-29.

 

Υπάρχει πρόβλημα με την  πρόσληψη αυτών των ωφελουμένων μιας και δεν έχει βγάλει ο ΟΑΕΔ την εγκύκλιο επιδότησης πρόσληψης προσωπικού για τα προγράμματα voucher.

Πρέπει για μένα και οι άμεσα ωφελούμενοι να κάνουν ερώτηση στον ΟΑΕΔ και να πιέσουν για την άμεση έκδοση-ανακοίνωση-δημοσίευση της εγκυκλίου.

 

 

giorgos_her

Το ένα είναι τα χρήματα του εκάστοτε ωφελούμενου και το άλλο τα χρήματα του εκάστοτε Κέντρου Δία Βίου Μάθησης.

 

Χρήματα παρόχων ανά ωφελούμενο

  • Η αξία της επιταγής κατάρτισης είναι 1.680 ευρώ
  • Η αξία της επιταγής πριν ήταν 3.175

 

Για τους ωφελούμενους

  • το εκπαιδευτικό επίδομα είναι 2.400 ευρώ
  • το εκπαιδευτικό επίδομα  ήταν 3100

 

 

Parisnope

Η πρόσκληση έχει όρο ότι είναι υποχρεωμένος να συμπλήρωση ο εκάστοτε ωφελούμενος αυτή την αξιολόγηση και έχει κυρώσεις σε περίπτωση μη τήρησης.

Πρέπει για να κλείσει ο φάκελος και να πάνε τα χαρτιά στο υπουργείο να γίνουν όλες οι αξιολογήσεις του τμήματος.

Αν κάποιος είναι εξαφανισμένος και δε κάνει την αξιολόγηση μάλλον γίνετε με «μαγικό τρόπο εξ’ αποστάσεως…» από το Κέντρο γιατί πρέπει να πληρωθούν οι ωφελούμενοι αλλά και οι ίδιοι.

 

 

Miracle Worker

Συμφωνώ και επαυξάνω με τα λεγόμενά σου, ακριβώς γι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις ή κόβεται ο ωφελούμενος ή γίνετε με τον «μαγικό τρόπο εξ’ αποστάσεως…» που προανέφερα!

εγώ τελειώνω σε λίγες μέρες το voucher και η επιχείρηση θέλει να με κρατήσει... τηλεφωνησα στο 2105271100 και ζητησα τους χειριστες του προγραμματος αλλα κανεις δεν απαντουσε... επαιρνα σχεδον μια ωρα τηλ σε 3-4 τηλ που μου εδωσαν. εσεις απο τα κεκ δεν μπορειτε να πιεσετε;; επισης θελω να ρωτησω αν βγει voucher τουρισμου εχουμε δικαιωμα να κανουμε αιτηση; σας παρακαλω αν μαθετε κατι για προσληψη οσων ειναι με voucher ενημερωστε μας... ενδιαφερονται πολλα ατομα. καλη ανασταση και καλο πασχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτε δεν δινει τελικα. Φουμαρα μας ελεγε το κεκ μας. τωρα που τελλειωσαμε μου ειπαν οτι δεν προβλεπεται να παρω βεβαιωση πρακτικης, ουτε τελικα δεν θα παρω καποια αξιολογηση απο το πρωην μου αφεντικο. Δηλαδη τζαμπα το επαιζα καλος σε ολη τη διαρκεια της πρακτικης και εκανα οτι μου ζητουσαν. Θα μπορουσα ανετα να ειμαι σταρχιδιστης.. τουλαχιστον θελω να δω αν θα παρουμε το ταμπλετ που μας εταξαν στο τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστατικες επιστολες μπορω να μαζεψω καμια δεκαρια απο το σοι μου.. σιγα το πραγμα.

 

Γενικως το προγραμα,δεν μου αφησε την καλυτερη εντυπωση, ασχετα που τελικα τους αξιολογησα με δεκαρια.

 

Αν επαιρνα πρωτα ολα τα λεφτα, και μετα διναν τις αξιολογησεις, τοτε θα εμπαιναν παντου ασσοι!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λίγο άσχετο και σχετικό μαζί,πότε θα μπούνε τα χρήματα τελικά? σε 2 μέρες τελειώνω εγώ και ακόμα ούτες της πρακτικής δεν μπήκαν!

 

Κάτι ακόμα, μόλις τελειώσει το πρόγραμμα μπορούμε να κάνουμε πρόσληψη και να δίνει τα ένσημα ο ΟΑΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην δουν οτι τους χαντακωνω, και παιχθει καμια καθυστερηση πληρωμων η υπηρεσιων τους ετσι για σπασιμο απο μερους τους. Ειμαι καχυποπτος, ποτε δεν ξερεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...