Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

georgeee11

Λέει ψέματα! Πάντα όταν καταθέτης έγγραφα σε δημόσια υπηρεσία παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου!!! Μάλλον δεν έχουν καταθέσεις τα χαρτιά του τμήματος για να πληρωθείτε.

 

Χριστίνακι87

Το πρόβλημα είναι ότι για να κατατεθούν τα χαρτιά στο υπουργείο και να πληρωθείτε εσείς και μετά το ΚΕΚ, πρέπει να καταθέσουν ασφαλιστικές & φορολογικές ενημερότητες εκτός των δικαιολογητικών που χρειάζεται βάση του προγράμματος. Αν χρωστάνε (Εφορία – ΙΚΑ) δε μπορούν να πάρουν ενημερότητες ώστε να τα καταθέσουν τα χαρτιά!

 

Regina^

Από το Υπουργείο μας είπαν ότι τέλος του μηνός θα αρχίσουν οι πληρωμές.

 

Εγώ από ό,τι έχω ακούσει από τον Αύγουστο έχουν ξεκινήσει τις πληρωμές της β' φάσης...Κάποια παιδιά εδώ έχουν γράψει ότι έχουν πληρωθεί..Επίσης από το ΚΕΚ, μας είπαν ότι θα ολοκληρωθούν οι πληρωμές έως αρχές Οκτώβρη..Εκτός αν ψεύδονται όλοι αν και ξέρω προσωπικά άτομα τα οποία πληρώθηκαν μέσα στον μήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeee11

Λέει ψέματα! Πάντα όταν καταθέτης έγγραφα σε δημόσια υπηρεσία παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου!!! Μάλλον δεν έχουν καταθέσεις τα χαρτιά του τμήματος για να πληρωθείτε.

 

 

Δούλευα σε λογ. γραφείο και ξέρω οτι οτι και να αφήσεις παίρνεις πρωτόκολλο, απλά δεν είχα τη διάθεση να τσακωθώ. Αυτό που θα πω δεν το λέω σαν προσβολή, μπράβο σου που ασχολείσαι και ενημερώνεις ακόμη και εμάς που δεν έχεις κάτι να κερδίσεις και σίγουρα υπάρχουν καλά ΚΕΚ, απλά όπως σε όλους τους κλάδους έτσι και στον δικό σας τα μεγάλα κεφάλια μένουν στο απυρόβλητο. Δεν θέλω να επεκταθώ σίγουρα έχεις ακούσει πράγματα. Αυτό που με έφτασε στο αμην είναι να νομίζουν οτι απευθύνονται σε ηλίθιους και να σου λένε οτι το τεστ δεξιοτήτων που σε έβαλαν να κάνεις το κάνουν μόνο αυτοί και το χαρβαρντ και είναι ενα πολύ σημαντικο πράγμα και για το βιογραφικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κ............πρόγραμμα είναι αυτό. Δηλαδή δεν μπορούν να δώσουν 2500 πόσα είναι σε ανέργους και μας εμπαίζουν με αυτό τον τρόπο και το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν κεκ που κοροιδευουν κοσμο ενω δεν εστειλαμ τα χαρτια, ανευθυνοτητα...

Προσωπικά περιμένω να πληρωθώ τη β φάση της πρακτικής... Αλλά έκανα τη βλακεία και θα συμμετέχω στο voucher τουρισμού που θα ξεκινήσει χριστούγεννα έτσι όπως παει... :mad: :-(  Και απορώ γιατί το κεκ μου ζήτησε εκτός από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και το βιογραφικό και μου λένε καλά με αυτά τα προσόντα δουλειά δε βρήκες... Τι να τους πεις... ότι εμάς που μας πρόλαβε η κρίση είμαστε οι σύγχρονοι σκλάβοι του ελληνικού κράτους... ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θα μπορει να μου απαντησει κανεις τι γινεται με τις πληρωμές σας παρακαλω γιατι εχω αγανάκτηση εχω τελειωσει απο Ιουνιο κ ακομα να πληρωθω..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chill chill στο τελος θα γινουμε chili απτα νευρα μας!

.:(

ρωταω και μου φαίνεται περίεργο γιατι αλλα παιδια φίλοι μου που τελειωσαμε μαζι σχεδον εχουν πληρωθει απο αρχες Σεπτεμβρη και εμεις ακομα τπτ δεν μου φαίνεται λογικο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελείωσα μέσα Απριλίου στο 25-29 και ακόμα τπτ με την β' δόση.....Από άλλα ΚΕΚ έχουν πληρωθεί 2 βδομάδες τώρα..Υπόμονη δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουν δηλαδή και τα παιδιά από το voucher υγείας που ενώ τελειώνουν την 7μηνη περίπου πρακτική τους δεν έχουν πληρωθεί ακόμα τη ΘΕΩΡΙΑ που υποτίθεται θα πληρώνονταν κατά το Μάρτιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις ειδα οτι εχουν μπει τα λεφτα της 3ης δόσης για το 25-29.Εγω ειχα τελειωσει Μαιο αλλα ο τελευταιος του τμηματος 30 Ιουνιου.Ελπιζω συντομα και σε σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Regina^ -nikosxalilis

30/09/2015 (voucher 25-29) πληρώθηκαν τη Β φάση τα παιδιά τα δικά μας.

 

georgeee11

Σε ευχαριστώ θερμά. Απλά πιστεύω ότι πρέπει πολλές φορές να τσακωθείς ώστε να καταλάβουν ότι δεν είσαι κορόιδο.

Για μένα η μεγάλη ικανοποίηση και διαφορά είναι ότι εμείς με τα παιδιά που υλοποίησαν σε μας voucher, εκτός ότι το 30% έχει μείνει στην εργασία που έκανε πρακτική, παραμένουμε και είμαστε με όλους φίλοι. Είτε αν πέρασε το όριο 29 ετών και δε μπορούν να ξανασυμμετέχουν είτε έπιασαν δουλειά από μόνοι τους. Έρχονται να μας δουν, μας ρωτάνε για οτιδήποτε μπορούμε να τους βοηθήσουμε στη δουλειά τους ακόμα και να πηγαίνουμε για καφέ. Αυτό για μένα είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση, οι ανθρώπινες σχέσεις.

 

thanasismen76

Το πρόβλημα με τα προγράμματα που σχεδιάζουν, voucher υγείας ή το πρόγραμμα κοινωφελής εργασίας είναι ότι κανείς τους δεν έχει κάτσει ποτέ να διαβάσει πως λειτουργούν τα προγράμματα ΕΣΠΑ. Η Ευρώπη δεν δίνει χρήματα για να καλύπτουν θέσεις στο δημόσιο αλλά μόνο για τον ιδιωτικό τομέα! Ενώ στα προγράμματα  που είναι για ιδιωτικές επιχειρήσεις μπορεί να υπάρχει καθυστέρηση αλλά πληρώνονται. Π.χ. μαθαίνω ότι από το 1ο πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας δεν έχουν πληρωθεί αυτοί οι άνθρωποι και ξαναβγάζουν πάλι το ίδιο πρόγραμμα. Θέλω να πιστεύω και εύχομαι ότι δε θα έχει κάποιο τέτοιο κόλλημα το voucher υγείας που αφορούσε κάλυψη θέσεων σε δημόσια νοσοκομεία πραγματικά.

Γενικά χαθήκανε κονδύλια ανέργων επιπλέων του ΕΣΠΑ που εδώ και 3 χρόνια ήθελε να δώσει η Ε.Ε. γιατί γνωρίζει το μεγάλο πρόβλημα ανεργίας στους νέους και επειδή συνεχώς προσπαθούσαν να πάρουν κονδύλια για θέσεις δημοσίου ή να υλοποιούν σε φορείς  του δημοσίου που η Ε.Ε. αρνείται κατηγορηματικά χάθηκαν χρήματα. Νομίζουν ότι μπορούν να τους κοροϊδέψουν ώστε να φάνε χρήματα  κολλητοί και φίλοι, Ελλάδα δεν έχω κάτι άλλο να πω πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

politechnon μπράβο που μας ενημερώνεις... Κρίμα που δεν είστε κοντά να σας επέλεγα για το voucher τουρισμού. 2 μήνες μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και ακόμα δεν ξεκινήσαμε, ίσα ίσα να κρύβεται η ανεργία... Μας "εμπαίζουν" μπροστά στα μάτια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα την θεωρια του voucher εως 29 ετων τελος ιουνιου και την αλλη ευδομαδα τελειωνω την πρακτικη και τα λευτα της θεωριας ακομη να μπουν..... Τα πηρε κανεις απο το αντιστοιχο voucher ews 29 ετων?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέμε.

Οι περισσότεροι έχουν πάρει τη θεωρία από τον Απρίλιο και τη πρώτη φάση της πρακτικής από τον Ιούνιο τουλάχιστον .

Το κεκ σου δεν έστειλε τα χαρτιά και σας έχει αφήσει στη μοίρα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...