Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

eidikos33

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι υποχρεωτική για όλες τις ειδικότητες, (μόνο στους οδηγούς είδα ότι είναι υποχρεωτική) δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τις πρακτικές των ΙΕΚ.

 

 

xrisitna

Για τα χρήματα όπως έχω πει και σε προηγούμενο post, οι πληρωμές γίνονται μετά το πέρας 2 μηνών από τη θεωρητική κατάρτιση. Το ίδιο ισχύει και για την πρακτική.

Και πάντα πληρώνονται ανά τμήμα, οπότε πρέπει να τελειώσει όλο το τμήμα την πρακτική του ώστε να αποσταλούν τα χαρτιά για πληρωμές.

 

 

Όσο για τις βεβαιώσεις παρακρατήσεων φόρων πιστεύω ότι εννοείς...

Ακόμα περιμένουμε από την ΕΥΕ να βγει η απόφαση για τις βεβαιώσεις, είτε θα αποσταλούν στα ΚΕΚ και θα σας τις δώσουν είτε να τις αποστείλει κατευθείαν η ΕΥΕ στους καταρτιζόμενους.

Ακόμα περιμένουμε την απόφαση, όταν έχω νεότερο θα το αναρτήσω.

 

 

JohnMaccoulis

Για να τελείωσες εσύ 2 μήνες νωρίτερα υποθέτω ότι είσαι στο sete-voucher του Τουρισμού που δίδεται το περιθώριο άλλων να κάνουν 5 ώρες πρακτική και άλλων 7 ώρες π.χ., γιατί στου γενικού το voucher είναι 6 ώρες ημερησίως για όλους που σημαίνει ότι το τμήμα θα τελειώσει όλο μαζί, ή να υπάρχουν μέρες διαφοράς ανάλογα με το πότε ξεκίνησε ο κάθε ένας την πρακτική.Οι πληρωμές για όλους θα γίνει το γρηγορότερο 2 μήνες μετά αφού τελειώσει όλο το τμήμα, γιατί τα χαρτιά το ΚΕΚ θα τα καταθέσει όλα μαζί. Γιατί είναι χαρτιά που αφορούν όλο το τμήμα (αξιολογήσεις προγράμματος κτλ)

Δεν είναι 6 ώρες υποχρεωτικά στο γενικό για όλους.Είναι από 4 έως 6 ώρες και από 4 έως 6 ημέρες την εβδομάδα.Δεν τελειώνουν υποχρεωτικά όλοι μαζί.Εγώ δούλευα 6 ώρες 6 μέρες την εβδομάδα και τελείωσα στις 28/1, και το τελευταίο άτομο στο τμήμα δούλευε 4 ώρες 4 μέρες και τελείωσε 5/3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα

 

alikh 3

 

Βάση του όσα αναγράφονται στην πρόσκληση για το voucher του γενικού. είναι 6 ώρες για όλους εκτός κατ' εξαίρεση και κατ' ελάχιστο 5 ώρες για κάποιες περιπτώσεις!

Σου παραθέτω το τμήμα βάση της πρόσκλησης:

 

 

 

4.4 Διάρκεια – Ώρες λειτουργίας Τμήματος/ Προγράμματος Κατάρτισης

 

 

Κάθε πρόγραμμα κατάρτισης περιλαμβάνει θεωρητική κατάρτιση και πρακτική άσκηση. Η θεωρητική κατάρτιση έχει διάρκεια 80 ώρες συνολικά και ημερησίως δεν μπορεί να υπερβαίνει τις έξι (6) ώρες.

Η ημερήσια διάρκεια της πρακτικής άσκησης είναι έξι (6) ώρες και δεν μπορεί να υπερβαίνει τους πέντε (5) μήνες. Σε όλα τα ανωτέρω αναφερόμενα χρονικά διαστήματα συμπεριλαμβάνονται και τα διαλείμματα.

Η ημερήσια εκπαίδευση (θεωρία και πρακτική) ολοκληρώνεται το αργότερο μέχρι την 22η ώρα. Δεν επιτρέπεται η θεωρητική κατάρτιση και πρακτική άσκηση τις Κυριακές καθώς και τις επίσημες αργίες.

Το Τμήμα Κατάρτισης δεν πρέπει να παρουσιάζει ασυνέχειες. Μπορεί να διακόπτεται στις περιόδους Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιρινών διακοπών ή/και σε εξαιρετικές έκτακτες περιπτώσεις, με απαραίτητη ενημέρωση μέσω της ειδικής ιστοσελίδας www.voucher.gov.gr.

Σε περιπτώσεις που ο πάροχος κατάρτισης υποχρεούται να διακόψει τη λειτουργία του Τμήματος για συνεχές διάστημα μεγαλύτερο των 15 ημερολογιακών ημερών υποχρεούται να υποβάλει αιτιολογημένο αίτημα προς την ΕΥΕ/ΕΚΤ, μέσω της ειδικής ιστοσελίδας.

 

 

Προϋποθέσεις 5ωρης πρακτικής άσκησης:

Το ωράριο κατάρτισης κατά τη διάρκεια πρακτικής άσκησης πρέπει να είναι συνεχόμενο.

Σε περίπτωση που το ωράριο εργασίας των απασχολούμενων της επιχείρησης πρακτικής άσκησης είναι διακεκομμένο και λειτουργεί το μέγιστο 5 ώρες συνεχόμενα τότε ο ωφελούμενος δύναται να καταρτίζεται για 5 ώρες κατ’ ελάχιστο την ημέρα και να παρατείνεται ο χρόνος κατάρτισης σε κάθε περίπτωση χωρίς να ξεπερνά τους 5 μήνες σύμφωνα με τα οριζόμενα στη πρόσκληση.

 

 

Στις περιπτώσεις όπου αποδεδειγμένα το ωράριο εργασίας των απασχολουμένων της επιχείρησης πρακτικής άσκησης δεν ξεπερνά τις 5 ώρες την ημέρα τότε ο ωφελούμενος θα καταρτίζεται για 5 ώρες κατ’ ελάχιστο την ημέρα και θα παρατείνεται ο χρόνος κατάρτισης σε κάθε περίπτωση χωρίς να ξεπερνά τους 5 μήνες σύμφωνα με τα οριζόμενα στη πρόσκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο το Κεκ Ηρακλείου κρητης, ειναι 2 κεκ στο ιδιο κτηριο.. το τμημα το βραδυνο που εκανε μαθημα παραλληλα με εμας ηταν διαφορετικο κεκ σε σχεση με εμας που ημασταν πρωινοι.. εκεινοι πηρα τα λεφτα εδω και ενα μηνα!! πηραμε τηλ και μας ειπαν οτι θα τα παρουμε στα μεσα περιπου του απριλη!!! πως τωρα ξαφνικα ξερουν το ποτε θα πληρωθουμε και οτι το αλλο τμημα πληρωθηκε ενω την προηγουμενη φορα δεν ηξεραν τι γινεται με τα χρηματα??? κοροιδια στο φουλ!! στο θεμα βεβαια χαρτιου για εφορια ας μην το σχολιασω.. η κοπελια δεν ηξερε καν οτι κανουμε τωρα φορολογικη του '13 ειχε μεινει ενα χρονο πισω οτι θα κανουμε φορολογικη του '12!!! 3 πουλακια καθονταν αυτο ξερω μονο κ οτι σε καμια περιπτωση δεν θα ξαναπηγαινα σε τετοιο προγραμμα ειδικα οταν δεν με εχουν ηδη πληρωσει απο το προηγουμενο.. αυτα!!! ας ελπισουμε να τελιωσουμε ολοι ηρεμα κ συντομα!!!!

 

(περιοδος 5 Αυγουστου - 2 Σεπτεμβριου θεωριτικα και πρακτικά 2 Σεπτεμβριου - 3 Γενναρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, τι γίνεται; έγω εχω τελειώσει 20/12 και  το τμήμα μου 3/1. Εκτός του ότι το κεκ μας πάει από αύριο σε αύριο, τώρα λέει να ευχομαστε μέχρι το καλοκαίρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, τι γίνεται; έγω εχω τελειώσει 20/12 και  το τμήμα μου 3/1. Εκτός του ότι το κεκ μας πάει από αύριο σε αύριο, τώρα λέει να ευχομαστε μέχρι το καλοκαίρι. 

 

 

και δεν ειπαν μονο σε εσενα ετσι! ΕΤΣΙ μου ειπε πριν λιγο και εμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Δεν ξέρω σε σας γιατί υπάρχει αυτή η καθυστέρηση.

Πάντως κάτι δεν είναι φυσιολογικό πιστεύω.

 

Σήμερα πληρώθηκε σε μας το τμήμα που τελείωσε την πρακτική και ο τελευταίος στις 23/1/2014.

 

Το ξαναλέω ακόμη μία φορά...να ελέγχετε τα iban σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Δεν ξέρω σε σας γιατί υπάρχει αυτή η καθυστέρηση.

Πάντως κάτι δεν είναι φυσιολογικό πιστεύω.

 

Σήμερα πληρώθηκε σε μας το τμήμα που τελείωσε την πρακτική και ο τελευταίος στις 23/1/2014.

 

Το ξαναλέω ακόμη μία φορά...να ελέγχετε τα iban σας

Aν είχαμε πρόβλημα με το iban δεν θα παίρναμε της θεωρίας.εγω τελείωσα 2 Δεκέμβρη και ο τελευταίος απο τ τμήμα μου μέσα δεκέμβρη και ο πρώτος 12 Νοέμβρη και δεν έχουμε πάρει τίποτα...και φίλη μου απο άλλο κεκ τελείωσε μέσα Δεκέμβρη και αυτή και της είπαν για τέλη Απρίλη θα τα πάρει..βέβαια φίλος απο το κεκ μου πληρώθηκε απο το Φλεβάρη και τελείωσε πιο μετά απο μένα.δεν υπάρχει καμία λογική...αυτά για καλοκαίρι που λέτε παραπάνω είναι αστεία..της θεωρίας κάναν 2 μήνες οι πληρωμές..μέχρι τέλη Απρίλη σχεδόν όλοι θα τα έχοθμε πάρει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

alikh 3

 

Βάση του όσα αναγράφονται στην πρόσκληση για το voucher του γενικού. είναι 6 ώρες για όλους εκτός κατ' εξαίρεση και κατ' ελάχιστο 5 ώρες για κάποιες περιπτώσεις!

Σου παραθέτω το τμήμα βάση της πρόσκλησης:

 

 

 

4.4 Διάρκεια – Ώρες λειτουργίας Τμήματος/ Προγράμματος Κατάρτισης

 

 

Κάθε πρόγραμμα κατάρτισης περιλαμβάνει θεωρητική κατάρτιση και πρακτική άσκηση. Η θεωρητική κατάρτιση έχει διάρκεια 80 ώρες συνολικά και ημερησίως δεν μπορεί να υπερβαίνει τις έξι (6) ώρες.

Η ημερήσια διάρκεια της πρακτικής άσκησης είναι έξι (6) ώρες και δεν μπορεί να υπερβαίνει τους πέντε (5) μήνες. Σε όλα τα ανωτέρω αναφερόμενα χρονικά διαστήματα συμπεριλαμβάνονται και τα διαλείμματα.

Η ημερήσια εκπαίδευση (θεωρία και πρακτική) ολοκληρώνεται το αργότερο μέχρι την 22η ώρα. Δεν επιτρέπεται η θεωρητική κατάρτιση και πρακτική άσκηση τις Κυριακές καθώς και τις επίσημες αργίες.

Το Τμήμα Κατάρτισης δεν πρέπει να παρουσιάζει ασυνέχειες. Μπορεί να διακόπτεται στις περιόδους Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιρινών διακοπών ή/και σε εξαιρετικές έκτακτες περιπτώσεις, με απαραίτητη ενημέρωση μέσω της ειδικής ιστοσελίδας www.voucher.gov.gr.

Σε περιπτώσεις που ο πάροχος κατάρτισης υποχρεούται να διακόψει τη λειτουργία του Τμήματος για συνεχές διάστημα μεγαλύτερο των 15 ημερολογιακών ημερών υποχρεούται να υποβάλει αιτιολογημένο αίτημα προς την ΕΥΕ/ΕΚΤ, μέσω της ειδικής ιστοσελίδας.

 

 

Προϋποθέσεις 5ωρης πρακτικής άσκησης:

Το ωράριο κατάρτισης κατά τη διάρκεια πρακτικής άσκησης πρέπει να είναι συνεχόμενο.

Σε περίπτωση που το ωράριο εργασίας των απασχολούμενων της επιχείρησης πρακτικής άσκησης είναι διακεκομμένο και λειτουργεί το μέγιστο 5 ώρες συνεχόμενα τότε ο ωφελούμενος δύναται να καταρτίζεται για 5 ώρες κατ’ ελάχιστο την ημέρα και να παρατείνεται ο χρόνος κατάρτισης σε κάθε περίπτωση χωρίς να ξεπερνά τους 5 μήνες σύμφωνα με τα οριζόμενα στη πρόσκληση.

 

 

Στις περιπτώσεις όπου αποδεδειγμένα το ωράριο εργασίας των απασχολουμένων της επιχείρησης πρακτικής άσκησης δεν ξεπερνά τις 5 ώρες την ημέρα τότε ο ωφελούμενος θα καταρτίζεται για 5 ώρες κατ’ ελάχιστο την ημέρα και θα παρατείνεται ο χρόνος κατάρτισης σε κάθε περίπτωση χωρίς να ξεπερνά τους 5 μήνες σύμφωνα με τα οριζόμενα στη πρόσκληση.

Δεν λέει ότι οφείλει να είναι 6 ώρες.Απλά οι 6 ώρες είναι το ανώτερο.Δεν είμαι μόνο εγώ που είχα άτομα που δούλευαν πολύ λιγότερο στο τμήμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mixalis1989

 

Ναι δεν γνώριζα ότι έχεις πάρει το 1ο σκέλος της θεωρητικής κατάρτισης.

Πάντως δεν το βλέπω προσωπικά λογικό να έχουν πληρωθεί μεταγενέστερα τμήματα.

Καλό κουράγιο!

 

 

Alikh 3

 

Είναι ξεκάθαρο το “.... ωφελούμενος θα καταρτίζεται για 5 ώρες κατ’ ελάχιστο την ημέρα ”!!!

 

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι κάνανε, αλλά βάση της σύμβασης και της πρόσκλησης δεν είναι επιτρεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mixalis1989

 

Ναι δεν γνώριζα ότι έχεις πάρει το 1ο σκέλος της θεωρητικής κατάρτισης.

Πάντως δεν το βλέπω προσωπικά λογικό να έχουν πληρωθεί μεταγενέστερα τμήματα.

Καλό κουράγιο!

 

 

Alikh 3

 

Είναι ξεκάθαρο το “.... ωφελούμενος θα καταρτίζεται για 5 ώρες κατ’ ελάχιστο την ημέρα ”!!!

 

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι κάνανε, αλλά βάση της σύμβασης και της πρόσκλησης δεν είναι επιτρεπτό.

Για να καταθέσανε τα παρουσιολόγια έτσι χωρίς να είναι επιτρεπτό μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελειωσα την πρακτικη μου στις 31/12 απο κεκ αλμυρου και εχω λαβει συνολικα 1800 ευρω!ρωτησα για τα υπολοιπα και μου ειπαν οτι λογικα θα υπαρξει και αλλη δωση γιατι η εφορια ειναι αδυνατο να επιστρεψει τωρα 600 ευρω..ξερετε τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια πριν 10 λεπτα  μιλισα με το υπουργειο κ μ ειπε η κυρια π απαντησε  οτι το κεκ το δικο μ δεν εκανε αιτηση πληρωμης  ωστε να γινει ελενχος στα χαρτια μας και να πληρωθουμε.     ενωωω η κυρια π εχει το κεκ  ειπε χθες βραδυ οτι θα πληρωθουμε   μεσα στην επομενη εβδομαδα .. για πειτε μ τωρααααααα τι κανωωωωωωωωω  που αυτη δεν απανταει στα τηλεφωνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alikh 3

Δεν θεωρώ ότι έγινε εσκεμμένα, θεωρώ ότι απλά ξέφυγε, είναι τόσο περίπλοκη η υλοποίηση που δε το θεωρώ απίθανο! Σε μας το γνωρίζω γιατί έγινε μία διόρθωση και μας το επισήμαναν και έκτοτε το προσέχω! (Τα εκτυπωμένα απουσιολόγια δεν πάνε στο υπουργείο, παραμένουν στο εκάστοτε ΚΕΚ για τυχόν μελλοντικό έλεγχο. Υπάρχουν τα ηλεκτρονικά απουσιολόγια μόνον που συμπληρώνονται ταυτόχρονα με το εκτυπωμένο...)

 

 

giorgosalmiros

Γιώργο τα 2400 ή τα 2700 είναι μικτά!

Υπάρχει παρακράτηση 23,75% επί του ανωτέρου ποσού, που σημαίνει π.χ. Για τα 2400 (305 θεωρητική+1525 πρακτική = 1830 σύνολο καθαρά)

Τα υπόλοιπα 570 (δηλ. ο φόρος που παρακρατήθηκε θα επιστραφεί από την εφορία, όπως επιστρέφονται όλοι οι φόροι (συμψηφίζονται πάντα αυτά που χρωστάς ή αυτά που πληρώνεις αν έχεις εισόδημα) με την επόμενη φορολογική σου δήλωση και ανάλογα το εκάστοτε νομικό πλαίσιο που θα ισχύει τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...