Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα.

rita sd

Rita sd μήπως κάνεις πρακτική πτυχίου; γιατί δεν έχει να κάνει με τα voucher.

Τα voucher και του γενικού και του τουρισμού δεν μπορούν να υπερβαίνουν τους 5 μήνες!

Και τις 6-7 ώρες αντίστοιχα ημερησίως.

JohnConstantine

Τηλέφωνα voucher γενικού: 800 114 4444 *

Τηλέφωνα voucher τουρισμού: 801 11 15 255 *

amoramor Urthona

Τα χρήματα της θεωρητικής κατάρτισης κατατίθενται 2 μήνες μετά το πέρας της θεωρίας.

Και πληρώνονται όλοι ανά τμήμα!

Να είστε σίγουροι ότι είναι σωστά τα IBAN των λογαριασμών που θα σας καταθέσουν τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από μένα.

rita sd

Rita sd μήπως κάνεις πρακτική πτυχίου; γιατί δεν έχει να κάνει με τα voucher.

Τα voucher και του γενικού και του τουρισμού δεν μπορούν να υπερβαίνουν τους 5 μήνες!

Και τις 6-7 ώρες αντίστοιχα ημερησίως.

JohnConstantine

Τηλέφωνα voucher γενικού: 800 114 4444 *

Τηλέφωνα voucher τουρισμού: 801 11 15 255 *

amoramor Urthona

Τα χρήματα της θεωρητικής κατάρτισης κατατίθενται 2 μήνες μετά το πέρας της θεωρίας.

Και πληρώνονται όλοι ανά τμήμα!

Να είστε σίγουροι ότι είναι σωστά τα IBAN των λογαριασμών που θα σας καταθέσουν τα χρήματα.

Σε ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

rita sd

Rita sd μήπως κάνεις πρακτική πτυχίου; γιατί δεν έχει να κάνει με τα voucher.

Τα voucher και του γενικού και του τουρισμού δεν μπορούν να υπερβαίνουν τους 5 μήνες!

Και τις 6-7 ώρες αντίστοιχα ημερησίως.

JohnConstantine

Τηλέφωνα voucher γενικού: 800 114 4444 *

Τηλέφωνα voucher τουρισμού: 801 11 15 255 *

amoramor Urthona

Τα χρήματα της θεωρητικής κατάρτισης κατατίθενται 2 μήνες μετά το πέρας της θεωρίας.

Και πληρώνονται όλοι ανά τμήμα!

Να είστε σίγουροι ότι είναι σωστά τα IBAN των λογαριασμών που θα σας καταθέσουν τα χρήματα.

σ'ευχαριστω πολυ για τν απαντηση!

μ εστειλε εκει το ΙΕΚ μου οτν τελειωσα τς σπουδες μου..τι διαφορα εχουν ομως?δεν μπορουσα κ γω ν κανω μ καποιο αντιστοιχο προγραμμα η μηπως επειδη ειναι πρακτικη πτυχιου οπως λες ισχυουν αλλα πραγματα?

γιατι 9εωρω καπως χαζο ν βλεπω παντου αυτο το voucher κ γω ν κανω ενα ολοκληρο 6μηνο για 800 ευρω κ αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

 

rita sd

 

Πρακτική πτυχίων – voucher

Πράγματι είναι διαφορετικές πρακτικές άλλα έχουν κοινά στοιχεία μεταξύ τους.

Τα voucher λέγονται “πρακτική” αλλά είναι “κατάρτιση” (επιταγή εισόδου στην αγορά εργασίας)

ενώ η “Πρακτική ΙΕΚ” είναι πρακτική εξάσκηση και εφαρμογή στην πράξη βάση του πτυχίου σου και σε ορισμένα πτυχία είναι υποχρεωτική (π.χ. Οδηγοί).

Στην “Πρακτική ΙΕΚ” παίρνεις 800€ για τους 6 μήνες όπου περιλαμβάνει 6-8 ώρες ημερησίως και είστε ασφαλισμένοι μόνο για περίπτωση εργατικού ατυχήματος (αν δεν κάνω λάθος είναι 1%).

Τα χρήματα (800€) πληρώνονται από τον ΟΑΕΔ.

Η “κατάρτιση Voucher” έχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη (6,45%). καθ' όλη την διάρκεια του προγράμματος. Τα χρήματα (2300€ - 2700€ μικτά) πληρώνονται από το ΕΣΠΑ με συγχρηματοδότηση του κράτους και τα voucher ακολουθούνται από επιδοτούμενα προγράμματα πρόσληψης κατά συνέχεια από τον εργοδότη.

Και στις 2 περιπτώσεις πάντως δεν έχει συντάξιμα ένσημα αλλά θεωρείται προϋπηρεσία.

Για την συμμετοχή στα voucher θέλει οπωσδήποτε κάρτα ανεργίας. Οπότε αν ολοκληρώσεις την πρακτική πτυχίου σου και βγάλεις κάρτα ανεργίας μπορείς κι εσύ φυσικά να συμμετέχεις.

 

 

JohnConstantine & rita sd

 

Δεν υπάρχει λόγος για να με ευχαριστείτε, γι αυτό συνδέθηκα εδώ, βλέποντας τα προβλήματα που παρουσιάζονται και τις ερωτήσεις σας, ώστε να μπορέσω να βοηθήσω και να απαντήσω σε όσες περισσότερες απορίες μπορώ, μιας και γνωρίζω ότι είναι αρκετά πολύπλοκα τα πράγματα και μη κατανοητά πολλές φορές.

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

 

rita sd

 

Πρακτική πτυχίων – voucher

Πράγματι είναι διαφορετικές πρακτικές άλλα έχουν κοινά στοιχεία μεταξύ τους.

Τα voucher λέγονται “πρακτική” αλλά είναι “κατάρτιση” (επιταγή εισόδου στην αγορά εργασίας)

ενώ η “Πρακτική ΙΕΚ” είναι πρακτική εξάσκηση και εφαρμογή στην πράξη βάση του πτυχίου σου και σε ορισμένα πτυχία είναι υποχρεωτική (π.χ. Οδηγοί).

Στην “Πρακτική ΙΕΚ” παίρνεις 800€ για τους 6 μήνες όπου περιλαμβάνει 6-8 ώρες ημερησίως και είστε ασφαλισμένοι μόνο για περίπτωση εργατικού ατυχήματος (αν δεν κάνω λάθος είναι 1%).

Τα χρήματα (800€) πληρώνονται από τον ΟΑΕΔ.

Η “κατάρτιση Voucher” έχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη (6,45%). καθ' όλη την διάρκεια του προγράμματος. Τα χρήματα (2300€ - 2700€ μικτά) πληρώνονται από το ΕΣΠΑ με συγχρηματοδότηση του κράτους και τα voucher ακολουθούνται από επιδοτούμενα προγράμματα πρόσληψης κατά συνέχεια από τον εργοδότη.

Και στις 2 περιπτώσεις πάντως δεν έχει συντάξιμα ένσημα αλλά θεωρείται προϋπηρεσία.

Για την συμμετοχή στα voucher θέλει οπωσδήποτε κάρτα ανεργίας. Οπότε αν ολοκληρώσεις την πρακτική πτυχίου σου και βγάλεις κάρτα ανεργίας μπορείς κι εσύ φυσικά να συμμετέχεις.

 

 

JohnConstantine & rita sd

 

Δεν υπάρχει λόγος για να με ευχαριστείτε, γι αυτό συνδέθηκα εδώ, βλέποντας τα προβλήματα που παρουσιάζονται και τις ερωτήσεις σας, ώστε να μπορέσω να βοηθήσω και να απαντήσω σε όσες περισσότερες απορίες μπορώ, μιας και γνωρίζω ότι είναι αρκετά πολύπλοκα τα πράγματα και μη κατανοητά πολλές φορές.

 

Σας ευχαριστώ

σ'ευχαριστω κ παλι γιατι πραγματικα ημουν πολυ μπερδεμενη...να σ πω την αληθεια δεν 9ελω ν παρω μερος στο voucher σκοπος ηταν ν εχει γινει οτν 3εκινησα πρακτικη τωρα τ 9εωρω χαζο ν μπω παλι σ ενα προγραμμα τυπου πρακτικης χωρις τν βασικο μισ9ο κ τ ενσημα εφοσον εδω κ μισο χρονο ειμαι ετσι..απλα εχω προβλημα μ τν εργοδοτη μ γιατι οικονομικα δν βγαινει κ 9ελει ν ενταχ9ω σ προγραμμα γ ν εχει επιδοτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!ειμαι κ γω μια απο αυτους που κανανε την πρακτικη τους και δε εχουν παρει λεφτα ακομα!ειναι νωρις βαιβαια..τελιωσα 4/2 εγω και το τμημα μου 28/2 μακαρι να μας πληρωσουν ολους εγκαιρα...πληρωθηκα 11.12 τη θεωρια και ειχα τελιωσει 26.9....ξερει κανς τι γινεται με τις αποδηξεις για τη φορολογικη δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά και εγώ από το voucher είμαι. Από το πρόγραμμα "επιταγή Εισόδου Εργασίας για Άνεργους Νέους Ηλικίας έως 29 Ετών. Παρακολουθώ μήνες τη κουβέντα σας εδώ αλλά πρώτη φορά είπα να γράψω αυτό που συμβαίνει σε μένα. Σύμφωνα με την σύμβαση μου έχει αναλάβει το ΚΕΚ Διάσταση στα Χανιά. Έχω τελειώσει την πρακτική μου στις 3/1 και το τμήμα στις 17/1 και σήμερα που ρώτησα για λεφτά της πρακτικής μου είπαν ότι τους έστειλαν από το υπουργείο εκκρεμότητες που έπρεπε να καλύψουν( υπογραφές και διάφορα τέτοια )για να πάρουν το ΟΚ. Δηλαδή τώρα πρέπει όλοι εμείς να περιμένουμε άλλο ενάμισι μήνα να πληρωθούμε επειδή κάποιοι δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους; 

Χάρηκα για τα παιδιά που έχουν πληρωθεί από τις άλλες περιοχές αλλά ελπίζω να μην μας ταλαιπωρήσουν πάρα πολύ στη δικιά μας περιφέρεια :-(.  

Επεξ/σία από JohnMaccoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eidikos33

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι υποχρεωτική για όλες τις ειδικότητες, (μόνο στους οδηγούς είδα ότι είναι υποχρεωτική) δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τις πρακτικές των ΙΕΚ.

 

 

xrisitna

Για τα χρήματα όπως έχω πει και σε προηγούμενο post, οι πληρωμές γίνονται μετά το πέρας 2 μηνών από τη θεωρητική κατάρτιση. Το ίδιο ισχύει και για την πρακτική.

Και πάντα πληρώνονται ανά τμήμα, οπότε πρέπει να τελειώσει όλο το τμήμα την πρακτική του ώστε να αποσταλούν τα χαρτιά για πληρωμές.

 

 

Όσο για τις βεβαιώσεις παρακρατήσεων φόρων πιστεύω ότι εννοείς...

Ακόμα περιμένουμε από την ΕΥΕ να βγει η απόφαση για τις βεβαιώσεις, είτε θα αποσταλούν στα ΚΕΚ και θα σας τις δώσουν είτε να τις αποστείλει κατευθείαν η ΕΥΕ στους καταρτιζόμενους.

Ακόμα περιμένουμε την απόφαση, όταν έχω νεότερο θα το αναρτήσω.

 

 

JohnMaccoulis

Για να τελείωσες εσύ 2 μήνες νωρίτερα υποθέτω ότι είσαι στο sete-voucher του Τουρισμού που δίδεται το περιθώριο άλλων να κάνουν 5 ώρες πρακτική και άλλων 7 ώρες π.χ., γιατί στου γενικού το voucher είναι 6 ώρες ημερησίως για όλους που σημαίνει ότι το τμήμα θα τελειώσει όλο μαζί, ή να υπάρχουν μέρες διαφοράς ανάλογα με το πότε ξεκίνησε ο κάθε ένας την πρακτική.Οι πληρωμές για όλους θα γίνει το γρηγορότερο 2 μήνες μετά αφού τελειώσει όλο το τμήμα, γιατί τα χαρτιά το ΚΕΚ θα τα καταθέσει όλα μαζί. Γιατί είναι χαρτιά που αφορούν όλο το τμήμα (αξιολογήσεις προγράμματος κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JohnMaccoulis

 

Υπολόγισε 2 μήνες το λιγότερο από τις 17/1/2014 που ολοκλήρωσε το τμήμα την πρακτική για την πληρωμή! Οπότε λογικά αυτές τις μέρες πρέπει να πιστωθεί ο λογαριασμός σου με την καταβολή του καθαρού ποσού. Κάνε μία ερώτηση στο ΚΕΚ σου αν στο σύστημα εμφανίζει ότι “έχει σταλεί εντολή πληρωμής” (αυτό δηλώνει ότι είναι όλα ΟΚ και έχει δρομολογηθεί η πληρωμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως τελείωσα 2 Δεκέμβρη και δεν τα έχω πάρει..επίσης έχω φίλους απο άλλα κεκ που τελείωσαν μέσα Δεκέμβρη και ούτε αυτοί τα πήραν.βέβαια ξέρω και άτομα απο το κεκ μου που τελείασαν μετα απο μένα και τα πήραν απο Φλεβάρη.καμία λογική οπότε,μου κάνει εντύπωση που είμαστε τόσοι που τελειώσαμε Δεκέμβρη και δεν έχουμε πάρει λέφτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Εύχομαι μέχρι το Πάσχα να πληρωθείτε όλοι! Μια ερώτηση: Το ποσό που πήραμε το 2013 από την θεωρία σε πιο πεδίο το δηλώνουμε στην φετεινή φορολογική; Θα μας αποσταλλεί βεβαίωση με το ποσό που μας έδωσε το υπουργείο; Απλα θέλω να κάνω την φορολογική αυτές τις μέρες και αν κάποιος γνωρίζει περί αυτού ας το δηλώσει! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Εύχομαι μέχρι το Πάσχα να πληρωθείτε όλοι! Μια ερώτηση: Το ποσό που πήραμε το 2013 από την θεωρία σε πιο πεδίο το δηλώνουμε στην φετεινή φορολογική; Θα μας αποσταλλεί βεβαίωση με το ποσό που μας έδωσε το υπουργείο; Απλα θέλω να κάνω την φορολογική αυτές τις μέρες και αν κάποιος γνωρίζει περί αυτού ας το δηλώσει! Ευχαριστώ!

 

από όσο γνωρίζω το ΚΕΚ σου δίνει μια απόδειξη για τα λεφτά που πήρες από το πρόγραμμα, σε μας , μας είπαν θα μας ενημερώσουν πότε θα μπορούμε να πάρουμε την απόδειξη για την φορολογική δήλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...