Προς το περιεχόμενο

[Smartphone] Lenovo LePhone A660 115 $ (89 €) με δωρεάν μεταφορικά


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να το αγοράσω και εγώ ρε παιδιά, αλλά έχω 2 ερωτήσεις:

 

1) Βλέπω ότι έχει πολύ χαμηλό SAR (0.446W/kg), αλλά...δυσκολεύομαι να το πιστέψω αυτό το νούμερο. Ειδικά για ένα κινητό που θα λειτουργεί με δύο κάρτες sim θεωρώ ότι η πραγματική τιμή του SAR θα είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που διαφημίζει η εταιρία. Θα ήθελα λοιπόν, αν υπάρχει, να έβλεπα κάποια review που να δίνουν πραγματικές μετρήσεις του SAR (έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα πουθενά, κάτι που με έκανε ακόμα πιο σκεπτικό)

 

2) Η χρήση που θα του κάνω αν τελικά το αγοράσω είναι περίπου 30-45 λεπτά ομιλίας/ημέρα, και περίπου 15-20 λεπτά ίντερνετ/μέρα. Με βάση αυτή τη χρήση, πόσο πιστεύετε ότι θα αντέχει η μπαταρία του;

 

Επίσης, βρήκα και αυτό το κινητό από τη lenovo, με παρόμοια χαρακτηριστικά και τιμή: Α800. Δεν έχει βέβαια την ίδια κατασκευή "αντοχής", αλλά έχει μεγαλύτερη μπαταρία (τουλάχιστον στη θεωρία). Για κάποιον που κάνει τη χρήση που κάνω εγώ, μήπως αξίζει περισσότερο αυτό το μοντέλο;

 

ΥΓ: Αν τελικά δε βρω άκρη με το SAR, σκέφτομαι να πάρω ένα "απλό" dual SIM κινητό (όχι smartphone). Εξάλλου, κυρίως με ενδιαφέρει για ομιλία και μηνύματα, και θέλω να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και χαμηλό SAR. Άρα, αν δε μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτά τα πράγματα (ειδικά για το sar), τότε θα καταλήξω σε ένα απλό κινητό. Θα ήθελα λοιπόν, αν και ξέρω ότι είμαι off-topic, να μου προτείνετε αν ξέρετε και κάποιο dual sim κινητό που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου (πχ είδα το Samsung E1182 που είναι εντελώς απλή συσκευή αλλά τουλάχιστον είναι πάμφτηνο, έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και σχετικά ικανοποιητικό SAR για dual-SIM συσκευή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι 1 μετρο, προσεξε να ειναι καλα κλεισμενη η πανω ταπα για το μUSB και ακουστικα, το καπακι καλα κλεισμενο. Εαν παρει νερα δεν θα βγαλεις ακρη ποτε με εγγυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κι εγω μια ερωτηση?

το εχω εγοραει απο mini deal και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα χρειαζομαι αλλο 1 για ενα φιλο (πρασινο), στο Mini deal εχει τελειωσει... τα παραπανω site το πουλανε με το ιδιο λογισμικο? εχουν κινεζοεφαρμογες αλλες ειναι κατι που πρεπει να προσεξω?

 

εχω βρει εδω

 

http://www.buyincoins.com/new_en/details/4-lenovo-a660-dual-core-mt6577-1ghz-android-4-0-smartphone-gsm-3g-mobile-phone-product-31896.html

 

και με ενα κουπονι που παιζει (MICHAL141) βγαινει ακομη πιο φθηνο... 109$ σαν κινητο το ειναι το ιδιο αλλα σαν λογισμικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κι εγω μια ερωτηση?

το εχω εγοραει απο mini deal και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα χρειαζομαι αλλο 1 για ενα φιλο (πρασινο), στο Mini deal εχει τελειωσει... τα παραπανω site το πουλανε με το ιδιο λογισμικο? εχουν κινεζοεφαρμογες αλλες ειναι κατι που πρεπει να προσεξω?

 

εχω βρει εδω

 

http://www.buyincoins.com/new_en/details/4-lenovo-a660-dual-core-mt6577-1ghz-android-4-0-smartphone-gsm-3g-mobile-phone-product-31896.html

 

και με ενα κουπονι που παιζει (MICHAL141) βγαινει ακομη πιο φθηνο... 109$ σαν κινητο το ειναι το ιδιο αλλα σαν λογισμικο?

Στο minideal είναι Link.png Site: http://www.minideal.net/lenovo-lephone-a660-mtk6577-dual-sim-dual-core-waterproof-ip67-5mp-gps-smart-phone.html">in stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς επίσημο link της lenovo για το συγκεκριμένο τηλέφωνο;

Μπας και είναι no-name κινεζιά;

 

Τα smartphones της lenovo είναι εδώ

Απευυθυνεται στην κινεζικη και οχι στην ινδικη αγορα οποτε το link ειναι αυτο:

http://shop.lenovomobile.com/showPhone.aspx?GdsID=A0900001384

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ειναι το πορτοκαλι in stock αλλα οχι το πρασινο... γι αυτο ρωταω αν παρω το πρασινο απο αλλο κινεζοsite  αν θα ειναι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να το πάρω απο pandawill που έχει την καλύτερη τιμή τώρα 114$.

Λένε όμως ότι είναι μόνο αγγλικά και κινέζικα, δεν ειναι rooted και δεν θα έχει playstore.

Θα το κάνω ευκολα ελληνικό, rooted και με playstore;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση στους κατέχοντες:

Υπάρχει manual στα αγγλικά;

Αν ναι μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;

Με ενδιαφέρει ειδικά το θέμα με τους τύπους μπαταρίας που παίρνει...

post-56010-0-29466200-1372324048_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο το παρέλαβα κι εγώ. Πολύ καλές εντυπώσεις σε όλα.... ταχύτητα και ποιοτητα, κάνει μέχρι και βιντεοκλήση 3G όπως τα παλια κινητά.

 

Το μόνο αρνητικό, οι χαμηλές γωνίες θέασης στον κατακόρυφο άξονα, που έχει σαν αποτέλεσμα μια σχεδόν 3d αίσθηση όταν γυρίζεις το κινητό στο πλάι.... καθώς άλλα χρώματα βλεπει το αριστερό μάτι και άλλα το δεξί, φαίνονται όλα λίγο περίεργα, σα να λάμπουν :-) Εμένα με ενόχλησε, ο ιδιοκτήτης του δεν καταλάβαινε τι του έλεγα....  Απο φωτεινότητα και μαυρο τα πάει καλά όμως.

 

Αν κάποιος μπορέι να προτείνει έναν ασφαλή τρόπο να πάρουμε Nandroid backup, μπορούμε να μοιραστούμε τις ROM απο τους διάφορους κινέζους και να βρούμε την καλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

Αν κάποιος μπορέι να προτείνει έναν ασφαλή τρόπο να πάρουμε Nandroid backup, μπορούμε να μοιραστούμε τις ROM απο τους διάφορους κινέζους και να βρούμε την καλύτερη

Δοκίμασε αυτό:

Orange Backup becomes OBackup - v1.30 06/02/13

OBackup ★ Onandroid

Νομίζω ότι κάνει αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει τροπος ξεκλειδωματος οθονης χωρις τη χρηση του πανω κουμπιου?

 

Πολυ καλη η σκεψη, το πανω κουμπι με την σικονουχα θηκη ειναι καπως δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτό:

Orange Backup becomes OBackup - v1.30 06/02/13

OBackup ★ Onandroid

Νομίζω ότι κάνει αυτό που θέλεις.

 

Πολύ καλο φαινεται για backup αλλα δεν εχει λειτουργία restore του Nandroid. Οπότε θα πρέπει το κινητο να διαθέτει custom recovery όπως το CWM που να μπορείς να το επαναφέρεις σε περιπτωση προβλήματος, ή για να κάνουμε ανταλλαγή των ROM που ανέφερα παραπάνω.

 

Χρειαζόμαστε μια ολοκληρωμένη λύση που να πάρει Nandroid και να το επαναφέρει, είτε με κάποιο software ή μέσω custom recovery.

 

Ένας φίλος, πολύ καλός γνώστης του android μου υπέδειξε αυτη τη σελίδα σαν γενικό οδηγό για συσκευές ΜΤΚ

http://bm-smartphone-reviews.blogspot.gr/2012/05/mt6575-flashing-tutorial.html

 

όμως το κινητό δεν το έχω στα χέρια μου πλέον για να κάνω δοκιμές. Μου το αφήσαν 1,5 μέρα με το ζορι και θα μου το ξαναφέρουν με το που θα κάτσει η στραβή :-) ....

 

Γι αυτό, όλοι οι γνώστες, προθυμοι για πειραματισμούς, ας δουν την παραπάνω διαδικασία για να υπάρχουν Nandroid backups της συσκευής που θα μας χρειαστουν, αφού επισημη υποστηριξη στην Κινα δεν υπάρχει (εκτος απο ένα factory firmware που υπάρχει ονλαιν στην κινεζικη lenovo χωρίς ίχνος οδηγίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...