Προς το περιεχόμενο

[Smartphone] Lenovo LePhone A660 115 $ (89 €) με δωρεάν μεταφορικά


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις αφού μου άρεσε αρκετά το τηλεφωνάκι και αφού λεφτά για καλύτερο από Ελλάδα δεν υπάρχουν..
α. Για τιμή κάτω από 120-130 ευρώ υπάρχει κάτι καλύτερο και δοκιμασμένο στην κινέζικη αγορά?Σε σχέση με το ΖΤΕ V970 τι λέει?
β. Βλέπω στα χαρακτηριστικά ότι έχει auto focus αλλά δεν γράφει για zoom. Είναι το ίδιο ή δεν έχει zoom. Led για νυχτερινές φώτο έχει?
γ. HD βίντεο τραβάει? Γιατί νομίζω λέει ναι απλά δεν είναι foul hd.
δ. Από ποιό site είναι προτιμότερη η αγορά? Σε θέμα τιμής πχ νομίζω συμφέρει απο minideal αλλά σε θέμα υποστήριξης κτλ??
ε. Τι πρέπει να γράψουμε στο mail που θα στείλουμε πριν κάνουμε παραγγελία?πχ να έχουν περάσει ελληνικό μενού-χάρτες κτλ..
στ. Άλλη έκδοση android πέρα από την 4.0.4 μπορούμε να βάλουμε ή μένουμε όπως έχει?(Όχι ότι ξέρω πως γίνεται απλά εγκυκλοπαιδικά) 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.. :-)  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις αφού μου άρεσε αρκετά το τηλεφωνάκι και αφού λεφτά για καλύτερο από Ελλάδα δεν υπάρχουν..

α. Για τιμή κάτω από 120-130 ευρώ υπάρχει κάτι καλύτερο και δοκιμασμένο στην κινέζικη αγορά?Σε σχέση με το ΖΤΕ V970 τι λέει?

β. Βλέπω στα χαρακτηριστικά ότι έχει auto focus αλλά δεν γράφει για zoom. Είναι το ίδιο ή δεν έχει zoom. Led για νυχτερινές φώτο έχει?

γ. HD βίντεο τραβάει? Γιατί νομίζω λέει ναι απλά δεν είναι foul hd.

δ. Από ποιό site είναι προτιμότερη η αγορά? Σε θέμα τιμής πχ νομίζω συμφέρει απο minideal αλλά σε θέμα υποστήριξης κτλ??

ε. Τι πρέπει να γράψουμε στο mail που θα στείλουμε πριν κάνουμε παραγγελία?πχ να έχουν περάσει ελληνικό μενού-χάρτες κτλ..

στ. Άλλη έκδοση android πέρα από την 4.0.4 μπορούμε να βάλουμε ή μένουμε όπως έχει?(Όχι ότι ξέρω πως γίνεται απλά εγκυκλοπαιδικά) 

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.. :-)  :-) 

 

 

Αφού δε σου απαντάει κάποιος κάτοχος, θα σου πω εγώ τι γνωρίζω....

 

α. Στα χρήματα αυτά υπάρχει τεραστια αγορά κινέζικων για όλα τα γούστα... Το ΖΤΕ 970 ειναι καλύτερο στα χαρακτηριστικά όπως φαίνεται κι εδω

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4597&idPhone2=4985

 

απλά το ιδιαίτερο στο συγκεκριμένο κινητό είναι η IP67 προδιαγραφή που έχει... (αδιαβροχο κτλ).

Επίσης φαίνεται οτι η Lenovo το έχει πάρει σοβαρά το κομμάτι smartphone, και με βάση τα σχόλια που διαβάζω για τα κινητά της, λόγω συγκυρίας παίρνεις ένα οικονομικό κινεζικο κινητό με ποιότητα που θα έβλεπες σε επώνυμο (samsung, motorola κτλ)

 

β. ζουμ δεν έχει κανένα κινητό τηλέφωνο με fixed φακό... μονο ψηφιακό ζουμ έχουν (όλα) το οποιο υποβαθμίζει την ποιοτητα της φωτογραφίας όταν χρησιμοποιηθεί. LED για φλας δεν εχει

 

γ. η Lenovo δε το διευκρινίζει, αλλα στα καταστηματα πωλησης αναφέρουν βίντεο 720p που σαν ανάλυση δεν ειναι τοπ, αλλα ειναι μια χαρά. Το πρόβλημα είναι οτι τραβάει σε 3GP που συνήθως είναι κακό σαν μέσο... Συνολικά μην περιμένεις ιδιαίτερη ποιοτητα απο τετοια κινητα.

 

δ. το minideal ειναι το φτηνότερο απο ότι ειδα, και διαβάζω οτι έχει την "καλύτερη" ROM (εκτός απο την έκδοση android, μπορείς να πειράξεις εκατοντάδες παραμέτρους σε μια διανομή) και σου βάζει δωρεάν ελληνικά και google play + ξεκλείδωμα (root). Αν και μπορείς να αγοράσεις θεωρητικά απο οπουδήποτε, και να σου δώσει κάποιος την ROM του minideal, προτείνω να μη κοιτάξεις αλλού για δική σου ευκολία

 

ε. μπορείς να το αφήσεις και σαν σχόλιο στην πληρωμή μέσω Paypal... ή με ένα email στο [email protected] αναφεροντας τον αριθμό παραγγελίας σου. Ζητάς ελληνικά στα μενου, καθώς το google play και το root λένε οτι το κάνουν σε όλα....

Αυτο με τους ελληνικούς χάρτες που λένε όλοι, δε βγάζει νόημα!! Να σου βάλουν τι? Εφαρμογή GPS όπως τα Sygic/CoPilot/iGo με ελληνικούς χάρτες? 

 

στ. Υπάρχει μια γενική κινητικότητα στα μοντέλα της Lenovo στο XDA, αλλα να ξέρεις οτι νέα έκδοση σημαίνει νέες λειτουργίες και λύσιμο προβληματων, αλλά επισης εισαγωγή νέων δυσλειτουργιών... σα να λέμε, επιλέγεις με βάση ποιο σφάλμα δε σε νοιαζει.... σε κάθε περίπτωση μπορείς να κρατήσεις την ROM του minideal και να κάνεις τα πειράματά σου (με προσοχή)

Ενδεικτικά μπορείς να δείς εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1874403

κι αν εχεις υπομονη με την μεταφραση του google translate, εδω

http://lenovo-forums.ru/forum/141-lenovo-ideaphone-a660/

Επεξ/σία από dith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω ασχετοσύνης η παρακάτω ερωτηση.

Γίνετε να του ορίσουμε με την πρωτη sim ( cosmote ) να λειτουγει οπως ενα κανονικο τηλ. ( κλήσεις - μην. Κ.τ.λ 0

και με την δευτερη sim ( wind)  να μπαινει μόνο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα, για τα λεφτά του πιστεύω είναι ότι καλύτερο μπορεί να πάρει κανείς. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Εντυπώσεις πιο αναλυτικά μόλις δοκιμαστεί λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω ασχετοσύνης η παρακάτω ερωτηση.

Γίνετε να του ορίσουμε με την πρωτη sim ( cosmote ) να λειτουγει οπως ενα κανονικο τηλ. ( κλήσεις - μην. Κ.τ.λ 0

και με την δευτερη sim ( wind)  να μπαινει μόνο ιντερνετ?

φυσικά!

 

μονο ασχημο στο τηλ η μικρη ραμ , πιστευω αξιξε κατι παραπανω σε τιμη για 1gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά!

 

μονο ασχημο στο τηλ η μικρη ραμ , πιστευω αξιξε κατι παραπανω σε τιμη για 1gb

Με ποιο τροπο γινεται στο συγκεκριμένο τηλ.???

Άσχετος ειπα .

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο τροπο γινεται στο συγκεκριμένο τηλ.???

Άσχετος ειπα .

Ευχαριστώ!

βαζεις 2 σιμ κ αυτοματα 1-1 οσα λες στα ζηταει να τα ορισεις,κ φυσικα στις ρυθμισεις τα

αλλαζεις αυτα..

απιστευτα ευκολη ρομ αυτη που φορα,αλλωστε ΟΛΑ τα εκκατομμυρια κινεζικα δικαρτα

την ιδια περιπου ρομ φορανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα 
 

 

Το πήρα και εγώ (μεγάλη ιστορία το αδιάβροχο  :wub:  !!! ) είδε κανείς από τα παιδια που το πήρανε το tracking No αν λειτουργεί ?? στα ΕΛΤΑ δεν μου βγάζει τίποτα ενώ στο Singapure post έχει μόνο ότι έγινε η αποστολή overseas
Πόσες μέρες έκανε για εσάς ? 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ! Πολύ καλό το link ctrl+d B)  αλλά τα ίδια  :-( 

 

Δοκίμασε εδώ. Τσεκαρισμένο 100%.

Το παρέλαβα κι εγώ την Τετάρτη. Αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.

Ενημερωτικά, μετά από restart, 208mb ram free.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...είδε κανείς από τα παιδια που το πήρανε το tracking No αν λειτουργεί ?? στα ΕΛΤΑ δεν μου βγάζει τίποτα ενώ στο Singapure post έχει μόνο ότι έγινε η αποστολή overseas

Πόσες μέρες έκανε για εσάς ? 

 

  

 

Στo ELTA Track & Trace εμφανίζεται αφού μπεί στην Ελλάδα...

 

Το παρέλαβα σε 17 μέρες:

 

20 / 05 / 2013 Παραγγελία / Πληρωμή

 

21 / 05 / 2013 Αποστολή

 

03 / 06 / 2013 Eμφάνιση στο ELTA Track & Trace

 

05 / 06 / 2023 Παραλαβή         

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...