Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας, για έναν 5800x με μια 3090 πόσα watt χρειάζεται για να είμαι οκ;

750 ελάχιστο θα έλεγα. Ωστόσο αν έχεις καμία υδρόψυξη, κοίτα σε 850w

https://www.skroutz.gr/s/13130984/Seasonic-FOCUS-Plus-850-Gold.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

750 ελάχιστο θα έλεγα. Ωστόσο αν έχεις καμία υδρόψυξη, κοίτα σε 850w

https://www.skroutz.gr/s/13130984/Seasonic-FOCUS-Plus-850-Gold.html

Ναι υπάρχει υδρόψυξη, θα είναι οκ το 850; Ή να κοιτάξω σε 1000αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Ναι υπάρχει υδρόψυξη, θα είναι οκ το 850; Ή να κοιτάξω σε 1000αρι;

Δεν θα ήταν κακό να έχεις headroom για o.c. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Kαι 

Δεν ξέρω πώς τα υπολογίζετε ή αν τα calculator δεν είναι αξιόπιστα.

Γιατί για amd 5600x και nvidia 3060ti, to 650w δείχνει να είναι στο 73%.

 

Αν τώρα θέλει να πάει σε 3080 και άνω, ναι προφανώς θα κοιτάξει για 750w , ίσως κι εκεί τα 850 να είναι υπερβολή.

 

Νομίζω ότι στα τροφοδοτικά δεν είναι και το καλύτερο να είναι αρκετά παραπάνω η ισχύς απ'όσο τελικά χρειαζόμαστε.

1. Peak power ολων των κομματιών, + headroom + 6 χρόνια εμπειρία για εμένα 
2. Το 650άρι είναι κομπλέ για αυτά τα κομμάτια
3. Ανάλογα την υλοποίηση και το τι peaks έχει
4. Well, it depends, πλέον τα high end τροφοδοτικά κάτω από 80% efficiency σε πολύ χαμηλά φορτία δεν έχουν, οπότε δεν υπάρχει θεμα εκεί. Αν τώρα εννοείς πχ ότι απλώς δεν κάνει καλό, σε διαβεβαιώνω σαν PSU reviewer και ηλεκτρονικός μηχανικός, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ίσα ίσα, όσο λιγότερο ζορίζεις κάτι, τόσο μικρότερο το stress στα κομμάτια. 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

1. Peak power ολων των κομματιών, + headroom + 6 χρόνια εμπειρία για εμένα 
2. Το 650άρι είναι κομπλέ για αυτά τα κομμάτια
3. Ανάλογα την υλοποίηση και το τι peaks έχει
4. Well, it depends, πλέον τα high end τροφοδοτικά κάτω από 80% efficiency σε πολύ χαμηλά φορτία δεν έχουν, οπότε δεν υπάρχει θεμα εκεί. Αν τώρα εννοείς πχ ότι απλώς δεν κάνει καλό, σε διαβεβαιώνω σαν PSU reviewer και ηλεκτρονικός μηχανικός, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ίσα ίσα, όσο λιγότερο ζορίζεις κάτι, τόσο μικρότερο το stress στα κομμάτια. 

θες να πεις οτι εγώ που έτρεχα 500w τροφοδοτικό επί 8 χρόνια 90% + load ήμουν λάθος? :P χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

θες να πεις οτι εγώ που έτρεχα 500w τροφοδοτικό επί 8 χρόνια 90% + load ήμουν λάθος? :P χαχαχα

Ανάλογα πως εννοείς το λάθος, τα τροφοδοτικά κανονικά πρέπει να μπορούν να τρέξουν στο 100% του rated wattage τους, τουλάχιστον για τα χρόνια της εγγύησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Ανάλογα πως εννοείς το λάθος, τα τροφοδοτικά κανονικά πρέπει να μπορούν να τρέξουν στο 100% του rated wattage τους, τουλάχιστον για τα χρόνια της εγγύησης.

το ξέρω. ΑΠλά αν δεις τι μαλακίες γράφουν "καλύτερα 50% load μπρο" και παίρνουν κάτι 750w για 2060 και τρελένομαι. 

το site αυτό το ξέρεις? https://www.cybenetics.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Papanikolis είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας, για έναν 5800x με μια 3090 πόσα watt χρειάζεται για να είμαι οκ;

Παίζει ρόλο και το efficiency.. Πόσο % πιάνει. 
πχ

ενα psu 1000w με 92% efficiency φορτώνει 920w. 
ένα psu 1000w με 80% efficiency φορτώνει 800w. 
 Πέραν του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών, τραβάνε ρεύμα και μητρική,δίσκοι, ανεμιστήρες κτλ. 
Με 550w καλου τροφοδοτικό είσαι κομπλέ.

Εγώ προσωπικά με ίδια κάρτα/επεξεργαστή, έχω 750w gold certificate της Corsair. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, syfiltzo είπε

Παίζει ρόλο και το efficiency.. Πόσο % πιάνει. 
πχ

ενα psu 1000w με 92% efficiency φορτώνει 920w. 
ένα psu 1000w με 80% efficiency φορτώνει 800w. 
 Πέραν του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών, τραβάνε ρεύμα και μητρική,δίσκοι, ανεμιστήρες κτλ. 
Με 550w καλου τροφοδοτικό είσαι κομπλέ.

Εγώ προσωπικά με ίδια κάρτα/επεξεργαστή, έχω 750w gold certificate της Corsair. 

όχι. Ένα 1000w με 92% eff θα τραβάει 1086w σε 100% load από την πρίζα. Αυτό σημαίνει το efficiency

Επίσης όσο πιο καλό efficiency σημαίνει λιγότερη μετατροπή ενέργειας σε θερμότητα άρα μεγαλύτερα διάρκεια ζωής και λιγότερος θόρυβος

Το πόσο μπορεί να φορτώσει ορίζεται από τον κατασκευαστή που συνήθως κρίνει από την ποιότητα των caps/board. 

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

το ξέρω. ΑΠλά αν δεις τι μαλακίες γράφουν "καλύτερα 50% load μπρο" και παίρνουν κάτι 750w για 2060 και τρελένομαι. 

το site αυτό το ξέρεις? https://www.cybenetics.com/

Στο site αυτό σε 2-3 χρονάκια είναι πολύ πιθανόν να βλέπεις reports μου 😛
Με τον Άρη μιλάμε σχεδόν κάθε μέρα. Χθες μάλιστα έκαναν release τα νέα efficiency και noise standards τους και σου λέω ότι είναι πολύ πιθανό να δεις μετάβαση από το 80+ στα δικά τους ratings.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω σε αυτό που είπα, σε λίγα χρόνια με τα 12v only τροφοδοτικά θα έχουμε platinum efficiency για πλάκα. Που σημαίνει θα ψαρώνουν πολύ κοσμάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

όχι. Ένα 1000w με 92% eff θα τραβάει 1086w σε 100% load από την πρίζα. Αυτό σημαίνει το efficiency

Το πόσο μπορεί να φορτώσει ορίζεται από τον κατασκευαστή που συνήθως κρίνει από την ποιότητα των caps/board. 

Έχεις δίκαιο, το διαιρούμε. Δεν πάει επι τις 100. 
Ευχαριστώ για τη διόρθωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Και πάνω σε αυτό που είπα, σε λίγα χρόνια με τα 12v only τροφοδοτικά θα έχουμε platinum efficiency για πλάκα. Που σημαίνει θα ψαρώνουν πολύ κοσμάκι

Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει η μετάβαση σε 12VO ακόμα, αν και υπάρχουν 2-3 εταιρείες που το πουσάρουνε. Προσωπικά το θεωρώ λίγο ανούσιο, αφού μετά θα κοιτάς πολύ περισσότερο την μητρική και τα efficiency losses θα μεταφερθούν εκεί πέρα. 

Απλώς βάζεις τα DC-DC converters από το τροφοδοτικό στην μητρική. Τι να πω, τουλάχιστον με συμφέρει γιατί θα έχω αβαντάζ στα reviews μητρικών, λόγω background :P

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει η μετάβαση σε 12VO ακόμα, αν και υπάρχουν 2-3 εταιρείες που το πουσάρουνε. Προσωπικά το θεωρώ λίγο ανούσιο, αφού μετά θα κοιτάς πολύ περισσότερο την μητρική και τα efficiency losses θα μεταφερθούν εκεί πέρα. 

Απλώς βάζεις τα DC-DC converters από το τροφοδοτικό στην μητρική. Τι να πω, τουλάχιστον με συμφέρει γιατί θα έχω αβαντάζ στα reviews μητρικών, λόγω background :P

η dell στα prebuild με ιντελ έχει πάει ήδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...