Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Σαν τα Corsair δεν είναι σε μέγεθος; Είναι άμεσα διαθέσιμα και τελείως αθόρυβα (εκτός από όταν ανάβουν).

Όχι. Στα ίδια Watt είναι 170mm το ΑΧ, 180 το ΗΧ και 193 το Dark power. Όπως και να χει ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Ψάχνω ένα καλό τροφοδοτικό κάπου στα 750-850W για νέο σύστημα που φτιάχνω και στην αγορά δεν υπάρχει τίποτα. Είχα παραγγείλει ένα AX850 και έφαγα άκυρο (όχι ότι είχα και σοβαρές ελπίδες). Σήμερα εμφανίστηκε μόνο ένα hx850 και το έχασα. 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Εμφανίζονται μερικά dark power 11 που μάλλον είναι η επόμενη επιλογή αλλά με χαλάει το μέγεθος (το κουτί είναι μικρό, ένα define 7 compact) και ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση. 

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία ή κάποια πληροφορία για την διαθεσιμότητα? Ευχαριστώ. 

Το μήκος του τροφοδοτικού που δέχεται το κουτί σου είναι τα 200mm, που σημαίνει ότι δέχεται σχεδόν όλα τα τροφοδοτικά. Η εγγύηση για το be quiet είναι ένα μειονέκτημα όταν σε αυτή την τιμή βρίσκεις με 7 και 10 και 12 χρόνια. Αλλά είναι καλό τροφοδοτικό και θα κρατήσει πολύ περισσότερο 5 χρόνια αρκεί φυσικά να κάνεις σωστή χρήση του.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

θα κρατήσει ποκλύ περισσότερο από 10 χρόνια

Ειδικά με την υδρόψυξη δεν θα έχει υψηλές θερμοκρασίες στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Το μήκος του τροφοδοτικού που δέχεται το κουτί σου είναι τα 200mm, που σημαίνει ότι δέχεται σχεδόν όλα τα τροφοδοτικά.

Και παραπάνω δέχεται γιατί έχω αφαιρέσει το κλουβί των δίσκων. Δεν είναι εκεί το θέμα, θα ζόριζε περισσότερο όσον αφορά το cable management και γενικά δεν είναι τόσο ελκυστικά όσο τα corsair. Τι να κάνουμε...βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ppkstat είπε

@Τέρης Α. 5900x και 3080. Φτάνουν και λιγότερα αλλά θέλω λίγο headroom και απόλυτα silent λειτουργία γιατί είναι για silent σύστημα με εξωτερικά νερά κτλπ. Αν υπάρχει κάτι στα 750 θα το σκεφτόμουν ενδεχομένως αλλά δεν είναι ότι υπάρχει κιόλας. 

Λιγότερα ΔΕΝ φτάνουν με τέτοια spikes που κάνει η 3080. Πέρα από τα συνηθισμένα που ανέφεραν, μπορείς να κοιτάξεις και RMx. Ένα σκαλί κάτω μεν, αλλά υπεραρκετό για αυτό που θες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις-προτασεις σας.

Μελετησα και reviewς & λεω να παω σε αυτο

https://www.skroutz.gr/s/23460100/Adata-XPG-Core-Reactor-750W.html

Ενταξει βολευομαι και με το 650αρι αλλα λεω να εχω κατι παραπανω για μελλοντικη τυχον αναβαθμιση.

MSI B450 Tomahawk

ryzen 3 2200g στα 3.7GHZ

R9 390 sapphire nitro 8GB

Samsung 860 Evo 500GB

WD sata 1,5 TB

3 x external hard disk

Case Cougar MX330

Monitor BENQ G2250

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είναι η χειρότερη περίοδος ever μιλάμε. Μου έχουν έρθει σχεδόν τα πάντα (καλά GPU ούτε καν..) και δεν βρίσκω PSU δηλαδή έλεος!.. -.-"

Περίμενα να πάρω RM850X αλλά δεν υπάρχει πουθενά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχαμε πει εδω και δυο μηνες τουλαχιστον.Ειδικα απο τοτε που αρχισε ο Κουλης το δευτερο lockdown. Μηπως στις αγγελιες βρεις κανενα καινουργιο και με εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, benign είπε

Τα ειχαμε πει εδω και δυο μηνες τουλαχιστον.Ειδικα απο τοτε που αρχισε ο Κουλης το δευτερο lockdown. Μηπως στις αγγελιες βρεις κανενα καινουργιο και με εγγυηση?

Μπα τίποτα. Έκανα τα πάντα order πριν από BF αλλά με κρέμασε το Amazon με το PSU..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Παίζει να είναι η χειρότερη περίοδος ever μιλάμε. Μου έχουν έρθει σχεδόν τα πάντα (καλά GPU ούτε καν..) και δεν βρίσκω PSU δηλαδή έλεος!.. -.-"

Περίμενα να πάρω RM850X αλλά δεν υπάρχει πουθενά..

το rm850x είναι oos εδώ και 2 μήνες. Νομίζω θα το αλλάξουν για να πιάνει το efficiency επειδή μετά την αλλαγή των δεδομένων για την E.E. περί efficiency δεν έπιανε το rating. 

για κάποιον λόγο το foxstore έχει το px 850 στα 160 ευρώ. https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=77001&ref=bestprice.gr

ρίξε παραγγελία και πάρε τηλέφωνο παίζει να στο φέρουν :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Δες superflower μήπως βρεις

Έχει 850άρι η super flower;

 

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

το rm850x είναι oos εδώ και 2 μήνες. Νομίζω θα το αλλάξουν για να πιάνει το efficiency επειδή μετά την αλλαγή των δεδομένων για την E.E. περί efficiency δεν έπιανε το rating. 

για κάποιον λόγο το foxstore έχει το px 850 στα 160 ευρώ. https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=77001&ref=bestprice.gr

ρίξε παραγγελία και πάρε τηλέφωνο παίζει να στο φέρουν :P 

Χμμ κατέληξα στο rm850x και λόγο χαμηλού θορύβου. Αλλά δεν βλέπω και τίποτα άλλο ρε γμτ στα 850+

Θα τους πάρω κανένα τηλ. αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...