Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/12/2020 στις 1:03 ΠΜ, jmirko15 είπε

Και μου ακύρωσαν την παραγγελία. 👏 Way to go.

Εγω εδω και τουλαχιστον 8 χρονια, εχω αρχισει να ψωνιζω πιο φτηνα, πιο vfm.Παρα εισαι ''γεροντοκορος''. Εφοσον εισαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ομως,για ριξε μια ματια εδω (κατασκευαστης Seasonic):  https://www.e-shop.gr/psu-nzxt-c-series-850w-modular-80-gold-p-PER.940389

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπέρα σε όλους!

 

Σε κουτι be quiet 500dx σε σύστημα με τροφοδοτικό της Seasonic (Focus plus platinum 650W) , ποια είναι η σωστή τοποθέτηση όσον αφορά τον ανεμιστήρα; H ίδια η Seasοnic συστηνει να  κοιτάζει μέσα αλλά τότε το πίσω πάνελ θα είναι "ανάποδα" , μήπως δεν έχει και τόση σημασία τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, g8777 είπε

Kαλησπέρα σε όλους!

 

Σε κουτι be quiet 500dx σε σύστημα με τροφοδοτικό της Seasonic (Focus plus platinum 650W) , ποια είναι η σωστή τοποθέτηση όσον αφορά τον ανεμιστήρα; H ίδια η Seasοnic συστηνει να  κοιτάζει μέσα αλλά τότε το πίσω πάνελ θα είναι "ανάποδα" , μήπως δεν έχει και τόση σημασία τελικά;

Αν έχεις μικρές καταναλώσεις (<50% του μαξ του τροφοδοτικού), το βάζεις να κοιτάει πάνω, για το passive airflow, λόγω του fan stop. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, kostas_anes said:

Αν έχεις μικρές καταναλώσεις (<50% του μαξ του τροφοδοτικού), το βάζεις να κοιτάει πάνω, για το passive airflow, λόγω του fan stop. 

Ευχαριστώ, το σύστημα τώρα στήνεται, CPU 5600x και  GPU 5700xt , οπότε θα το αφήσω με τον ανεμιστήρα κάτω ( να φαίνεται και κανονικά η πίσω όψη γιατί ήδη με έχουν πιάσει τα ψυχαναγκαστικά 😄 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@kostas_anes@Τέρης Α.@BlueBlood7 Τελικά τσίμπησα ένα RM850x (σε καλή τιμή) για το νέο build. Aν βρεθεί κανα ΑΧ στην πορεία μπορεί και να το αλλάξω, με HX σε επίπεδο components διαβάζω ότι είναι πολύ μικρές οι διαφορές και δεν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppkstat είπε

@kostas_anes@Τέρης Α.@BlueBlood7 Τελικά τσίμπησα ένα RM850x (σε καλή τιμή) για το νέο build. Aν βρεθεί κανα ΑΧ στην πορεία μπορεί και να το αλλάξω, με HX σε επίπεδο components διαβάζω ότι είναι πολύ μικρές οι διαφορές και δεν αξίζει.

Τα AX είναι χειρότερα των HX. Δεν έχουν να κάνουν μόνο τα components. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Θα ήθελα μια βοήθεια. Άλλαξα τα κομματια της περιγραφής μου και πηγα σε Gigabyte Z490

και σε εναν i7-10700k και σε x63 kraken. το τροφοδοτικό που είχα νομιζα οτι θα δουλευε καλά για τώρα. Έχω PSU ομως οταν εχω συνδεδεμενη πανω την 2η οθονη ο υπολογιστης δεν στέλνει σημα σε καμια οθονη, βγάζοντας την 2η δινει κανονικα σημα κ ολα καλα. Οποτε υποθετω οτι δεν αντεχει το max load Που ζηταει στην αρχη ο πυργος γιατι ακουω τα ανεμιστηρακια της υδροψυξης για 10 σεκ να δουλευουν στο μαξ.

μπορειτε να μου προτινετε καποιο? να σημειωσω οτι θα προτιμουσα Full Wired - Semi.
Και επισης θελω να εχει 8+4 pin για τον επεξεργαστη, εκει κολαω γιατι δν μπορω να καταλαβω ποια τροφοδοτικα εχουν τετοια βισματα δεν φαινονται απο τις εικονες.
Και τελευταιο σκοπευω το καλοκαιρι να κοιταξω για μια 3080 οποτε εχοντας διαβασει λογικα θελω απο 850+.
https://www.skroutz.gr/s/19397412/Corsair-RM-Series-RM850-850W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html
https://www.skroutz.gr/s/14130607/Be-Quiet-Straight-Power-11-850W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Καποιο απο αυτα θα εκανε?
Συγνωμη για το σεντονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, iceman33221 είπε

Καλημερα. Θα ήθελα μια βοήθεια. Άλλαξα τα κομματια της περιγραφής μου και πηγα σε Gigabyte Z490

και σε εναν i7-10700k και σε x63 kraken. το τροφοδοτικό που είχα νομιζα οτι θα δουλευε καλά για τώρα. Έχω PSU ομως οταν εχω συνδεδεμενη πανω την 2η οθονη ο υπολογιστης δεν στέλνει σημα σε καμια οθονη, βγάζοντας την 2η δινει κανονικα σημα κ ολα καλα. Οποτε υποθετω οτι δεν αντεχει το max load Που ζηταει στην αρχη ο πυργος γιατι ακουω τα ανεμιστηρακια της υδροψυξης για 10 σεκ να δουλευουν στο μαξ.

μπορειτε να μου προτινετε καποιο? να σημειωσω οτι θα προτιμουσα Full Wired - Semi.
Και επισης θελω να εχει 8+4 pin για τον επεξεργαστη, εκει κολαω γιατι δν μπορω να καταλαβω ποια τροφοδοτικα εχουν τετοια βισματα δεν φαινονται απο τις εικονες.
Και τελευταιο σκοπευω το καλοκαιρι να κοιταξω για μια 3080 οποτε εχοντας διαβασει λογικα θελω απο 850+.
https://www.skroutz.gr/s/19397412/Corsair-RM-Series-RM850-850W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html
https://www.skroutz.gr/s/14130607/Be-Quiet-Straight-Power-11-850W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Καποιο απο αυτα θα εκανε?
Συγνωμη για το σεντονι.

Δεν είναι θέμα τροφοδοτικού αυτό που έχεις. 
Επίσης το 8+4 για το CPU αν το θες, μόνο για μόστρα θα είναι. 

Από αυτά τα δύο που ζητάς, το RM είναι καλύτερη επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Δεν είναι θέμα τροφοδοτικού αυτό που έχεις. 
Επίσης το 8+4 για το CPU αν το θες, μόνο για μόστρα θα είναι. 

Από αυτά τα δύο που ζητάς, το RM είναι καλύτερη επιλογή. 

και τι μπορει να ειναι? αφου εαν αποσυνδερσω την 2η οθονη δουλευει κανονικα ο υπολογιστης.Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα της καρτας γραφικων? ομως πριν κανω την αλλαγη τις ειχα κ τις 2 για χρονια κ τις δουλευα.
εχεις να προτινεις κατι πιο ετοιμοπαραδοτο ισως?

Οσον αφορα το 8+4 το εχω διαβασει απλα ειπα μηπως ειναι αναγκαιο με τις 30+

Επεξ/σία από iceman33221
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iceman33221 είπε

και τι μπορει να ειναι? αφου εαν αποσυνδερσω την 2η οθονη δουλευει κανονικα ο υπολογιστης.Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα της καρτας γραφικων? ομως πριν κανω την αλλαγη τις ειχα κ τις 2 για χρονια κ τις δουλευα.
εχεις να προτινεις κατι πιο ετοιμοπαραδοτο ισως?

Όταν συνδέεις δεύτερη οθόνη το φορτίο στην GPU ανεβαίνει το πολύ 5W σε idle. Πέραν αυτού το σύστημά σου σε idle δεν καταναλώνει πάνω από 60-70W. Ακόμα και σε full load τα 300W δεν τα ξεπερνά σε καμία περίπτωση
Ξαναλέω λοιπόν δεν είναι τροφοδοτικό, πιθανότατα είτε είναι θέμα driver είτε της ίδια της κάρτας. 

Τώρα ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει κάτι αυτήν την περίοδο. Δεν βλέπω γιατί το βιάζεσαι όμως αφού θα πας το καλοκαίρι σε 3080.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Όταν συνδέεις δεύτερη οθόνη το φορτίο στην GPU ανεβαίνει το πολύ 5W σε idle. Πέραν αυτού το σύστημά σου σε idle δεν καταναλώνει πάνω από 60-70W. Ακόμα και σε full load τα 300W δεν τα ξεπερνά σε καμία περίπτωση
Ξαναλέω λοιπόν δεν είναι τροφοδοτικό, πιθανότατα είτε είναι θέμα driver είτε της ίδια της κάρτας. 

Τώρα ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει κάτι αυτήν την περίοδο. Δεν βλέπω γιατί το βιάζεσαι όμως αφού θα πας το καλοκαίρι σε 3080.

το προβλημα ειναι μεχρι να ξεκινησει ο υπολογιστης. εκει για 10 σεκ ολα τα ανεμιστηρακια δουλευουν στο φουλ. κ στο psu calculator ελεγε οτι θελω 488w. εαν ανοιξει ο πυργος και μπω στα windows και συνδεσαω την 2η οθονη θα αναψει, απλα μπορει να μαυριζει εκει που θα καθεται για 2-3sec και μετα αναβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

το προβλημα ειναι μεχρι να ξεκινησει ο υπολογιστης. εκει για 10 σεκ ολα τα ανεμιστηρακια δουλευουν στο φουλ. κ στο psu calculator ελεγε οτι θελω 488w. εαν ανοιξει ο πυργος και μπω στα windows και συνδεσαω την 2η οθονη θα αναψει, απλα μπορει να μαυριζει εκει που θα καθεται για 2-3sec και μετα αναβει...

Το PSU calculator λέει μαλακίες, ειδικά αν πείραξες OC settings. Η κατανάλωση που σου αναγράφει δεν είναι σωστή, το μόνο σωστό που βγάζει είναι το range του τροφοδοτικού που πρέπει να κινηθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση για σύστημα με ryzen5 3600xt και  RTX 2060 SUPER τι PSU θα χρειαστεί ? Είμαι ανάμεσα σε 650W και 750W . Και όσον αφορά τις μάρκες κοιτάω Seasonic Και Corsair .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι 

4 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αν δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις στις νέες κάρτες αρκεί και το 650. Διαφορετικά θέλεις σίγουρα 850άρι

Δεν ξέρω πώς τα υπολογίζετε ή αν τα calculator δεν είναι αξιόπιστα.

Γιατί για amd 5600x και nvidia 3060ti, to 650w δείχνει να είναι στο 73%.

 

Αν τώρα θέλει να πάει σε 3080 και άνω, ναι προφανώς θα κοιτάξει για 750w , ίσως κι εκεί τα 850 να είναι υπερβολή.

 

Νομίζω ότι στα τροφοδοτικά δεν είναι και το καλύτερο να είναι αρκετά παραπάνω η ισχύς απ'όσο τελικά χρειαζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...