Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

η dell στα prebuild με ιντελ έχει πάει ήδη!

Ούτως η άλλως εκεί δεν ακολουθούσαν το ATX standard, είχαν δικά τους in-house specs και OEM τροφοδοτικά που κάνουν αποκλειστικά για τις μητρικές τους. 

Είναι τελείως διαφορετικό το wide adoption σε custom units. Βέβαια, έναν PSU loader που χτίζω τον έχω σχεδιάσει να είναι compatible με το νέο standard, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα σκάσει :P

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Ούτως η άλλως εκεί δεν ακολουθούσαν το ATX standard, είχαν δικά τους in-house specs και OEM τροφοδοτικά που κάνουν αποκλειστικά για τις μητρικές τους. 

Είναι τελείως διαφορετικό το wide adoption σε custom units. Βέβαια, έναν PSU loader που χτίζω τον έχω σχεδιάσει να είναι compatible με το νέο standard, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σκάσει :P

το αστείο είναι οτι τα τροφοδοτικά τους τώρα γράφουν "titanium " χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

το αστείο είναι οτι τα τροφοδοτικά τους τώρα γράφουν "titanium " χαχαχα

Όταν θα γράφουν Diamond θα τους παραδεχτώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καλύτερα να κοιτάξω σε 1000αρι;! Platinum efficiency, για Titanium το βλέπω δύσκολο.. έχετε να προτείνετε κάποιο καλό κ αξιόπιστο; Κλείνω προς seasonic ή super flower, αλλά δεν ξέρω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους τα μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vins είπε

Ήρθε και το core reactor μιας που μιλάμε για cybenetics!

 

20201231_193124_compress91.jpg

Και εγω το πήρα προχθές, το έστησα εχθές, μια χαρα ολα!

04DBA45A-886E-41D8-A172-C9F12D25C958.jpeg

Επεξ/σία από Darkelf71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Darkelf71 είπε

Και εγω το πήρα προχθές, το έστησα εχθές, μια χαρα ολα!

04DBA45A-886E-41D8-A172-C9F12D25C958.jpeg

Ωραίος, μεγειες και σε σένα! Εμένα ευχαριστη έκπληξη, το περιμενα γύρω στις 7-8 Γεναρη, μου χτυπάνε το κουδούνι και λέω τι φάση, κάλαντα δεν έχει φετος!

Και μου λεει ο θεος ο τυπος έχω πρωτοχρονιατικο δώρο 😂

(Το μαγαζί που το πήρα Θεσσαλονικη κανει το ίδιο παράδοση εντός πόλης και δεν μπλέκεις με κουριερ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Ωραίος, μεγειες και σε σένα! Εμένα ευχαριστη έκπληξη, το περιμενα γύρω στις 7-8 Γεναρη, μου χτυπάνε το κουδούνι και λέω τι φάση, κάλαντα δεν έχει φετος!

Και μου λεει ο θεος ο τυπος έχω πρωτοχρονιατικο δώρο 😂

(Το μαγαζί που το πήρα Θεσσαλονικη κανει το ίδιο παράδοση εντός πόλης και δεν μπλέκεις με κουριερ) 

Α καταλαβα νομιζω απο που το πηρες lol.Εγω απο mg manager, μενω ακριβως διπλα στο ενα μαγαζι τους, παραγγελια 18/12 εγω, πραγματικα απορρησα που ηρθε ετσι γρηγορα γιατι γινεται χαμος..

11 χρονια ειχα να αλλαξω τροφοδοτικο χαχα, chieftec 750W αντεξε το σκυλι..το εβαλα με τιμες στο κουτι του, το ειχα κρατησει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Kαι 

Δεν ξέρω πώς τα υπολογίζετε ή αν τα calculator δεν είναι αξιόπιστα.

Γιατί για amd 5600x και nvidia 3060ti, to 650w δείχνει να είναι στο 73%.

 

Αν τώρα θέλει να πάει σε 3080 και άνω, ναι προφανώς θα κοιτάξει για 750w , ίσως κι εκεί τα 850 να είναι υπερβολή.

 

Νομίζω ότι στα τροφοδοτικά δεν είναι και το καλύτερο να είναι αρκετά παραπάνω η ισχύς απ'όσο τελικά χρειαζόμαστε.

Έχει παρατηρηθεί η 3080 να κάνεις spikes(απότομα τινάγματα και να τραβούν έτσι αρκετά watt) με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι σίγουρα 850άρι τροφοδοτικό. Άρα δεν είναι υπερβολή.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Έχει παρατηρηθεί η 3080 να κάνεις spikes(απότομα τινάγματα και να τραβούν έτσι αρκετά watt) με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι σίγουρα 850άρι τροφοδοτικό. Άρα δεν είναι υπερβολή.

Αυτό το ξαναδιάβασα, για την δική μου περίπτωση αλλά είχα την εντύπωση ότι αυτά τα spikes είναι πολύ σύντομα και ότι δεν δημιουργούν πρόβλημα στο τροφοδοτικό, δεδομένου ότι δεν ρίχνουν την ασφάλεια του φυσικά. Επίσης δεν το κάνουν μόνο οι 3080 αυτό. 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppkstat είπε

Αυτό το ξαναδιάβασα, για την δική μου περίπτωση αλλά είχα την εντύπωση ότι αυτά τα spikes είναι πολύ σύντομα και ότι δεν δημιουργούν πρόβλημα στο τροφοδοτικό, δεδομένου ότι δεν ρίχνουν την ασφάλεια του φυσικά. Επίσης δεν το κάνουν μόνο οι 3080 αυτό. 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος? 

Αυτά τα spikes ακόμα και στιγμιαία δεν μπορεί να τα σηκώσει το τροφοδοτικό με αποτέλεσμα να κλείνει το σύστημα.

Δεν έγραψα ότι θα βγάλει πρόβλημα το τροφοδοτικό αλλά εκεί που παίζεις π.χ. πως θα σου φαινόταν να κάνει shutdown το μηχάνημα?

Στους hardware busters το είπε ο Άρης. Αν δεν κάνω λάθος είναι στη δοκιμή που κάνει με την 3080.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ppkstat είπε

Αυτό το ξαναδιάβασα, για την δική μου περίπτωση αλλά είχα την εντύπωση ότι αυτά τα spikes είναι πολύ σύντομα και ότι δεν δημιουργούν πρόβλημα στο τροφοδοτικό, δεδομένου ότι δεν ρίχνουν την ασφάλεια του φυσικά. Επίσης δεν το κάνουν μόνο οι 3080 αυτό. 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος? 

Ασφάλεια δεν ρίχνουν, βασικά τα τροφοδοτικά δεν έχουν καν ασφάλεια που πέφτει, απλώς καίγεται. Επίσης συνήθως είναι στα 5-10A οπότε καλή τύχη να την κάψεις :P

Μιας και κάναμε αυτήν την συζήτηση με τον Άρη πρόσφατα, δεν είναι θέμα ρεύματος για να πεις ότι τριγκάρει το OCP και κλείνει το τροφοδοτικό (το οποίο ήταν το πρώτο που έρχεται στο μυαλό), αλλά κυρίως επειδή πέφτει αρκετά η τάση και τριγκάρει το UVP. 

Toυ πρότεινα, για πείραμα, να αυξήσει το capacitance ενός τροφοδοτικού, αλλάζοντας πυκνωτές και να δούμε μετά με το Powenetics τι τάση παίρνει η κάρτα (για όσους δεν γνωρίζουν, οι πυκνωτές λειτουργούν ως ένα buffer και όταν υπάρχει πτώση τάσης στο κύκλωμα την εξισορροπούν, επειδή είναι χωρητικό στοιχείο. Παρόμοια φάση παίζει με τα πηνία και την ένταση).  

Δεν ξέρω αν θα προλάβει να το κάνει βέβαια, γιατί πραγματικά πνίγεται στην δουλειά. Αν μου στείλει τίποτα εμένα πάντως έχω και χρόνο και όρεξη :P 

Y.Γ Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία και χαρά, ειδικά σε αυτούς που γιορτάζουν σήμερα!

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...