Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ασφάλεια δεν ρίχνουν, βασικά τα τροφοδοτικά δεν έχουν καν ασφάλεια που πέφτει, απλώς καίγεται. Επίσης συνήθως είναι στα 5-10A οπότε καλή τύχη να την κάψεις :P

OK, νόμιζα ότι τρίγκαρε το ocp, αυτό εννούσα με το ασφάλεια. Είχε παρατηρηθεί και με συγκεκριμένα τροφοδοτικά στο παρελθόν, πχ Seasonic focus κτλπ. Υπάρχει και ένα thread στα forums της ΕVGA για το ποια τροφοδοτικά δουλεύουν με τις 3080, εντελώς μπακαλίστικο βέβαια. 

Πάντως ο Άρης η οποιασδήποτε άλλος θα ήταν χρήσιμο να περιγράψει τι διάρκεια έχουν αυτά τα spikes, δήλαδη πόσο transient είναι το transient😛. Στο βίντεο που είδα, τον ειδα να μπορεί να διαβάζει τις τιμές οπότε δεν μου φαίνονται και πολύ transient. Διάγραμμα χρόνου/ισχύος δεν βγάζει αυτό το πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, ppkstat είπε

 

OK, νόμιζα ότι τρίγκαρε το ocp, αυτό εννούσα με το ασφάλεια. Είχε παρατηρηθεί και με συγκεκριμένα τροφοδοτικά στο παρελθόν, πχ Seasonic focus κτλπ. Υπάρχει και ένα thread στα forums της ΕVGA για το ποια τροφοδοτικά δουλεύουν με τις 3080, εντελώς μπακαλίστικο βέβαια. 

Πάντως ο Άρης η οποιασδήποτε άλλος θα ήταν χρήσιμο να περιγράψει τι διάρκεια έχουν αυτά τα spikes, δήλαδη πόσο transient είναι το transient😛. Στο βίντεο που είδα, τον ειδα να μπορεί να διαβάζει τις τιμές οπότε δεν μου φαίνονται και πολύ transient. Διάγραμμα χρόνου/ισχύος δεν βγάζει αυτό το πράγμα?

στο φόρουμ της εβγα είναι ένας που έχει κάψει 6 3090ftw ultra με το 1000αρι bios και κατηγορεί την evga ότι δεν έχει καλά vrms και ας του την άλλαξαν 6 φορές την κάρτα. Τρέχα γύρευε τι γίνεται στο νετ. Γενικά ότι πληροφορία είναι από την άλλη πλευρά του ατλαντικού μην την εμπιστεύεσαι τόσο. Διαφορετική κουλτούτα στον καταναλωτισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ppkstat είπε

Πάντως ο Άρης η οποιασδήποτε άλλος θα ήταν χρήσιμο να περιγράψει τι διάρκεια έχουν αυτά τα spikes, δήλαδη πόσο transient είναι το transient

5-15ms είναι και τα "επικίνδυνα" είναι τα over 8ms.

Και ναι διάγραμμα μπορείς να βγάλεις μιας και υπάρχει και λειτουργία Log (τώρα σε τι format δεν ξέρω να σου πω), οπότε δεν είναι δύσκολο να τα περάσεις σε ένα excel ή άλλο πρόγραμμα. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά.

Long story short.

Καηκε ενα μομπο z77 με ι5 3570κ. Η αιτια άγνωστη. Πιθανη διαρροη απο powerline adaptor?  Δεν ξερω

Αγοραστηκε λοιπον ενα mobo x570 με τον ryzen 5600x και τις σχετικες μνημουλες. Αυτο θα ψυχεται με την Κρακεν 52

υπολογιζουμε κ μια 1070ti, μια xonar stx,  2 σκληρους 1 ssd κ εναν απλο παλιο σατα συν καποια φανακια με rgb σε κουτι Lian Li Dynamic

To PSU ειναι ενα Corsair ΤΧ850

1) Παιζει την προηγουμενη mobo να την εκαψε το PSU ? Το οποιο το παιζει τωρα με το νεο setup

2) Μιας κ μου εχει μπει η κακη αυτη ιδεα...κοιταω σε Seasonic ειδικα τα Seasonic Prime που αντεχουν περισσοτερα Ampers σε input. Tι αλλο θα προτείνατε? Δεν ξερω αν θελω παλι Corsair.

3) Για ολα τα παραπανω ειμαι οκ με 750αρι? θελω 850αρι? και απο cert Platinum?

 

 

Επεξ/σία από Laseras77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παλικάρια.

Έχω ένα pc στο σαλόνι για τους δικούς μου να περνάει η ώρα τους, αλλά το τροφοδοτικό αρχίζει να τα φτύνει.

Το PC εκείνο το είχα φτιάξει το 2009 σκεφτείτε και μέχρι τώρα αντέχει :P

Φοράει έναν Q9400 επεξεργαστή και μια radeon παλιά καρτούλα του 2012 που μου διαφεύγει τώρα και βαριέμαι να ψάξω γιατί θέλει διαδικασία και θα τους κάνω το σαλόνι σκατά.

Σκέφτηκα που λέτε, να του βάλω πάνω το δικό μου https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W-Semi-Modular.html, που έχω στο σύστημα με τον Ryzen 3600 και την 2060 super, και να πάρω ένα άλλο για μένα έτσι για ανανέωση.

Έχετε κάποιο καλό να μου προτείνετε; 

Μην περνάει τα 55-60 ευρώ εαν γίνεται γιατί αυτή την περίοδο δεν είμαστε για πολλά πολλά.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler

Στο Corsair CX 550M αναφέρθηκαν και μέσα στο forum κρούσματα με πρόβλημα στον ανεμιστήρα (δεν γνωρίζω αν υπάρχει το ίδιο θέμα και στο συγκεκριμένο μοντέλο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα thermaltake 530watt εδώ και 7,5 χρόνια και σκοπεύω να το αλλάξω ποιο από τα 2 ή κάποιο άλλο λέτε να πάρω budget μέχρι 70€ μαζί με μεταφορικά 

https://www.skroutz.gr/s/16368866/Be-Quiet-Pure-Power-11-500W-Full-Wired-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/11790671/Corsair-CX-Series-CX550-550W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

Pc specs

Ryzen 5 2600

8gb ram

R9 280 προσωρινά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα thermaltake 530watt εδώ και 7,5 χρόνια και σκοπεύω να το αλλάξω ποιο από τα 2 ή κάποιο άλλο λέτε να πάρω budget μέχρι 70€ μαζί με μεταφορικά

R9 280 προσωρινά 

 

Οποτε,ποια καρτα γραφικων προκειται στο αμεσο μελλον να βαλετε? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

μαξ καμια 3060

Αυτα που δειξατε στα λινκς που βρηκατε ειναι μια χαρα.Λιγο τσιμπημενα λογω της οικτρης καταστασης που βιωνουμε,αλλα τουλαχιστον οχι τοσο ασχημα οσο οι καρτες γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, benign είπε

Αυτα που δειξατε στα λινκς που βρηκατε ειναι μια χαρα.Λιγο τσιμπημενα λογω της οικτρης καταστασης που βιωνουμε,αλλα τουλαχιστον οχι τοσο ασχημα οσο οι καρτες γραφικων.

Ξέρω το corsair έπαιζε γύρο στα 60 πριν 4 μήνες πήρα το tx 550m στα 80€ αν ήταν να έπαιρνες εσύ ένα από τα 2 από αυτά που έστειλα ποιο θα επέλεγες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

Ξέρω το corsair έπαιζε γύρο στα 60 πριν 4 μήνες πήρα το tx 550m στα 80€ αν ήταν να έπαιρνες εσύ ένα από τα 2 από αυτά που έστειλα ποιο θα επέλεγες 

To Be Quiet νομιζω ειναι καπως ποιοτικοτερο απο αυτα τα δυο links που βαλατε.Αυτο θα προτιμουσα στην θεση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eshop έχει σε καλή τιμή το TX550

https://www.e-shop.gr/psu-corsair-tx-m-series-tx550m-550w-80-plus-gold-certified-eu-p-PER.643885

Η αξιοπιστία του eshop βέβαια είναι ένα θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...