Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσον αφορα την εγγυηση thermaltake, καποιος πηρε ακριβο μοντελο, χρειαστηκε εγγυηση και του αρνηθηκαν απο τον επισημο εισαγωγεα στην Ελλαδα. Αλλος στο skroutz αναφέρει οτι η εγγυηση αργει μηνες γιατι πανε Γερμανια για ελεγχο.

Εγω επικοινωνησα με το καταστημα αγορας μεσω email. Μου ζητησαν αμεσως την αποδειξη και οταν τους την εδειξα και εδειξα και το καμμενο καλωδιο, η επικοινωνια σταματησε. Θα παω κι απο κοντα...

https://www.skroutz.gr/s/19457957/Thermaltake-Toughpower-PF1-ARGB-1200W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/17118279/Thermaltake-Smart-BX1-RGB-550W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html#reviews

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι σε φάση στησίματος νέου υπολογιστή και βλέπω διάφορα psu's δεν έχω και πολλές γνώσεις αλλά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

DARK POWER 13 1000W

HX1000i 1000w

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
Ryzen 5600G Radeon Graphics
G.Skill Aegis 16GB DDR4 3000Mhz
NVME 500GB Kioxia Exceria

Καλημερα ποσα watt τροφοδοτικο θελουν αυτα για να δουλεψουν;

Θελει φιλος να τα βαλει σε κουτακι με εξωτερικο τροφοδοτικο ψαχνει να βαλει οσο ποιο μικρο κουτι μπορει να βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
Ryzen 5600G Radeon Graphics
G.Skill Aegis 16GB DDR4 3000Mhz
NVME 500GB Kioxia Exceria

Καλημερα ποσα watt τροφοδοτικο θελουν αυτα για να δουλεψουν;

Θελει φιλος να τα βαλει σε κουτακι με εξωτερικο τροφοδοτικο ψαχνει να βαλει οσο ποιο μικρο κουτι μπορει να βρει.

 

Και 300αρι να βρει καλλυμένος θα είναι με το παραπάνω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρα για προληπτική αλλαγή του τροφοδοτικού μου (BeQuiet Straight Power 10, 400W). Εχει πλέον τα χρόνια του και δεν ήταν πίσω απο UPS.

Το τρέχον σύστημα οπως εμφανίζεται στο PSU calculator της συγκεκριμένης εταιρείας:

 

PSUcalc1.png.20ae108fc7c9fd4713080794002bf043.png

 

Μ/Β ειναι μια ASUS Crosshair Dark Hero (2 x NVME , 1 x SATA SSD)

Δεν πρόκειται να ανέβουν οι απαιτήσεις μου σε Watt, ούτε κάνω overclock, το συστημα χρησιμοποιείται για εργασία.

Θέλω και πάλι κάτι ποιοτικό και απροβλημάτιστο για να μην ασχοληθώ μαζί του τα επόμενα 10 χρόνια και με όσο καλύτερο energy efficiency.

Γνωρίζω ότι υπάρχει βέλτιστη περιοχή efficiency σε σχέση με το φορτίο και τα high end PSUs, ξεκινούν πολύ ψηλότερα σε σχέση με το υφιστάμενο σε Watt, οπότε ψάχνω το βέλτιστο με τα δεδομένα αυτά.

 

Budget 250e.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jakis13 είπε

Ωρα για προληπτική αλλαγή του τροφοδοτικού μου (BeQuiet Straight Power 10, 400W). Εχει πλέον τα χρόνια του και δεν ήταν πίσω απο UPS.

Το τρέχον σύστημα οπως εμφανίζεται στο PSU calculator της συγκεκριμένης εταιρείας:

 

PSUcalc1.png.20ae108fc7c9fd4713080794002bf043.png

 

Μ/Β ειναι μια ASUS Crosshair Dark Hero (2 x NVME , 1 x SATA SSD)

Δεν πρόκειται να ανέβουν οι απαιτήσεις μου σε Watt, ούτε κάνω overclock, το συστημα χρησιμοποιείται για εργασία.

Θέλω και πάλι κάτι ποιοτικό και απροβλημάτιστο για να μην ασχοληθώ μαζί του τα επόμενα 10 χρόνια και με όσο καλύτερο energy efficiency.

Γνωρίζω ότι υπάρχει βέλτιστη περιοχή efficiency σε σχέση με το φορτίο και τα high end PSUs, ξεκινούν πολύ ψηλότερα σε σχέση με το υφιστάμενο σε Watt, οπότε ψάχνω το βέλτιστο με τα δεδομένα αυτά.

 

Budget 250e.

 

 

https://www.skroutz.gr/s/25845078/Seasonic-Focus-PX-550W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

https://seasonic.com/focus-px#

Κορυφαίο brand, 10ετή εγγύηση, platinum πιστοποίηση με μεγαλύτερο efficient στο 50%, κάπου εκεί που βρίσκεσαι εσύ δηλαδή.

Εφόσον τα διαθέτεις, το παίρνεις και ξενοιάζεις, διαφορετικά υπάρχουν επιλογές σε gold με λιγότερα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, toni31 είπε

Είμαι σε φάση στησίματος νέου υπολογιστή και βλέπω διάφορα psu's δεν έχω και πολλές γνώσεις αλλά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

DARK POWER 13 1000W

HX1000i 1000w

Τι λέτε?

Σε αυτά έχω καταλήξει και ψάχνω τροφοδοτικό

i7 13700K

Z790

RTX 3060 12GB

RAM 64GB DDR5

NVMe 1T + 2Tx2 (μελλοντικά ίσως και 3ος)

2xSSD - 2xHDD

Για ψύξη σκέφτομαι AIO + fan's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toni31 είπε

Σε αυτά έχω καταλήξει και ψάχνω τροφοδοτικό

i7 13700K

Z790

RTX 3060 12GB

RAM 64GB DDR5

NVMe 1T + 2Tx2 (μελλοντικά ίσως και 3ος)

2xSSD - 2xHDD

Για ψύξη σκέφτομαι AIO + fan's

Ένα μηχάνημα, χοντρά-ψιλά στα  500-550w σε full loads, πως καταλήγεις σε 1000αρια τροφοδοτικά; Μόνο με τη λογική οτι θα δουλεύεις τις περισσότερες ώρες 100% ίσως έχει νόημα για να πιάνεις την μέγιστη απόδοση σε 50% loads.

Αν βγάζει πολλές ώρες εργασίας αξίζει να δεις σε platinum, titanium θα έλεγα οτι μάλλον είναι δυσανάλογο vfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ένα μηχάνημα, χοντρά-ψιλά στα  500-550w σε full loads, πως καταλήγεις σε 1000αρια τροφοδοτικά; Μόνο με τη λογική οτι θα δουλεύεις τις περισσότερες ώρες 100% ίσως έχει νόημα για να πιάνεις την μέγιστη απόδοση σε 50% loads.

Αν βγάζει πολλές ώρες εργασίας αξίζει να δεις σε platinum, titanium θα έλεγα οτι μάλλον είναι δυσανάλογο vfm

PS/LR και αρκετό Pr.Pro για βασική δουλειά. Παιχνίδια λιγότερο. Δεν ξέρω πόσο τραβάει και που θα δουλεύει βασικά. Λες καλύτερα 750-850?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickol-us είπε

https://www.skroutz.gr/s/25845078/Seasonic-Focus-PX-550W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

https://seasonic.com/focus-px#

Κορυφαίο brand, 10ετή εγγύηση, platinum πιστοποίηση με μεγαλύτερο efficient στο 50%, κάπου εκεί που βρίσκεσαι εσύ δηλαδή.

Εφόσον τα διαθέτεις, το παίρνεις και ξενοιάζεις, διαφορετικά υπάρχουν επιλογές σε gold με λιγότερα χρήματα

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ειχα βάλει μεγαλύτερο budget σκεπτόμενος κάτι στην κατηγορία του TX (650) αλλά μάλλον  ειναι υπερβολή και εισαι η φωνή της λογικής.

Θα στειλω οτι περισσεύει στο budget ενός καλού UPS για να το προστατευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση για mini pc. Έχω στήσει ένα πολύ μικρό με Ryzen 2200g και τροφοδοτικό εξωτερικό ονομαστικής ισχύος 120watt. Παρατηρώ με μετρητή ότι οριακά φτάνει τα 80watt και μετά κλείνει ιδιαίτερα με χρήση γραφικών. Κατέβασα το συστήματακι από την μητρική στα 35 watt και δουλεύει σχεδόν μέχρι full power αν και όταν ζοριστει η κάρτα γραφικών κλείνει. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω τροφοδοτικό LED που βρίσκει φθηνό πχ 360watt γύρω στα 15€. Θα έχει πρόβλημα με αυξομειώσεις τάση τόσο που να κινδυνεύει η μητρική ? Το μικρό κουτί έχει αντάπτορα και μετατροπές από την είσοδο σε 24pin κ;ι 4pin για τη μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς να μου πει αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τροφοδοτικό led σε mini pc ? Υπάρχει  κάποιο θέμα στη σταθερότητα των ρευμάτων για να υπάρχει κίνδυνος να κάει?

Επεξ/σία από giokspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giokspy είπε

Κανείς να μου πει αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τροφοδοτικό led σε mini pc ? Υπάρχει  κάποιο θέμα στη σταθερότητα των ρευμάτων για να υπάρχει κίνδυνος να κάει?

Πώς σκέφτεσαι να τα συνδέσεις αυτά; Αφού τα τροφοδοτικά led είναι 12 ή 24v ως επι το πλείστον και το τροφοδοτικό του pc πρέπει να παρέχει 12, 5 και 3.3 v (εκτός και κάποιον αρνητικών). Δεν ξέρω αν χάνω κάτι και θες να το κάνεις 12v μόνο για ανεμυστήρες, rgb ή ξερω γω τι αλλα να έχει αντί για τροφοσοτικό pc απλά ένα τροφοδοτικό για led δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...