Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το λευκό Nexus 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλώς όρισες στον φανταστικό κόσμο των nexus!

Ασε τα κινέζικα.

Η ικανοποίηση που έχεις από το κινητό δεν οφείλεται στην lg αλλά ότι είναι nexus και οι Κινεζοι ποτέ δεν θα βγάλουν κατι τετοιο.

 

Μπράβο στην LG για την τιμολογιακη πολιτική που κράτησε για το nexus ( αν και νομίζω ότι για αυτο την πιεσε η google)

 

Καλώς όρισες στον φανταστικό κόσμο των nexus!

Ασε τα κινέζικα.

Η ικανοποίηση που έχεις από το κινητό δεν οφείλεται στην lg αλλά ότι είναι nexus και οι Κινεζοι ποτέ δεν θα βγάλουν κατι τετοιο.

 

Μπράβο στην LG για την τιμολογιακη πολιτική που κράτησε για το nexus ( αν και νομίζω ότι για αυτο την πιεσε η google)

 

 

Tι εννοεις φιλε μου με το boldαρισμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο αν και θα ήθελα να το δω ολόλευκο.. Προς το παρόν μου θυμίζει την συσκευή μου που την αγόρασα 380€.. Meizu MX 4-core (Ιούλιος 2012)... Αλλά μάλλον είμαι ανισορροπος που τα έδωσα ε; και έχω κανει μια μονο σημαντική αναβάθμιση και τα specs είναι αξιοπρεπεστατα.. Από τις καλύτερές μου αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα nexus τρέχουν pure android και οι αναβαθμίσεις του λειτουργικού υποστηρίζονται απευθείας από τη google.

 

So f...what που τρεχει pure android? Και το s3 που δεν τρεχει pure android με παραπλησια specs δεν εχει τιποτα θεματα. Αμα γινει σωστη η ενσωματωση hardware/software, μια χαρα θα τρεχει το κινητο και ας μην εχει pure android. + οτι αρκετος κοσμος περναει custom roms κλπ οποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So f...what που τρεχει pure android? Και το s3 που δεν τρεχει pure android με παραπλησια specs δεν εχει τιποτα θεματα. Αμα γινει σωστη η ενσωματωση hardware/software, μια χαρα θα τρεχει το κινητο και ας μην εχει pure android. + οτι αρκετος κοσμος περναει custom roms κλπ οποτε....

το s3 σερνεται αδικαιολογητα σε αρκετα πραγματα ακομα και σε σχεση με το δικο μου nexus που ειναι διπυρηνο , η οποια συγκριση με το 4αρι απλα δεν υφισταται 

 

δεν ειναι so fucking what να εχεις pure android και υποστηριξη απο τη google, πραγμα που αλλωστε φανηκε και απο το πώς πηρε αρκετος κοσμος το οτι στο s4 θα υπαρχει και εκδοση "nexus" 

 

καλη η samsung στο να κατασκευαζει hw, αλλα οπως και οι περισσοτεροι οταν αρχιζει και βιαζει το android τα κανει σαλατα 

 

μολις χθες το απογευμα που παραπονιοταν φιλος μου που πηγε σε s3 απο iphone και μη ξεροντας ποιον να κραξει , εκραζε το android.. τι να του πω; να του πω οτι αν δεν ειχε το αθλιο touchwiz δε θα πηγαινε ετσι το κινητο του; τι αξια εχει; 

 

οποτε καλα κανουν και λενε τα apple fanboys, στο android θες 4πυρηνο και 2GB ram και παλι σερνεσαι..  :rolleyes: 

γιατι ετσι ειναι! εδω επιασαν μερικοι γνωστοι μου το s4 και μου λενε οτι τρωει σκαλωματα, αν ειναι ποτε δυνατον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου πιστευω πως αυτο που λες ισχυει αλλα ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας. Και για να μην παρεξηγηθω, κι εγω pure android εχω οποτε δεν εχω λογο να υποστηριξω το "μη pure android". Ωστοσο, επειδη εχω πιασει απειρα androids στα χερια μου, ενα "καλοσυντηρημενο" και "καθαρο" S3/S4/Note/Note 2 παει σφαιρα.

 

Tωρα, αμα ο αλλος τρεχει 3 antivirus ταυτοχρονα (ναι, το εχω δει και αυτο) και ταυτοχρονα εχει εγκαταστησει και 150 εφαρμογες (απο torrent κιολας) που δεν χρησιμοποιει, δεν του φταιει ουτε η samsung ουτε το παραμετροποιημο λειτουργικο αμα lagαρει το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανε kill ολες τις εφαρμογες για να μας δειξει το γνωστο σκαλωμα του dialer/επαφων

 

δε ξερω ποσο καιρο εισαι με το νεξους, αλλα μολις το συνηθισεις θα προσεχεις τις διαφορες 

 

και δε μιλαω γενικα και αοριστα για συσκευες που διαφερουν λογω της rom ή του kernel που εχουν

 

μιλαω για κινητα που τα στηνει η google και κινητα που το λογισμικο τους εχει περασει απο τους υπολοιπους 

 

δυστυχως στη προσπαθεια τους να διαφερουν οι κατασκευαστες τα κανουν θαλασσα και κανενας ποτε των ποτων δεν εχει κυκλοφορησει εξισου γρηγορα firmware με αυτα της google που υποστηριζει λιγες συσκευες και εκμεταλλευται πολυ καλυτερα το διαθεσιμο hw 

 

και σε ο,τι αφορα το gs3 ακομα και εδω μεσα εχουμε διαβασει οτι το 1GB πολλες φορες δεν ειναι αρκετο , πραγμα που δεν εχω συναντησει τοσο εκτενως στο gnex 

 

ακομα και πιο πισω να παμε nexus s /gs1 παλι η samsung καταφερνε να κανει τα 512MB να ειναι  λιγα και αν θυμασαι ειχε επικαλεστει αυτο το λογο για να μη δωσει ics, πραγμα που ειχε κανει η google στο nexus s και το εφτασε μεχρι jelly bean το οποιο ετρεχε και τρεχει  αξιοπρεπεστατα (ειδικα μετα το project butter )

 

το bloatware των κατασκευαστων  δεν ειναι το ιδιο με το vanilla android , πρακτικα προκειται για αλλες εκδοχες του λειτουργικου και οχι απλα ενας διαφορετικος launcher και μερικες επιπλεον εφαρμογες και παρα τις επιπλεον προσθηκες και λειτουργιες, στη πραγματικοτητα ειναι απλα χειροτερες εκδοσεις που μονο στοχο εχουν να κανουν το καθε κατασκευαστη να μην ειναι οπως οι κατασκευαστες pc που εχουν windows (κι εκει δηλαδη γεμιζουν τα μηχανηματα τους με σκουπιδιλα ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, καταλαβαινω τι λες. Σιγουρα ενα pure android sw ειναι πιο ελαφρυ απο ενα sw που του εχουν περασει ενα σωρο extra widgets+services+++. Απλα μου φαινεται περιεργο ενα τετοιο κινητο (s3/s4) out of the box να τρωει κολληματα/laggαρισματα. Δεν θα επιμεινω καθως δεν ημουν κατοχος ποτε αυτων των κινητων, ωστοσο οσα επιασα στα χερια μου, ολα ανταποκρινοντουσαν αμεσα. Τι να πω, ισως ετυχε, ισως να ειμαι και ανιωθος!  :-D

 

Αυτο που μου κανει περισσοτερη εντυπωση ειναι οτι το Neo V που ειχα για 9 μηνες στον στρατο (και ειχε φαει το ξεσκισμα του αιωνα) δεν κολλαγε/λαγκαρε αισθητα. Αμα οντως καταφερε η Samsung να δωσει ενα s3/s4 με OS γεματο bloatware και να κολλαει τοτε πραγματικα τους αξιζουν συγχαρητηρια.

 

Σε μια βδομαδα κλεινει 3 μηνες το nexus και με εχει αφησει απολυτα ικανοποιημενο. 24/7 ανοιχτο και δεν εχει μασησει δευτερολεπτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και εγω δεν μπορεί 1 σελίδα ολόκληρη να μην υπάρχει η λέξη iphone... ctrl & f iphone τανταα έπιασε στη δεύτερη.

Nexus 4 έχω εγώ... απλά μου κάνει εντύπωση πως σκαλώνουν μερικοί με την αποσπώμενη μπαταρία... Άντε να το δεχτώ ότι κάποιος έχει θέμα με το χώρο και θέλει το κινητό του να μεταμορφωθεί σε λάπτοπ... γι' αυτό και χρειάζεται μια sc κάρτα

 

αλλά τη μπαταρία τι σ***τά θέλει να τη βγάλει? Για να πάρει καινούρια όταν του χαλάσει? Αφού το ξέρει ότι θα πάρει άλλο κινητό πριν καν συμβεί αυτό... ή μήπως θέλει να τη βγάζει όταν το έχει μονίμως στο ρεύμα για να δουλέψει από το σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπορεις να αλλαξεις μπαταριες σε μια συσκευη ειναι πολυ σημαντικο, ειδικα την σημερον ημερα που η μπαταριες στα high end κινητα κρατανε μια μερα. Το να εχεις μια δευτερη καβατζα καπου και να τις εναλλασεις δεν ειναι κακο.

 

Εμενα στον στρατο με βολεψε παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπορεις να αλλαξεις μπαταριες σε μια συσκευη ειναι πολυ σημαντικο, ειδικα την σημερον ημερα που η μπαταριες στα high end κινητα κρατανε μια μερα. Το να εχεις μια δευτερη καβατζα καπου και να τις εναλλασεις δεν ειναι κακο.

 

Εμενα στον στρατο με βολεψε παντως...

 

Αν αυτο ειναι το προβλημα, τοτε υπαρχουν εξωτερικες μπαταριες/θηκες για τα κινητα με ενσωματωμενες μπαταριες.

 

Πολλες φορες ειναι πιο πρακτικες αυτες οι εξωτερικες μπαταριες/θηκες απο μια δευτερη μπαταρια, γιατι δεν χρειαζεται να ανοιγοκλεισεις το κινητο σου για να βαλεις την δευτερη μπαταρια κ γενικοτερα ειναι πιο ευχρηστη γιατι δεν κουβαλας κατι ακομα , αλλα ειναι κομματι του κινητου.

Πχ πας για πολυωρο τρεξιμο/ποδηλατο κλπ και εχεις μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας χωρις να χρειαζεσαι να κουβαλας δευτερη μπαταρια στην τσεπη σου(πολυ ενοχλητικο) και χωρις να χανεις την καταγραφη της διαδρομης σου επειδη πρεπει να κανεις ρεσταρτ για να βαλεις την 2η μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχοντας το κινητό αυτό περίπου ένα μήνα οι εντυπώσεις μου είναι η εξής:

 

Τα αρνητικά

01. Η κάμερα δεν και η καλύτερη δυστυχώς.

02. Το ηχειάκι όντως όταν ακουμπάς το κινητό κάτω, λόγο της επίπεδης πλάτης του καλύπτεται με αποτέλεσμα να μην ακούγεται καθόλου.

03. Ένα πρόβλημα επίσης που δεν βλέπω να αναφέρεται είναι ότι το wifi αποσυνδέεται όταν η οθόνη του κινητού σβήνει... με αποτέλεσμα να μην έχεις ενημερώσεις ή να διακόπτεται κάποιο download. Λένε ότι είναι θέμα software και ότι μπορεί να διορθωθεί με την 4.3

 

Τα θετικά

01. Φυσικά χρώματα, ωραίο μαύρο.

02. Απίστευτη απόκριση, δεν κολλάει πουθενά το κινητό.

03. Φυσικά είναι stock με όλες τις αναβαθμίσεις

04. Η μπαταρία του κρατάει λίγο περισσότερο απο του S3  (με απλή χρήση)

 

Το θέμα χωρητικότητας, απλά να πώ ότι τα 8GB είναι έτσι κι έτσι αλλά με τα 16GB κάποιος θα ήταν καλυμμένος μια χαρά.

 

Αυτά απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...