Προς το περιεχόμενο

Distro thoughts... που πάμε και πως πορευόμαστε?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

debian= nuff said, όλοι σχεδόν περάσαμε από εκεί και το θυμόμαστε σαν την πιο όμορφη κοπελιά στο σχολείο που μας ζήλευαν όλοι που την είχαμε εμείς αλλά κάποια στιγμή κουράστηκες από την δίψα για το άγνωστο και την περιπέτεια, είναι όλα τόσο σταθερά και προβλέψιμα που έχεις κουραστεί και η μονοτονία έχει έρθει ήδη. δεν μπορείς να μείνεις για πάντα στο καθωσπρεπισμό

 

fedora= δεν ξέρω/δεν απαντώ, (βασικά ξεκινάει με δυο φάουλ και δεν έχει τύχη, rpm+gnome)

 

σουζι=είναι η πιο όμορφη γκόμενα αλλά ρε γμτ είναι χοντρή και εκτός αυτού μέχρι να της βγάλεις το νυχτικό με το yast έχεις αποκοιμηθεί

 

μπουμπουντου= νταξ κάποια στιγμή που δεν σου καθόταν καμία έκανες και ψυχικά, να λέμε την αλήθεια τώρα. είναι η γκόμενα που σου την πέφτει αλλά δεν βλέπετε. άμα βαριεσαι της κάθεσαι

 

arch = εδώ είμαστε λοιπόν, κοίτα υπάρχει θέμα σοβαρό, δλδ είναι πολύ σοβαρό

η σχέση ξεκινάει με χυλόπιτα δυο τρεις φορές αλλά είναι τόσο θηλυκό που δεν μπορείς να αντισταθείς, σε μαγνητίζει με μια ματιά, λιώνεις και την ονειρεύεσαι διαρκώς οπότε ακόμα και ξεβράκωτος στο αμπέλι πας κατά πάνω της ξέροντας ότι θα φτύσεις αίμα για να σου κάτσει. Είσαι διατεθειμένος όμως να κάνεις τα πάντα για αυτό γιατί ξέρεις ότι είναι ο μόνος τρόπος να την γευτείς

θα κάνεις τα πάντα για να δεις το σέξι δαντελωτά εσώρουχα που ξέρεις ότι φοράει(pacman), για να δεις το υπόλοιπο τατουάζ της πεταλούδας που κρύβετε κάτω από τα σέξι μίνι (makepkg)

όταν έρχεται αυτή η στιγμή και μπεις τελικά σε Χ σου καρφώνεται ένα χαμόγελο από αυτί σε αυτί και δείχνεις την οδοντοστοιχία σου σε όλους και όταν βλέπεις τους άλλους να σε κοιτάνε περίεργα δεν δίνεις σημασία γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν, δεν μπορούνε ούτε καν να φτάσουν κοντά σε αυτό που νιώθεις εκείνη την στιγμή (προσοχή: όσοι αυτή την ιερή στιγμή εκφωνήσουν καμιά μαλακία του στυλ "παρ τα μωρή άρρωστη" στα επόμενα 3 δεύτερα τρώνε το xinit cannot established server connect. xsession closed)

μετά είναι η σχέση και δεν θα μπορούσε να είναι σε καμιά περίπτωση διαφορετική. είναι σχέση απόλυτου πάθους, και σε μια τέτοια σχέση δεν μπορεί να υπάρξει ηρεμία

πάντα υπάρχουν τσακωμοί μου καταλήγουν σε παθιασμένα φιλιά. από μια τέτοια σχέση είσαι καταδικασμένος να την ζήσεις μέχρι τέλους, δεν μπορείς να πας πουθενά αλλού και για καμία άλλη είναι η σκλαβιά σου

 

έρχονται τα του freebsd μην φάω και άκυρο από το editor

 

το freeBSD είναι ίσως το πιο καθαρόαιμο unix με ότι συνεπάγεται αυτό

είναι όπως και το arch μια σχολή για να μην πω πανεπιστήμιο, θα πρέπει να λερώσεις πολύ τα χέρια σου για να συμβιώσετε

καταρχην εχει πολυ πιο σταθερο και πολυ μα πολυ πιο ελεγχομενο κερνελ, το δε conf του κερνελ ειναι μικρο χωρις να ειναι το απολλυτο χαος του linux kernel. πχ

device          bce        # Broadcom BCM5706/BCM5708 Gigabit Ethernet
device          bfe        # Broadcom BCM440x 10/100 Ethernet
device          bge        # Broadcom BCM570xx Gigabit Ethernet
device          dc         # DEC/Intel 21143 and various workalikes
device          fxp        # Intel EtherExpress PRO/100B (82557, 82558)
device          lge        # Level 1 LXT1001 gigabit ethernet
device          msk        # Marvell/SysKonnect Yukon II Gigabit Ethernet
device          nge        # NatSemi DP83820 gigabit ethernet
device          nve        # nVidia nForce MCP on-board Ethernet Networking
device          pcn        # AMD Am79C97x PCI 10/100 (precedence over 'lnc')
device          re         # RealTek 8139C+/8169/8169S/8110S
device          rl         # RealTek 8129/8139
device          sf         # Adaptec AIC-6915 (“Starfire”)
device          sis        # Silicon Integrated Systems SiS 900/SiS 7016
device          sk         # SysKonnect SK-984x & SK-982x gigabit Ethernet
device          ste        # Sundance ST201 (D-Link DFE-550TX)
device          stge       # Sundance/Tamarack TC9021 gigabit Ethernet
device          ti         # Alteon Networks Tigon I/II gigabit Ethernet
device          tl         # Texas Instruments ThunderLAN
device          tx         # SMC EtherPower II (83c170 “EPIC”)
device          vge        # VIA VT612x gigabit ethernet
device          vr         # VIA Rhine, Rhine II
device          wb         # Winbond W89C840F
device          xl         # 3Com 3c90x (“Boomerang”, “Cyclone”)
βάζεις κάγκελο σε όλα εκτός από το δικό σου device και τέλος, ούτε make config, ούτε ατελείωτα man pages

κάνεις compile και έχεις το kernel έτοιμο για το σύστημά σου

είναι πολύ πιο κλειστός απο το linux kernel και ο κύκλος αλλαγής του δεν σε ενοχλεί καθόλου, συνεχίζεις με τον ίδιο για όσο διάστημα θες, δεν θα γκρινιάξει ποτέ

http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/kernelconfig-config.html

 

μετα το επόμενο πολύ σημαντικό είναι το native του καλύτερου filesystem σήμερα, και ο λόγος για το zfs

δεν είναι απλά ένα filesystem, είναι πολλά παραπάνω και με δυο εντολές λύνει τα χέρια σε sysadmin

εδώ αναλυτικά ένα καταπληκτικό blog

http://pthree.org/2012/04/17/install-zfs-on-debian-gnulinux/

και εδω

http://www.funtoo.org/wiki/ZFS_Install_Guide

http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/filesystems-zfs.html

μετα ειναι ο package manager

ο νέος package manager (pkg) είναι πολύ μα πολύ κοντά με τον pacman

εκεί όμως που το freebsd παίρνει τα σώβρακα σε όλα τα distro είναι το ports

είναι ο package manager για να κάνεις compile from source (ναι σωστά κατάλαβες κάτι σαν το gentoo portage η το δικό μας abs)

αλλά έχει μια τεράστια διαφορά, όταν κάνεις compile κάποιο πακέτα σε ρωτάει on the fly τι option θες να ενεργοποιήσεις στο πακέτο, θα πάρει μόνο του και όλα τα deps και όταν βρει ότι για κάποια επιλογή που έκανες στα deps option θέλει και άλλο deps θα τραβήξει και αυτό

σε περίπτωση που κάνεις λάθος επιλογή στα option(conflict) θα στο πει και θα στο φέρει πάλι πίσω να ξανά κάνει compile με σωστές επιλογές

γενικά το ports τα σπάει απλά

μετά είναι η σταθερότητα του, πραγματικά παρόλο που έχει τα τελευταία πακέτα είναι βράχος

το wiki & handbook είναι αλλά δυο + και είναι ίσως καλύτερα και από του arch(που πλέον είναι outdated σε πολλά σημεία)

community πολύ καλό αν και τους κατηγορούν ότι είναι λίγο elit, δεν ισχύει. και στο arch forum άμα ρωτάς μπούρδες σοθ την πέφτουν, έτσι και εδώ εάν δεν έχεις μια εξοικείωση με την κονσόλα σου κακοφαίνετα

στην πραγματικότητα το foroum τους είναι θησαυρός

άλλα γμτ σημεία είναι ο τρόπος του συστήματος, το σύστημα είναι όλο κάτω από /usr

ότι βάλει ο χρήστης είναι κάτω από ένα directory και το σύστημα είναι κάτω από άλλο directory

bsdinit = nuff said, τα σπάει, kiss και απόλυτος έλεγχος

rc.conf

boot.conf

νταξ δεν γράφω άλλα κουράστηκα, ρώτα και θα πω

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσκυνώ!

Αφενός για το εκπληκτικό στυλ γραφής, απόλυτα διασκεδαστικό, εύκολο στο διάβασμα και χωρίς να χάνει την ουσία από ότι φαίνεται.

Αφετέρου γιατί "you know your distros".

 

Οπότε, φαίνεται ότι μετά το Arch ο δρόμος είναι μονόδρομος, και μάλλον χαλικόδρομος στην αρχή... Μπαίνει στη μακρύα λίστα των to-do και ποιος ξέρει, αν την παλέψω ίσως να βρει το δρόμο του σε κανένα μηχάνημα. Δημιουργεί ΜΟΝΟ ένα ερώτημα: τι μέλλον έχει? Όσο το στηρίζει το berkley είμαστα καλά θα μου πεις, που σημαίνει για πάντα :)

 

υγ: το insomnia έχει post of the month? Να σε βάλουμε υποψήφιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mandos

 

βασικα δουλευω με λαπτοπ και επειδη εχω την intel hd 4000 , καμμια διανομη..προφανως ειναι θεμα οδηγων της ιντελ...δεν επαιζε σωστα..σε θεμα γραφικων..υπηρχε ενα ανεπαισθητο τρεμοπαιγμα...που μετα απο μια μερα μπροστα στο λαπτοπ σου ποναγε το κεφαλι...

την ειχα σκεφτει παντως την περιπτωση να βαλω σουσιε...

 

@martinoff

 

απο πακετα πως παει? και μετα πως παει απο οδηγους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο πακέτα έχει ότι κυκλοφορεί, τα πάντα και απο linux ανεξαρτήτου διανομής βάζεις σχεδόν τα πάντα

 

για όσους θέλουν να παίξουν το deltahacker έχει iso xfce από vbox και μερικά καλά άρθρα για τα πρώτα βήματα

συμβουλή για όσους το τολμήσουν να χρησιμοποιήσουν αποκλειστικά και μόνο το pkg και όχι το παλιό package manager (pkgng)

για το ports να μάθετε το portsmaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα δω οταν θα περασουμε σε wayland... :P

 

Άσχετο με το θέμα, αλλά αλήθεια τι θα γίνουν οι WM πχ. Openbox όταν πάμε σε Wayland? Θα είναι το τέλος τους?

Θεωρώ δύσκολο το porting τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα, αλλά αλήθεια τι θα γίνουν οι WM πχ. Openbox όταν πάμε σε Wayland? Θα είναι το τέλος τους?

Θεωρώ δύσκολο το porting τους.

 

γμσε τα ειναι ενα θεμα αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff

 

το pc-bsd μετραει καθολου?

δεν έχω ιδέα αλλά ακούω τα χειρότερα

βασικά είναι δυο οι επιλογές από τι έχω καταλάβει το τελευταίο χρόνο που ρίχνω καμιά κλεφτή ματιά στα forum τους

desktop/server -> freeBSD

δίκτυα/ασφάλεια -> netBSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα να συγχαρώ τον mando που εξέφρασε τους προβληματισμούς πολλών χρηστών του linux. Εγώ αν και σχετικά καινούριος και χωρίς να έχω εμβαθύνει, πολλές φορές σκέφτηκα κάποια από τα ερωτήματα/σκέψεις που έβαλε ο mandos. 

 

Από εκεί και πέρα. Νομίζω ότι η περιγραφή του martinoff καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών. Έχω χρησιμοποιήσει ουσιαστικά μόνο το Arch και το Kubuntu και δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη γνώμη για τις άλλες διανομές, αλλά ένα Arch LTS θα ήταν ιδανικό. Έχω περάσει βέβαια και από Suse και από Debian αλλά τότε δεν ήξερα τπτ και απλά δοκίμαζα.

 

@martinoff Ήδη κατεβάζω το FreeBSD, μπήκαν τα απαραίτητα bookmarks στον φάκελο FreeBSD και γενικά μας έβαλες φωτιές. Θα το δοκιμάσω μάλλον αύριο στο vbox να δω πως είναι, αν και υποπτεύομαι ότι θα φάω τα μούτρα μου. Γενικά με την μικρή εμπειρία που έχω και το ότι δεν γνωρίζω και πολλά ακόμα θα είναι τροχοπέδη αλλά πιστεύω να τα καταφέρω. Θα πάω με τον δύσκολο τρόπο και θα εγκαταστήσω openbox όπως έχω και στο Arch. Βρήκα και έναν οδηγό στα forums του FreeBSD.

 

@tritonas Κάνε και εσύ εγκατάσταση και ετοίμαζε port για το STAR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...