Προς το περιεχόμενο

Distro thoughts... που πάμε και πως πορευόμαστε?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@mandos

 

Εγω ειδα μια λιστα που παρεθεσε με διανομες λινουξ...λινουξ = ιδιωτικη χρηση .Οχι πως δεν μπαινουν σε σερβερς...αλλα ο,τι σερβερ εχω δει στην ζωη μου σοβαρο που δεν ετρεχε παραθυρα ετρεχε....unix...οχι διανομη λινουξ.

 

@nullscan

 

με τι ασχολουνται ? Ισως εχω μεινει πισω σε τετοια θεματα...ακομα σκεφτομαι hpux . irix , aix ,sunos ,openvms  κλπ οταν σκεφτομαι σερβερς...(μιλαω για unix servers , γιατι προφανως θαναι και σερβερς που τρεχουν παραθυρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths ξαναδιάβασε το πρώτο post λοιπόν, εγώ το έγραψα και αν δεις έχει 8 αναφορές σε servers :)

 

 

To οτι εχεις κανει αναφορες σε σερβερς δεν παει να πει οτι οι διανομες που αναφερεις ειναι σερβερ διανομες :)

 

Μονο RHEL/CentOS και *bsd ειναι πιο server-oriented διανομες.

 

Ξαναλεω το λινουξ δεν ξεκινησε για να αντικαταστησει τις σερβερ διανομες (βλεπε προηγουμενο ποστ μου) αλλα για να μπει στο κοιμματι της πιτας που λεγεται Personal Computer που κουβαλουσε κσπως πιο "εξωτικο" hardware.Γιατι ολα τα παραπανω unix που ανεφερα ηταν καποιων εταιριων και ηταν κομενα και ραμενα για τους σερβερς τους.

 

Τωρα οπως λεει ο nullscan παιζουν παντου λινουξακια..που ειναι αν το καλοσκεφτεις ειναι και η λογικη εξελιξη....αλλα παραυτα το αρχικο target group του λινουξ ηταν τα PC και αν και εχουν γινει οπως ολοι ξερουμε απιστευτα αλματα στην εξελιξη των διανομων...εχουν ακομα πολυ δρομο να κανουν.....εξ'ου και οι προβληματισμοι σου :)

 

Και για του λογου του αληθες.. παραθετω απο το http://en.wikipedia.org/wiki/Linux

 

"Linux was originally developed as a free operating system for Intel x86-based personal computers"

 

Προφανως και στην συνεχεια υποστηριξε και λοιπες πλατφορμες και αρχιτεκτονικες...

 

Και καταληγουμε στο να τραβαει πελατεια  στην λινουξ μερια το ubuntu που το βριζουμε τοσο πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ το πρώτο post για επιμένεις χωρίς να έχεις, ακόμα, καταλάβει ότι η συζητήση δεν αφορά συγκεκριμένες διανομές. Αφορά συζήτηση για το που πάμε και τι διανομές ίσως αξίζει να προσέξει κάποιος.

 

Έχεις γεμίσει το thread με off-topic για το BSD, μετά συνεχίζεις με την εμπειρία σου για *nix (καλή είναι, αλλά δεν είναι το θέμα μας) και στο τέλος φαίνεται ότι δεν έχεις καταλάβει τι συζητάμε, ή τι προσπαθούμε να συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ το πρώτο post για επιμένεις χωρίς να έχεις, ακόμα, καταλάβει ότι η συζητήση δεν αφορά συγκεκριμένες διανομές. Αφορά συζήτηση για το που πάμε και τι διανομές ίσως αξίζει να προσέξει κάποιος.

 

Έχεις γεμίσει το thread με off-topic για το BSD, μετά συνεχίζεις με την εμπειρία σου για *nix (καλή είναι, αλλά δεν είναι το θέμα μας) και στο τέλος φαίνεται ότι δεν έχεις καταλάβει τι συζητάμε, ή τι προσπαθούμε να συζητήσουμε.

 

Εχεις καταλαβει οτι αντιφασκεις?εχεις καταλαβει οτι στο 1ο ποστ σου εχεις κανει εκτενη αναφορα σε συγκεκριμενες διανομες?Ετσι ξεκινησε και το offtopic για το bsd..και δεν συμμετειχα σε αυτο μονο εγω...ουτε καν το αρχισα.

 

Απο κει και περα εισαι ο TS , οποτε...ο,τι πεις :)

 

ΥΓ : οσο για την εμπειρια μου ή μη με τον κοσμο του unix δεν την αναφερω για να δειξω αν ειμαι γαμαω ή οχι (κατα την αποψη μου δεν ειμαι , μιας και δεν εχω παρακολουθησει πολλες εξελιξεις σε διαφορους τομεις...) αλλα γιατι ο μαρτινωφ σπαστηκε με τις παραλογες απαιτησεις μου απο το freebsd και μου λεγε οτι ειμαι φανμποι του μπιλ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι ο τίτλος του νήματος (...που πάμε και πως πορευόμαστε) τα λέει όλα ρε παιδιά. Το αν κάποια ή όλα τα BSD είναι καλά ή εύκολα εγκαθίστανται ή οτιδήποτε σχετικό, δεν έχει και καμιά σημασία. Μπράβο τους αν τα καταφέρνουν καλά στο χώρο των σέρβερ (όπου και ανήκουν) και τέλος.

 

Το θέμα (όσο κατάλαβα τουλάχιστο) είμαστε εμείς οι έρμοι οι end users που βάλαμε Linux γιατί δεν θέλαμε να είμαστε δέσμιοι της κάθε εταιρίας (και όχι μόνο της Microsoft), και έχουμε ουσιαστικά γίνει δέσμιοι της κάθε ομάδας developers οι οποίοι δεν μπορούν ούτε για τα στοιχειώδη να συνεννοηθούν μεταξύ τους. 

 

Γιατί εντάξει, evil empire η Microsoft και τα ρέστα, αλλά όταν βγάζουν μια έκδοση (καλή, κακή αδιάφορο) αυτό που ξέρεις σαν χρήστης είναι οτι αυτό είναι το "κουστούμι" για τα επόμενα Χ χρόνια (3-4 σίγουρα).

 

Στον πιγκουίνο μόλις καταφέρεις να βάλεις το μπατζάκι από το παντελόνι (που απ' την αρχή καμιά φορά είναι στενό και μπαίνει δύσκολα), έρχεται κάποιος (που συχνά ούτε καν συστήνεται) κόβει ένα κομμάτι από το άλλο μπατζάκι και μένεις εσύ να κρατάς ...οτι έχεις ευχαρίστηση, στο χέρι.

 

Και όταν του(ς) λες "ρε παιδιά, εγώ πως θα βγώ το βράδυ έξω ; το κουστούμι για αυτό το πήρα !!!" σου αμολάνε και ένα ξεγυρισμένο λόγο περί ελευθερίας του ..ντυσίματος και ότι πλέον έχεις επιλογή να βάλεις ότι θέλεις.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Από την άλλη έχουμε το wayland που και αυτό δεν το έχουν πάρει ζεστά ακομά. 

 

Ποιος δεν το εχει παρει ζεστα ?

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM5MTY

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTMzMTA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε σε αυτά είναι καλύτερο το bsd αλλά έχει και αυτό τα χούγια του εννοείτε (έπρεπε να φτάσουν στην έκδοση 9 για να υποστηρίξουν utf :lol: )

ο linus πρέπει να πάρει μέτρα εδώ και τώρα από την άλλη γιατί το λέει και ο ίδιος ότι ο κερνελ είναι πλέον bloated

 

καλώς τον nullscan :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς είναι και το θέμα. Σε θέματα ΔΙΑΝΟΜΩΝ, ο Λίνος δεν έχει λόγο. Εκεί που ΕΧΕΙ λόγο (δλδ στον πυρήνα) το πράμα περπατάει. Κουτσά ; στραβά ; το δέχομαι. Αλλά πάει μπροστά. Στα των διανομών όμως το πράμα ΔΕΝ περπατάει.

 

Επίσης, προσωπικά ΔΕΝ τρώω τη φόλα περί της (όντως τεράστιας) επιτυχίας της Red Hat. Η RH είναι ουσιαστικά μονοπώλιο στο χώρο των σέρβερς. Όποιος έχει πραγματική ανάγκη από ΣΟΒΑΡΗ υποστήριξη και όχι τάχα μου δήθεν και εντάξει μωρέ κάτσε να πάρω τηλέφωνο το ξαδερφάκι μου, άλλη λύση δεν έχει. Πάλι καλά που τουλάχιστο κάτι κάνουνε στο θέμα με τη Fedora και έστω κάποιος λίγος κώδικας γυρνάει και σε μας.

 

Αυτό που είπες για bloated πυρήνα το ακούω ίσως και πάνω από 10 χρόνια. Όσο είναι ο Λίνος, ο πυρήνας έτσι θα είναι και σε όποιον αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου φιλοτιμηθηκε και αλλαξε βερσιον σε 3.χ μετα απο 20 χρονια περιπου ....τελος οι καινοτομιες για τον κερνελ για αυτον τον αιωνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα. Τα τελευταία 7-8 χρόνια, στο πισι του σπιτιού τρέχει μόνο Debian. Τίποτα άλλο. Έχω έναν εξωτερικό σκληρό 2 ΤΒ που έχω τις ταινίες μου,τα τραγούδια μου, όλα μου τα αρχεία φορμαρισμένο σε ext4, αισθάνομαι ότι ποτέ δε θα ξαναχρειαστώ τίποτα σε NTFS. Η γυναίκα και τα παιδιά μου δέν έχουν αναρωτηθεί ποτέ τί λειτουργικό τρέχει ο υπολογιστής. Απλά τον χρησιμοποιούν. Πρόσφατα αγόρασα έναν εκτυπωτή. Συγκεκριμένα έναν hp 1050. Τον άνοιξα, τον σύνδεσα, πατάω το κουμπί και σε ένα λεπτο εμφανίστηκε ένα μήνυμα, printer added. Αυτό ήταν. Απλώς εκτύπωσα. Τώρα όσον αφορά το Debian. Θεωρώ πως είναι ένα project που πάει πολύ πέρα απο το να προσφέρει ένα λειτουργικό σύστημα σε έναν απλό καθημερινό χρήστη όπως εγώ. Πιστεύω πως απώτερο στόχο έχει να ενοποιήσει κάθε υπολογιστική μηχανή που υπάρχει σε μία κοινή πλατφόρμα και αυτό απο μόνο του για μένα είναι μεγαλειώδες, άσχετα αν στο τέλος τα καταφέρει ή όχι. Επίσης λόγω κοινωνικού συμβολαίου, μου δίνει μια αίσθηση διαχρονικότητας. Πιστεύω ότι και μετά απο 3500 χρόνια ο πλανήτης Γή μπορεί να μήν υπάρχει, αλλα το debian progect θα είναι εκεί.
Δύο ακόμα βασικοί λόγοι που δέν το αλλάζω με τίποτα είναι ότι τα όποια bugs διορθώνονται ταχύτατα και στα repos του υπάρχει όλο το λογισμικό της Γής
Για το φίλο που είπε ότι δυσκολεύεται να βρεί το iso, μέτρησα 4 κλίκ απο την είσοδο στο σάιτ, μέχρι να αρχίσει το download. Για την ιστορία στο σάιτ του Arch έκανα 3 κλίκ αλλα αυτό το ένα κλίκ παραπάνω νομίζω ότι δικαιολογείται απόλυτα απο τη διαφορά μεγέθους των δύο project. Ευχαρισώ για την υπομονή σας! Ελπίζω να μή σας κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι λίγο σκληρή. Στο opensource (στις διανομές που χρησιμοποιούμε) δεν υπάρχει τεχνική υποστήριξη που κάποιος πληρώνεται για να ασχοληθεί με το πρόβλημά μας.

Ακόμα και εκεί που πληρώνονται δεν νομίζω να περάσουν πάνω από 1-2 ώρες με το πρόβλημά σου.

Ο καθένας για την πάρτη του, τα bug reports τα κοιτάει όποιος θέλει όταν θέλει και άμα του τη βαρέσει ασχολείται μαζί τους.

Πολλές φορές μερικοί (devs) δεν απαντάνε καθόλου σε ερωτήσεις. Λες και υπάρχει κάποιος κρυφός κώδικας σιγής για την αντιμετώπιση προβλημάτων. Ίσως να «μεταφέρουν» την πολιτική των εταιρειών που εργάζονται.

 

Βγάζω το συμπέρασμα ότι έχει δίκιο ο Λίνος :

Και ακριβώς με αυτόν τον τρόπο θα έπρεπε να λειτουργεί: ο κόσμος θα πρέπει να χρησιμοποιεί το Linux για το δικό του λόγο, εγωιστικά. Διότι ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους για να κάνει τις τροποποιήσεις του, και όλοι είναι ευτυχισμένοι να δουλεύουν μαζί

http://www.mageia-gr.org/forum/viewtopic.php?f=14&t=104

 

Υπάρχουν βέβαια και devs που τους αρέσει να κάνουν ευκολότερη τη ζωή των χρηστών και αντιμετωπίζουν διαφορετικά τα προβλήματά τους.

Πάντως ένας προγραμματιστής αν έχει τσίπα θα πρέπει να παίρνει υπεύθυνα τα προβλήματα που παρουσιάζονται και να προσπαθεί να βοηθήσει.

Διαφορετικά τι opensource και κουραφέξαλα, να το βράσω.

 

Πιστεύω ότι η ποικιλία των διανομών οφείλεται επίσης στο ότι ένας προσπαθεί να προσφέρει κάτι, οι άλλοι τον γράφουν κανονικά και λέει έτσι είσαστε; θα πάω να το κάνω μόνος μου... και ούτω καθεξής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...