Προς το περιεχόμενο

Distro thoughts... που πάμε και πως πορευόμαστε?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλος μπελάς το sytemd ,πάλι καλά το debian δε το έχει απο default.

Νομίζω μπορούμε να ζήσουμε με καθυστέρηση στο φόρτωμα κάποιων υπηρεσιων και αν κάποιος θέλει να κάνει 'οικονομία' στα services μπορεί να ξεκινάει όποτε θέλει αυτός τις υπηρεσίες του.

στο rc.conf μπορούσες πολύ απλά όσα service ήθελες να φορτώσουν στο παρασκήνιο να βάλεις μπροστά τους @

πχ @cupsd @ntpd και δεν σε καθυστερούσαν στο boot time

το systemd πραγματικά είναι ότι πιο ηλίθιο έχω αναγκαστεί να χρησιμοποιήσω με arch

το κέρδος μερικών δευτερόλεπτων σε boot time πραγματικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο, το καναμε στην αρχη για να παίξουμε λίγο, σπάσαμε λίγο πλάκα με χρόνους απίστευτους και μετά τι; δώσε μου πίσω το init να το καταλάβω γιατί με εντολές έκθεση και ακατανόητα ονόματα έχω μια δυσκολία

τπ δεν ξέρω ποιος dev τους τράβηξε από την μύτη αλλά ελπίζω κάποια μέρα να μας βγει σε καλό το systemd γιατί προς το παρόν δεν το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η redhat το τράβηξε, ποιος άλλος? Ετοιμάζει το έδαφος για το RHEL.

 

Δεν ξέρω γιατί θέλουν το systemd, αλλά δικός τους ο developer δικιές τους και δύο distro (fedora, rhel) οπότε κάνουν το παιχνίδι τους.

 

Το @ στα services ήταν πολύ ωραία τακτική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς , αλλά γύρισα σε ένα απλοποιημενο arch λέγε με chakra με απολαυστικό kde και μόνον βέβαια. Τσακ μπαμ πλέον η εγκατάσταση χωρίς τα παλιά κολλήματα και με το πλεονέκτημα του pacman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ας πω και εγώ την γνώμη μου.... Έχω ubuntu και από ότι φαίνεται θα μείνω για καιρό. Το ξέρω δεν είναι το πιο ελαφρύ και η cannonical έχει τον πρώτο αντί η κοινότητα ΑΛΛΑ μου αρέσει το unity, υπάρχει μεγάλο κοινότητα από πίσω και μεγάλο πλήθως εφαρμογών.

 

Δυστυχώς η ελευθερία στο linux προκαλεί και προβλήματα. Π.χ. Υπάρχει ubuntu,linux mint,deepin linux, pear os και άλλα τόσα που το μόνο που κάνουν είναι να μπερδεύουν τον χρήστη αλλά και να σπαταλάται το εργατικό δυναμικό. Είναι ευχή και κατάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η ελευθερία στο linux προκαλεί και προβλήματα. Π.χ. Υπάρχει ubuntu,linux mint,deepin linux, pear os και άλλα τόσα που το μόνο που κάνουν είναι να μπερδεύουν τον χρήστη αλλά και να σπαταλάται το εργατικό δυναμικό. Είναι ευχή και κατάρα.

Για καποιον που θα ξεκινησει σωστα-διαβαζοντας 5 πραματα, δεν ειναι προβλημα, μιας και οι σοβαρες-μαμαδες διανομες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου.

 

Παντως ναι, κυκλοφορει πολυ σκουπιδαριο δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

open-source babe :)

 

εκτός από τα project που κράτησαν in-house τα πάντα και ξεχώρισαν από νωρίς (λέγε με drupal, wordpress, apache) όλα όσα άρχισαν να γίνονται clones μοίρασαν τους developers.

 

Στο linux το πρόβλημα είναι ακόμα πιο σοβαρό, και σπάνια βλέπεις κινήσεις όπως των lxde+razorqt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτόν το λόγο πιστεύω πως η cannonical καλά κάνει που έχει τον πρώτο λόγο έναντι του community.... δεν ξέρω γιατί αλλά σιγά σιγά όλοι αποφασίζουν να φτιάξουν διανομή... εάν δεν κάνω λάθος το chakra παλαιά ήταν ένα αποθετήριο ή κάτι τέτοιο του arch και τώρα έγινε διανομή. Κατά την γνώμη μου οι διανομές που υπάρχουν(για desktop) είναι : opensuse,fedora,ubuntu τώρα για arch δεν έχω δοκιμάσει ποτέ γιατί είναι πιο δύσκολο αλλά από ότι διαβάζω και αυτό είναι πολύ καλό εάν το ψάξεις βέβαια... Τώρα ότι άλλο βγαίνει βγαίνει μόνο και μόνο για να ικανοποιηθούν οι προσδοκίες του εκάστοτε προγραματηστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος με τα πολλά de και τη σπατάλη πόρων έγινε τότε που παρεξηγήθηκε η άδεια της qt και πέσανε με τα μούτρα να βγάλουν το gnome. Τώρα μετά από 10 χρόνια χαμένου χρόνου επανενώνουν τις δυνάμεις. Αντε ας ακολουθήσουν το παράδειγμά τους και άλλοι.

 

Κάποιες φορές μερικοί βασικοί προγραμματιστές μερικών διανομών μου δίνουν την εντύπωση ότι για τις βασικές τους εργασίες έχουν πχ apple και παίζουν με το Linux.

Ελα όμως που εγώ το έχω σαν κύριο και μοναδικό σύστημα, και πράγματα που δεν δουλεύουν ή μισοδουλεύουν ή  διότι ο καθένας παίζει δεξιά και αριστερά τα πληρώνω στην καθημερινή μου ζωή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέστε μέσα στο που πάνε οι διανομές το chrome os της google που είναι βασισμένο σε gentoo(πριν λίγο καιρό ήταν σε ubuntu) και πριν λίγες μέρες κάποιος παρατήρησε το πρώτο offline πρόγραμμα που ερχόταν διαθέσιμο και πακεταρισμένο για το λειτουργικό.

Αν μπει και επίσημα ένας package manager στο chrome os θα έχουμε και επίσημα μια διανομή linux της Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάτι που συμβαίνει όλο και περισσότερο (πια) αλλά ελάχιστοι έχουν το θάρρος να το κοιτάξουν κατάματα. Λέγεται "I quit using linux because..."

 

Εδώ πχ ο Denis Koryavov (ο οποίος ήταν ο former GUI Development lead για το ROSA Laboratory) γράφει όμορφα και ωραία ότι άφησε το Linux, πήγε σε MacOS και (ώ του θαύματος...) Everything just works

 

Φυσικά και εντελώς αυτονόητα τρώει το bashing της αρκούδας από τους πρώην συνοπαδούς του. 

 

Quote  : "...but considering that Denis was in a decision-making position at ROSA Labs, why was ROSA Desktop not able to rival those proprietary operating systems while he was in charge?..."

 

Και τι να έκανε δλδ ο (κάθε) Denis ; να έπαιρνε τηλέφωνο τους developers που (δεν) εξελίσσουν (πια) το Α ή Β κομμάτι ή που το βγάζουν όταν και όποτε μπορούν ; να παρακαλούσε πχ τους Gnome-άδες να ξαναξεκινήσουν το Gnome2 μπας και βρούμε ένα σημείο ισορροπίας στα DE ;

 

Τέσπα τα εχουμε ήδη πει σε αυτό το τόπικ. Αυτό που με εκπλήσσει πάντα είναι το (απελπιστικά) χαμηλό επίπεδο της επιχειρηματολογίας, όπως αυτό που έκανα quote. Και νομίζουν κιόλας ότι σου έκαναν τη μάπα κρέας. 

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...