Προς το περιεχόμενο

Distro thoughts... που πάμε και πως πορευόμαστε?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καποτε ειχα παει σε μια πελατισσα , κατηγορια "απλη χρηστης" και ειχε ενα mac και μερικα πισι με windows...καποια στιγμη οταν σταματησα να την φαντασιωνομαι γυμνη...την ρωτησα την εμπειρια της με τα μηχανηματα της

 

η απαντηση της ηταν ενδεικτικη... "στο mac..απλα ολα δουλευουν..παντα...και τιποτα δεν χαλαει.Με τα πισι ολο και κατι θα γαμηθει"

 

Κοινως αν φτασει το λινουξ (γενικα?καποιες διανομες?) στο επιπεδο λειτουργικοτητας ενος mac (χωρις την μαλακισμενη φιλοσοφια απο πισω..που ισως εδω που το σκεφτομαι να ειναι και αυτη που παιζει ρολο στην σωστη λειτουργια του μηχανηματος....)..τοτε θα χει κερδισει το παιχνιδι εναντι των windows...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά σωστό αυτό με τα mac(δεν έχω δοκιμάσει ποτέ απλώς από ότι διαβάζω) αλλά για να είμαστε δίκαιοι θα πρέπει να συγκρίνουμε ένα pc με προεγκατεστημένο linux και ένα mac. Πχ ένα system76 και ένα mac... τότε θα μπορούμε να πούμε πραγματικά τη συμβαίνει. ΦΥΣΙΚΑ τον χρήστη δεν τον νοιάζει αυτό.... απλώς θέλει να δουλεύουν όλα από την πρώτη στιγμή.... Οπότε ας ελπίσουμε να κάνει τπτ η cannonical... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει γϊνει πιο εντατική η εργασία μου, δεν εχω χρόνο και ενέργεια για σκαλϊσματα. Πήρα μια ταμπλετα ανδροιντ και όλα εϊναι μια χαρά μπορώ να πω. Στον λιγο ελεύθερο χρόνο μου απλά χαλαρωνω.

 

Αν δεν καταλαβουν νωρις (ήδη είναι αργά) οι βασικοϊ συντελεστές των διανομων το τι συμβαϊνει βλέπω να μένουν μόνοι τους.

Ακόμα δεν μπορω να πιστέψω πώς δεχτηκαν να συνεργαστουν το lxde με το qt-razor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη δουλεια παντως που εχω macbook πολλες φορες ημουν ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο με αρκετα κολληματα που ετρωγε

και ειναι και αππ τα καινουρια με i7 και τετοια

 

 

ουτε στο pc ουτε στο laptop που ειναι και πενταετιας με debian δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Η λογική μου λοιπόν μου λέει ότι δεν μου αρέσει εκεί που πάει το Ubuntu. Μου το έλεγε και το 2004 αλλά ο κόσμος είχε άλλη άποψη. Βάζω και όλα τα Ubuntu based στο ίδιο καζάνι.
  • Το Debian είναι σοβαρός παίχτης, αλλά έχει κάποιες ηλιθιότητες που με εκνευρίζουν. Δεν μπορώ να πω ότι βγάζει ιδιαίτερο νόημα ο τρόπος που σκέπτονται σε κάποια θέματα (που είναι το ένα και μοναδικό installer iso που χρειάζεται το 98% του πλυθισμού? γιατί το wiki σας είναι gtp?). Μου αρέσει όμως που δεν τρέξανε να βάλουν το systemd, λες και τα initscripts είχαν τίποτα. Μου αρέσει που ξέρω (θεωρητικά) ότι για να σπάσω ένα debian-box πρέπει να θέλω. Μου αρέσει που αν το βάλω σε server δεν θα τρέμει η ψύχη μου, πολύ...
  • To Fedora τώρα, έχει μια fortune500 company από πίσω, αλλά παίζει το ρόλο του καλύτερα από το ζεύγος Canonical/Ubuntu. Μπορεί να έχει παντρευτεί το Gnome3 αλλά έχω πίστη στους Gnome developers, θα τα καταφέρουν κααάποια στιγμή (θα ζούμε άραγε?). Χώρια που το desktop δεν έχει σημασία και εδώ δεν ψάχνουμε το desktop αλλά το backend. Κάτι που ο περισσότερος κόσμος δείχνει να αμελεί όταν αφορά τους newcome. Μπορεί να έχει και RPM πακέτα, αλλά στην τελική πόσο μπορεί να με επηρεάζει αυτό? Μετράει ότι έχει πολλά κοινά με το RHEL/CentOS, κάτι που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις μια κοινή λογικά για desktop και server, αν θες. Το yum δεν το θεωρώ κακό σε επίπεδο usability, αλλά δεν έχω ιδέα τι κάνει από πίσω και τι γίνεται με τα dependencies.
  • Arch... ο δρόμος προς την νιρβάνα, και τα ναρκωτικά :)

    Κακά τα ψέμματα, το λατρεύω το άτιμο. Το λάτρεψα το 2005 όταν ακόμα ήταν μωρό. Η λογική του μου ταιριάζει ταίριαζε... Θεωρώ τον pacman εύκολο, και λειτουργικό. Θεωρώ το config του επί εποχές rc.conf αξεπέραστο. Μου άρεσε και το bsd-style-init, δεν ήταν ότι πιο γρήγορο αλλά στην τελική ποιος νοιάζεται? Εγώ νοιαζόμουν, αλλά εν τέλη κατάλαβα ότι δεν έχει διαφορά. Αν bootάρω θα σβήσει μετά από ώρες το pc, ή αν μιλάμε για server θα σβήσει μετά από μήνες. Χώρια που τώρα ποια δεν προλαβαίνω να κατουρήσω και το boot έχει γίνει....

    Τα προβλήματα μου με το arch όμως δεν σταματούν εκεί. Βλέπω ότι αυτή η μόνο desktop, μόνο bleeding λογική που έχει τρομάζει κάποιους devs και κάποιους sysadmins να ασχοληθούν μαζί του, και όχι άδικα. Προσωπικά όμως θα μου αρέσε ένα server-os με τα θετικά του Arch (όχι τόσο bleeding, αλλά pacman και λογική).

    Επίσης αρχίζω να πιστεύω ότι το παρακάνουμε KISS και δεν ξέρω αν αξίζει τόοοοσο πολύ (και κερασάκι systemd για να το αναιρέσει εντελώς όλο το kiss). Χάσαμε και τον installer, που είναι big deal όσο και αν το καινούριο installation είναι απλό.

    Μοιάζει να είναι σε μεταβατικό στάδιο το arch προς κάτι καλό, αλλά τρέχει τόσο γρήγορα η εξέλιξη γύρω του που δεν βλέπω να σταθεροποιείται κάπου.

 

Ολα σε 1 ισως? :P

(και το πως δουλευει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου για το θέμα "που πάνε οι διανομές Linux".

 

Έχει καταντήσει κουραστικό το Linux... κάθε τρεις και λίγο εμφανίζεται και μία διανομή.

Αν είχαν μαζευτεί όλοι αυτοί οι προγραμματιστές και δούλευαν σε κάτι κοινό, τώρα θα τρέχαμε Linux και στην καφετιέρα.

 

Η πραγματική χαρά του Open-source ξεκίνησε στην κονσόλα. Είτε Unix είτε Linux είτε BSD, στην κονσόλα κάνεις τα πάντα. Η ανάλυση 80x25 σε καλύπτει για να ξεκινησεις και να εξυπηρετήσεις ένα σωρό υπηρεσίες. Και websurfing κάναμε με textmode browser και mail διαβάζαμε και κείμενα γράφαμε και τυπώναμε.

 

Θα μου πείτε έχουμε εξελιχθεί και δουλεύουμε με το ποντίκι σε γραφικό περιβάλλον, αλλά κάπου όλοι την έχουν παραγκωνίσει την κονσόλα και την προσομοιάζουν με το παλιό "ξεφτισμένο" DOS, όταν είναι ακριβώς ο ακρογωνιαίος λίθος τον οποίο θα έπρεπε να ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ και να προσπαθήσουν να τον εξελίξουν.

Θυμηθείτε ότι η M$ "έχτισε" πάνω στο DOS και κάποια στιγμή το αφομοίωσε για να μας πάει σε καθαρό γραφικό περιβάλλον, όπου πλέον τα περισσότερα βασικά που περιμέναμε να κάνουμε με την κονσόλα τα κάνουμε πλέον με το ποντίκι.

Στα ίδια μοτίβα κινείται και το MacOS, σπάνια ένας απλός χρήστης θα χρειαστεί να βγει στην κονσόλα.

 

Και αυτό είναι το μεγάλο δίδαγμα, να εξελίσεσαι. "Αυτά που έκανες με την κονσόλα άστα, τώρα θα τα κάνεις με το γραφικό περιβάλλον."

Αυτό σπάνια το έχω δει σε διανομή Linux άρα για ποιά πρόοδο του Linux να μιλήσω? Για το ότι "έχουμε 100 driver περισσότερους από την προηγούμενη έκδοση?".

 

Πάμε και σε ένα άλλο βασικό θέμα. Eστησα πρόσφατα το Peppermint Linux, το οποίο κατάγεται από το Mint, το οποίο κατάγεται από το Ubuntu, το οποίο κατάγεται από το Debian. Σοβαρά τώρα... τέσσερα επίπεδα μετά, το μόνο που περιμένεις να δεις είναι το άθροισμα από τα λάθη τεσσάρων ομάδων προγραμματιστών.

Οπότε γιατί να μην κάτσεις στο αρχικό Debian και στα λάθη μίας ομάδας, να έχεις να κάνεις με μία πηγή και όχι με τέσσερις.

Τα ίδια ισχύουν και για ένα σωρό άλλες τετοιες  "διανομές" που χτίζουν πάνω στην προηγούμενη. (βλέπε και PCBSD αν και βασίζεται στο FreeBSD και είναι εκτός σκοπού αυτής της συζήτησης)

 

Δεν θα μιλήσω για διανομές πολυεθνικών που έχουν "ανοιχτό χαρακτήρα"  (γράφτε κορόϊδα κώδικα για να τον πάρουμε τζάμπα να τον ενσωματώσουμε στο κύριο προϊόν μας κι εσείς πάρτε ότι περισσέψει). Εκεί θα καθόμουν να συμβάλλω μόνο αν έλπιζα να με προσλάβει κάποια στιμή η μαμά-εταιρία.

 

Καθαρές διανομές όπως Debian, Arch, Gentoo, δεν τις έπιασα να τις δουλέψω για να πω τη γνώμη μου, διαβάζω και κρατάω τις δικές σας απόψεις μέχρι να μπορέσω να τις συγκρίνω με δικά μου δεδομένα.

 

Κλείνω λέγοντας ότι λυπάμαι ειλικρινά για την πορεία που ακολουθεί όλο το συνάφι του Linux, η όλη προσπάθεια είναι πολύ διασκορπισμένη για να έχει μέλλον. Ίσως τελικά το πρόβλημα να έγκειται στο γεγονός ότι είναι GNU/Linux και όχι σκέτο GNU ή σκέτο Linux. Δύο άκρες στο ίδιο σχοινί.

Όσοι αγαπάτε μία καθαρή διανομή και βλέπετε αξία σε αυτή, κρατήστε τη και βάλτε το λιθαράκι σας να γίνει λίγο καλύτερη από πριν. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι οι άλλοι στηρίζονται στη διανομή σας ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν θα μιλήσω για διανομές πολυεθνικών που έχουν "ανοιχτό χαρακτήρα"  (γράφτε κορόϊδα κώδικα για να τον πάρουμε τζάμπα να τον ενσωματώσουμε στο κύριο προϊόν μας κι εσείς πάρτε ότι περισσέψει). Εκεί θα καθόμουν να συμβάλλω μόνο αν έλπιζα να με προσλάβει κάποια στιμή η μαμά-εταιρία.

 

 

 

Αυτή η φράση σου δείχνει την άγνοια σου γύρω απο το ελεύθερο λογισμικό και το πως λειτουργεί και πόσο μαύρα μεσάνυχτα έχεις.

Αν δεν το κατέχεις το θέμα μην γράφεις ότι ναναι. Προσβάλεις καταρχήν όλους όσους έχουν δουλέψει για να δοκιμάζεις εσύ τις διανομές σου και να το παίζεις και κριτής από πάνω.

Διάβασε λίγο ποιοι και πως και γιατί αναπτύσσουν open source κώδικα και μετά ξαναπέρνα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...