Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να δεις τους τόκους που έχουν στείλει μερικές τράπεζες, όπως ΕΤΕ, Alpha, πριν την υποβάλεις.

Πρόσθεσαν ένα link που εμφανίζει τους τόκους σε λογαριασμούς αυτών των τραπεζών που έχουν καταχωρηθεί στο ΑΦΜ του υπόχρεου και της συζύγου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα παιδια.Αρχαριος εν οψη :o

Εχω βεβαιωση συνταξης με 3γραμμες.

ΙΚΑ-ΕΤΕΑΜ

ΕΤΕΑ

ΣΥΝΟΛΟ

Στο 303 τι πρεπει να βαλω?Το καθαρο συνολικο ή το καθαρο ικα-ετεαμ?To ΕΤΕΑ το γραφω καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια.Αρχαριος εν οψη :o

Εχω βεβαιωση συνταξης με 3γραμμες.

ΙΚΑ-ΕΤΕΑΜ

ΕΤΕΑ

ΣΥΝΟΛΟ

Στο 303 τι πρεπει να βαλω?Το καθαρο συνολικο ή το καθαρο ικα-ετεαμ?To ΕΤΕΑ το γραφω καπου?

 

 

 

Εκει που λεει κυριες συνταξεις το ποσο του ΙΚΑ και εκει που λεει επικουρικες του ΕΤΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όχι αφού η δήλωση έχει υποβληθεί και δεν μπορείς να την επεξεργαστείς.

 

 

Μεσα στο ιδιο οικονομικο ετος μπρεις να κανεις χειρογραφη συμπληρωματικη ή τροποποιητικη δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αυτο ηταν, εντωμεταξυ σε ενα αλλο site καποιος εγραψε οτι μπορεις να τους δεις στο link αυτο

 

https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp...terests2013.do

 

το οποιο ομως δε μου βγαινει. Εσας σας βγαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ξέρει ή έχει ακούσει ας με βοηθήσει στο εξής παρακαλώ.
Ο πατέρας μου ξέχασε να βαλει το φορο που παρακρατηθηκε περίπου 2500 χιλιάρικα και για αυτό του βγήκε να πληρώσει 4200.
Πήγα και έκανα συμπληρωματική δήλωση όλα ενταξει μεχρις εδω.

Όπως ξερετε στις εφορίες λειτουργούν σαν ρομποτ , δεν μπορούν να απαντησουν κατά περίπτωση.
Για αυτό το λόγο η μία υπάλληλος μου είπε να μην πληρώσω τίποτα και να περιμένω την καινούργια εκαθαριση ενώ η άλλη υπάλληλος 5 μέτρα πιο πέρα μου είπε να πληρώσω και θα μου επιστραφούν λέει :-D  . Ενω είναι γνωστό ότι η εφορία δεν επιστρέφει ποτέ λεφτά , τα συμψηφίζει τον επόμενο χρόνο.

Το θεμα είναι ότι η πρώτη δόση έχει λήξη 30/7 και δεν σκοπεύουμε να πληρώσουμε 4200 για ένα λάθος κλικ στην ηλεκτρονικη δήλωση. Υπολογίζω το ποσό της νεας εκαθαρισης γύρω στα 1700.

Αυτό που έμαθα είναι ότι το κεπυο δεν ασχολείται πια και θα πρέπει να κάνω διακανονισμό με τον έφορο.

Επηδεί ο πατέρας είναι εκτός αττικης και δεν μετακινείται εύκολα πρέπει να πάω εγώ.
Τι λέτε να του πω ;
Αυτό που έχω κατά νου είναι να πω - δεν εχω να πληρώσω και δεν πρόκειται για ένα λαθος να δώσω 4 χιλιάρικα , θα δώσω τη δόση που μου αναλογεί στη νεα εκκαθαριση.
Τι λέτε;

Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε θα δώσεις 30/7 4.200

 

Πλήρωσε την πρώτη από τις τρεις δόσεις στις 30/7 (1.400 ευρώ δηλαδή) και ώσπου να έρθει η ώρα να πληρώσεις τη δεύτερη στις 30/9 θα έχει γίνει ο συμψηφισμός και θα πληρώσεις τη διαφορά (τα υπόλοιπα 300).

Απλά πίεσε να γίνει άμεσα η εκκαθάριση της συμπληρωματικής δήλωσης για να βγει το ΑΦΕΚ έγκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...