Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τόκοι είναι εισόδημα που φορολογείται αυτοτελώς.

Επειδή το κράτος σκέφτηκε να εισπράξει κάποια ποσά παραπάνω, έβαλε σ' αυτή την ενότητα και τα εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς για να υπολογιστεί το συνολικό ποσό στο οποίο θα επιβληθεί η ειδική εισφορά αλληλεγγύης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι τόκοι είναι εισόδημα που φορολογείται αυτοτελώς.

Επειδή το κράτος σκέφτηκε να εισπράξει κάποια ποσά παραπάνω, έβαλε σ' αυτή την ενότητα και τα εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς για να υπολογιστεί το συνολικό ποσό στο οποίο θα επιβληθεί η ειδική εισφορά αλληλεγγύης.

 

 

Με μικρη επιφυλλαξη αλλα νομιζω το ποσο των τοκων εστω και αν εχει φορολογηθει αυτοτελως υποκειται σε εισφορα αλληλεγγυης και νομιζω με συντελεστη 1-2 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα.Σε ευχαριστω!Οποτε στο κουτακι 659 θα δηλωσω το συνολο του ποσου που μου εμφανιζει ετοιμο.Μου χει ολουσ τους λογαριασμους και απο κατω συνολο 1000 ευρω και διπλα 100 ευρω φορος παρακρατησης.Οποτε θα βαλω το 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μικρη επιφυλλαξη αλλα νομιζω το ποσο των τοκων εστω και αν εχει φορολογηθει αυτοτελως υποκειται σε εισφορα αλληλεγγυης και νομιζω με συντελεστη 1-2 %

 

Μα, αυτό ακριβώς έγραψα, χωρίς το συντελεστή.

 

Καταλαβα.Σε ευχαριστω!Οποτε στο κουτακι 659 θα δηλωσω το συνολο του ποσου που μου εμφανιζει ετοιμο.Μου χει ολουσ τους λογαριασμους και απο κατω συνολο 1000 ευρω και διπλα 100 ευρω φορος παρακρατησης.Οποτε θα βαλω το 1000.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Εάν ο λογαριασμός ή λογαριασμοί που έχεις έχουν συνδιακιούχους, μπορείς να μοιράσεις τα ποσά των τόκων σ' αυτούς.

Δηλαδή, εάν σε ένα λογαριασμό είναι δύο συνδικαιούχοι, πχ εσύ και η γυναίκα σου, μπορείς να γράψεις το μισό ποσό σ' εσένα κα το υπόλοιπο στη γυναίκα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με τον πίνακα 5 :

Μένω με τους γονείς μου (φιλοξενία) και είμαι συνιδιοκτήτης (εξ αδιαιρέτου) σε άλλο ακίνητο στο οποίο μένει άλλος συνιδιοκτήτης (δωρεάν παραχώρηση).Πρέπει να δηλώσω και τα 2 ακίνητα, και ποιο βάζω "κύρια κατοικία" και ποιο "πρώτη δευτερεύουσα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προς όποιον γνωρίζει, αν δεν επαρκούν τα πεδία για τη δήλωση κάποιων στοιχείων (πχ στοιχεία εκμισθωτών σε περιπτώσεις μετακόμισης σε συνδυασμό με συνιδιοκτησίες) στις οδηγίες αναφέρεται ότι

Εάν χρειαστούν περισσότερες σειρές από αυτές που έχει το έντυπο, θα επισυνάψετε κατάσταση με την ίδια γραμμογράφηση, όπου θα αναγράψετε όσα δεν χώρεσαν στις σειρές που έχει το έντυπο.

Αυτό πρακτικά πώς γίνεται σε ηλεκτρονική δήλωση*; Υποβάλλουμε τη δήλωση ηλεκτρονικά και μετά πηγαίνουμε στη ΔΟΥ μας με εκτύπωση και πρόσθετη κατάσταση με τα περισσευούμενα πεδία;

 

*

γιατί, γαμώ, πάντα να παρουσιάζονται τέτοιες ψυχοφθόρες "δυσκολίες" σε ηλεκτρονική υποβολή, όταν θα ήταν πολύ απλό και εύκολο να υλοποιήσουν τη δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων γραμμών στην ίδια τη δήλωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με τον πίνακα 5 :

Μένω με τους γονείς μου (φιλοξενία) και είμαι συνιδιοκτήτης (εξ αδιαιρέτου) σε άλλο ακίνητο στο οποίο μένει άλλος συνιδιοκτήτης (δωρεάν παραχώρηση).Πρέπει να δηλώσω και τα 2 ακίνητα, και ποιο βάζω "κύρια κατοικία" και ποιο "πρώτη δευτερεύουσα";

 

Στον πίνακα 5 δεν συμπληρώνεις κανένα ακίνητο αλλά στον πίνακα 7.10 γράφεις το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη (γονέα) του διαμερίσματος που μένεις και τσεκάρεις το πεδίο της φιλοξενίας και συμπληρώνεις τα πεδία του εμβαδού και των μηνών.

 

Το άλλο ακίνητο θα το δηλώσεις στο Ε2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθαρό εισόδημα 40000 ο φόρος είναι 8820 και τα επιπλέον 1000 φορολογούνται με 38%, δηλαδή σύνολο 8820+380=9200.

Επομένως, τα 8500 προκύπτουν από κάποιες ελαφρύνσεις.

 

Είναι μάλλον σίγουρο ότι τα τεκμήρια του ζευγαριού, του σπιτιού και των 2 αυτ/των δεν επηρεάζουν στην περίπτωση αυτή αφού το εισόδημα είναι 41000, πολύ πεισσότερο μάλιστα αφού είναι συνταξιούχοι.

 

 

 

Οι τόκοι είναι τόκοι, δηλαδή το εισόδημα που είχες και όχι το ποσό που έχεις καταθέσει ή ο φόρος που έχει παρακρατήσει η τράπεζα.

Μια ερωτησουλα

Ετσι και βάλουν 9000 σε αποδείξεις, θα υπάρχει κάποια φορολογική ελάφρυνση?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα προχθες στην εφορια να δηλωση την ταυτοτητα μου στην  βεβαιωση ΑΦΜ αλλα μου εδωσαν μονο ενα χαρτι που ελεγε αιτηση αλλααγης στοιχειων. δεν ερεπε να παρω νεα βεβαιωση ΑΦΜ που να λεει την ταυτοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησουλα

Ετσι και βάλουν 9000 σε αποδείξεις, θα υπάρχει κάποια φορολογική ελάφρυνση?

 

Thanks

 

Οι ελαφρύνσεις μάς τελείωσαν πριν από χρόνια.

 

Το 25% του φορολογητέου ποσού σε αποδείξεις με ανώτατο συνολικό τα 10500 ευρώ είναι υποχρέωση του φορολογούμενου, αλλιώς πληρώνει 10% φόρο επί του ποσού που δεν καλύπτεται με αποδείξεις.

 

Προσοχή χρειάζεται και στις περιπτώσεις των δηλώσεων που υποβάλλονται εκπρόθεσμες. Σ' αυτές δεν υπολογίζονται οι αποδείξεις που πιθανά έχει αναγράψει ο φορολογούμενος και πληρώνει επί πλέον φόρο και για τις αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viper μάλλον έχει γίνει κάποιο λάθος. Δε μπορεί να μην έχουν καθόλου παρακρατηθέντα φόρο. Εφόσον μάλιστα είναι συνταξιούχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελαφρύνσεις μάς τελείωσαν πριν από χρόνια.

 

Το 25% του φορολογητέου ποσού σε αποδείξεις με ανώτατο συνολικό τα 10500 ευρώ είναι υποχρέωση του φορολογούμενου, αλλιώς πληρώνει 10% φόρο επί του ποσού που δεν καλύπτεται με αποδείξεις.

 

Προσοχή χρειάζεται και στις περιπτώσεις των δηλώσεων που υποβάλλονται εκπρόθεσμες. Σ' αυτές δεν υπολογίζονται οι αποδείξεις που πιθανά έχει αναγράψει ο φορολογούμενος και πληρώνει επί πλέον φόρο και για τις αποδείξεις.

Okay

Το φορολογητεο πόσο ειναι τα 9000?

 

Επίσης στον έναν ο παρακρατηθεντας φόρος ειναι 30 ευρώ και στον άλλον 1200 ευρώ...

 

Does not compute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι με αφορολόγητα για τους συγκεκριμένους συνταξιούχους, που έχουν καθαρό εισόδημα 41.000.

 

Κατά την εκκαθάριση, ο αναλογούν φόρος που τους κράτησαν το 2012 θα αφαιρεθεί από το συνολικό ποσό του φόρου εισοδήματος που προκύπτει και θα πληρώσουν το υπόλοιπο.

 

Εάν καταθέσουν τη δήλωσή τους μέσα στον ΙΟΥΛ θα έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν σε 3 δόσεις, αλλιώς, εάν έχουν λογαριασμούς α) στη Eurobank, μπορούν να τον πληρώσουν σε 9 δόσεις και β) στη Citibank, σε 6 δόσεις, αν και δεν τους έχει έρθει μέχρι σήμερα το ΟΚ από τη διοίκηση για εφαρμογή του προγράμματος που ίσχυε τα προηγούμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, οποιος εχει οριστικοποιησει τη δηλωση του, μπορει να δει τους τοκους καταθεσεων που απεσταλησαν στο Υπουργειο απο τις τραπεζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...