Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου είπα ότι:

1. Τα σπίτια που μένουμε και ανήκουν είτε στην ιδιοκτησία μας είτε σε τρίτους, δηλαδή μένουμε με νοίκι, τα δηλώνουμε στο Ε1 α) ως πρώτη κατοικία, εκείνη που μένουμε τους περισσότερους μήνες, β) ως πρώτη δευτερεύουσα εκείνη που μένουμε περισσότερους μήνες πχ το καλοκαίρι και γ) ως δεύτερη δευτερεύουσα εκείνη που μένουμε λιγότερους μήνες το καλοκαίρι.

 

2. Τα σπίτια που μάς ανήκουν και νοικιάζουμε σε τρίτους δηλώνονται στο Ε2.

 

Για τους λόγους που αναφέρονται στην παρ. 1, σου είπα ότι το ισόγειο που μένει ο αδελφός σου δεν μπορείς να το δηλώσεις ως δική σου δευτερεύουσα κατοικία.

Δηλαδη στην περιπτωση την δικη μου που εχω το 50% της επικαρπιας(100% κυριοτητα) ενος ακινητου που αφηνω και μενει τσαμπα ο αδελφος μου ως τι θα το βαλω??

Η Μητερα μου που εχει το αλλο 50% το εχει δωρεαν παραχωρηση αλλα αυτο μπορω να το βαλω και εγω(μαλλον οχι γιατι ισχυει απο γονεις σε παιδια και το αντιστροφο)οποτε θα βαλω ενα τυπικο ενοικιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Επίσης, pigos23, τα γυαλιά οράσεως θεωρούνται ιατρική δαπάνη και το ποσό συμμετοχής σου το καταχωρείς στον κωδικό 051 και όχι στον 049.

 

Ναι οντως εξαρχης αυτον τον κωδικο εννοουσα τον 051 απλα μπερδευτικα

Την δηλωση την φτιαχνω μονος μου κ μονο σε αυτο το σημειο χωλαινω κ δεν ξερω τι να κανω.Μαλλον θα πανε ολα στον βροντο κ θα βαλω την αποδειξη συνολικα που μου εκοψε ο οπτικος στον 049 κωδικο.Τωρα ποσα συμμετοχης κτλ δεν τα καταλαβαινω (οπως κ αυτο που ειπες οτι γλυτωσα φορο 34€ )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη στην περιπτωση την δικη μου που εχω το 50% της επικαρπιας(100% κυριοτητα) ενος ακινητου που αφηνω και μενει τσαμπα ο αδελφος μου ως τι θα το βαλω??

Η Μητερα μου που εχει το αλλο 50% το εχει δωρεαν παραχωρηση αλλα αυτο μπορω να το βαλω και εγω(μαλλον οχι γιατι ισχυει απο γονεις σε παιδια και το αντιστροφο)οποτε θα βαλω ενα τυπικο ενοικιο???

 

Στον αδελφό σου δεν μπορείς να κάνεις παραχώρηση χρήσης του ποσοστού που κατέχεις και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι δηλώσεις τεκμαρτό εισόδημα στον κωδικό 129 του πίνακα 4Ε του Ε1. Το θέμα του τεκμαρτού εισοδήματος είναι λίγο μπλεγμένο και καλό είναι να συμβουλευτείς ένα λογιστή. Το διαμέρισμα αυτό θα το δηλώσεις με όλα τα σχετικά στοιχεία στο Ε2 ενώ ο αδελφός σου θα το δηλώσει ως κύρια κατοικία στον πίνακα 5.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φορολογηθουν οι πιστωτικες καρτες η οι αγορες μεσω πιστωτικων καρτων? εξηγουμαι εγω εχω πιστωτικη αλλ επειδη παιρνω εκπτωση στο κινητο απο την καρτα πληρωνω βενζινες του πατερα μου και πραγματα της οικογενιας και μου δινουν τα λεφτα. μπορει να κανω κινηση τον χρονο 20.000 ευρω στην πιστωτικη και να εχω εισοδημα 10.000? θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι στο ονοομα μου η πιστωτικη ο λογιστης δεν μου ειπε οτι πρεπει να δηλωσω την πιστωτικη μαλλον επειδη εκανα κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου απο φετος θα κανω μονος. δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν ειναι ολα δικα μου εξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι στο όνομά σου ναι, θα έχεις. Οι αγορές με πιστωτική κάρτα είναι τεκμήρια και δηλώνονται στο Ε1.

 

Από πότε και σε ποιό κωδικό του πίνακα 5 ή άλλου του Ε1 γράφεις το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πραγματα της οικογενιας

κοίτα, εφόσον τα πράγματα που αγοράζεις δεν είναι μηχανήματα ή περιουσιακά στοιχεία γενικά, δεν έχεις πρόβλημα.

Αν δηλαδή είναι μόνο τρόφιμα, ρούχα/παπούτσια βενζίνες κινητά, δεν τα δηλώνεις πουθενά.

 

Αν είναι μηχανήματα, πίνακες ζωγραφικής, ή άλλα περιουσιακά στοιχεία, τότε δηλώνονται στον 727. Από πάντα.

Τώρα τι εννοεί όταν λέει μηχανήματα... αγορά υπολογιστή; λάπτοπ; αποκωδικοποιητή; κινητού τηλεφώνου; αποχυμωτή; τοστιέρα; καφετιέρα; Είναι ελαστική η διάταξη, μην ανησυχείς.

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τι είναι τα πράγματα που αγοράζεις...

Μην το συνηθίζεις πάντως αυτό.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φορολογηθουν οι πιστωτικες καρτες η οι αγορες μεσω πιστωτικων καρτων? εξηγουμαι εγω εχω πιστωτικη αλλ επειδη παιρνω εκπτωση στο κινητο απο την καρτα πληρωνω βενζινες του πατερα μου και πραγματα της οικογενιας και μου δινουν τα λεφτα. μπορει να κανω κινηση τον χρονο 20.000 ευρω στην πιστωτικη και να εχω εισοδημα 10.000? θα εχω προβλημα?

 

Είχε ανακοινωθεί από το υπουργείο μια πρόθεση για ένα σύστημα καταγραφής των κινήσεων των πιστωτικών καρτών ώστε να μπορούν να κάνουν διασταύρωση με τα δηλωθέντα εισοδήματα αλλά αυτό δεν προχώρησε ποτέ και, επομένως, δεν έχεις υποχρέωση να δηλώσεις πουθενά τις αγορές των 20000 ευρώ για τις βενζίνες του πατέρα σου και τις καθημερινές ανάγκες της οικογένειας. Καλό είναι, όμως, να αποφεύγεις αυτή τη διαδικασία γιατί, οπωσδήποτε, δεν είναι σωστό να φορτώνεσαι έξοδα που δεν αντιστοιχούν στο εισόδημά σου, έστω και αν έχεις ένα ευκαιριακό χρηματικό όφελος, όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ότι:

1. Τα σπίτια που μένουμε και ανήκουν είτε στην ιδιοκτησία μας είτε σε τρίτους, δηλαδή μένουμε με νοίκι, τα δηλώνουμε στο Ε1 α) ως πρώτη κατοικία, εκείνη που μένουμε τους περισσότερους μήνες, β) ως πρώτη δευτερεύουσα εκείνη που μένουμε περισσότερους μήνες πχ το καλοκαίρι και γ) ως δεύτερη δευτερεύουσα εκείνη που μένουμε λιγότερους μήνες το καλοκαίρι.

 

2. Τα σπίτια που μάς ανήκουν και νοικιάζουμε σε τρίτους δηλώνονται στο Ε2.

 

Για τους λόγους που αναφέρονται στην παρ. 1, σου είπα ότι το ισόγειο που μένει ο αδελφός σου δεν μπορείς να το δηλώσεις ως δική σου δευτερεύουσα κατοικία.

 

Στο χωριό μου π.χ. που πηγαίνω μία φορά στα 3 χρόνια να το δηλώσω ως λοιπή?

Για το σπίτι που νοικιάζω επαναλαμβάνω ότι φέτος που μπήκα στο Ε1 2013 το είδα στον Πίνακα 5.1 αναρτημένο.

Επειδή γράφει "μισθούμενη κατοικία" στον σχετικό πίνακα εσύ λες ότι μπαίνει ακίνητο σε περίπτωση που είσαι ενοικιαστής, ενώ αν είσαι νοικάρης (εισπράττεις ενοίκια) τότε το δηλώνεις μόνο στο Ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πίνακα 5.1 βλέπεις όλα τα ακίνητα-κατοικίες που έχεις δηλώσει στο Ε9.

Πρέπει να κατατάξεις τα σπίτια σου έτσι ώστε να δηλώσεις κύρια, πρώτη δευτερεύουσα και, ενδεχομένως, δεύτερη δευτερεύουσα κατοικία σ' αυτά που μένεις λίγο ή περισσότερο, μέσα στο χρόνο. Τα υπόλοιπα, όπως αυτό που νοικιάζεις, θα τα διαγράψεις από τον πίνακα 5.1.

Αυτά που νοικιάζεις σε τρίτους θα τα δηλώσεις στο Ε2.

Το σπίτι στο χωριό θα το δηλώσεις ως δεύτερη δευτερεύουσα ή, αν έχεις άλλο γι' αυτή τη θέση, θα το δηλώσεις στο Ε2 ως κενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα σήμερα στη δήλωσή μου για να συμπληρώσω κάποια στοιχεία αλλά δεν είδα τόκους περασμένους.

Αυτό σημαίνει ότι είτε δεν έχουν περαστεί ακόμη είτε οι δικοί μου δεν ξεπερνούν το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα σήμερα στη δήλωσή μου για να συμπληρώσω κάποια στοιχεία αλλά δεν είδα τόκους περασμένους.

Αυτό σημαίνει ότι είτε δεν έχουν περαστεί ακόμη είτε οι δικοί μου δεν ξεπερνούν το όριο.

http://www.fpress.gr/forologia/item/10507-oi-telikes-imerominies-gia-tis-forologikes-mas-diloseis

 

Οι τόκοι καταθέσεων περάστηκαν τελικά αυτόματα χθες που έλεγαν; Έχεις κάποιος εικόνα;

http://www.protothema.gr/greece/article/289452/kleistes-pebti-kai-paraskeui-oi-efories-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...