Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aκουσα οτι το Ε9 του 2013 εχει καποιες αλλαγες... Ειναι σημαντικες? Γιατι εγω ηδη υπεβαλα τη δηλωση μου και με το Ε9 δεν ασχοληθηκα αφου δεν υπηρξε αλλαγη στη περιουσιακη κατασταση.

 

 

 

 

Χρειαζεται να καταχωρησεις αριθμο παροχης ΔΕΗ για καθε ακινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aκουσα οτι το Ε9 του 2013 εχει καποιες αλλαγες... Ειναι σημαντικες? Γιατι εγω ηδη υπεβαλα τη δηλωση μου και με το Ε9 δεν ασχοληθηκα αφου δεν υπηρξε αλλαγη στη περιουσιακη κατασταση.

 

 

 

 

Την πηρες κιολας?? Πριν ποσο καιρο ειχες υποβαλει τη δηλωση σου? Τα εβαλαν στο λογ/σμο σου?

Περιμενω κι εγω επιστροφη...

 

Οχι δεν την πήρα ακόμα στα χέρια μου, δεν ξέρω ποτέ περιμενω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εννοουσες απλα οτι το συστημα σου εβγαλε επιστροφη. Ειπα κι εγω... :)

 

Συνηθως πληρωνες?
 

Χρειαζεται να καταχωρησεις αριθμο παροχης ΔΕΗ για καθε ακινητο

 

Αυτο ειναι ολο? τον αριθμο αυτο το καταχωρησα, στο Ε1 υπαρχει.

 

Στο Ε9 υπαρχουνε αλλαγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εννοουσες απλα οτι το συστημα σου εβγαλε επιστροφη. Ειπα κι εγω... :)

 

Συνηθως πληρωνες?

 

 

Αυτο ειναι ολο? τον αριθμο αυτο το καταχωρησα, στο Ε1 υπαρχει.

 

Στο Ε9 υπαρχουνε αλλαγες?

ΣΤην προηγούμενη πλήρωσα 1000 ευρώ , απλώς τώρα είχα μόνο μισθούς τριων μηνών στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορίες νέοπα οπότε be gentle!

 

Ώς μπλοκάκιας δικαιούμαι επιστροφή (της παρακράτησης) γύρω στα 900€.

 

Άκουσα πως φέτος χρειάζεται να προσκομίσω στην εφορία αποδεικτικό από τον πρώην εργοδότη μου, το οποίο θα λέει πως απέδωσε την παρακράτηση στο κράτος...

 

Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Επίσης, το ποσό των αποδείξεων πόσο πρέπει να είναι για να μην φάω πρόστιμο; 25% του συνολικού εισοδήματος, σωστά;

 

Edit: για την δεύτερη ερώτηση τελικά είναι 25% με πρόστιμο αν δεν τις μαζέψω το 10% του συνολικου ποσού που θα έπρεπε να είχα μαζέψει.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζα(νομιζω) οτι η φορολογηση των ενοικιων που παιρνει καποιος θα εφαρμοζοταν απο φετος στην λογιστρια που πηγα μου ειπε οχι αυτο ειναι απο του χρονου........

γενικα σε αρκετα δεν συμφωνησα μαζι της....

εγω παραχωρω το 50% της επικαρπιας ενος ακινητου στον αδελφο(το αλλο 50 η μητερα μου) και της ειπα να βαλουμε τεκμαρτο εισοδημα μιας και δεν γινεται δωρεαν παραχωρηση απο αδελφο σε αδελφο(μονο μεταξυ γονεων και παιδιων)και αυτη μου ειπε οτι κανω λαθος οτι αυτο ισχυει σε ακινητα που η αξια τους ειναι πανω απο 100.000 ευρω(οταν ειναι κατω απο αυτο το ποσο γινεται....).

Μαλλον θα με καψει αλλα ειναι δυνατον λογιστες ναναι τοσο ανημερωτοι....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενημερωση βιβλιαριου και παρατηρω οτι απο προχτες μου μπηκαν τα λεφτα της επιστροφης.

Ωστοσο, αν και κατατεθηκαν δε μπορουν να εισπραχτουν...

Εχετε καμμια ιδεα γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζα(νομιζω) οτι η φορολογηση των ενοικιων που παιρνει καποιος θα εφαρμοζοταν απο φετος στην λογιστρια που πηγα μου ειπε οχι αυτο ειναι απο του χρονου........

γενικα σε αρκετα δεν συμφωνησα μαζι της....

Η αυτοτελής φορολόγηση θα εφαρμοστεί του χρόνου.

 

εγω παραχωρω το 50% της επικαρπιας ενος ακινητου στον αδελφο(το αλλο 50 η μητερα μου) και της ειπα να βαλουμε τεκμαρτο εισοδημα μιας και δεν γινεται δωρεαν παραχωρηση απο αδελφο σε αδελφο(μονο μεταξυ γονεων και παιδιων)και αυτη μου ειπε οτι κανω λαθος οτι αυτο ισχυει σε ακινητα που η αξια τους ειναι πανω απο 100.000 ευρω(οταν ειναι κατω απο αυτο το ποσο γινεται....).

Η λογίστρια σου κάνει λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτοτελής φορολόγηση θα εφαρμοστεί του χρόνου.

 

Η λογίστρια σου κάνει λάθος.

Σε ευχαριστω....εγω νομιζα απο φετος.

Οσο για το δευτερο το θεωρω καραμπινατο λαθος(την εβαλα με το ζορι και εβαλε ενα τυπικο ποσο) μα ειναι δυνατον να μην το ξερει???

Ενα αλλο που φοβαμαι με δαυτη ειναι οτι μου εβγαινε ενα ποσο να πληρωσω και αυτη εκανε αναλωση απο μια πωληση που εκανα το 2006 που ηταν 15.000 ευρω το θεμα ειναι οτι παντα το τεκμαρτο μου εισοδημα ηταν μεγαλυτερο απο το πραγματικο οποτε πιστευα οτι δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω το ποσο γιατι στα τοσα χρονια καπου ειχα διαβασει οτι περιπου 3.000 βγαινει τον χρονο οταν εχεις μεγαλυτερο τεκμαρτο απο πραγματικο εισοδημα οποτε 3Χ6 18.000 δεν υπαρχει ποσο για αναλωση....!??

Θα δειξει η νεκροψια μαλιστα μου ειπε με υφακι εδω δεν ηρθαμε να κανουμε μαθηματα λογιστικης ειναι η δουλεια μου ξερω.... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως. Γνωριζεις γιατι?

 

Ενδεχομένως το ποσό που σου πιστώθηκε αφορά πληρωμή σε μετεγενέστερη ημερομηνία γι'αυτό και ακόμα δεν είναι διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει πουθενα στη σελιδα μου στο gsis.gr ενημερωση για το θεμα αυτο?

 

Εν τω μεταξυ το εκκαθαριστικο ειναι μεν ετοιμο για εκτυπωση, αναφερει ομως "Ενδεικτικο, ακριβες αντιγραφο μπορειτε να τυπωσετε μετα την οριστικη εκδοση του απο το ΓΓΠΣ".

Δηλαδη πιστωθηκε μεν ο λογ/σμος μου, αλλα το εκκαθαριστικο δεν εχει ακομα οριστικοποιηθει??

Και τι περιμενουν για να το οριστικοποιησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω....εγω νομιζα απο φετος.

Οσο για το δευτερο το θεωρω καραμπινατο λαθος(την εβαλα με το ζορι και εβαλε ενα τυπικο ποσο) μα ειναι δυνατον να μην το ξερει???

Ενα αλλο που φοβαμαι με δαυτη ειναι οτι μου εβγαινε ενα ποσο να πληρωσω και αυτη εκανε αναλωση απο μια πωληση που εκανα το 2006 που ηταν 15.000 ευρω το θεμα ειναι οτι παντα το τεκμαρτο μου εισοδημα ηταν μεγαλυτερο απο το πραγματικο οποτε πιστευα οτι δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω το ποσο γιατι στα τοσα χρονια καπου ειχα διαβασει οτι περιπου 3.000 βγαινει τον χρονο οταν εχεις μεγαλυτερο τεκμαρτο απο πραγματικο εισοδημα οποτε 3Χ6 18.000 δεν υπαρχει ποσο για αναλωση....!??

Θα δειξει η νεκροψια μαλιστα μου ειπε με υφακι εδω δεν ηρθαμε να κανουμε μαθηματα λογιστικης ειναι η δουλεια μου ξερω.... :fear:

 

Η ανάλωση είναι σύνθετο θέμα.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αν θέλεις απαντάς. Είσαι μηχανικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...