Προς το περιεχόμενο

Under the Dome


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το 1ο και το πρώτο 20λεπτο του 2ου (ακόμα και αυτό με μεγάλη προσπάθεια, μέχρι εκεί άντεξα). Μου φάνηκε μία από τα ίδια σε σχέση με πολλές προηγούμενες απόπειρες της μετά-Lost εποχής για σειρά μυστηρίου. Τούτη εδώ προσπαθεί να σταθεί κάπου ανάμεσα στο Jericho και όλες τις υπόλοιπες. Φουλ στα κλισέ, από ατάκες μέχρι χαρακτήρες και themes, σκηνές τραβηγμένες από τα μαλλιά, αδιάφοροι ηθοποιοί ως επί το πλείστον, και δε νομίζω να αφιερώσω άλλο χρόνο. Ακόμα και οι ίδιοι οι χαρακτήρες φαίνεται να νοιάζονται λιγότερο για το μυστήριο που συμβαίνει από εμένα που το παρακολουθώ! Απορώ και με τον tzino που έγραψε καλά λόγια :-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mε χίλιες τρύπες μεν, έμμεση απάντηση δε από το 2ο ep...

 

- What the hell are you doing?
- I'm digging my way out.
- No, you're not.
- What the hell?
- Any machine touches that dome, you're fried.
- Says who?

- Duke. His pacemaker blew right out of his chest.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως μου διεφυγε?  :mellow:

 

ότι κάποια από τα βιβλία του Κινγκ έχουν γίνει καταπληκτικές ταινίες, ισάξιες των βιβλίων.

αναφέρομαι σε ταινίες όπως το shawshank redemption, το green mile, το the shining, το christine κλπ κλπ.

ε δε νομίζω να τις λες ελεεινές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο επισημο site του κινγκ ο στηβεν δινει τη δικια του απαντηση για τη θεση του ως προς τις αλλαγες που εγιναν απ το βιβλιο

http://www.stephenking.com/news_archive/article401.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OMG o junior δεν ηπιε το γαλα!! τρομερη εξελιξη

 

Τελικα το καστιγκ ειναι εντελος μιξ. 3-4 χαρακτηρες ειναι υποφερτοι, οι υπολοιποι ειναι ΓΤΠ. Και δυστηχως αρχιζει να ναι μεσα σε αυτους και ο πεθερος του γουολτερ γουαιτ.

 

@konak, τα καλα λογια κυριως ειναι ως προς την ιδεα και την εισαγωγη. Θετικο γουο φακτορ με το dome, ειδικα αμα δεν ξερεις το βιβλιο. Μετα σκεφτεσαι μυστηριο στεβεν κιγκ, βλεπεις και μερικους γνωστους ηθοποιους και λες οκ, υπαρχει προοπτικη. Ο ενας μας αποχαιρετησε, ο αλλος πλεον παιζει λιγο χαλια (φταει βεβαια και η καθοδηγηση απο τον σκηνοθετη και το υλικο). Ο μπαρμπις και η τυπισα ειναι συμπαθητικοι και δεν παιζουν ασχημα. Η αστυνομικινα ειναι ετσι και ετσι, μου θυμιζει και αυτην στο eureka. Αλα εκεινης της εβγενε λιγο το authority, ενω αυτηνης οχι. Οι υπολοιποι ειναι αθλιοι. Ο πιτσιρηκος ο ενας ειναι καλουτσικος, ο φιλος ο κινεζος γαμησε τα, ο τζουνιορ γαμησε τα εις τον κυβο.....κτλπ. Η σχεση πατερα με τζουνιορ και οι διαλογοι ειναι γελιοι, αντζι με τζουνιορ για ντοματες.........κτλπ.

 

Εγω το προβλεψα ηδη, θα γεμισει με side stories, τα οποια θα ειναι κυριως αναποδιες και επιβιωση, ολο και καποιος θα δημιουργει προβληματα, 2-3 (αστυνομικινα, μπαρμπι, πεθερος γουολτερ) θα το παιζουν ελ πρεσιντεντε και σωτηρες και θα βγαζουν λογους. Και καθε τελευταιο λεπτο καθε ζυγου επεισοδειου θα πετανε μια σποντιτσα για το dome να μην ξεχνιομαστε οτι υπαρχει. Ηδη εχει 2 επεισοδεια τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδα κι εγω χτες τα 2 πρωτα επεισοδια.

Ειναι αρκετα καλο,ειδικα σε οσους αρεσουν οι μεταφορες στη TV απο βιβλια του King(Langoliers,The stand,The shining κτλ.)πιστευω οτι θα τους αρεσει αρκετα.

Εχω σταματησει να διαβαζω νεα βιβλια του King εδω κ αρκετα χρονια,τα τελευταια που διαβασα να φανταστειτε ηταν Το φυλαχτο κ Το μαυρο σπιτι(μαζι με τον Peter Straub),οποτε δεν εχω ιδεα τι θα γινει στη συνεχεια κ το βλεπω πιο ευχαριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και κατι ενδιαφερον που διαβασα σε ενα ριβιου απο ενα χρηστη...
Και γιατι δεν σκαβουν ενα τουνελ να βγουν απο κατ;; ΝΤΟΙΝΓΚ :-(

 

 

απότι φαίνεται ο θόλος είναι πολύ βαθύς. Πήγανε σε τούνελ υπόγειο και είχε σκίσει τους τίχους και είχε πάει ακόμα ποιο κάτω. Με λίγα λόγια ΔΕΝ γίνεται προς το παρών.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 επεισοδια αντεξα

Τραγικα σειρα σε ολα τα επιπεδα, σεναριο, σκηνοθεσια, ηθοποια, τα παντα

Τελος για μενα και ευτυχως γιατι λεω οτι αφου δεν συνεχιζω, για να δω το τελος και (mini spoiler, δεν θα γραψω κατι συγκεκριμενο)

 

οπως το περιμενα, κλασσικος Κινγκ, τελικα η εξηγηση του μυστηριου ειναι ΥΠΕΡΜΑΛΑΚΙΑ ετσι παιζει στο 90% των βιβλιων του

 

 

Το μονο καλο οτι ειδαμε τον μπατσο απο το bb που κυνηγαει τον Ουολτερ να φτιαχνει meth, χαχα, καλη ειρωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...