Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Innersense είπε

Μην μπαίνεις τέτοιο σενάριο.
Για να βάλεις 11άρα κασέτα πίσω εφόσον το υποστηρίζει ο τροχός σου (κατά πάσα πιθανότητα θα μπορεί), έχεις καταρχήν το κόστος της κασέτας, του πίσω ντεραγιέ και του μπροστά δεξιά shifter/χειριστηρίου. Μαζεύονται αρκετά δηλαδή.

Έγραψες το βασικό πιο κάτω. Αναβάθμισε τον ποδηλάτη βγαίνοντας έξω για προπόνηση και κάνε παρέα με ...βουνά! Οι αναβάσεις μας κάνουν πιο δυνατούς 😉

χοντρικα ενα 160αρι θελει ετσι οπως τα λες....σκεφτηκα να βαλω τα καινουρια ντεραγιε(μπρος-πισω) ultegra R8000 που βγαινουν λιγο κατω απο 100ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Innersense είπε


Έγραψες το βασικό πιο κάτω. Αναβάθμισε τον ποδηλάτη βγαίνοντας έξω για προπόνηση και κάνε παρέα με ...βουνά! Οι αναβάσεις μας κάνουν πιο δυνατούς 😉

Εδώ είναιη ουσία. Η προπόνηση. Δεν θα καταλάβεις καμιά διαφορά με άλλη σειρά.

Αν μπορείς να διαθέσεις λεφτά και για να αποφύγεις τραυματισμούς, δώσε λεφτά για μέτρηση. Δεν την κάνουν όλοι καλά. Δεν ξέρω που μένεις αλλά ψάξου λίγο. Επειδή δεν αγοράστηκε για εσένα αλλά το πήρες από γνωστό. Όλο και κάποια ρύθμιση θα θέλει.

 Επίσης ένα καλό ποδηλατάδικο να σου ρυθμίσει ντεραγιε μπρος-πίσω και γλιτώνεις αλλαγή.

Εγώ όταν έκανα μέτρηση και βγήκα για βόλτα μετά, σκέφτηκα να πώς έκανα ποδήλατο. Αισθάνθηκα ότι το σώμα μου αγκάλιασε το ποδήλατο.

Μέτρηση > τροχοί > σειρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, billomnia είπε

Εγώ λάστιχο είχα πάρει πέρυσι αλλά έμεινε στο κουτί του... Τέλος εβδομάδας θα έρθουν τα πράγματα οπότε ΣΚ θα τα μοντάρω και ελπίζω δευτέρα να ξεκινήσω επειδή οι οικογενειακές-επαγγελματικές υποχρεώσεις  με κράτησαν μακρυά. Η αρχή προβλέπεται δύσκολη και νομίζω ότι θα θυμώσω με τον εαυτό μου και τα χάλια μου επειδή έχω χάσει αρκετά από αντοχή και δύναμη.

Καλή μας αρχή!

Καλή σου αρχή! Θα είμαι μαζί σου νοητά!😊

2 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

χοντρικα ενα 160αρι θελει ετσι οπως τα λες....σκεφτηκα να βαλω τα καινουρια ντεραγιε(μπρος-πισω) ultegra R8000 που βγαινουν λιγο κατω απο 100ευρω...

Φίλε, συμβουλή: Άκου τι σου λένε οι πιο έμπειροι. Τα €100 - €200 που θες να δαπανήσεις σε εξοπλισμό/αναβάθμιση του ποδήλατου, καλύτερα δώσε τα τώρα σε bike fit, να "έρθει" το ποδήλατο στα μέτρα σου με ακρίβεια χιλιοστού και μοίρας. Ξεκίνα τις προπονήσεις για να δεις το επίπεδό σου και να θέσεις στόχους και στο ενδιάμεσο μάζευε χρήματα για αναβάθμιση του εξοπλισμού, δαπάνη στην οποία θα μπεις μόνο εάν κρίνεις ότι χρειάζεται. Δεν είναι εύκολη σκέψη για να καταλήξεις αβλεπί ότι χρειάζεσαι άλλη κασέτα πίσω κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, wizzy είπε

Καλή σου αρχή! Θα είμαι μαζί σου νοητά!😊

Φίλε, συμβουλή: Άκου τι σου λένε οι πιο έμπειροι. Τα €100 - €200 που θες να δαπανήσεις σε εξοπλισμό/αναβάθμιση του ποδήλατου, καλύτερα δώσε τα τώρα σε bike fit, να "έρθει" το ποδήλατο στα μέτρα σου με ακρίβεια χιλιοστού και μοίρας. Ξεκίνα τις προπονήσεις για να δεις το επίπεδό σου και να θέσεις στόχους και στο ενδιάμεσο μάζευε χρήματα για αναβάθμιση του εξοπλισμού, δαπάνη στην οποία θα μπεις μόνο εάν κρίνεις ότι χρειάζεται. Δεν είναι εύκολη σκέψη για να καταλήξεις αβλεπί ότι χρειάζεσαι άλλη κασέτα πίσω κτλ.

γι αυτο ειπα να ρωτησω εδω καποια πραγματα....προπονησεις εχω ηδη ξεκινησει και πηγα και σε εναν αγωνα με χρονο 41 λεπτα τα 20 χλμ..καλυτερος χρονο ποδηλατου στον αγωνα ηταν τα 33 λεπτα(τριαθλιτικο ποδηλατο και ηταν ο 1ος του αγωνα...

56 λεπτά πριν, billomnia είπε

Εδώ είναιη ουσία. Η προπόνηση. Δεν θα καταλάβεις καμιά διαφορά με άλλη σειρά.

Αν μπορείς να διαθέσεις λεφτά και για να αποφύγεις τραυματισμούς, δώσε λεφτά για μέτρηση. Δεν την κάνουν όλοι καλά. Δεν ξέρω που μένεις αλλά ψάξου λίγο. Επειδή δεν αγοράστηκε για εσένα αλλά το πήρες από γνωστό. Όλο και κάποια ρύθμιση θα θέλει.

 Επίσης ένα καλό ποδηλατάδικο να σου ρυθμίσει ντεραγιε μπρος-πίσω και γλιτώνεις αλλαγή.

Εγώ όταν έκανα μέτρηση και βγήκα για βόλτα μετά, σκέφτηκα να πώς έκανα ποδήλατο. Αισθάνθηκα ότι το σώμα μου αγκάλιασε το ποδήλατο.

Μέτρηση > τροχοί > σειρά.

θεσσαλονικη ειμαι...γι αυτο ρωταω αν εχετε να προτεινετε καποιον για μετρηση...μιας και ειπες τροχους....πολλα λεφτα ρε συ...αλλο ενα ιδιο ποδηλατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

γι αυτο ειπα να ρωτησω εδω καποια πραγματα....προπονησεις εχω ηδη ξεκινησει και πηγα και σε εναν αγωνα με χρονο 41 λεπτα τα 20 χλμ..καλυτερος χρονο ποδηλατου στον αγωνα ηταν τα 33 λεπτα(τριαθλιτικο ποδηλατο και ηταν ο 1ος του αγωνα...

θεσσαλονικη ειμαι...γι αυτο ρωταω αν εχετε να προτεινετε καποιον για μετρηση...μιας και ειπες τροχους....πολλα λεφτα ρε συ...αλλο ενα ιδιο ποδηλατο

Μετά το bike fit, η αλλαγή των τροχών με καλύτερους είναι η αμέσως πιο λογική κι ουσιαστική αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

Επεξ/σία από wizzy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.wiggle.co.uk/vitus-vee-29-city-bike-1/

 

308794705_2018-11-0614-16-21.png.1e8e87e1a826a06e6157778d5a05b6cb.png

Στις 5/11/2018 στις 10:38 ΠΜ, leftis95 είπε

Έχετε να μου προτείνετε κάτι σε οικονομικό single speed? Δεν θέλω να μπλέξω με ταχύτητες. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εψαχνα της τελευταιες σε ξενα forum , on the web αλλα και σε ποδηλαταδικα στη θεσσαλονικη τροπους για ν αναβαθμισω το ποδηλατο μου και δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα στο instomnia..να κανω λοιπον την ερωτηση μου(οι τις ερωτησεις μου :P) να δω αν υπαρχουν γνωστες να βοηθησουν.

εχω ενα ideal hillmaster του 2005 (medium σκελετος). το οδηγω τοσα χρονια (χρηση πολης αλλα και λιγο offroad-κατεβασμα χαλαρο απο μονοπατια) χωρις να κανω καποια αναβαθμιση εκτος των αναλωσιμων.με επιασε μια τρελα λοιπον τον τελευταιο καιρο να το εκσυχρονισω αντι να παω να παρω καινουργιο και μπηκα στο τριπακι και αλλαξα τροχους (26αρι ειναι) , δισκοπλακες ,σελα και πεταλια  , σειρα εχει  πιρουνι τιμονι (και λαιμος μαζι) και υδραβλικα φρενα (θα παει πακετο με λεβιε ταχυτητων γιατι τα τωρινα ειναι 2σε1).

η μεγαλη ερωτηση μου ειναι : τι πιρουνι να βαλω? ψαχνω μεταχειρισμενα απο ebay αλλα δεν ξερω τι να ψαξω. εχετε καποιες μαρκες να προτεινετε?

επισης σκεφτομαι να βαλω μεγαλυτερο πιρουνι(27.5?29?) με τον 26αρι τροχο , δηλαδη ν αλλαξω λιγο την γεωμετρια του ποδηλατου με στοχο να γινει και λιγο πιο 'επιθετικο' hardtail

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, discoboyminimal είπε

εψαχνα της τελευταιες σε ξενα forum , on the web αλλα και σε ποδηλαταδικα στη θεσσαλονικη τροπους για ν αναβαθμισω το ποδηλατο μου και δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα στο instomnia..να κανω λοιπον την ερωτηση μου(οι τις ερωτησεις μου :P) να δω αν υπαρχουν γνωστες να βοηθησουν.

εχω ενα ideal hillmaster του 2005 (medium σκελετος). το οδηγω τοσα χρονια (χρηση πολης αλλα και λιγο offroad-κατεβασμα χαλαρο απο μονοπατια) χωρις να κανω καποια αναβαθμιση εκτος των αναλωσιμων.με επιασε μια τρελα λοιπον τον τελευταιο καιρο να το εκσυχρονισω αντι να παω να παρω καινουργιο και μπηκα στο τριπακι και αλλαξα τροχους (26αρι ειναι) , δισκοπλακες ,σελα και πεταλια  , σειρα εχει  πιρουνι τιμονι (και λαιμος μαζι) και υδραβλικα φρενα (θα παει πακετο με λεβιε ταχυτητων γιατι τα τωρινα ειναι 2σε1).

η μεγαλη ερωτηση μου ειναι : τι πιρουνι να βαλω? ψαχνω μεταχειρισμενα απο ebay αλλα δεν ξερω τι να ψαξω. εχετε καποιες μαρκες να προτεινετε?

επισης σκεφτομαι να βαλω μεγαλυτερο πιρουνι(27.5?29?) με τον 26αρι τροχο , δηλαδη ν αλλαξω λιγο την γεωμετρια του ποδηλατου με στοχο να γινει και λιγο πιο 'επιθετικο' hardtail

Υπαρχουν μεταχειρισμενα περιφεριακα για ποδηλατα και σε site ελληνικα απο ελλαδα!

Η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις αναρτηση για αλλο μεγεθος τροχου γιατι αυτο που λες να αλλαξεις "λιγο" την γεωμετρια δεν ειναι σωστο..
Ποιο επιθετικο οπως λες δεν θα γινει οτι αναρτηση και να βαλεις..


Πες μας τι αναρτηση εχει τωρα για να μπορεσουμε να σε κατευθυνουμε.Και ποσα λευτα θα δωσεις για μεταχειρισμενο πιρουνι.

Αυτα τα 2 μονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το εργοστασιο το ποδηλατο φοραει rst gila t4.η συγκεκριμενη αναρτηση ειναι μια απο τις χειροτερες που θα μπορουσε να βαλει καποιος σε ποδηλατο , πραγματικα πιστευω οτι δεν προσφερει τιποτα παρα μονο βαρος. :P

η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι θελω να διαθεσω , απο 100 μεχρι 200 ισως και κατι παραπανω.

 

επισης γιατι θεωρεις λαθος να φορας αλλο πιρουνι αλλη ροδα? στο εξωτερικο γινεται χαμος απ οτι διαβαζω με τετοιες 'αλλαγες'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, discoboyminimal είπε

απο το εργοστασιο το ποδηλατο φοραει rst gila t4.η συγκεκριμενη αναρτηση ειναι μια απο τις χειροτερες που θα μπορουσε να βαλει καποιος σε ποδηλατο , πραγματικα πιστευω οτι δεν προσφερει τιποτα παρα μονο βαρος. :P

η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι θελω να διαθεσω , απο 100 μεχρι 200 ισως και κατι παραπανω.

επισης γιατι θεωρεις λαθος να φορας αλλο πιρουνι αλλη ροδα? στο εξωτερικο γινεται χαμος απ οτι διαβαζω με τετοιες 'αλλαγες'

Αν και θεωρω πως για ενα τετοιο ποδηλατο(ειναι σχετικα παλιο) δεν θα επρεπε να δινεις λευτα αλλα να αποταμιευεις για ενα καινουργιο θα ελεγα να κοιταξεις αναρτηση rock shox 100mm για 26 τροχο

Μπορεις να βρεις καποια καλα μοντελα μεταχειρ στα 120-130 ευρω περιπου.

Αλλα ξαναλεω καλυτερα ενα καινουργιο ποδηλατο.
Αυτες τις αναβαθμησεις να τις εκανες σε ενα σκελετο που να ηταν ποιο ακριβος να σου ελεγα οκ προχωρα...αλλα σε ενα ποδηλατο για να σε πηγαινει βολτα μια χαρα ειναι και η αναρτηση που εχει.

 

Στο εξωτερικο τι ακριβως εχεις δει?
Μαλλον εχεις δει ποδηλατα που ειναι κατασκευασμενα για τροχους 27.5 πχ και οχι "πατεντες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αναρτηση rock shox και ισως και fox , βλεπω γενικα. ψαχνω να ειναι με πιεση αερος. στα 130 ευρο που λες εσυ εχεις δει κατι συγκεκριμενο? εχεις κανενα Link ? η καποιο site για αγγελιες?

τωρα σχετικα μ αυτο που λες να παρω νεο να μην φτιαξω το παλιο..δεν μπορεις να καταλαβεις το σκεπτικο μου πιστευω. να το αναλυσω λιγακι

το ποδηλατο εχει συναισθηματικη αξια πλεον για μενα μου αρεσει να γυρναω με αυτο(επισης θελω ν ασχοληθω λιγο σοβαροτερα με το ΜΤΒing). ειναι σε πολυ καλη κατασταση για τα χρονια του , και εχει αρκετα θετικα οπως : αλουμινενιο σκελετο , αρκετα καλο design για την εποχη του που κριβει για πλακα τα χρονια του και ολα τα καλουδια που θα βρεις σε ενα ποδηλατο του 2018.

σκεφτομαι οτι αν ριξω 600-700 ευρο στο ποδηλατο θα ειναι πολυ καλυτερο απο ενα αλλο καινουργιο των ιδιων χρηματων.

με το σκεπτικο αυτο θελω να κανω ολο το ποδηλατο XT, πληρες προσαρμοσμενο σε εμενα

 

τελος , βλεπω σε διαφορα forum οτι αρκετα ατομα ειχαν αλλαξει πιρουνι σε 26αρη ποδηλατο και εβαλαν η 27.5 η 29. καποιοι κρατησαν 26αρες ροδες καποιοι αλλοι εβαλαν ειτε 27.5 ειτε 29. νομιζω αυτοαποκαλουνται '69ers'

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

αναρτηση rock shox και ισως και fox , βλεπω γενικα. ψαχνω να ειναι με πιεση αερος. στα 130 ευρο που λες εσυ εχεις δει κατι συγκεκριμενο? εχεις κανενα Link ? η καποιο site για αγγελιες?

τωρα σχετικα μ αυτο που λες να παρω νεο να μην φτιαξω το παλιο..δεν μπορεις να καταλαβεις το σκεπτικο μου πιστευω. να το αναλυσω λιγακι

το ποδηλατο εχει συναισθηματικη αξια πλεον για μενα μου αρεσει να γυρναω με αυτο(επισης θελω ν ασχοληθω λιγο σοβαροτερα με το ΜΤΒing). ειναι σε πολυ καλη κατασταση για τα χρονια του , και εχει αρκετα θετικα οπως : αλουμινενιο σκελετο , αρκετα καλο design για την εποχη του που κριβει για πλακα τα χρονια του και ολα τα καλουδια που θα βρεις σε ενα ποδηλατο του 2018.

σκεφτομαι οτι αν ριξω 600-700 ευρο στο ποδηλατο θα ειναι πολυ καλυτερο απο ενα αλλο καινουργιο των ιδιων χρηματων.

με το σκεπτικο αυτο θελω να κανω ολο το ποδηλατο XT, πληρες προσαρμοσμενο σε εμενα

τελος , βλεπω σε διαφορα forum οτι αρκετα ατομα ειχαν αλλαξει πιρουνι σε 26αρη ποδηλατο και εβαλαν η 27.5 η 29. καποιοι κρατησαν 26αρες ροδες καποιοι αλλοι εβαλαν ειτε 27.5 ειτε 29. νομιζω αυτοαποκαλουνται '69ers'

Για αναρτηση ειπα rock shox μιας και το σερβις της ειναι ποιο φτηνο σε σχεση με φοξ.Αυτη που εχω στο μυαλο μου (recon) δεν ειναι αερος.

Απο σιτε υπαρχει το φορουμ cyclist friends οπου μπορεις να ρωτησεις οτι θες σχετικα με το ποδηλατο και να δεις αγγελιες,μετα ειναι το car.gr φυσικα :P ,downhill.gr και ομαδες που υπαρχουν στο facebook(αν εχεις :P ).

Να ξερεις δεν συμφαιρει με την καμια να ριξεις 700 ευρω..πιστεψε με παιρνεις ενα πολυ καλυτερο ποδηλατο σε αυτα τα λευτα και να κρατησεις αυτο που εχεις..δηλαδη να εχεις 2!

Ο λογος που δεν βαζουμε οτι νανε διαστασεις στο ποδηλατο ειτε τροχους ειτε αναρτηση ειναι επειδη οπως ειπες χαλαει η γεωμετρια.
Με αλλα λογια ενα ποδηλατο σαν το δικο σου εαν του σηκωσουμε το μπροστα μερος με μεγαλυτερο τροχο η μεγαλυτερη αναρτηση αυτο που θα πετυχουμε ειναι να ειναι πολυ ψηλο μπροστα ,να μην στριβει σωστα,να μην ανεβαινει σωστα και γενικα να μην ειναι σωστο...επισης υπαρχει και η πιθανοτητα να κοπει η σκελετος (αυτο συνηθως εαν βαλουμε μεγαλυτερη αναρτηση και αρχισουμε να το οδηγαμε στα ορια του μεσα στο μονοπατι).

Τα 69 που λες εβγαιναν ετσι απο το εργοστασιο αλλα δεν επιασαν αγορα και ετσι αντικατασταθηκαν απο τα σημερινα 29.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους

 

Χθες αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ποδήλατο και θα ήθελα να μου προτείνεται μια καλή και οικονομική σέλα που να είναι άνετη και να αερίζει καλά την ευαίσθητη περιοχή. Διάβασα κάτι άρθρα για επιβάρυνση του προστάτη και ακόμα και κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου και αγχώθηκα. Το θέλω για περιστασιακή άσκηση. Επίσης διάβασα για ειδικά κολάν αν και για την χαλαρή χρήση που το θέλω τα θεωρώ υπερβολικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...