Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, arxontas2323 είπε

δυστυχως ειναι 10 ταχυτητες...το ποδηλατο αγοραστηκε το 2017 απο εναν γνωστο οπου εκανε μια 50-100χλμ και μετα το παρατησε...εγω μεσα σε 1,5 μηνα εχω κανει κοντα στα 600χλμ

Ok, οπότε μιλάμε για την 5700
Μια χαρά είσαι γενικά πολύ καλή σειρά, δεν υπάρχει θέμα άμεσης αλλαγής, με κύριο ερώτημα βέβαια αν είσαι οκ με το γρανάζωμα της (τι δίσκους έχει μπροστά στο δισκοβραχίωνα, και τι γρανάζια έχει η πίσω κασέτα).
Μιας και είναι μεταχειρισμένο, το βασικό επίσης είναι να είναι στο νούμερο σου.
Από εκεί και πέρα στο τρίαθλο γενικά οι αθλητές έχουν αρκετά aero θέση οδήγησης (κάτι το οποίο υποστηρίζουν και οι σκελετοί των τριαθλητικών ποδηλάτων) και υπάρχουν ειδικές σέλες (μιας και κάθονται πιο μπροστά κοντά προς το τιμόνι) και μπάρες.
Αν το ποδήλατο δεν είναι τριαθλητικό και εσύ ασχολείσαι αποκλειστικά με τρίαθλο, θα πρότεινα να κινηθείς στον άξονα των αξεσουάρ που είναι αυτόνομα και μπορούν να μεταφερθούν εύκολα σε άλλο ποδήλατο όταν αλλάξεις και πάρεις κάτι πιο εξειδικευμένο. Πχ σελα - σκέτες αερόμπαρες, ή τιμόνι με ενσωματομένες αερόμπαρες και τροχούς.

Μάλλον έγραψα ήδη πολλά, αλλά μιας και αγαπάω την ποδηλασία μάλλον παρασύρθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/10/2018 στις 4:05 ΜΜ, billomnia είπε

Ψάχνω για τροχό κούρσας μεταζειρισμένο και αν έρχεται με 11αρα κασέτα θα είναι ακόμα καλύτερα. Την θέλω για προπονητήριο.

Έχει παει το μάτι σας τπτ;

Ευχαριστώ.

"Λιώνεις" στο TrainerRoad;😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wizzy είπε

"Λιώνεις" στο TrainerRoad;😁

Χαχα! Γεια σου βρε Γιώργο! Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, βρήκα από merlin τροχό σε καλή τιμή και πήρα και μία κασέτα καινούργια και θα έχω για τοπροπονητήριο την παλιά. Έχω βάλει στοίχημα να το λιώσω το χειμώνα το trainerRoad!

Εσύ πως τα πας; Έχεις δει μεγάλη βελτίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billomnia είπε

Χαχα! Γεια σου βρε Γιώργο! Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, βρήκα από merlin τροχό σε καλή τιμή και πήρα και μία κασέτα καινούργια και θα έχω για τοπροπονητήριο την παλιά. Έχω βάλει στοίχημα να το λιώσω το χειμώνα το trainerRoad!

Εσύ πως τα πας; Έχεις δει μεγάλη βελτίωση;

Βελτίωση, ναι, είχα δει αρκετή. Μετά από 20 και πλέον συνεχόμενες εβδομάδες προπονήσεων ήμουν στην καλύτερη κατάσταση που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Έχει αρκετό καιρό να ασχοληθώ με το ποδήλατο (διάφοροι λόγοι), αλλά μόλις δοθεί η ευκαιρία θα επαναρχίσω. Έκανα ήδη αυτό που θέλεις να κάνεις - πήρα set (τροχούς/λάστιχα/κασέτα) μόνο για την προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wizzy είπε

Βελτίωση, ναι, είχα δει αρκετή. Μετά από 20 και πλέον συνεχόμενες εβδομάδες προπονήσεων ήμουν στην καλύτερη κατάσταση που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Έχει αρκετό καιρό να ασχοληθώ με το ποδήλατο (διάφοροι λόγοι), αλλά μόλις δοθεί η ευκαιρία θα επαναρχίσω. Έκανα ήδη αυτό που θέλεις να κάνεις - πήρα set (τροχούς/λάστιχα/κασέτα) μόνο για την προπόνηση.

Εγώ λάστιχο είχα πάρει πέρυσι αλλά έμεινε στο κουτί του... Τέλος εβδομάδας θα έρθουν τα πράγματα οπότε ΣΚ θα τα μοντάρω και ελπίζω δευτέρα να ξεκινήσω επειδή οι οικογενειακές-επαγγελματικές υποχρεώσεις  με κράτησαν μακρυά. Η αρχή προβλέπεται δύσκολη και νομίζω ότι θα θυμώσω με τον εαυτό μου και τα χάλια μου επειδή έχω χάσει αρκετά από αντοχή και δύναμη.

Καλή μας αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Innersense είπε

Ok, οπότε μιλάμε για την 5700
Μια χαρά είσαι γενικά πολύ καλή σειρά, δεν υπάρχει θέμα άμεσης αλλαγής, με κύριο ερώτημα βέβαια αν είσαι οκ με το γρανάζωμα της (τι δίσκους έχει μπροστά στο δισκοβραχίωνα, και τι γρανάζια έχει η πίσω κασέτα).
Μιας και είναι μεταχειρισμένο, το βασικό επίσης είναι να είναι στο νούμερο σου.
Από εκεί και πέρα στο τρίαθλο γενικά οι αθλητές έχουν αρκετά aero θέση οδήγησης (κάτι το οποίο υποστηρίζουν και οι σκελετοί των τριαθλητικών ποδηλάτων) και υπάρχουν ειδικές σέλες (μιας και κάθονται πιο μπροστά κοντά προς το τιμόνι) και μπάρες.
Αν το ποδήλατο δεν είναι τριαθλητικό και εσύ ασχολείσαι αποκλειστικά με τρίαθλο, θα πρότεινα να κινηθείς στον άξονα των αξεσουάρ που είναι αυτόνομα και μπορούν να μεταφερθούν εύκολα σε άλλο ποδήλατο όταν αλλάξεις και πάρεις κάτι πιο εξειδικευμένο. Πχ σελα - σκέτες αερόμπαρες, ή τιμόνι με ενσωματομένες αερόμπαρες και τροχούς.

Μάλλον έγραψα ήδη πολλά, αλλά μιας και αγαπάω την ποδηλασία μάλλον παρασύρθηκα.

Μπροστά παλι ειναι 105 σειρά 52-Β...αερομπαρες ειναι το επομενο που σκεφτομαι αλλα οχι ακομα...σε κανα 2μηνο... σκέφτηκα να αλλαξω μπρος πισω Derailleur με σειρα ultegraτην καινούρια που θα μου βγει κοντα στ 100 ευρω....αλλα δν ξερω τι διαφορά εχει το short με το medium cage και τι χρειάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To short cage είναι για μέχρι 28 μεγάλο πίσω, άντε και 30 αρκεί να μην διασταυρώσεις μεγάλο γρανάζι μπροστά και μεγαλοπίσω.Δηλαδή να βαλεις 50(52)-30.  Για κασέτα 11-32 θέλεις medium cage και άλλη αλυσίδα λογικά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billomnia είπε

To short cage είναι για μέχρι 28 μεγάλο πίσω, άντε και 30 αρκεί να μην διασταυρώσεις μεγάλο γρανάζι μπροστά και μεγαλοπίσω.Δηλαδή να βαλεις 53-30.  Για κασέτα 11-32 θέλεις medium cage και άλλη αλυσίδα λογικά.

Αυτο το 28 πως το καταλαβαινω;;;και που το βλέπω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arxontas2323 είπε

Αυτο το 28 πως το καταλαβαινω;;;και που το βλέπω;;;

Είναι τα δόντια από το μεγάλο γρανάζι πίσω. Πάνω του σε κάποιο σημείο θα έχει έναν αριθμό χαραγμένο που θα λέει το μέγεθος. Διαφορετικά ξεκίνα να μετράς δοντάκια! 😀

Αν και νομίζω τα allez έχουν 32. Και μπροστά νομίζω 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billomnia είπε

Είναι τα δόντια από το μεγάλο γρανάζι πίσω. Πάνω του σε κάποιο σημείο θα έχει έναν αριθμό χαραγμένο που θα λέει το μέγεθος. Διαφορετικά ξεκίνα να μετράς δοντάκια! 😀

Αν και νομίζω τα allez έχουν 32. Και μπροστά νομίζω 50.

Μέτρησα 30 πισω κ μπροστα λεει 52-Β...σωστο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Μέτρησα 30 πισω κ μπροστα λεει 52-Β...σωστο;;;

Άρα έχεις 11(μικρό γρανάζι) -30 και 52-36 μπροστά. Αφού το θέλεις για τρίαθλο όταν αποφασίσεις να αλλάξεις κατά προσωπικά πιστεύω ότι θέλεις μια 11-25 ή 11-28 πίσω. Απλά να ρωτήσεις αν πρέπει να σου κοντυνουν αλυσίδα.

 Αλλά η καλύτερη βελτίωση που μπορείς να κάνεις είναι η μέτρησή σου ώστε να έρθει το ποδήλατο πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arxontas2323 μια χαρά στα λέει ο @billomnia
Εαν και εφόσον η σειρά είναι καινούργια (αφού είπες ότι το ποδήλατο είχε κάνει λίγα χιλιόμετρα) και καλοσυντηρημένη δεν υπάρχει λόγος να την πειράξεις προς το παρόν, αφού τελικά και το γρανάζομα είναι οκ μιας και στα τρίαθλα φήμες λένε ότι πάτε τάπα.
Κοίτα τα υπόλοιπα που είπαμε και καλές προπονήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, billomnia είπε

Άρα έχεις 11(μικρό γρανάζι) -30 και 52-36 μπροστά. Αφού το θέλεις για τρίαθλο όταν αποφασίσεις να αλλάξεις κατά προσωπικά πιστεύω ότι θέλεις μια 11-25 ή 11-28 πίσω. Απλά να ρωτήσεις αν πρέπει να σου κοντυνουν αλυσίδα.

 Αλλά η καλύτερη βελτίωση που μπορείς να κάνεις είναι η μέτρησή σου ώστε να έρθει το ποδήλατο πάνω σου.

σκεφτηκα να την κανω 11αρα πισω την κασετα αλλα δεν ξερω ακομα τι θα χρειαστω(περα απο κασετα)...για να μετρησω το ποδηλατο πανω μου να ρψτησω εκει που θα το κανω σερβις ή υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται αποκλειστικα με αυτο;; 

20 λεπτά πριν, Innersense είπε

@arxontas2323 μια χαρά στα λέει ο @billomnia
Εαν και εφόσον η σειρά είναι καινούργια (αφού είπες ότι το ποδήλατο είχε κάνει λίγα χιλιόμετρα) και καλοσυντηρημένη δεν υπάρχει λόγος να την πειράξεις προς το παρόν, αφού τελικά και το γρανάζομα είναι οκ μιας και στα τρίαθλα φήμες λένε ότι πάτε τάπα.
Κοίτα τα υπόλοιπα που είπαμε και καλές προπονήσεις!

στο τριαθλο οι αλλοι πανε ταπα😂😂εγω ακομαααα σαν χελωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

σκεφτηκα να την κανω 11αρα πισω την κασετα αλλα δεν ξερω ακομα τι θα χρειαστω(περα απο κασετα)...για να μετρησω το ποδηλατο πανω μου να ρψτησω εκει που θα το κανω σερβις ή υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται αποκλειστικα με αυτο;; 

στο τριαθλο οι αλλοι πανε ταπα😂😂εγω ακομαααα σαν χελωνα

Μην μπαίνεις τέτοιο σενάριο.
Για να βάλεις 11άρα κασέτα πίσω εφόσον το υποστηρίζει ο τροχός σου (κατά πάσα πιθανότητα θα μπορεί), έχεις καταρχήν το κόστος της κασέτας, του πίσω ντεραγιέ και του μπροστά δεξιά shifter/χειριστηρίου. Μαζεύονται αρκετά δηλαδή.

Έγραψες το βασικό πιο κάτω. Αναβάθμισε τον ποδηλάτη βγαίνοντας έξω για προπόνηση και κάνε παρέα με ...βουνά! Οι αναβάσεις μας κάνουν πιο δυνατούς 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...