Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα του βαλεις πιο ηπια λαστιχα για να ταιριαζουν στους δρομους κ τα μονοπατια που πας

οριστε ενα αξιοπρεπες εισαγωγικο σε νορμαλ λεφτα

https://www.idealbikes.net/?section=3354&language=el_GR&itemid1494=3381&detail1494=1

αν πηγαινεις περισσοτερο δρομο κ πατας ελαχιστα χωμα κ δη πατημενο δες fitness

https://www.idealbikes.net/?section=3360&language=el_GR&itemid1494=3410&detail1494=1

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αγοράσω ποδήλατο. Δεν θέλω να ρίξω πολλά λεφτά. Μέχρι 150 ευρώ, βαριά 200 άμα αξίζει. Σίγουρα θα δοκιμάσω οτιδήποτε πριν αγοράσω. Ύψος 1,76.
Το θέλω για βόλτες σε δρόμο/πόλη και commuting στην χειρότερη. Σκέφτομαι κάτι σε υβριδικό/road ή σπαστό.

Γενικά δεν έχω τρελές εμπειρίες με τα ποδήλατα πέρα από 1 mountain και ένα bmx που είχα μικρός.
Ξέρω ότι σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρώ κάτι πολύ ποιοτικό αλλά δεν νομίζω να έχω και σοβαρά προβλήματα (it's just a bike). 

Με σπαστό ποδήλατο μπορείς να πας γρήγορα; Δεν έχω κάτσει ποτέ σε σπαστό.
Για παράδειγμα στο bmx δεν είχε ταχύτητες προφανώς αλλά αν ήθελες το "πατούσες".
Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει ο σκελετός; Ο λόγος που σκέφτομαι το σπαστό είναι α)η εύκολη μεταφορά (άσχετα που στην Θεσσαλονίκη δεν παίζει να χωρέσω ποτέ σε λεωφορείο του ΟΑΣΘ με αυτό) και β)η πιθανότητα να το πάρω μαζί μου σε ευρωπαική χώρα για commuting σε μερικά χρόνια. 

Αλλιώς να πάω σε κάτι τέτοιο;
Ρίξτε προτάσεις για καταστήματα/ποδηλατάδικα. Ακόμα και σε πμ.
 

Επεξ/σία από Rodes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολυ φτηνο ποδηλατο εκτος του οτι θα εχει προβληματικη συμπεριφορα σε φρενα ,αναρτησεις ταχυτητες κ ντεραγιε θα το πληρωνεις ξανα κ ξανα για να μπορεις να το χρησιμοποιεις

δες το ideal cityrun ,ειναι ιδανικο για αυτα που θες κ καλο ποδηλατο σε πολυ καλη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε αυτά τα λεφτά μόνο μεταχειρισμένο, λίγο ψάξιμο και υπομονή θέλει. XL γενικά δεν παίζουν πολλά και φεύγουν γρήγορα αλλά πιστεύω θα βολευτείς και με L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα συμφορουμητες... 

Θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο και διαθέτω 250€. Έχω ύψος 1.95 και θα ήθελα να είναι κάτι σχετικά ελαφρύ καθώς είμαι κάτοχος ενός Mtb universal το οποίο είναι πολύ βαρύ.  Το θέλω κυρίως για βόλτες στην πόλη αλλά και ν μπορώ να το πάω σε χωματόδρομο καμία φορά...  Έχετε να μου προτείνετε κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σε όλους παιδιά.

Για τα ποδήλατα δρόμου του praktiker, μάρκας Interbikes, Βουλγαρικής κατασκευής,ποια η άποψη σας;

Είδα ένα,τελευταίο κομμάτι,σε καλή τιμή,αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μ είναι το σωστό μέγεθος.ειναι 520mm και όταν το δοκίμασα απείχε 3-4 εκατοστά το οριζόντιο σίδερο απ' τον καβάλο μου (είμαι 1.79 με 80καβαλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα στην ομάδα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ποδήλατο για το δρομολόγιο σπίτι-δουλειά κατά κύριο λόγο (και καμιά βόλτα κυρίως πόλη και ίσως χώμα). Δεν ξέρω από μάρκες και χάθηκα όταν άρχισα να ψάχνω. Ψάχνω κάτι γύρω στα 400€ η και λίγο ακριβότερο αν αξίζει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Aniparktos είπε

Καλημέρα στην ομάδα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ποδήλατο για το δρομολόγιο σπίτι-δουλειά κατά κύριο λόγο (και καμιά βόλτα κυρίως πόλη και ίσως χώμα). Δεν ξέρω από μάρκες και χάθηκα όταν άρχισα να ψάχνω. Ψάχνω κάτι γύρω στα 400€ η και λίγο ακριβότερο αν αξίζει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων     

To ideal cityrun που ανέφερε παραπάνω ο φίλος είναι μια πολύ καλή λύση για τα καθημερινά σου δρομολόγια. Βέβαια αν θες να βγεις λίγο χωμα και να είσαι λίγο πιο άνετος σε παλιοδρομους θα πρέπει να πας σε trekking . πχ σε κάτι τέτοιο . Στα έξοδα αγοράς να συνυπολογίσεις ένα καλό κράνος (ένα κεφάλι του έχουμε) ,  μια καλή κλειδαριά και φωτάκια, παγουροθήκη. Καλές βόλτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kronos73 είπε

To ideal cityrun που ανέφερε παραπάνω ο φίλος είναι μια πολύ καλή λύση για τα καθημερινά σου δρομολόγια. Βέβαια αν θες να βγεις λίγο χωμα και να είσαι λίγο πιο άνετος σε παλιοδρομους θα πρέπει να πας σε trekking . πχ σε κάτι τέτοιο . Στα έξοδα αγοράς να συνυπολογίσεις ένα καλό κράνος (ένα κεφάλι του έχουμε) ,  μια καλή κλειδαριά και φωτάκια, παγουροθήκη. Καλές βόλτες

Οπότε πάω σε trekking. Έχω υπολογίσει τα έξτρα έξοδα. Οπότε μου προτείνεις το Lombardo. Σε ευχαριστώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aniparktos είπε

Οπότε πάω σε trekking. Έχω υπολογίσει τα έξτρα έξοδα. Οπότε μου προτείνεις το Lombardo. Σε ευχαριστώ :D

Δε το έχω οδηγήσει, απλά το έχω έχει γνωστός που μου είπε καλά λόγια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...