Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

αν το κανεις και δουλεψει πες μου εντυπωσεις

Πολυ καλη ιδεα να βαλουν ιμαντα για κινηση και στην μπροστινη,ετσι εκμεταλλευονται το γυροσκοπικο φαινομενο  και δε χρειαζεται βαση στηριξης.

Δε μου φαινεται ομως ανθεκτικη πατεντα  ασε που ευκολα μπορει να γινει καποιο ατυχημα.Δεν ψαχνω για τετοια κατασκευη,θελω στατικο ποδηλατο.

edit Δες εδω 

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπορείς κάνε λίγη οικονομία και πάρε το tacx έστω και το εισαγωγικό. Όταν τελειώσεις με την αποκατάσταση μπες www.trainerroad.com

Όταν πραγματικά θα σου περισέυουν λευτά ή όταν θελήσεις να πας την ποδηλασία ένα βήμα παραπάνω μπές www.zwift.com

Με ευχαριστείς στο μέλλον :-)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, webparts είπε

Καλησπερα στο λαο.

Ψαχνω καιρο ενα προπονητηριο,αλλα οι τιμες ειναι υψηλες για τη χρηση που το θελω.
Καθως ομως τωρα πρεπει να κανω λιγο ποδηλατο τη μερα για τις φυσιοθεραπειες μου,αναγκαστικα θα το χρειαστω.

Εχω σκεφτει να βρω μια βαση για το ποδηλατο και να ποδηλατω με τα φρενα σφιγμενα.
Εχω ενα ποδηλατο που καθεται και δε με απασχολει να αλλαξω 1-2 ζευγαρια τακακια στα v-brake του μεχρι να τελειωσω τη φυσιοθεραπεια.

Απο την αλλη,ενα προπονητηριο DIY θα ηταν σιγουρα  χρησιμο στο μελλον,καθως και εγω και η κοπελα μου ειμαστε ποδηλατες.

Εχει ασχοληθει κανεις με τετοια κατασκευη;

Γιατί το στατικό ποδήλατο βοηθάει περισσότερο στην προπόνηση;
Το λέω γιατί κι εγώ έκανα σχεδόν καθημερινά ποδήλατο για 2 χρόνια, δεν είδα όμως κάποια ιδιαίτερη βελτίωση, μήπως να το σκεφτώ κι εγώ...

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Γιατί το στατικό ποδήλατο βοηθάει περισσότερο στην προπόνηση;
Το λέω γιατί κι εγώ έκανα σχεδόν καθημερινά ποδήλατο για 2 χρόνια, δεν είδα όμως κάποια ιδιαίτερη βελτίωση, μήπως να το σκεφτώ κι εγώ...

Θεμα ευκολιας ειναι γενικοτερα.

Καποιος μπορει να θελει να κανει ζεσταμα σε αυτο πριν κανει βαρη στο σπιτι.

Αλλος μπορει να κανει ποδηλατο φουλ και σε βροχερες μερες να μη χανει την προπονηση του.
Εγω κανω χρονια ποδηλατο ολων των ειδων και δε θα το αλλαζα με στατικο,αλλα τωρα το χρειαζομαι για χαλαρο ζεσταμα πριν τη φυσιοθεραπεια.

Εχω βεβαια και πλανο να βαζω τον προτζεκτορα να δειχνει κανα βιντεακι με διαδρομη στο βουνο,για να κανω λιγο ποδηλατακι μερες που απαγορευεται,αλλα προς το παρων μονο ζεσταμα επιτρεπεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 5:37 ΜΜ, CleanthisD είπε

Αν μπορείς κάνε λίγη οικονομία και πάρε το tacx έστω και το εισαγωγικό. Όταν τελειώσεις με την αποκατάσταση μπες www.trainerroad.com

Όταν πραγματικά θα σου περισέυουν λευτά ή όταν θελήσεις να πας την ποδηλασία ένα βήμα παραπάνω μπές www.zwift.com

Με ευχαριστείς στο μέλλον :-)

Για δώσε ινφο για το trainerroad...

Εγώ έχω το Vortex smart και κάνω τα προγράμματα που χει μέσα. Εχω κατεβάσει καποια προγράμματα απο ένα γερμανικό σαϊτ (αλλα πολλά ειναι too much).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως μπορείς να συνδέσεις το vortex μέσω Bluetooth η ant+ στικακιου στον υπολογιστή ή το κινητό σου; Αν ναι στείλε μου σε πμ ένα σπαμοmail που έχεις. Από τις ανανεώσεις που έχω κάνει τόσα χρόνια έχω κάποιους δοκιμαστικους μήνες δωρεάν. Σου δίνω έναν μηνα και αν σου αρέσει το συνεχίζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/13/2018 στις 11:32 ΠΜ, CleanthisD είπε

Υποθέτω πως μπορείς να συνδέσεις το vortex μέσω Bluetooth η ant+ στικακιου στον υπολογιστή ή το κινητό σου; Αν ναι στείλε μου σε πμ ένα σπαμοmail που έχεις. Από τις ανανεώσεις που έχω κάνει τόσα χρόνια έχω κάποιους δοκιμαστικους μήνες δωρεάν. Σου δίνω έναν μηνα και αν σου αρέσει το συνεχίζεις 

 

Σ'ευχαριστώ και σου στέλνω μέιλ με πμ... Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Εχω το Tacx Vortex το 2160 ομως, οχι το φρέσκο smart με zwift κτλ (2180)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ας επανέλθω δημοσίως!

Τρομερό το trainerroad...διανύω αισίως τη 3η εβδομάδα. Δε μπορώ να δώ αν έχω βελτιωθεί, αν και είμαι σίγουρος, βλέποντας watt και παλμούς.

Το κάνω τυπικά,  μέρα παρα μέρα.

Δυστυχώς ειναι δύσκολο να βγείς βολτα εξω, επειδη δεν εχεις ελευθερη μέρα και για να αντικαταστήσεις προπονηση εντος με εκτος, πρεπει να εχεις βατόμετρο (αρχισα να ψηνομαι για κανα παλιο-πετάλι :lol::lol:)

Τις δημόσιες ευχαριστίες μου στον Κλεάνθη :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλές βόλτες, να το χαρείς!!!

Πιο ρολερ αγόρι μου, πάρε ενα κανονικό εργόμετρο, μη σκοτωθείς μέσα στο σπιτι χιχιχι

Τα τροχούλια ποια είναι;;; (σάλια mode - off)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Καλές βόλτες, να το χαρείς!!!

Πιο ρολερ αγόρι μου, πάρε ενα κανονικό εργόμετρο, μη σκοτωθείς μέσα στο σπιτι χιχιχι

Τα τροχούλια ποια είναι;;; (σάλια mode - off)

Ήμουν ήδη εκτός μπάτζετ. Θα δω πως θα πάει στο μέλλον και ίσως του χρόνου πάρω ένα από αυτά που έχουν κασέτα πάνω και βγάζει τελείως τη ρόδα. 

 

Οι τροχοί είναι αυτοί και παίζουν στο 1000

 

Saturae C44 FULL 50mm Rim Carbon wheel

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...