Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, kronos73 είπε

To ideal cityrun που ανέφερε παραπάνω ο φίλος είναι μια πολύ καλή λύση για τα καθημερινά σου δρομολόγια. Βέβαια αν θες να βγεις λίγο χωμα και να είσαι λίγο πιο άνετος σε παλιοδρομους θα πρέπει να πας σε trekking . πχ σε κάτι τέτοιο . Στα έξοδα αγοράς να συνυπολογίσεις ένα καλό κράνος (ένα κεφάλι του έχουμε) ,  μια καλή κλειδαριά και φωτάκια, παγουροθήκη. Καλές βόλτες

δες ideal cityrun ή kona dew.

καλύτερα χωρίς ανάρτηση (είναι πιο ελαφριά και "μανιτσέβελα"), αν θέλεις άνεση μπορείς να βάλεις πιο φαρδύ λάστιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναζητειται 'τιτλος προιοντος'-αντικειμενο!
Ψαχνω για αυτα τα φωτακια που μπαινουν στις ροδες, και φωτιζουν μονο με την κινηση, και βοηθουν και απο θεμα ασφαλειας τη νυχτα, αλλα ειναι και αισθητικα ομορφα(φως που γυριζει!) . Απ'οσο ξερω παιρνουν μπαταριες. Επισης εμαθα οτι στερεωνουν σε βαλβιδες.
Ερωτησεις:

- Πως τα λενε; Παρακαλω οποιον ξερει, οχι μονο τον ελληνικο, αλλα τον αντιστοιχο αγγλικο όρο, για να αναζητησω επιλογες και στο ebay.

- Υπαρχει επιλογη, που να μην μπαινει στην βαλβιδα, αλλα στις ακτινες;

- Υπαρχει επιλογη με μπαταριες ΑΑΑ; Απεχθανομαι να τρεχω στον Γερμανο για το παραμικρο.

- Αν ξερει κανεις αν οντως βοηθουν το βραδυ, και τιμες, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mindreader είπε

- Αν ξερει κανεις αν οντως βοηθουν το βραδυ, και τιμες, ας πει.

ΌΧΙ, δεν βοηθούν σε τίποτα πρά μόνο κάνουν εφφέ με την κίνηση.

Αν θες να κυκλοφορείς βράδυ πάρε κανονικά φώτα μπρος/πίσω, αρκετά δυνατά και να φοράς ανοικτόχρωμα ρούχα ή να έχουν ανακλαστικές λωρίδες.
Το μπροστινό φως είναι για να βλέπεις εσύ (σταθερή λειτουργία) αλλά αν κυκλοφορείς κυρίως εντός αστικού ιστού (άρα αρκετός φωτισμός από το γύρω περιβάλλον) είναι και για να σε βλέπουν οι μπροστινοί σου (παλλόμενη λειτουργία).
Το πίσω φως (παλόμενο κόκκινο πάντα) είναι καλό για να σε βλέπουν όσοι έρχονται αλλά και για την μέρα αν είσαι σε δρόμο με έντονη κυκλοφορία.

Σε κάθε περίπτωση απέφυγε τα κατάμαυρα ρούχα που δυστυχώς βλέπω σε πολλούς αυτοκτονικούς ποδηλάτες το βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

dpolal θα εχω υποψη μου οσα ειπες. :)

Ωστοσο, αν καποιος ξερει κατι περι του συγκεκριμενου αντικειμενου, ας το πει.

http://lmgtfy.com/?q=bicycle+tire+lights

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω σπαστό ποδήλατο καθαρά για την παραλία Θεσσαλονίκης.

Να το φορτώνω στο αμάξι και να πηγαίνω. 

 

Είμαι 100+ κιλά, ύψος 1.86 

Μέχρι 200 τι μπορώ να πάρω?

Κάποια orient που είδα στα 180 ευρώ είναι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dpolal είπε

Ο λογος που ρωτησα, ειναι γιατι πολλες φορες καποια εξαρτηματα, ποδηλατων αλλα και λοιπων αντικειμενων, εχουν μια ιδιαιτερη ορολογια, και αν δεν την ξερεις, μπορει να ψαχνεις με λαθος τροπο.

Ακουγεται χαζο μηπως;

Λιγοτερο παιρνει σε καποιον ενα google search, απο το να κανει ερωτηση εδω, και να περιμενει αν και οταν θα απαντηθει.

Δεν ζητουσα τα κλασικα bike lights, δηλαδη φακο μπροστα-φωτακι πισω.

Μην ειστε λοιπον τοσο ευκολοι στην κριτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Δεν ζητουσα τα κλασικα bike lights, δηλαδη φακο μπροστα-φωτακι πισω.

Δεν σου απάντησα για τα κλασσικά bike lights αλλά για αυτό ακριβώς που ρώτησες εξαρχής, το οποίο θα το βρείς με μία αναζήτηση σαν tire ή wheel lights.
Kαι επειδή ενδεχωμένος θα δυσκολευτείς να βρείς εδώ και μάλλον θες ντε και καλά να βάλεις στο ποδήλατο σου πάρε το παρακάτω (2-3 ευρώ κοστίζει, το έχουν όλα τα ποδηλατάδικα) και πέρασε το στο κέντρο του τροχού.
Ίδια δουλειά (δηλαδή ελάχιστη ασφάλεια και μόνο εφφέ) θα κάνει.
silicone-led-safty-avertissement-tail-la

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω για τροχό κούρσας μεταζειρισμένο και αν έρχεται με 11αρα κασέτα θα είναι ακόμα καλύτερα. Την θέλω για προπονητήριο.

Έχει παει το μάτι σας τπτ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2018 στις 9:33 ΠΜ, mindreader είπε

Αναζητειται 'τιτλος προιοντος'-αντικειμενο!
Ψαχνω για αυτα τα φωτακια που μπαινουν στις ροδες, και φωτιζουν μονο με την κινηση, και βοηθουν και απο θεμα ασφαλειας τη νυχτα, αλλα ειναι και αισθητικα ομορφα(φως που γυριζει!) . Απ'οσο ξερω παιρνουν μπαταριες. Επισης εμαθα οτι στερεωνουν σε βαλβιδες.
Ερωτησεις:

- Πως τα λενε; Παρακαλω οποιον ξερει, οχι μονο τον ελληνικο, αλλα τον αντιστοιχο αγγλικο όρο, για να αναζητησω επιλογες και στο ebay.

- Υπαρχει επιλογη, που να μην μπαινει στην βαλβιδα, αλλα στις ακτινες;

- Υπαρχει επιλογη με μπαταριες ΑΑΑ; Απεχθανομαι να τρεχω στον Γερμανο για το παραμικρο.

- Αν ξερει κανεις αν οντως βοηθουν το βραδυ, και τιμες, ας πει.

Αν δεν έχεις βρει ακόμα ψάξε για bike valve light ή για bike spoke light

Ενδεικτικά

https://www.gearbest.com/bike-valve-light-_gear/

https://www.gearbest.com/bike-spoke-light-_gear/

Στο ebay λογικά θα βρεις καλύτερες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω μια κουρσα specialied allez e5 sl smartweld με σειρα 105 πανω εκτος απο λεβιεδοταχυτητες που ειναι tiagra στα 8,8 κιλα...ποια πιστευετε οτι θα ηταν μια καλη αναβαθμιση να κανω καθως ασχολουμαι με τριαθλο;;;

Επεξ/σία από arxontas2323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, arxontas2323 είπε

εχω μια κουρσα specialied allez e5 sl smartweld με σειρα 105 πανω εκτος απο λεβιεδοταχυτητες που ειναι tiagra στα 8,8 κιλα...ποια πιστευετε οτι θα ηταν μια καλη αναβαθμιση να κανω καθως ασχολουμαι με τριαθλο;;;

Μιλάμε για 11άρα 5800 ή κάτι παλιότερο;
Πόσα χιλιόμετρα έχει και τι φθορά;
Μην τρελαίνεσαι τόσο με το βάρος γιατί η 105 είναι εξαιρετική σε value for money μαζί με την Ultegra αν όντως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.
Πιο πάνω και πιο κάτω μη κοιτάς.

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Innersense είπε

Μιλάμε για 11άρα 5800 ή κάτι παλιότερο;
Πόσα χιλιόμετρα έχει και τι φθορά;
Μην τρελαίνεσαι τόσο με το βάρος γιατί η 105 είναι εξαιρετική σε value for money μαζί με την Ultegra αν όντως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.
Πιο πάνω και πιο κάτω μη κοιτάς.

δυστυχως ειναι 10 ταχυτητες...το ποδηλατο αγοραστηκε το 2017 απο εναν γνωστο οπου εκανε μια 50-100χλμ και μετα το παρατησε...εγω μεσα σε 1,5 μηνα εχω κανει κοντα στα 600χλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

εχω μια κουρσα specialied allez e5 sl smartweld με σειρα 105 πανω εκτος απο λεβιεδοταχυτητες που ειναι tiagra στα 8,8 κιλα...ποια πιστευετε οτι θα ηταν μια καλη αναβαθμιση να κανω καθως ασχολουμαι με τριαθλο;;;

1)Στήσιμο ποδηλάτου πάνω σου

2) Τροχοί

3) μπάρες αφού θέλεις τρίαθλο.

Σειρές κλπ είναι για geek. Αν έχει καλή κλιμάκωση η κασέτα (αφού δεν θα κάνεις αναβάσεις) και με 10άρα είσαι οκ. Αν και μία 105 R7000 11-25 ή βαριά 11-28 μήπως και χρειαστείς καμία ανηφόρα ,έχει κανλα 45άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...