Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουν τα προτερήματα τους τα εργόμετρα αυτά (fluid) αλλά και διαφορετικό το κόστος.

Φετος με τις εκπτώσεις, το φθηνοτερο Tacx δε πρεπει να επεσε κατω απο 650ε οταν εψαχνα για μένα.

Και με ένα Vortex κάνεις ωραία τη δουλειά σου! (και zwift/trainerroad) απλά εχει τη φασαρια του βγαλε-βαλε τροχο. (εμένα με εκνεύρισε φετος και βγηκα ελαχιστες βολτες το χειμώνα). Kαι κοστος 300ε-400ε αναλόγως περιοδο εκπτώσεων.

Χμμ...clincher ε? 

Τεσπα, οπως και να χει, να το χαρείς! αναμένουμε βόλτες και μπόλικο strava.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά νέος στον τεράστιο αυτόν κόσμο των ποδηλάτων, έφτασε η στιγμή που χρειάζεται να πάρω ποδήλατο και άρχισα να ρωτάω γνωστούς μου αν έχουν κάνα παλιό που δεν χρειάζονται. Με τα πολλά πολλά έπεσε στα χέρια μου ένα sunn Dogg πολύ ταλαιπωρημένο βέβαια, αλλά έχω δει ότι ήταν πολύ ακριβό ποδήλατο και σκέφτηκα να το πάω σε μαγαζί να μου πει. Για να φτιάξει τα βασικά μου είπε θέλει 150ε περίπου και δεν ξέρω αν αξίζει να φτιάξω αυτό ή καλύτερα να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο σε αυτά τα λεφτά , παραθέτω και φωτογραφίες με το ποδήλατο και με την λίστα των απαραίτητων για να δουλέψει τώρα. To θεμα ειναι πως δεν ειμαι ειδικός και δεν ξερω αν πχ τα χειριστήρια  για τις ταχυτητες που μου ειπε αυτος να αλλαξω μπορουν να σωθούν ή όχι πάντως το ποδήλατο είναι 9 ταχυτήτων.

 

 

 

 

po1.jpg

pod2.jpg

Επεξ/σία από NobodyRankXV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NobodyRankXV είπε

Για να φτιάξει τα βασικά μου είπε θέλει 150ε περίπου

Δε βλεπω καλα τι φοραει το ποδηλατο,αν θες ανεβασε 2-3 φωτο να φαινονται οι αναρτησεις  και τα χειριστηρια.
Τα πεταλια πχ που φοραει πρεπει να κανουν κανα 80ρι καινουργια,η αναρτηση δε βλεπω και δεν την γνωριζω απ'εξω αλλα παραμενει rock shox.

Ζαντουλες alexrims τιμιες,πες μας  τι κεντρα και σειρα φοραει γενικως.
Το κοβω για πολυ υβριδιο το εργαλειο.

Το θεμα ειναι οτι  αυτο το ποδηλατο δε θα σε βολεψει σε τιποτε αλλο εκτος  απο χρηση σε ανωμαλο δρομο.

Overall ειναι ενα μετριο καταβατικο ποδηλατο. 

 

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, webparts είπε

Δε βλεπω καλα τι φοραει το ποδηλατο,αν θες ανεβασε 2-3 φωτο να φαινονται οι αναρτησεις  και τα χειριστηρια.
Τα πεταλια πχ που φοραει πρεπει να κανουν κανα 80ρι καινουργια,η αναρτηση δε βλεπω και δεν την γνωριζω απ'εξω αλλα παραμενει rock shox.

Ζαντουλες alexrims τιμιες,πες μας  τι κεντρα και σειρα φοραει γενικως.
Το κοβω για πολυ υβριδιο το εργαλειο.

Το θεμα ειναι οτι  αυτο το ποδηλατο δε θα σε βολεψει σε τιποτε αλλο εκτος  απο χρηση σε ανωμαλο δρομο.

Overall ειναι ενα μετριο καταβατικο ποδηλατο. 

το θεμα ειναι ότι ειμαι άσχετος με τα ποδήλατα οπότε.. αλλα με κάλυψε η απαντηση σου στο ότι δεν θα με βολέψει περα σε ανωμαλο δρόμο, απο ποιες μεριες θες κι αλλες φωτο ; παντως χειρηστηρια για ταχυτητες γραφει shimano deore αλλα πχ δεν κανει κλικ για αλλαγει ισως θελει λαδωμα και κατι εχει πισω με αερα κτλπ τα φρενα παντως δουλευουνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

το θεμα ειναι ότι ειμαι άσχετος με τα ποδήλατα οπότε.. αλλα με κάλυψε η απαντηση σου στο ότι δεν θα με βολέψει περα σε ανωμαλο δρόμο, απο ποιες μεριες θες κι αλλες φωτο ; παντως χειρηστηρια για ταχυτητες γραφει shimano deore αλλα πχ δεν κανει κλικ για αλλαγει ισως θελει λαδωμα και κατι εχει πισω με αερα κτλπ τα φρενα παντως δουλευουνε 

Βγαλε να δουμε τι γραφουν πανω τα χειριστηρια,τα φρενα και το σασμαν μπροστα.ΑΥτο με τον αερα δεν παει το μυαλο μου.Βγαλε και τη rock shox απο μπροστα και τα κεντρα των ζαντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω:
Ποδηλατα 'σπαστα', υπαρχουν μονο με μικρες ροδες ή και με μεγαλες, ωστε το ποδηλατο να ειναι οσο το δυνατον κανονικου τυπου;
Αν οντως υπαρχουν, πειτε καμια μαρκα, οικονομικη τιμη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 5/6/2018 at 01:24, NobodyRankXV said:

το θεμα ειναι ότι ειμαι άσχετος με τα ποδήλατα οπότε.. αλλα με κάλυψε η απαντηση σου στο ότι δεν θα με βολέψει περα σε ανωμαλο δρόμο, απο ποιες μεριες θες κι αλλες φωτο ; παντως χειρηστηρια για ταχυτητες γραφει shimano deore αλλα πχ δεν κανει κλικ για αλλαγει ισως θελει λαδωμα και κατι εχει πισω με αερα κτλπ τα φρενα παντως δουλευουνε 

αυτο μαν δεν ειναι για άσφαλτο πάντως. αυτό θυμίζει γεωμετρία downhill (Δες κανα βιντεο να δεις τι σημαινει η κατηγορία) δες το tube της σελας καταρχην. μηδέν πετάλι κατηφόρα και αγιος ο θεος.

κατμε μην ασχωληθείς ένα μάτσο παλιοσίδερα το βλέπω ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ. 

Για μένα παιζει να ειναι και του 2003 (θυμαμαι κάτι specialized) ΔΛΔ 15 ΧΡΟΝΩΝ τεχνολογία.

Αυτό απο που να το πρωτοπιασεις; σερβις αναρτησεις; φρένα; (αυτα δεν στα βαλε ο μάστορας; μαλλον μιλάμε και για άσχετο.)

spd καινουργια και με ενα 30άρι βρισκεις τις σιμανο τι 70€ λεει ο αποπάνω (webparts) ειδε ποια Shimano φοράει;

κατάβαση; rofl δεν κατεβαινω μονοπάτι με τέτοιο σαράβαλο και λευτα να μου δώσεις. 

τα βουνά όπως και τα μονοπάτια έχουν εξελιχθεί, και όπως να το κανουμε το MTB ειναι ακριβό χόμπι.

κάτι αντίστοιχο του 2017 για να καταλάβουμε την παλαιότητα του πράγματος:


17METAAMRIRD_1_2000-2.thumb.jpg.054910b51e97cdca2c1cd3f1a4483524.jpg

Επεξ/σία από γροσερισοπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ φαουλ σε ideal cityrun που εβαλα το τιμονι τερμα κατω (εβαλα ολα τα spacers απο πανω) κ γυρισα κ την κουρμπα του τιμονιου πανω κατεβαζοντας τις λαβες κατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fitness ηθελα κ χρειαζομουν αλλα προερχομενος απο mtb σε χρηση δρομου μου φαινεται υπερβολικα ψηλο το τιμονι σε φαση που δεν φορτιζεται ο τροχος μπροστα κ το ενιωθα πολυ ασαφες

θα κανω βολτα σημερα κ αν ειναι too much θα το ανεβασω λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι σε φάση να αγοράσω ένα trekking ποδήλατο μετά από αρκετά χρόνια που δεν ασχολήθηκα με το σπορ. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής, αξίζει ποδήλατο των 500 ευρώ; Θα δω διαφορά με ένα ποδήλατο των 300; Έχω σταμπάρει ένα specialized crosstrail που το βρίσκω σε αυτή τη τιμή (500-550) και έχω ενδιασμούς για το ποσό και στο αν αξίζει και στο αν τέτοια ποδήλατα είναι δελεαρ για κλεφτρόνια. Τους τελευταίους μήνες ζω επαρχία και βλέπω μια ασφάλεια γενικά σε τέτοια θέματα, στη Θεσσαλονίκη που ζούσα δεν νομίζω να έδινα τόσα λεφτά για ποδήλατο.

Μήπως να δω κάτι φθηνότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Καλησπέρα, είμαι σε φάση να αγοράσω ένα trekking ποδήλατο μετά από αρκετά χρόνια που δεν ασχολήθηκα με το σπορ.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, αξίζει ποδήλατο των 500 ευρώ; Θα δω διαφορά με ένα ποδήλατο των 300; Έχω σταμπάρει ένα specialized crosstrail που το βρίσκω σε αυτή τη τιμή (500-550) και έχω ενδιασμούς για το ποσό και στο αν αξίζει και στο αν τέτοια ποδήλατα είναι δελεαρ για κλεφτρόνια. Τους τελευταίους μήνες ζω επαρχία και βλέπω μια ασφάλεια γενικά σε τέτοια θέματα, στη Θεσσαλονίκη που ζούσα δεν νομίζω να έδινα τόσα λεφτά για ποδήλατο.

Μήπως να δω κάτι φθηνότερο;

αν κινεισαι σε ασφαλτο δεν θες τρεκινγκ αλλα fitness η κουρσα

αν πας κ σε πατημενους χωματοδρομους δεν θα εχεις προβλημα με ενα fitness

αν το θες για κακοτραχαλα σκηνικα τοτε δες mtb

τα τρεκινγκ ειναι για να κινεισαι σε καθε ειδους δρομο αλλα πηγαιντας αργα κ δεν ειναι καλα πουθενα αλλα μετρια ,οι αναρτησεις στα φτηνα ποδηλατα ειναι μονο αχρηστο βαρος χωρις να κανουν ουσιαστικα δουλεια 

ξεκαθαρισε πρωτα τι θες κ μετα δες ποδηλατο καταληλλο για την χρηση που κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, what_if είπε

αν κινεισαι σε ασφαλτο δεν θες τρεκινγκ αλλα fitness η κουρσα

αν πας κ σε πατημενους χωματοδρομους δεν θα εχεις προβλημα με ενα fitness

αν το θες για κακοτραχαλα σκηνικα τοτε δες mtb

τα τρεκινγκ ειναι για να κινεισαι σε καθε ειδους δρομο αλλα πηγαιντας αργα κ δεν ειναι καλα πουθενα αλλα μετρια ,οι αναρτησεις στα φτηνα ποδηλατα ειναι μονο αχρηστο βαρος χωρις να κανουν ουσιαστικα δουλεια 

ξεκαθαρισε πρωτα τι θες κ μετα δες ποδηλατο καταληλλο για την χρηση που κανεις

Γενικά θα ήθελα να πατήσω και χώμα, όχι βουνά λαγκάδια κτλ, κάποια μονοπάτια και τέτοια. Για αυτό και κοιταξα trekking ποδήλατο, αλλά και fitness, αν δεν κάνω λάθως το crosstrail είναι fitness bike. 

Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο; Το ότι κοιτάω trekking όντως δεν το έγραψα και πολύ σωστά, απλά σε κάποια sites που είδα δεν είχαν κατηγορία fitness τα είχαν στο trekking τα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...