Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποτε πας για λαστιχακι.Αμα λες οτι καθε φορα βγαζεις αγκαθια θα εχει γεμισει τρυπες το κακομοιρο.Λογικα οπως λες και εσυ ειναι πολυ μαλακα και σε συνδυασμο με το οτι ειναι πολης(απο οσο βλεπω σε φωτο),το βουνο τις γονατιζει.

 

Μια λυση ειναι να βαλεις ενα προστατευτικο αναμεσα στο λαστιχο και την σαμπρελα,αλλα ετσι θα βαρυνει λιγο το πατημα.Ενναλακτικη αυτης θα μπορουσες να βαλεις μια παλια σαμπρελα.

 

Παντως και σε λαστιχο βουνου να πας,αμα εχει πολλα αγκαθια η περιοχη δεν θα κρατησει και για πολυ.Η καλυτερη λυση ειναι tubeless με υγρο αλλα το κοστος ανεβαινει δραματικα.Υπαρχουν και σαμπρελες με αυτο το υγρο(υπολογιζε 6-10 ευρω η μια) που και καλα σφραγιζουν τις τρυπες,αλλα σε εμενα τουλαχιστον δεν κανανε δουλεια στα κατσαβραχα που παω.Τωρα για τα αγκαθακια μπορει να δουλεψει.Αμα θες δοκιμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μη το ψάχνεις, αυτό είναι στάνταρ φάση με τα σκασίματα. Όντως, έτσι, τα διάφορα ξυλαράκια με σκλήθρες που θα πετύχει στο διάβα του έχουν σοβαρή πιθανότητα να το σκάσουν. Γι αυτό αν και μας αρέσει ο θόρυβος όταν σπάμε ξυλαράκια (φετίχ πεσ'το) καλύτερα να το αποφεύγουμε.  Υπάρχουν βέβαια μερικά λάστιχα με λίγο πιο σκληρή γόμα, κάπως πιο ανθεκτικά σε αυτό το φαινομενο, αλλά και πάλι θα συμβαίνει.

 

Εδώ ρε συ πας στην άσφαλτο και σου σκάει για πλάκα, δε μπορείς να φανταστείς τί σκασίματα μου έχουν συμβεί, από πολύ κουλά πράγματα. Τελευταία φορά ήταν ένα μικρό συρματάκι από αυτά που βάζει το συρραπτικό, άι να το διακρίνω εγώ πάνω στην άσφαλτο κι άι τώρα να φανταστείς πώς αυτό θα κοντράρει έτσι ώστε να μου το σκάσει. Άσε που με αυτό μάλλον έπιασα το τζόκερ, σκέψου να έχεις τόσο πλάτος δρόμου κι η ρόδα με 1 εκατοστό πάτημα να πάει να πετύχει αυτό, λολ.

 

Εκείνο που έχω σκεφτεί είναι πως όταν γίνουν αρκετά μπαλώματα, μετά τα ίδια τα μπαλώματα θα σκληρύνουν τη σαμπρέλα και μπορεί να τη γλιτώνουν...  :P   :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρασα τυχαία από ένα ποδηλατάδικο το πρωί, και ρώτησα για τα λάστιχα του μικρού. Μου είπε, με λίγα λόγια, ότι τα λάστιχα χλωμό να κάνουν διαφορά. Μου πρότεινε δύο λύσεις: το υγρό στην σαμπρέλα που προαναφέρθηκε, και αυτό εδώ το πράγμα, το οποίο λέει κάνει δουλειά, και τελικά το προτίμησα. Θα το δοκιμάσουμε το σαββατοκύριακο και θα αναφέρω αποτελέσματα :-)

 

Επίσης, τσέκαρα για ποδήλατο. Μου πρότεινε αυτό σαν το καταλληλότερο για την περίπτωσή μου... Στα 300 ευρώ. Ξεφύγαμε λίγο, έλεγα μέχρι κάνα 200άρι, αλλά πάντα έτσι την πατάω, και, τεσπά, ανεβάσαμε λίγο το μπάτζετ. Το θέμα είναι, αξίζει την διαφορά σε σχέση με το terra που αναφέρθηκε πιο πάνω; Του οποίου όμως ένα μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορώ να το δω από κοντά, αν το πάρω θα το πάρω στα τυφλά...

Επίσης, ένα άλλο θέμα είναι, καλύτερα το ideal ή το terra καινούρια, ή ένα μεταχειρισμένο στα 200 ως 300 ευρώ, όπως πχ αυτά; 1, 2, 3, 4. Κοινώς, μπερδεγουέη η φάση. Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη, φχαριστώωωωω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρο σιγουρα μπορεις αν βρεις διαμαντακι σε αυτη την τιμη.Αναμεσα στο ιντεαλ και το τερα εγω θα πηγαινα ιντεαλ.Πρωτον δεν θα το παρεις στα τυφλα και δευτερον εχει οπως και να το κανεις λιγο καλυτερα περιφεριακα(τα οποια ασφαλως τα πληρωνεις και παραπανω).Για μεταχειρα γραψου και σε κανα ποδηλατικο φορουμ και κοιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι: αυτή η σκληρή ταινία που βάλαμε μέσα στα λάστιχα του μικρού έκανε δουλειά! Δύο σκ με μπόλικα χιλιόμετρα σε βουνά, λαγκάδια, σε χωράφια μέσα, ούτε ένα κλατάρισμα. Μπόμπα!

 

Όσο για μένα, κλασσικά αναποφάσιστος. Δεν αποφάσισα καν αν θα πάρω καινούριο ή μεταχείρι τελικά. Από καινούρια χαλβαδιάζω αυτό και, περισσότερο, αυτό.  Ο Ταύρος είναι σαφώς καλύτερος, και τον βρήκα με 360 ευρώ. Το μπάτζετ όσο πάει ξεχειλώνει...  :-)

 

Σε μεταχείρια όμως βρίσκεις πολύ ανώτερα ποδήλατα με αυτά τα λεφτά, όπως πχ αυτό (σιχαμένο χρώμα όμως γαμώτο...), αυτό ή αυτό που φαίνονται σαν καινούρια... Ούτε σε 5 χρόνια δεν με βλέπω να αποφασίζω... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τελικα δωσεις γυρω στα 500(420 βλεπω κανει το ενα απο τα καινουρια),δες και το ideal zig zag.Πολυ καλο με υδραυλικα δισκοφρενα,24ταχυτητες σειρας alyvio και altus.Αμα βρεις κανα ξεχασμενο του 12 σε κανα ποδηλαταδικο δε,θα ριξεις αρκετα και την τιμη του.Πιστευω γυρω στα 400-450 τα εχεις.Το εχει ξαδερφος το συγκεκριμενο και ξερω απο πρωτο χερι.

 

Τα αλλα που δειχνεις ωραια ειναι,αλλα εκτος απο το focus που οντως εχει σιχαμενο χρωμα,κανενα δεν λεει περιφεριακα.Γενικα γραψου και κοιτα σε ποδηλατικα φορουμς και οχι στο car.gr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκάρω και τα ποδηλατοφόρουμ, αλλά έχει ελάχιστα από θεσσαλονίκη γαμώτο...

leftermann: Checkαρε αυτή την σελίδα στο facebook, μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκάρω και τα ποδηλατοφόρουμ, αλλά έχει ελάχιστα από θεσσαλονίκη γαμώτο...

Οντως κοιταξα και εγω και ειναι λιγο καπως η κατασταση για τα χρηματα που θες και απο θεσσαλονικη.Ασε που πρεπει να βρεις το σωστο μεγεθος για εσενα.

 

Πηγαινε σε κανα καινουριο και θα εισαι κομπλε.Το zig zag του 12 που σου ειπα το τσεκαρες;Παντως εαν πας σε κανα ποδηλαταδικο και αγορασεις ποδηλατο παλαιοτερης χρονολογιας που τους εχει μεινει,προσεχε να ειναι στο μεγεθος σου.Γιατι αυτοι θα θελουν να το σπρωξουν και μαζι με την καλυτερη τιμη που σιγουρα θα σου κανουν,θα σου λενε οτι ειναι το μεγεθος σου για να το ξεφορτωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

 

θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο, το πιο απλό που υπάρχει με ταχύτητες και το budget μου είναι γύρω στα 150 ευρώ μέγιστο.

Η χρήση που το θέλω είναι για κοντινές αποστάσεις, 4-5 χιλιόμετρα να κάνω.

 

Πήγα σε 2-3 μαγαζιά και όλα ξεκίναγαν από 250 και πάνω.

 

Πήγα στα Praktiker και βρήκα το παρακάτω http://www.praktiker.gr/p/podilato-outdoor-born-to-run-shimano-26-asimi-8991

 

Στο σκρουτζ βρήκα πολλά και πιο φτηνά εδώ http://www.skroutz.gr/c/299/podhlata/f/132440_132444/Mountain-Bike-ÎανονικÏ.html?o=ÏοδήλαÏα&price_max=200.001

 

Τι μου προτείνεται;

Βλέπω ότι όλα είναι mountain bike και όχι πόλης. Έχει κάποια σημασία;

 

Γεινκά έχετε να μου προτείνεται κάτι εσείς;;

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο του praktiker.Χωρις γιατι,απλα μακρια.

 

Ειχα του πρακτικερ.Καλο ηταν(ετσι ελεγα) μεχρι που αγορασα το καλο.Η διαφορα οχι απλα μεγαλη αλλα χαωδης.Ασε που αμα παρεις απο το πρακτικερ 90 τα 100 θα παρεις λαθος μεγεθος.

 

Μπορεις να ανεβεις λιγο το budget και να κοιταξεις αυτο και αυτο;Δεν αγοραζεις ποδηλατο καθε μερα και σιγουρα δεν θα πανε τα λεφτα σου χαμενα.

 

Απο το skroutz το δευτερο orient καλο φαινεται.Βεβαια εχεις τσεκαρει απο τα φιλτρα αριστερα να σου διχνει mtb και οχι πολης.Αλλαξε το φιλτρο και ξανατσεκαρε.

 

 

Εντωμεταξυ βλεπω τις απαντησεις μου προς το japancrazy σε αυτο το τοπικ και εχω πεθανει στα γελια.Πραγματικα τις ειχα ξεχασει.Αυτος ειναι ο ξαδερφος με το zig zag και απλα μ@λακιζομασταν μεταξυ μας.Τα περι μουφα ποδηλατου στα 500 ευρω κτλ μην τα πιστευετε,απλα τρολαριζομασταν μεταξυ μας.

Οχι τιποτα αλλο,αλλα οποιος διαβασει απο την αρχη το τοπικ θα με περασει για διπλη προσωπικοτητα.Αλλα λεω τωρα και αλλα ελεγα πριν 5 σελιδες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανεβάσω λίγο το budget μου στα 200 ευρώ αλλά και πάλι αυτό που σου έδειξα στο praktiker (http://www.praktiker.gr/p/podilato-outdoor-born-to-run-shimano-26-asimi-8991) 240 ευρώ κάνει.

Τι εννοείς τα 90 από τα 100 στο praktiker είναι λάθος το μέγεθος;; Αφού κάθησα και μου φάνηκε μια χαρά.

 

Θα τα κοιτάξω και αυτά που μου έστειλες αλλά ποια είναι η διαφορά από αυτά που σου έστειλα;;

 

Δεν γνωρίζω καθόλου από ποδήλατα για αυτό ρωτάω, αλλά σκέψου ότι θέλω το πιο απλό ποδήλατο για 405 χιλιόμετρα που θα κάνω κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,αρχικα να σου πω οτι το link απο το πρωτο σου post με το ποδηλατο του praktiker δεν δουλευε,οποτε δεν το ειχα δει.Τωρα δουλευει.

 

Αφου ειδα για τι ποδηλατο μιλας θα σου πω καποια πραγματα.

 

Θα ξεκινησω με αυτο που ειχα απο το praktiker.Ητανε σαν το δικο σου χωρις δισκοφρενα.

Με το που μπηκα χωμα στραβωσαν οι ζαντες.Οι ταχυτητες απο την μανα τους ητανε οτι να ναι.Αλλη εβαζες,αλλη εμπαινε.Η μεσαια τριβη(ο αξονας που γυρνανε τα πεταλια) μετα απο μερικες βολτες αρχισε να παιζει και να παιρνει μποσικα.Τα πεταλια ως πλαστικα σπασανε.Οι αναρτησεις ητανε σκ@τα,μην πω τιποτα χειροτερο.

 

Παμε στο δικο σου:1)Εχεις μηχανικα δισκοφρενα=η χειροτερη επιλογη που μπορεις να κανεις.Ο λογος:βαρος,πολυπλοκοτητα σε σχεση με τα vbrake,δεν ειναι υδραυλικα που σημαινει οτι θελει δυναμη απο το χερι σου για να σταματησεις και ολα αυτα για χρηση πολης.

 

2)Μπρος πισω αναρτηση.Τι τις θες για την πολη;Αντε πες την μπροστα να το καταπιω,αλλα την πισω;Πρωτα απο ολα για να παρεις καλη πισω αναρτηση θες να δωσεις πανω απο 1000 ευρω.Η πισω αναρτηση πρεπει να κλειδωνει ωστε στις ανηφορες να μην σε κοβει.Με την συγκεκριμενη θα κανεις πεταλι και θα χοροπηδας πανω στο ποδηλατο σαν κατσικι.

 

3)Αμα ισχυουν οτι και στο δικο μου απο του praktiker στο πρωτο πεζοδρομιο θα παρεις τις ζαντες στα χερια,ασε που μπορει να εχεις θεμα με τις ταχυτητες.

 

4)Το βαρος το ειδες;Μιλαμε για 18 κιλα ποδηλατο.Θα σου βγει η πιστη στο πεταλαρισμα.Ασφαλως στο τελικο βαρος του ποδηλατου συμβαλουν τα παναθλια δισκοφρενα και οι δυο,επισης παναθλιες αναρτησεις.

 

 

Αν δινεις 240 ευρω και το θες για πολη,εφυγες για το polis του cyclist.Πλεονεκτηματα;

1)Ειναι καθαροαιμο πολης και οχι wannabe mtb σαν του praktiker,2)ειναι ελαφρυ,3)εχει vbrakes τα οποια εχουν πολυ,μα παρα πολυ καλυτερο φρεναρισμα απο τα μηχανικα δισκοφρενα,4)εχει λαστιχα πολης και οχι βουνου, 5)δεν εχει αναρτησεις=κανεις πεταλι και ολη σου η δυναμη φευγει στην ροδα και 6) θα ειναι απο την μανα του ρυθμισμενο και δεν θα την πατησεις οπως εγω που ετρεχα να φτιαχνω καθε λιγο και λιγακι το σασμαν(μεχρι που εμαθα να το φτιαχνω μονος μου).Επισης τα πλεονεκτηματα που θα εχεις ειναι οτι το αγοραζεις απο ενα αξιολογο ποδηλατικο καταστημα και οχι το praktiker.Αυτο σημαινει εγγυηση,σωστο μεγεθος σκελετου στα μετρα σου,σωστο service.

 

Αν θες τοσο πολυ αναρτηση πηγαινε στο terra που ειναι βουνου μεν,αλλα χωρις πισω αναρτηση δε.Θα εχεις ολα τα πλεονεκτηματα του polis,απλα θα σε κοβουν λιγο τα λαστιχα γιατι θα ειναι βουνου.Ασφαλως τα αλλαζεις με πολυ λιγα χρηματα.Κερδιζεις την μπροστα αναρτηση για να μην καταπονουνται τα χερια σου.Αν και ξαναλεω οτι οι αναρτησεις ειναι αχρηστες για την πολη.Εγω οποτε βγαζω το mtb μου στην πολη,την μπροστινη την κλειδωνω.

 

 

Δεν μπορω να γινω πιο αναλυτικος.Με πολυ λιγα λογια η αγορα του ποδηλατου απο το praktiker ειναι περα για περα λαθος και ειδικα του συγκεκριμενου που απλα πιστευω σε εντυπωσιαζει λογο αναρτησεων και δισκοφρενων.

 

Για το μεγεθος αστο το πως το αισθανεσαι.Οι σωστες εταιριες εχουν πινακα υψους αναβατη για το μεγεθος.Το καβαλω και το αισθανομαι καλα δεν λεει απολυτως τιποτα.Επειδη,οπως λες και εσυ,φαινεται οτι δεν γνωριζεις απο ποδηλατα(δεν το λεω με ειρωνια,δεν ειναι κακο) ειμαι σιγουρος οτι δεν γνωριζεις ουτε την σωστη θεση της σελας και την δικη σου θεση πανω στο ποδηλατο.Στο praktiker ειμαι σιγουρος οτι απλα θα στο δωσουν και θα πας να πληρωσεις.Σε οποιοδηποτε ποδηλαταδικο θα πρεπει να σου ρυθμισουν την σελα και την θεση σου πανω στο ποδηλατο,στον σωστο για εσενα σκελετο.

 

Ουφ.....Παντα φιλικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% fail η αγορα no name ποδηλατου απο το πρακτικερ. θα σου βγαλει τη πιστη και το πιθανοτερο ειναι να μην ασχοληθεις τελικα με τη ποδηλασια.

 

Κοιτα τα λινκς που σου εδωσε το παιδι παραπανω, ή ψαξε για καποιο μεταχειρισμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω 100% με τα γραφομενα του nemesiskp

εφοσον το budget σου φτανει στα 200 ευρω ριξε μια ματια στο KCP Skipper

γενικα τα KCP ειναι τιμια ποδηλατα για τα χρηματα τους και σαφως ανωτερα απο αντιστοιχα των praktiker, careffour κλπ   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...