Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δες εδώ ή εδώ πχ για τα swissstop. μπορείς να δεις και τα kool stop που ειναι εξίσου καλα και λίγο πιο φτηνά.

δές ποιά κανουν για τα φρένα σου και μην ακουμπήσει τιποτα την επιφάνεια που παταει το δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίο καταστηματάκι το brx,σε ευχαριστώ αλλά δεν βλέπω συμβατότητα για M446...

Μπορεί και να κάνουν...ναι ξέρω για τα koolstop και τα jagwire είναι τίμια...αλλά πιστεύω τα swissStop είναι πιο μπροστά και αξίζουν τα 22 ευρώ + εγκατάταση εφόσον δεν τα βάλω μόνος μου...γιατί είμαι άσχετος,εκτός αν βοηθήσει κάποιος για το τι πρέπει να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω ενα απλο ποδηλατο δρομου - απλα και μονο επειδη το αλλο ειναι πολυ παλιο. Μην φανταστειτε τιποτα το σοβαρο, ερασιτεχνικά κανει ο φιλος μου. Οσο πιο φτηνο γινεται.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο καταστηματάκι το brx' date='σε ευχαριστώ αλλά δεν βλέπω συμβατότητα για M446...

Μπορεί και να κάνουν...ναι ξέρω για τα koolstop και τα jagwire είναι τίμια...αλλά πιστεύω τα swissStop είναι πιο μπροστά και αξίζουν τα 22 ευρώ + εγκατάταση εφόσον δεν τα βάλω μόνος μου...γιατί είμαι άσχετος,εκτός αν βοηθήσει κάποιος για το τι πρέπει να κάνω...[/quote']

 

Αδερφε θα φας τις δισκοπλακες αν βαλεις ημιμεταλικα τακακια.Μακρια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, με εκατό ευρώ απλά πρόσεξε να είναι ολόκληρο (πχ να έχει ρόδες, πετάλια, σέλα...) και να δουλέυουν (απλά να δουλεύουν) ΟΚ φρένα και αλλαγές ταχυτήτων. Ε, και να μην είναι στραβές οι ζάντες και να μη «κολλάνε» οι ρόδες όταν τις γυρίζεις με το χέρι. Τέτοια πράγματα.

με 100 ευρω πηρα μεταχειρισμενο ideal track 200 με λαστιχα δρομου, σε κυριολεκτικα αριστη κατασταση. το εχω απο τον οκτωβριο και το μονο που χρειαστηκε απο τοτε ειναι μια σαμπρελα (μεχρι που το πηρε ο αδερφος και τωρα θελει και ενα παξιμαδι για το πεταλι...).

πριν απο αυτο, ειχα ενα no name, 150 απο ποδηλατά. αλλα δυστυχως μια μερα το κλεψαν. τελικα, το βρηκα πριν εναμιση μηνα περιπου, απειραχτο. τωρα ειναι λυμενο για βαψιμο.

ερωτηση λοιπον: 4,5 κιλα ειναι πολλα για σκελετο (χωρις το πηρουνι) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση λοιπον: 4' date='5 κιλα ειναι πολλα για σκελετο (χωρις το πηρουνι) ;[/quote']

 

Για ζυγισεις εναν σκελετο δεν πρεπει να εχει τιποτα επανω.Ουτε κασετες,ουτε ροδες,ουτε τιποτα.Ενας ελαφρυς σκελετος κυμαινεται απο 2,8 εως 3,5 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ζυγισεις εναν σκελετο δεν πρεπει να εχει τιποτα επανω.Ουτε κασετες,ουτε ροδες,ουτε τιποτα.Ενας ελαφρυς σκελετος κυμαινεται απο 2,8 εως 3,5 κιλα

ναι, σκετος εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε θα φας τις δισκοπλακες αν βαλεις ημιμεταλικα τακακια.Μακρια!!!!

 

Άρχοντα λέω να παρατήσω τα υδραυλικά και να βάλω v-brakes,εκεί μας έφτασαν με τις ξεφτιλιές τους...άντε!

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ (ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ);OTAN TO πορδή-λατο είναι καινούριο...μήπως με καμιά μπουνία συνέλθουν;προλάβετε με από το κακό...

 

Να αλλάξω το mineral oil με ελαιόλαδο καλαματιανό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι' date=' σκετος εντελως.[/quote']

 

Ε τοτε ειναι σχετικα βαρυς ο συγκεκριμενος.

 

Αποστολή από το U8800pro με τη χρήση Insomnia App

 

 

Άρχοντα λέω να παρατήσω τα υδραυλικά και να βάλω v-brakes' date='εκεί μας έφτασαν με τις ξεφτιλιές τους...άντε!

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ (ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ);OTAN TO πορδή-λατο είναι καινούριο...μήπως με καμιά μπουνία συνέλθουν;προλάβετε με από το κακό...

 

Να αλλάξω το mineral oil με ελαιόλαδο καλαματιανό;[/quote']

 

Τοσο χαλια ρε φιλε;Τι ποδηλατο εχεις;

 

Αποστολή από το U8800pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχοντα λέω να παρατήσω τα υδραυλικά και να βάλω v-brakes,εκεί μας έφτασαν με τις ξεφτιλιές τους...άντε!

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ (ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ);OTAN TO πορδή-λατο είναι καινούριο...μήπως με καμιά μπουνία συνέλθουν;προλάβετε με από το κακό...

 

Να αλλάξω το mineral oil με ελαιόλαδο καλαματιανό;

 

συνήθως τρίζουν όταν ένα απο τα δυο (δίσκοι, τακάκια) είναι καινούρια. Δεν ακουμπας ποτε δίσκους και τακακια ακομα και με τα δαχτυλα σου, γιατι μετά χάνεις στο φρανάρισμα. Τα τακάκια και οι δίσκοι θέλουνε στρώσιμο στο καινουριο ποδήλατο. Πας σε μια καλη κατηφόρα και κανεις 10-20 καλά φρεναρίσματα. Συνήθως μετά απο καμια 30αριά km χρήση πρεπει ναναι οκ.

 

δεν ειναι και τοση διαδικασια να αλλαξεις μονος σου τακάκια. αν εισαι τοσο άσχετος τα πας σε ποδηλατάδικο και στα ρυθμίζουνε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως τρίζουν όταν ένα απο τα δυο (δίσκοι, τακάκια) είναι καινούρια. Δεν ακουμπας ποτε δίσκους και τακακια ακομα και με τα δαχτυλα σου, γιατι μετά χάνεις στο φρανάρισμα. Τα τακάκια και οι δίσκοι θέλουνε στρώσιμο στο καινουριο ποδήλατο. Πας σε μια καλη κατηφόρα και κανεις 10-20 καλά φρεναρίσματα. Συνήθως μετά απο καμια 30αριά km χρήση πρεπει ναναι οκ.

 

δεν ειναι και τοση διαδικασια να αλλαξεις μονος σου τακάκια. αν εισαι τοσο άσχετος τα πας σε ποδηλατάδικο και στα ρυθμίζουνε κιολας.

 

Σε ευχαριστώ κατέβασα τον οδηγό τους από την shimano και θα δούμε,θέλω να πιστεύω είναι άστρωτοι οι δίσκοι!

 

 

Τοσο χαλια ρε φιλε;Τι ποδηλατο εχεις;

 

Αποστολή από το U8800pro με τη χρήση Insomnia App

 

Έχω ένα Everest "σκυλί" και το αναβαθμίζω,ετοιμάζομαι για το πρωτάθλημα που θα γίνει στις εγκαταστάσεις του praktiker! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω ένα Everest "σκυλί" και το αναβαθμίζω' date='ετοιμάζομαι για το πρωτάθλημα που θα γίνει στις εγκαταστάσεις του praktiker! :-D[/quote']

 

Κοιτα αυτα του πρακτικερ ειναι της πλακας εντελως,δεν ειναι για πολλα πολλα.Μαζεψε κανα φραγκο και παρε κανενα απλο ποδηλατο της προκοπης.Θα σου ελεγα να μεινεις μακρια απο οτιδηποτε κατω απο 500 ευρω.Ειχα το ζιγκ ζαγκ της ιντεαλ και μιλαμε πολυ μουφα το ποδηλατο.Απο την αναρτηση του μεχρι τις ταχυτητες του.Εφαγε σουτ και ησυχασα.Γενικα οσο ανεβαινεις σε λεφτα,τοσο καλυτερο.

 

Αποστολή από το U8800pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω είχα ενα zig zag του 2003. η ανάρτηση ήτανε μουφέικη αλλα το υποιλοιπο ήτανε οκ. κρατησα το σκελετο, άλλαξα ανάρτηση, κουμπωσα δισκόφρενα υδραυλικά, και με 50€ απο μια αγγελία όλη τη μετάδοση. έγινε ενα αξιοπρεπεστατο ποδήλατο. μου κόστισε τα μισα λεφτά που θαδινα για να παρω καινουριο με τα ιδια πραγματα πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τι κριτηρια ρυθμιζω την οριζοντια θεση της σελας; Εννοω μπρος-πισω' date=' οχι την κλιση.

[/quote']

 

Εχουν υποθει πολλα για την σωστη θεση των ποδιων,αλλα γενικα οτι σε βολευει-δεν σε κουραζει.Αλλωστε οι σελες εχουνε ενα οριο επανω τους σε εκατοστα.Οποτε παιξε μεσα σε αυτο το οριο και δες τι σου αρεσει.Ο κυριος κανονας ειναι τα ποδια σου οταν το πεταλι ειναι στην τερμα κατω καθετη θεση,να ειναι ελαφρως λυγισμενα.Επισης οταν εισαι πανω στο ποδηλατο,να μην μπορεις να πατησεις κατω αν δεν κατεβεις απο την σελα,ή εστω να πατας ισα ισα με τις ακρες.Η κλιση της σελας να ειναι τελειως οριζοντια,ωστε να μην γινεται ομελετα η οικογενεια.

 

Αποστολή από το U8800pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...