Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψιλoμάπα ποδήλατο το πράκτικερ αλλα η πιο συμφέρουσα πρόταση σε σχέση με το τι δίνεις και το τι παίρνεις....

 

 

το ποδήλατο ας πούμε των 300-500 euro... είναι ελάχιστα καλύτερο αλλα έχει πενταπλάσια τιμή.. όμως ωραίος και εγώ αν έπαιρνα πάλι ποδήλατο κάνα πράκτικερ θα αγόραζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ακουσαμε και αυτο.Ακριβα ποδηλατα ελαχιστα καλυτερα απο αυτα του πρακτικερ.Ειχα παρει ποδηλατο του πρακτικερ και πριν λιγο καιρο πηρα το καινουριο.

 

Ξεκιναμε:

 

-Του πρακτικερ με το που μπηκε στο χωμα στραβωσαν οι ζαντες.Αλλαγη 40 ευρω.

 

-Πλαστικα πεταλια=σε δυο βολτες σπασμενα.

 

-Βαρος 22 κιλα μετρημενο,ενω το καινουριο εχει 13.

 

-Υδραυλικα δισκοφρενα σε σχεση με μιας απαραδεκτης ποιοτητας vbrake,ουτε καν καμια καλη σειρα της shimano.Μετα απο ωρα στο καταβαση στο βουνο επερνες τα δακτυλα σου στο χερι.

 

-Γεωμετρια σκελετου.Ναι οσο και να σας φαινεται περιεργο μετραει παρα πολυ η γεωμετρια του σκελετου.

 

-Απαραδεκτη μπροστινη αναρτηση ελατηριου με διαδρομη μονο 5 εκατοστα.5 εκατοστα για ποδηλατο βουνου.ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.Του καινουριου ειναι αερος-λαδιου με 10 εκατοστα διαδρομη,ρυθμιση σκληροτητας και κλειδωμα.

 

-Απαραδεκτη πισω αναρτηση η οποια σε καθε ανηφορα με το που εκανες πεταλι βυθιζοταν και η μιση σου δυναμη πηγαινε περιπατο.Στα καλα ποδηλατα η πισω αναρτηση κλειδωνει για την ανηφορα και εννοειται ρυθμιζεται πληρως.

 

-Τα απειρα περιφεριακα.Απο το βαρος των γραναζιων,το κουμπωμα των ταχυτητων,τις μανετες και ολα τα αλλα που ανεφερα παραπανω.

 

Επισης τιποτα πανω του δεν ειναι τις πλακας.Εχετε δει κανα βιντεακι του τι κανουν τα ποδηλατα;Απο τι υψωματα πηδανε και μετα σταματανε στιγμιαια;Τα κανει αυτα κανα σκουτερακι με τα "καλα" δισκοφρενα και τις κορυφαιες αναρτησεις;Μην πω για του πρακτικερ που το πιο πιθανο ειναι να κοπει ο σκελετεος στα δυο και να του καρφωθει καμια σιδερια απο κατω.

 

Αμα το ποδηλατο το θελετε για να πηγαινετε για ψωνια και να γιρνατε τοτε του πρακτικερ ειναι οτι πρεπει(βεβαια ουτε για αυτο κανουν γιατι ειναι παρα πολυ βαρια).Αμα το εχετε για χομπυ και θελετε πιο σοβαρες καταστασεις,τοτε πατε σε ενα πιο ακριβο το οποιο ασφαλως αξιζει τα λεφτα του.

 

Οποιος κατοχος ποδηλατου απο το πρακτικερ αμφιβαλει για τα παραπανω και θεωρει οτι το ποδηλατακι του σπερνει,αμα θελει ας ερθει μαζι μου σε κανα μονοπατακι εδω στο βουνο και μετα καταβαση σε δρομο απο κοτρωνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπαρμπαμπέν αφού δεν έχεις ποδήλατο, τι "θα έπαιρνα από το πράκτικερ" και θεωρίες λες; Πάρε πρώτα ποδήλατο από το πράκτικερ, γράψε κανένα σωστό και ασφαλές χιλιόμετρο σε ένα σεβαστό βάθος χρόνου (αν τα καταφέρεις) σύγκρινέ το στην πράξη με αυτά των 600, 1000, 10000 ευρώ που τα απαξιώνεις και μετά έλα να μας πείς πόσο καλό είναι. Δεν τελειώνει η ιστορία με το που θα δώσεις 200 ευρώ στην ταμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το πήρα για βόλτες όπως λες εδω κοντά και όχι για βουνά κλπ για χαλάρα πράγματα

τώρα αν το ποδήλατο πόλης που πήρες το έβαλες σε βουνά λογικό να χαλάσει

εμένα μέχρι στιγμής είναι μια χαρά δεν έχω κάποιο θέμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην λέμε τώρα ότι νάναι... διαβάστε ξανά τι γράφω γιατί δεν καταλάβατε μου φαίνεται...

 

καταρχήν είπα ότι είναι μάπα των πράκτικερ αλλα είναι πολύ πιο τίμια πρόταση (καλά ok δεν είναι τόσο μάπα για να χαλάσει με μια βόλτα έστω στο βουνό έλεος... )

 

όσο για ποδήλατο έχω ένα από παλιά όταν πήγαινα σχολείο ..

 

αυτό που λέω είναι ότι η αναλογια χρημάτων σε σχέση με την παραπάνω ποιότητα που παίρνεις είναι απλά απίστευτα δυσανάλογη....

 

 

το ποδήλατο ας πούμε των 1000 euro δεν είναι ούτε καν 3 φορες καλλίτερο από το ποδήλατο πχ των 200 (ενώ θα έπρεπε να ειναι τουλάχιστον 5 φορες καλύτερο αν όχι παραπάνω από πέντε )

 

 

επιπλέον (ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ αυτός ο παράγοντας με αυτό που είπα από πάνω) το ποδήλατο των 1000 euro απλά δεν βγαίνει 1000 euro στους κατασκευαστές...

 

βγάζουν αυτοί καλο κέρδος και μετά αισχροκερδούν οι μεταπωλητές....

 

ζήτημα αν το ποδήλατο που πουλάνε 1000 euro κοστίζει 400 στους ποδηλατάδες.... και αυτό αποδεικνύεται και από τις εκπτώσεις που κάνουν (ειδικά στο εξωτερικό) για τα περσινά μοντέλα -που δήθεν μεταμορφωθήκανε σε υποδεέστερα - και που είναι τρελες μέχρι και πάνω από 50% σε κάποια... και ΠΑΛΙ βγάζουν κέρδος όταν τα πουλάνε με τέτοιες εκπτώσεις...

 

 

είναι απάτη εμπορική αυτό λέω.. και δεν λέω ότι το ακριβό ποδήλατο είναι το ίδιο με το φτηνό γιατί αυτό νομίζω πως καταλάβατε εσείς...

 

καλύτερα κινεζικο και να ξέρω πως έδωσα λίγα λεφτά και τα περισσότερα πήγαν στο ποδήλατο και στα μεταφορικά από ασία για εδώ παρα να σκάσω ένα καρο λεφτά για να κάνω μάγκα τον ποδηλατά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα σοβαρο ποδηλατο εχεις οδηγησει ποτε ή να χαμε να λεγαμε?? Εννοειται οτι τα ποδηλατα του πρακτικερ δεν εχουν καμια σχεση με τα επωνυμα. Ουτε στην αξιοπιστια ουτε στην ποιοτητα.

 

Το να χεις ενα ποδηλατο γνωστης εταιρειας με επωνυμα περιφερειακα, σε σωστο μεγεθος και καταλληλου τυπου ειναι το σωστο.

 

Τα ποδηλατα του πρακτικερ ειναι κατι ψευτο mtb που ουτε για βουνο ουτε για πολη κανουν. Τωρα αμα το θες να πηγαινεις δυο στενα πιο κατω κ να ρχεσαι, νταξει.

 

Ενας φιλος μου εδω στο χωριο εχει ενα τετοιο και κανουμε βολτες καθε μερα. Οταν του δινω το δικο μου το cube παθαινει πλακα.. Μια μερα μου πε ν ανταλλαξουμε χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποδήλατο γνωστής μάρκας 899€ αμα το πάρεις κομμάτι κομμάτι απο μαγαζι του εξωτερικού που στα μισα ειχε προσφορές -10% -20% βγαινει 798€ χωρίς να εχω υπολογίσει σκελετό. προφανως και τα δυο μαγαζιά εχουνε καποιο κέρδος αλλά σίγουρα όχι το τρελό που λες εσύ.

 

επίσης πως είσαι τοσο σίγουρος οτι το ποδήλατο των 1000€ δεν ειναι 3 και 5 φορές καλύτερο απο το 200€ απ τη στιγμή που δεν εχεις οδηγήσει κανένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτα τα λεφτα δεν αξιζει να πας σε trekking η αναρτηση θα ναι της πλακας. Αν μπορεις ν ανεβεις λιγο να πας για το ideal megisto αλλιως κοιτα σε πολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η αναλογια χρημάτων σε σχέση με την παραπάνω ποιότητα που παίρνεις είναι απλά απίστευτα δυσανάλογη....

 

 

το ποδήλατο ας πούμε των 1000 euro δεν είναι ούτε καν 3 φορες καλλίτερο από το ποδήλατο πχ των 200 (ενώ θα έπρεπε να ειναι τουλάχιστον 5 φορες καλύτερο αν όχι παραπάνω από πέντε )

 

Τα παραπάνω, θα μπορούσες να τα στοιχειοθετήσεις με κάποιο τρόπο; Ιδιαίτερα θα μ' ενδιέφερε να μάθω πως υπολογίζεις το «πόσες φορές» καλύτερο είναι - αν τελικά είναι - το ακριβότερο από το φθηνότερο, καθώς και το σε ποιον τομέα αναφέρεται ο όρος «καλύτερο». Στο αν θα κοπεί στα δύο ο σκελετός μετά από κάποιες λακκούβες, στο αν τα περιφερειακά εξαρτήματά του θα λειτουργούν σωστά μετά από κάποιο χρόνο χρήσης, στο αν θα σκουριάσει γρήγορα ή όχι...

 

επιπλέον (ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ αυτός ο παράγοντας με αυτό που είπα από πάνω) το ποδήλατο των 1000 euro απλά δεν βγαίνει 1000 euro στους κατασκευαστές...

 

βγάζουν αυτοί καλο κέρδος και μετά αισχροκερδούν οι μεταπωλητές....

 

ζήτημα αν το ποδήλατο που πουλάνε 1000 euro κοστίζει 400 στους ποδηλατάδες.... και αυτό αποδεικνύεται και από τις εκπτώσεις που κάνουν (ειδικά στο εξωτερικό) για τα περσινά μοντέλα -που δήθεν μεταμορφωθήκανε σε υποδεέστερα - και που είναι τρελες μέχρι και πάνω από 50% σε κάποια... και ΠΑΛΙ βγάζουν κέρδος όταν τα πουλάνε με τέτοιες εκπτώσεις...

είναι απάτη εμπορική αυτό λέω

 

Με άφησες άναυδο, ελπίζω να το κατάλαβες... Σοβαρά το λες, ότι η τιμή λιανικής ενός προϊόντος...δεν είναι ίση με την τιμή κόστους;;; Εδώ έχουμε να κάνουμε με καραμπινάτη περίπτωση εξαπάτησης των καταναλωτών! Εννοείς ότι οι συμμετέχοντες σε μια αλυσίδα παραγωγής, έχουν σκοπό το ...κέρδος;;; Μου καταρράκωσες το όνειρο! Εγώ ο ρομαντικός, πίστευα ότι ο απώτερος σκοπός τους ήταν να δώσουν στον κόσμο ποδήλατα σε χαμηλή τιμή κι ας χάσουν...

 

Όσο για τα υπογραμμισμένα/τονισμένα, θεωρώ ότι τα γνωρίζεις εκ των έσω, αλλιώς δεν εξηγείται τόση ακρίβεια στα νούμερα. Με δυο λόγια, το κατάστημα λιανικής, πουλώντας ένα ποδήλατο των €1000 έχει καθαρό κέρδος €600 «παντελονάτα»...

 

Ευτυχώς δε, που ...απέδειξες την ισχύ των όσων λες, με την αναφορά στις εκπτώσεις των παλιών μοντέλων. Διότι μέχρι τώρα - μετά από μόλις 20 χρόνια εργασίας στο λιανικό εμπόριο - ζούσα στην πλάνη, ότι η πλειοψηφία των καταναλωτών (ασχέτως του αν είναι πάντα σωστό το συγκεκριμένο κριτήριο) αγοράζει τα νεότερα μοντέλα, οπότε τα παλιά πωλούνται σημαντικά φθηνότερα, όχι επειδή το ποσοστό κέρδους είναι ... ιλιγγιώδες, αλλά διότι η εναλλακτική λύση είναι να δοθούν σε παλιατζή σαν μέταλλο με το κιλό. Φρέσκια γνώση...

 

καλύτερα κινεζικο και να ξέρω πως έδωσα λίγα λεφτά και τα περισσότερα πήγαν στο ποδήλατο και στα μεταφορικά από ασία για εδώ παρα να σκάσω ένα καρο λεφτά για να κάνω μάγκα τον ποδηλατά....

 

Φαντάζομαι ότι το ίδιο έκανες και με το αυτοκίνητό σου: Πήρες ένα από τα κινέζικα τετράτροχα φέρετρα που είχαν κυκλοφορήσει πριν από κάτι χρόνια (τα οποία δεν πέρασαν επιτυχώς ούτε ένα test ασφαλείας), αντί να κάνεις «μάγκα» την κάθε τυχαία ford, vw, toyota κι τις λοιπές αυτής της κατηγορίας (βλέπεις ότι δεν αναφέρομαι σε ...prestige κατασκευαστές, αλλά σε ευρύτερου target group), οι οποίες επενδύουν σε χρόνια έρευνας και σε δοκιμές επί δοκιμών, προκειμένου να λάβουν τις σχετικές πιστοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτα τα λεφτα δεν αξιζει να πας σε trekking η αναρτηση θα ναι της πλακας. Αν μπορεις ν ανεβεις λιγο να πας για το ideal megisto αλλιως κοιτα σε πολης

το orient παντως το εχω δει και ειναι οκ.βεβαια αν μπορει να δωσει (αρκετα) χρηματα παραπανω το ideal ειναι πολυ καλυτερο ποιοτικα :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανα σοβαρο ποδηλατο εχεις οδηγησει ποτε ή να χαμε να λεγαμε?? Εννοειται οτι τα ποδηλατα του πρακτικερ δεν εχουν καμια σχεση με τα επωνυμα. Ουτε στην αξιοπιστια ουτε στην ποιοτητα.

 

Το να χεις ενα ποδηλατο γνωστης εταιρειας με επωνυμα περιφερειακα, σε σωστο μεγεθος και καταλληλου τυπου ειναι το σωστο.

 

Τα ποδηλατα του πρακτικερ ειναι κατι ψευτο mtb που ουτε για βουνο ουτε για πολη κανουν. Τωρα αμα το θες να πηγαινεις δυο στενα πιο κατω κ να ρχεσαι, νταξει.

 

Ενας φιλος μου εδω στο χωριο εχει ενα τετοιο και κανουμε βολτες καθε μερα. Οταν του δινω το δικο μου το cube παθαινει πλακα.. Μια μερα μου πε ν ανταλλαξουμε χαχα

 

για 3η φορα (ελπίζω τελευταία) πουθενά και ποτε δεν είπα ότι το κινεζικο ποδήλατο είναι ίδιο με τα "καλά" ξαναδιάβασε τι γράφω.. το τονίζω μάλιστα αυτό

 

 

Τα παραπάνω, θα μπορούσες να τα στοιχειοθετήσεις με κάποιο τρόπο; Ιδιαίτερα θα μ' ενδιέφερε να μάθω πως υπολογίζεις το «πόσες φορές» καλύτερο είναι - αν τελικά είναι - το ακριβότερο από το φθηνότερο, καθώς και το σε ποιον τομέα αναφέρεται ο όρος «καλύτερο». Στο αν θα κοπεί στα δύο ο σκελετός μετά από κάποιες λακκούβες, στο αν τα περιφερειακά εξαρτήματά του θα λειτουργούν σωστά μετά από κάποιο χρόνο χρήσης, στο αν θα σκουριάσει γρήγορα ή όχι...

 

 

απλό στα χαρακτηριστικά του την ποιότητα και στην διαφορα της επίδοσης που θα έχεις καβαλώντας το....

 

 

Με άφησες άναυδο, ελπίζω να το κατάλαβες... Σοβαρά το λες, ότι η τιμή λιανικής ενός προϊόντος...δεν είναι ίση με την τιμή κόστους;;; Εδώ έχουμε να κάνουμε με καραμπινάτη περίπτωση εξαπάτησης των καταναλωτών! Εννοείς ότι οι συμμετέχοντες σε μια αλυσίδα παραγωγής, έχουν σκοπό το ...κέρδος;;; Μου καταρράκωσες το όνειρο! Εγώ ο ρομαντικός, πίστευα ότι ο απώτερος σκοπός τους ήταν να δώσουν στον κόσμο ποδήλατα σε χαμηλή τιμή κι ας χάσουν...

 

Όσο για τα υπογραμμισμένα/τονισμένα, θεωρώ ότι τα γνωρίζεις εκ των έσω, αλλιώς δεν εξηγείται τόση ακρίβεια στα νούμερα. Με δυο λόγια, το κατάστημα λιανικής, πουλώντας ένα ποδήλατο των €1000 έχει καθαρό κέρδος €600 «παντελονάτα»...

 

Ευτυχώς δε, που ...απέδειξες την ισχύ των όσων λες, με την αναφορά στις εκπτώσεις των παλιών μοντέλων. Διότι μέχρι τώρα - μετά από μόλις 20 χρόνια εργασίας στο λιανικό εμπόριο - ζούσα στην πλάνη, ότι η πλειοψηφία των καταναλωτών (ασχέτως του αν είναι πάντα σωστό το συγκεκριμένο κριτήριο) αγοράζει τα νεότερα μοντέλα, οπότε τα παλιά πωλούνται σημαντικά φθηνότερα, όχι επειδή το ποσοστό κέρδους είναι ... ιλιγγιώδες, αλλά διότι η εναλλακτική λύση είναι να δοθούν σε παλιατζή σαν μέταλλο με το κιλό. Φρέσκια γνώση...

 

 

 

Φαντάζομαι ότι το ίδιο έκανες και με το αυτοκίνητό σου: Πήρες ένα από τα κινέζικα τετράτροχα φέρετρα που είχαν κυκλοφορήσει πριν από κάτι χρόνια (τα οποία δεν πέρασαν επιτυχώς ούτε ένα test ασφαλείας), αντί να κάνεις «μάγκα» την κάθε τυχαία ford, vw, toyota κι τις λοιπές αυτής της κατηγορίας (βλέπεις ότι δεν αναφέρομαι σε ...prestige κατασκευαστές, αλλά σε ευρύτερου target group), οι οποίες επενδύουν σε χρόνια έρευνας και σε δοκιμές επί δοκιμών, προκειμένου να λάβουν τις σχετικές πιστοποιήσεις.

 

 

 

άλλο κέρδος και άλλο αισχροκέρδεια... έχει διαφορα..

 

Αν τα αυτοκίνητα είχαν την ίδια αναλογια με τα ποδήλατα στην τιμολόγηση τότε το octavia θα είχε 17000 και το pasat που είναι σχεδόν ίδιο αμάξι απλά με λίγη παραπάνω πολυτέλεια θα είχε 60000 euro...

 

βασικά όχι το octavia θα είχε 60000 euro και το pasat 170.000

 

(μιας και υπάρχουν και ποδήλατα που θέλουν πολύ πιο φτηνά μηχανήματα για να κατασκευαστούν άπειρα λιγότερα μηχανικά μέρη και ηλεκτρονικά και παρα πολύ λιγότερες εργατοώρες, αριθμό εργατών και συνολικά πολύ πιο φτηνά υλικά... αλλα κοστίζουν 17.000 euro σαν να παίρνεις αυτοκίνητο δηλαδή... )

 

 

και έτσι είναι με όλα τα niche... εκμεταλλεύονται το πάθος κάποιων.. φίλος μου στην γερμανία πωλούσε paintball ρεπλίκες πραγματικών οπλων από την σελίδα του κατασκευαστή ένα marker έκανε πχ 600 δολάρια στον πελάτη λιανικής αυτός πάλι σε αριθμούς λιανικής (έστω ένα δηλαδή) το έπαιρνε στα 300 και αν έκανε μεγάλη παραγγελια η τιμή έπεφτε ειδικά αν ήταν πάνω από 15 κομμάτια... μιλάμε δηλαδή για τρελό περιθώριο κέρδους...

 

 

φαντάσου το κεντρικό κατάστημα της ευρώπης στην αγγλία που παραγγέλνει χιλιάδες κομμάτια από αυτούς ποσο τους βγαίνει το ένα... τίποτα...

 

 

κάτσε εσύ και δώσε 600 euro για κάτι που το πήρε ο άλλος 300 δολάρια ΤΟ ΠΟΛΥ...

Επεξ/σία από UncleBens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...